Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Piezo magneti se ugradjuju u bridge gitare, i razvijeni su sa konkretnom namenom da se na el. gitari dobije dovoljno uverljiva simulacija akusticne.

Obicno gitara sa piezom (Parker kao najpoznatija) ima preklopnik kojim se ukljucuje/ iskljucuje taj magnet, slicno kao i klasicni magneti na gitari (koji su obicno i dalje prisutni)

To je zgodno resenje kada je nekome potrebno da dobije zvuk nalik akusticnoj gitari na zivoj svirci, a ne zeli da se bakce sa ozvucavanjem gitare.

Sa druge strane, postoji razlika u zvuku, a ona je i dalje na strani, prave, ozvucene akusticne gitare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo si konfuzan, sve sprave o kojima pricas su SIMULATORI pojacalo - kutija - mikrofon lanca, i besmisleno ih je kupovati osim za to sto su pravljene, Ako ti treba nesto za u pojacalo, za zivu svirku, o tome smo vec dosta diskutovali :wink:

 

Kao sto sam bezbroj puta naglasio, treba mi za zivu svirku... sto se tice toga da su svi simulacije pojacala... to mi je jasno (doduse gt3 i nije bas cist, on ima simulacije bossovih pedala jos, cinimi se, ili to imaju samo jaci, tipa gt5 i 6) a sto se tice kutija, mikrofona, svi imaju i doticnu opciju (osim yamahe koja ima samo simulaciju kutija, dakle ne mozes da 'postavljas' mikrofon gde hoces... koko me pamcenje seca).... takodje sam prilicno ubedjen da sve tri sprave imaju naglasak na simulaciji pojacala, dosta vise nego na simulaciji kutija i pozicije virtuelnog mikrofona... zbog toga bi trebalo da je to u sustini kvaletnije odradjeno od same simulacije kutija/mikrofona koja me ne zanima preterano a moze biti korisna u pojedinim situacijama... dakle trebalo bi da je naglasak na simulaciji pojacala koju ja nameravam da koristim sa clean kanalom pojacala... da izvucem rectifier tongue.gifP, marshall i eventualno ostala pojacala, + efekti....

 

verujem da se doticni uredjaji mogu koristiti u takvoj situaciji ali je pitanje koji ce se kolko uspesno ponasati...

 

sto se tice alternative o kojoj smo sto puta govorili tongue.gif ne znam zasto ali ne mogu da se setim sta je alternativa za zivu svirku smile.gif

 

pojacalo? neverujem bas... bar ne meni... iz par razloga... skupo, tesko, veliko, ogranicen sam na jedan clean i jedan drive kanal recimo...

a doticnim nisam bas zadovoljan na raznim pojacalima (cak i marshall jcm900 koji cesto sviram mi se ne svidja... nekako nema dovoljno jak overdrive sad.gif( )

 

osim ako bi za neke bas smile.gif male pare naso neko line6 ili onaj digitalni vox....

 

predpojacalo? mozda ne losa varijanta, al pitanje je opet kako se ponasa sa raznim (ne bas mnogo cistim) pojacalima... recimo tolko pominjana ada (mp1 i mp2) spada u taj domen cena, al me zanima koje ja zvukove mogu izcvuci sa doticnom i gde da nadjem kontroler smile.gif)) koji ce me papreno kostati osecam L;)

 

pedale? kupim par novih (recimo 3-4) i izadje me ko gore pomenute stvari...

 

 

i sta na kraju covek da odluci (ili batali sve i ustedi sebi para i nastavi da svira kao sto je do sad radio smile.gif)

 

inace steko sam neki utisak kao da insistiras da se na vrhu pomenuta tri uredjaja koriste samo u stidijskim aplikacijama... citajuce razne opise doticnih (proizvodjac, korisnici, casopisi) svi su pominjali i live i studio, sta vise yamahu (kao sto gore pomenuh) su proglasili vise za live nego za studio... e sad, mozda su pod time live podrazumevali odma u razglas... jebo im ja mater nejasnu... smile.gif

 

 

pozdrav, ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

neko je gore pomenuo specificnosti u izradi stratocaster gitara, posto sam ponosni vlasnik iste interesuje me opsirnije o cemu se tu radi.

cuo sam razne varijante, najcesce onu da je zbog konstrukcije vrata uvek blago rastimovana, da pruza "otpor" pri sviranju (cini mi se da sam to ovde procitao) itd...

zna li neko neko o cemu se tacno radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par dana mi je zatajila gitara... posto verujem da je nesto trivijalno dvoumim se da li da je dajem u neki profi servis kao Maric ili Tenora(ipak u Tenoru ne bih nosio) ili da dam nekom caletovom ortaku, majstoru u slobodno vreme, da to malo drkne... Postoji li josh servisa, sta moze da bude sa djitrom, moze li nestrucna ruka nesto da sjebe itd...

 

Znam da je ovo jebitacno idijotsko pitanje, skroz neprimereno temi and stuff, ali otice kolko sutra/prekosutra sa josh nekim bzvz postovima pa je svejedno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me sta mislite o ovim gitarama,konkretno ovaj model mislim da je Charvel III (sa spicastom glavom).

http://www.inet.hr/~vbirimis/oglasi/gitare...vel/charvel.htm

Znam da zvuci laicki,ali vredi li ga kupiti,ili cekati i skupljati pare za Fender USA?Na Oficijalnom sajtu Jacksona ima prezentacija samo 6 gitara,nema starijih modela..Posebno mi se svidja ovaj sa spicastom glavom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja jedno pitanje, upravo sam kupio svoju prvu gitaru, klasicnu, Yamaha G-260S, ona je polovna i ne znam koliko je stara, a na internetu ne mogu da je nadjem nigde. Da li je neko cuo za nju? Strasno je ocuvana za pocetnika je odlicna, ali me brine to sto se nigde ne pojavljuje na internetu, da nije neki falsifikat? Platio sam je 100 evra.

Znam koliko i ti, google pa na posao...

Isuvise su to male cifre da bi se neko bavio falsifikovanjem...Mozes uvek i sam da ocenis, i da ne znas nista o gitarama, uvek se vidi kvalitet izrade.

Pre par dana mi je zatajila gitara... posto verujem da je nesto trivijalno dvoumim se da li da je dajem u neki profi servis kao Maric ili Tenora(ipak u Tenoru ne bih nosio) ili da dam nekom caletovom ortaku, majstoru u slobodno vreme, da to malo drkne... Postoji li josh servisa, sta moze da bude sa djitrom, moze li nestrucna ruka nesto da sjebe itd...  

 

Znam da je ovo jebitacno idijotsko pitanje, skroz neprimereno temi and stuff, ali otice kolko sutra/prekosutra sa josh nekim bzvz postovima pa je svejedno...

Ahem...Marko, koliki post a ladno nisi napisao sta ti se to desilo sa gitarom? Posalji mi PP ako ti trebaju telefoni od dva majstora kod kojih sam ja nosio gitare, naravno sve zavisi sta ti je to sa gitarom....Postuj ovde ili na PP

Ace:

Malo nebulozno...Charvel i Fender su potpuno dva razlicitita tipa gitare...Ne vidim kako ti se moze odgovoriti na to pitanje. Charveli iz tih serija (1,2,3,4) su s vremena na vreme bili u oglasima, cena ide od 400 do 600 eura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji (relativno jeftini procesor smile.gif) je MIDI kompatibilan... ili kako vec, dakle da moze da se koristi kao footswitch za uredjaje kojima je moguce upravljati doticnim putem?

 

A da pritaom nema ekstremno lose efekte (pre svega, delay, mozda wah/auto wah pa onda ostale)...

 

kao jedan od primera sam nasao digitech rp-1.... znam da jos neki iz serije mogu to, tipa rp10 (al ovaj nije bas jeftin smile.gif)

 

 

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

[

Ace:

Malo nebulozno...Charvel i Fender su potpuno dva razlicitita tipa gitare...Ne vidim kako ti se moze odgovoriti na to pitanje. Charveli iz tih serija (1,2,3,4) su s vremena na vreme bili u oglasima, cena ide od 400 do 600 eura.

 

Ma znam,ali sam mislio da nabudzim Strat,samo sto bi mi za to trebalo par godina (iz materijalnih razloga) ,pa sam kao kontao da je ovo jeftinija alternativa :wink: Invictuse,mozda je dobra dzitra,samo nije dovoljno exploatisana :roll: Bar su je nahvalili po netu :roll: ,pa bi voleo da je probam

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji (relativno jeftini procesor ) je MIDI kompatibilan... ili kako vec, dakle da moze da se koristi kao footswitch za uredjaje kojima je moguce upravljati doticnim putem?  

 

A da pritaom nema ekstremno lose efekte (pre svega, delay, mozda wah/auto wah pa onda ostale)...  

 

kao jedan od primera sam nasao digitech rp-1.... znam da jos neki iz serije mogu to, tipa rp10 (al ovaj nije bas jeftin )

Moram priznati da ne pratim situaciju sa jeftinijim procesorima:

Da bi tako kako je tebi potrebno funkcionisao mora da ima MIDI izlaz (sto se jasno vidi na njegovoj zadnjoj strani) . Drugi je problem organizacija banaka i broja patcheva po banci...Recimo u tom procesoru ima 8 banaka po 4 farbe a u spravi koju hoces da kontrolises ima 10 banaka po 5 patcheva. To znaci da bi doslo do prilicne konfuzije kad hoces da okrenes odredjenu farbu sa glavne sprave.

Generalno mogu da se kupe odvojeni midi kontroleri, sto je realno i najsifurnija varijanta. Imas jako jednostavnih koji nisu preterani skupi.

 

Ace:

Charvel je nekadasnja bratska kompanija Jackson-a. (danas obe u vlasnistvu Fender-a) Tokom 80-ih Jackson je izradjivao Custom gitare (tek su se kasnije pojavile dalekoistocne varijante) a Charvel radio serijske gitare, najvazniji modeli su bili numerisani od 1 do 4, pri cemu je Charvel 1 bio varijanta sa jednim Humbuckerom i Floydom a 4 najnabudzenija. Kao i jos par firmi koje su radile "moderne" gitare (kao Kramer recimo) Vintage manija koja je zahvatila svet pocetkom 90-ih i promene u muzici su bacile Charvel "pod led"...Firma se nikada nije oporavila i menjala je vlasnike sve dok nedavno nije pala Fenderu u ruke.

Gitara koju ti vidis je klasicna heavy gitara iz 80-ih verovatno proizvedena krajem dekade, tako i radi. Kao sto sam vec rekao, motale su se po oglasima s vremena na vreme, cena ume da varira. U svakom slucaju (sa obzirom da fender USA mozes naci za 450-500 eura) nije ti neka finansijska razlika, i Charveli su isli za iste pare u oglasima)

Sto znaci:

Ma znam,ali sam mislio da nabudzim Strat,samo sto bi mi za to trebalo par godina (iz materijalnih razloga) ,pa sam kao kontao da je ovo jeftinija alternativa

Nije jeftinija varijanta osim ako se vlasniku jako zuri, i

mozda je dobra dzitra,samo nije dovoljno exploatisana

Eksploatisana je itekako u svoje vreme. Ono na sta je i verovatno Invictus reagovao je da nema blage veze sa Stratocaster-om ni tonski ni pod rukama, pa je cudna cela tvoja zamisao. Ako hoces heavy gitaru nalik tom Charvelu, imas koliko hoces raznih Ibaneza, Jacksona, Kramera (pa i Charvela) i tome slicnog u oglasima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji (relativno jeftini procesor smile.gif) je MIDI kompatibilan... ili kako vec, dakle da moze da se koristi kao footswitch za uredjaje kojima je moguce upravljati doticnim putem?

 

A da pritaom nema ekstremno lose efekte (pre svega, delay, mozda wah/auto wah pa onda ostale)...

 

kao jedan od primera sam nasao digitech rp-1.... znam da jos neki iz serije mogu to, tipa rp10 (al ovaj nije bas jeftin smile.gif)  

 

 

pozdrav

 

Imas Zoom GFX-8 trebalo bi da je odlican

Ali ja ti ipak ne bi preporucivao bilo sta od Zoom-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

daj covek, jel ti citas sta sam napisao? jeftin smile.gif

 

dusane:

 

rp1 ima 15banaka po 10 pathceva, a u toku sviranja se ne moze skociti sa banke na banku, vec mora da se cucne smile.gif) i da se drkaju dugmici, no 10 patcheva u banci je i previse, tako da po tom pitanju nema problema... vise sam znaci ogranicen pathcevima uredjaja koji ocu da kontrolisem... u konkretnom primeru ne, ali u teorijski da smile.gif

 

Ono sto mene zanima uz to (a nisam najbolje shvatio iz tvog posta) jeste dali ako uredjaj koji kontrolisem ima 8/9/10 kolko vec patcheva u banci, mogu bez problema da kontrolise doticnim rp1 koji ima 10. osim sto ce mi 0/1/2 footswitcha zvrjati prazna?

 

inace kolko sam skonto iz uputstva za rp1 (a verujmi, gotovo da pojma nemam o midi kontrolerima) doticni se moze programirati, pa time uskladiti sa uredjajem koji se kontrolise.... ili sam mozda pogresno razumeo...

 

inace, ideja je za cenu switcha, dobiti switch sa efektima smile.gif)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto mene zanima uz to (a nisam najbolje shvatio iz tvog posta) jeste dali ako uredjaj koji kontrolisem ima 8/9/10 kolko vec patcheva u banci, mogu bez problema da kontrolise doticnim rp1 koji ima 10. osim sto ce mi 0/1/2 footswitcha zvrjati prazna?  

 

inace kolko sam skonto iz uputstva za rp1 (a verujmi, gotovo da pojma nemam o midi kontrolerima) doticni se moze programirati, pa time uskladiti sa uredjajem koji se kontrolise.... ili sam mozda pogresno razumeo...  

 

inace, ideja je za cenu switcha, dobiti switch sa efektima )))

Pazi najjednostavniji metod je da poneses spravu koju hoces da kontrolises, vezes je midi-jem i vidis sta se zbiva, pa odlucis kupujes li nesto ili ne.

Uvek mozes da se snadjes kad nema poklapanja, ja sam samo pokusao da ti kazem do kojih problema eventualno moze da dodje. I da imas kontroler sa tri pedale za banku, mozes na spravi koju koristis da prilagodis presete tome.

Ali opet mi nije jasna cela poenta...Ako imas dobru spravu koju hoces da kotrolises ona zasluzuje normalan, namenski midi pedalboard...Sta ce ti i efekti sa tog kontrolera-procesora? Ja se obicno trudim da imam sto jednostavniju postavku, to ume da spase mnogo nerava.

 

Jel zna neko nesto o Ibanez RX 180,inace made in Japan?Jel valja i kolko realno vredi?Hvala.
Ne znam bas sta da kazem, RX-evi koje sam ja video nisu bili iz Japana, i zbunjen sam da se bilo koja gitara iz najjeftinije serije koju Ibanez proizvodi pravi u Japanu, gde se obicno proizvode gitare srednje klase.

To je u nekoj ligi sa Yamaha-ma Pacifica i boljim Squire-ima- verovatno

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebiga, da mogu to da uradim ne bih te pitao smile.gif

dakle stvar je sto nikako ne mogu da probam te dve stvari u konjukciji sad.gif iz mnogo razloga.....

 

Sto se tice problema, i dalje nisam shvatio kakvi su oni u slicaju ako kontroler ima vise ili jednako patcheva po banci od uredjaja....

 

sto se tice samih uredjaja, kontroler ima 150 preseta, uredjaj 128 te su preseti od 128-150 neupotrebljivi reklo bi se al ok, sta ce mi toliko koji k.

 

dakle ostali se mapiraju 1-1 ili kako se to vec zove i saljka... (valjda smile.gif)

 

 

inace hvala na skretanju pazne vezano za probleme jer me je to poteralo da se malo vise raspitam, procitam dokumentaciju, itd...

 

a ideja je kontrolisati uredjaj koji nema efekte sa kontrolerom koji ima, da bi se iz kontrolera koristili echo, delay, flanger (malo sutra tongue.gif), chorus... al ne u nekoj velikoj meri... dakle samo kontrolisanje je primarna svrha, a na ovu varijantu bih isao (ako bih isao u opste na ovaj fazon bilo sta) zato sto se doticni rp1 moze naci za vrlo male pare u inostranstvu, jeftiniji je od vecina kontrolera cinimi se a ima i efekte smile.gif

 

sto se tice jednostavne postavke i zivaca, to stvarno ne mogu da komentarisem jer nikad nisam imao slozeniju postavku od gitara -> jackhammer -> pojacalo smile.gif)

 

lako moze biti da si u pravu, al kao sto rekoh ako bih iso na ovu varijantu ne bih preterivao sa efektima iz 'kontrolera', svega 2-3 bi nasli primenu a pritom ne neku veliku

 

pozdrav, ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

dakle stvar je sto nikako ne mogu da probam te dve stvari u konjukciji  iz mnogo razloga.....  

 

Sto se tice problema, i dalje nisam shvatio kakvi su oni u slicaju ako kontroler ima vise ili jednako patcheva po banci od uredjaja....

Predlog:

Nadji neki procesor koji ima midi kontrolu, i zatim sa njim pod rukom idi u neku od muzickih prodavnica, objasni im da ti treba nesto cime bi kontrolisao doticni preko midija i probaj tamo da prikljucis sve sto ima midi i pedale. Na kraju budi razocaran i nemoj nista da kupis :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pratim oglase par meseci,ali nesto nema Fender USA,za ispod 600 eura...

Da li je neko imao iskustva sa Fernandez stratom?Prodaje se za oko 450 eura...sa DiMarzio elektronikom...Koristio ga je Friedman na "Scenes" albumu...

I da sta mislite o Japanskim Fender Strat...ispod 400 e,su...

eto toliko od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice kupovine, pretpostavljam da je svima poznata drevna pijacarska vestina pod imenom "cenkanje"

Znaci, neko trazi 600 e za gitaru i vi svratite, probate gitaru i kroz razgovor vidite za koliko je ZAISTA osoba spremna da da gitaru. I ja kad prodajem gitaru, trazim vecu cifru bar 50e zbog eventualne razmene, ali ako neko hoce da uzme za cash, naravno cena je manja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta mislite o johnson j station?

 

takodje me interesuje koliko kosta (po ogalsima, nisam ga video u radnjama...) i ima li u opste potraznje za time ovde?

 

Nisam pomenuo ono glavno, primenu tongue.gif

 

Naime ne interesuje me kakav je za snimanje, vise za vezbanje... dakle kroz slusalice ili kao aux muzicke linije.... jel bolje ili ne od neke malene marshall varijente, tipa mg10 ili nekog slicnog pojacala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, ajde da malo skrenemo sa teme. Zanima neko bas pojacalo za kucno vezbanje najvise, mada mozda neko jace za manje svirke ili probe. Pa interesuje me sta bi ste preporucili, ili sta uopste treba gledati na pojacalu kada se kupuje itd...... Nisam nesto ogranicen kesom ali ne bas ni da uzimam neke sa nekim nebeskim cenama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, ajde da malo skrenemo sa teme. Zanima neko bas pojacalo za kucno vezbanje najvise, mada mozda neko jace za manje svirke ili probe. Pa interesuje me sta bi ste preporucili, ili sta uopste treba gledati na pojacalu kada se kupuje itd...... Nisam nesto ogranicen kesom ali ne bas ni da uzimam neke sa nekim nebeskim cenama.

Mozes da postujes ovo i na temi za bas, mozda jos neko ima sta da ti kaze.

Kucno pojacalo+ probe = do 60, 70 w

Kombo pojacalo, video sam male Crate-ove, Marshall tranzistorce, Peavey ima odlicna manja bas pojacala. Pratis oglase, imas halo oglase na netu mislim da je www.halooglasi.co.yu

Ponekad se nadje i neki Fender po maloj ceni.

Kad ga kupujes a lampas je, vodi nekog ko se razume u to da li je sve unutra ok sa sobom ili nemoj ni da kupujes lampasa.

Ponesi dobar bas sa sobom i ispravan kabl. Probaj sve ulaze. Probaj line out ako mozes, gurni slusalice u izlaz za doticne ako postoji. Zamoli tipa da otpanjis malo pojacalo, a vidi da ides u vreme kad nije kucni red da ne bi imao opravdanje da ga ne pojaca. Proveri da li krce potenciometri ili prekidaju. Namesti svetao ton, kao za slapping, pojacaj ga i vidi da li je zvuk cist. To isto sa neutralnim EQ-om i onda sa malo pojacanim basem. Tada (neutralan EQ) bi trebalo da je zvuk zvonak i jasan. Kad pojacas bas, zvuk bi samo trebalo da postane nerazumljiviji i masniji, ne bi smelo da se cuje neko krcanje ili kao da se zvucnici raspadaju biggrin.gif

Neki mali tranzistorci imaju ugradjen kompresor, to je veliki plus.

Ne kupuj u radnji osim ako stvarno nije dobra prilika (ponavljam se po stoti put)

 

Vidi da pojacalo izgleda OK, jer cak i ako je to sjajno pojacalo koje izgleda usrano, razmisli, doci ces u priliku da kasnije moras da prodas doticno.

Ako placas pare koliko pojacalo oficijalno vredi (znaci prodavnica recimo), kupuj samo izvikano ime, jer ces tako sacuvati bar deo vrednosti koju si ulozio kad budes prodavao. (znaci neces recimo kupiti Yamaha bas pojacalo u radnji pa makar kako dobro zvucalo, jer to je Yamaha a ne Marshall, i Yamaha nije poznata po bas pojacalima)

Ako kupujes preko oglasa, trazi dobra pojacala manje poznatih brand-ova, jer su jeftinija nego Marshall biggrin.gif

 

I ne odbacuj unapred pojacala domace proizvodnje kao sto je recimo Cajevec.

Cajevec su u pocetku (stariji modeli) pravljeni od uvoznih delova. Ma koliko robusno i ruzno izgledao neki cajevec EX-yu proizvodnje, moze da ga nadjes ponekad i to za dzaba pare. Jak je, cist, i idealno resenje ako koristis neke pedale ili procesor za bas. Mozda neces moci da napravis bog zna kakvu boju samo na njemu, ali stoka trpi sve a jedan EQ ukljucen pre pojacala resava problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...