Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Cool jos samo da provalim kako to da izvedem...jer on levom rukom stavi zicu na magnet pa onda uradi flezolet trzalicom?

Znas da sviras flazolete trzalicom...Sto kazu "Artificial Harmonics" ?

Nema tu stavljanja zice na magnet. Opusti rucku od floyd-a, odsvira flazolet i zatim je vrati u normalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi,izvinite ako vam se ucini da pitam glupa pitanja,ali me to stvarno zanima pa rek'o,mozda vi znate.Primetio sam da dosta gitarista pod distorzijom uspe da u toku tremolo-a napravi neki pisak(kao Slash,recimo u Ain't it fun),tako da ton izgubi svoju prvobitnu boju.Nadam se da me razumete sta pokusavam da kazem.Ja sam nekoliko puta uspeo da proizvedem nesto slicno kada,dok sviram tremolo,trzalicom dotaknem zicu,ali to nije to.Da li to zavisi od distorzije ili ja to,jednostavno,ne radim kako treba? :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad,jebi ga,kako da ti objasnim.Ajd' vi meni objasnite sta su to flazoleti i kako se proizvode,pa cu ja da vam kazem da li je to to.Glup sam mnogo,sta mogu

Ovo ce biti komplikovano za objasniti pisanim putem....

Ako blago prislonis zicu kod 12-og praga na gitari i okines je, cuces zvuk nalik zvonu, za oktavu visi od tona koji bi dobio da pritisnes na 12-om pragu. To je flazolet. Flazoleti se nalaze na mestima koja su u stvari matematicki izdeljena zica na 2, pa na pola od pola, itd...Imas ih i na 7-mom i na 5-om pragu itd. Isto ih tako imas i na delu gitare gde nema vrata, tj, gde okidas zicu.

Ti flazoleti se sviraju tako sto se zica trza ali se istovremeno prisloni za trenutak palac na nju tako da se odsvira flazolet na mestu gde si je okinuo. Jako cesto mozes cuti tu foru u HM muzici.

Lako bih ti pokazao uzivo, ovako je teze ali se nadam da si shvatio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da li je vazno da se zica pipne palcem odmah posle trzanja ili moze i kasnije?

Jednim pokretom okines zicu i istovremeno stranom palca koja je okrenuta prema zicama dodirnes zicu ni prejako ni preslabo, taman toliko da dobijes flazolet. Uvezbavaj to sa dosta distorzije, jer ce ti tako ici lakse na pocetku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dushane,jel mozes da napises nesto o sebi ili (da ne bi bilo reklamiranje)posaljes na mail poruku...interesuju me podaci o tvojim privatnim casovima(cena,iskustvo,trajanje)Ja sam vec isao na casove gitare pa razmisljam da krenem ponovo,da nadogradim svoje znanje sa naprednijim tehnikama(arpegio,two-hand tapping)U svakom slucaju mi javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dushane,jel mozes da napises nesto o sebi ili (da ne bi bilo reklamiranje)posaljes na mail poruku...interesuju me podaci o tvojim privatnim casovima(cena,iskustvo,trajanje)Ja sam vec isao na casove gitare pa razmisljam da krenem ponovo,da nadogradim svoje znanje sa naprednijim tehnikama(arpegio,two-hand tapping)U svakom slucaju mi javi.

EPP:

Jeftini casovi gitare! Jos malo pa nestalo tongue.gif:mrgreen:

:end of EPP

Sta da napisem o sebi...Obim grudi, sta volim da jedem...? :mrgreen:

Ja se nadam da ono sto pishem po ovom forumu govori sasvim dovoljno o meni i tome ko sam ja...Kako karakterno, tako i u vezi sviranja gitare...(na dobro ili zlo, to vec nisam siguran smile.gif )

Sto se tice casova gitare, da, drzim ih. Posalji mi na PP svoj broj telefona pa cemo se cuti da mi objasnis tacno sta si zamislio, pa cemo se eventualno i dogovoriti.

 

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad,jebi ga,kako da ti objasnim.Ajd' vi meni objasnite sta su to flazoleti i kako se proizvode,pa cu ja da vam kazem da li je to to.Glup sam mnogo,sta mogu

Ovo ce biti komplikovano za objasniti pisanim putem....

Ako blago prislonis zicu kod 12-og praga na gitari i okines je, cuces zvuk nalik zvonu, za oktavu visi od tona koji bi dobio da pritisnes na 12-om pragu. To je flazolet. Flazoleti se nalaze na mestima koja su u stvari matematicki izdeljena zica na 2, pa na pola od pola, itd...Imas ih i na 7-mom i na 5-om pragu itd. Isto ih tako imas i na delu gitare gde nema vrata, tj, gde okidas zicu.

 

Istorija filozofije za sredju skolu, strana 33: pitagorejska teorija brojeva biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim priliku da malo spamujem na ove dve muzicke teme na kojima sam domacin, unapred se izvinjavam moderatorima biggrin.gif

 

Ako nekoga zanima kako svira taj Dushan S i sa kim, Holiday 15.10. sreda 22h, grupa Trigger.

(Po gradu se plakatira kao Brucosijada)

Ulaz standardnih 100 din, jeftino pivo i sve sto vole mladi :wink:

 

Na ovoj temi sam odgovarao na pitanja koliko su tastatura i internet dozvoljavali, osecajte se slobodnim da svratite nesto ranije na mesto zlocina ako zelite i pitate jos ponesto u vezi sa sviranjem opremom itd. Neke stvari je mnogo lakse objasniti sa gitarom u rukama.

 

Za sva pitanja tema je:

http://www.yumetal.net/forum/viewtopic.php?t=11929

Vidimo se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve standardne tehnicke boljke koje muce gitariste su opisane u prvoj poruci. pravo pitanje je sledece: zasto svi gitaristi zvuce manje vise isto. samo ljudi koji sviraju gitaru ce razlikovati na primer Kotzena, Beckera i Gilberta. to je besmisleno, jer nisu samo gitaristi oni koji slusaju muziku. svi ti magovi na gitari, ili bar vecina, su kao kompozitori, na nivou nizih razreda osnovne muzicke skole. skala gore, skala dole (sto brze, naravno), arpedjo, sweep, tapping... svi sviraju isto. to je dosadno. jedino sto u muzici moze da se precizno izmeri je brzina necijeg sviranja i onda tu isteruju ego tripove. dosadno. i oni osecaju da je dosadno, pa se s vremena na vreme javi neka muzicka misao, recenica, koja je smesna. primera ima koliko hocete..

 

ima i onih koji se razumeju u teoriju, pa im to malo pomaze. oni znaju, na primer, gde moze da se brzo spuca dorski modus, a da ne bude fals smile.gif, mozda znaju gde da stave i neki akord koji ne pripada trenutnom tonalitetu, ali to je vec retko... elem, pored pevaca, obicno su gitaristi ego manijaci koji svoju nemuzikalnost lece tehnickim trikovima i dosetkama. e bre ljudi, nije Eric Johnoson vezbajuci smislio svoje solaze! vezbali su gitaru Randy Rhoads i Marty Friedman, ali su smislili fenomenalne pesme, sto ne polazi za rukom kvazi-gitaristima iz ovih novih bendova sto misle da je Malmsteen gornja granica muzike.

 

 

 

 

da ne bih skrenuo sa teme, pitacu vas koje vezbe koristite za zagrevanje i kako se zagrevate. ovo svu dve osnovne vezbe koje ja koristim.

 

 

prvo ovo: (sluzi za sinhronizaciju leve i desne ruke i poboljsava skalarno kretanje)

 

 

e |-----------------------------------------1-2-3-4--

h |---------------------------------1-2-3-4----------

g |-------------------------1-2-3-4------------------

d |-----------------1-2-3-4--------------------------

a |---------1-2-3-4----------------------------------

e |-1-2-3-4------------------------------------------

 

 

e |------------------------------------------

h |-1-2-3-4----------------------------------

g |---------1-2-3-4--------------------------

d |-----------------1-2-3-4------------------

a |-------------------------1-2-3-4----------

e |---------------------------------1-2-3-4--

 

 

alternate picking, naravno (trzalica nadole, pa nagore, naizmenicno). onda se sve pomeri za jedan prag navise (-2-3-4-5-, itd) i tako dok god ima pragova na gitari. onda isto to, samo pocnem prvi ton trzajuci navise (tako se sve poremeti i postane nova vezba). na kraju, legato.

 

 

onda, fenomenalna vezba.

 

.

e |-------------------------------------.---1-2-3-4--

h |-------------------------.-----.-1-2-3-4----------

g |-------------------.-----1-2-3-4------------------

d |-------------.---1-2-3-4--------------------------

a |-.-----.-1-2-3-4----------------------------------

e |-1-2-3-4------------------------------------------

 

 

e |-.-----.------------------------------------------

h |-1-2-3-4-----.-----------------------------------

g |---------1-2-3-4---.---------------------- itd...

d |-----------------1-2-3-4-.-----.-----------------

a |-------------------------1-2-3-4-----.-----.-------

e |---------------------------------1-2-3-4-2-3-4-5

 

 

isto ono od malopre samo akcentujem svaki treci ton umesto svakog cetvrtog (kako je prirodno akcentovati tonove ove vezbe). to dosta razvija "svest" o ritmu. obratite paznju na poslednji red kad se sve pomera za prag navise. akcentovanje se potpuno menja i razlikuje od prve pozicije (kad pocinjemo od prvog praga). kad vam dosadi, onda probajte da akcentujete svaki peti ton, na primer. krajnji cilj je da mozete uz metronom da svirate ovo bez zastoja i, sto kazu, bez razmisljanja.. treba da glatko tece.

 

ovakav nacin akcentovanja je koriscen u solu za "final countdown", na primer.

 

 

 

zatim:

 

e |----------------------------------------

h |---------1---------------2--------------

g |-------4---2-----------5---3------------

d |-----3-------3-------4-------4---- itd--

a |---2-----------4---3-----------5--------

e |-1---------------2----------------------

 

 

pomeramko se za jedan prag navise koliko moze (koliko gitara ima pragova).ovo sviram trzajuci prvo gore-dole naizmenicno (alternate picking), pa sweep. ove vezba je korisna iz vise razloga. prvo, prsti uce da prelaze sa vise na nizu zicu bez obzira da li trzamo nagore ili nadole. drugi razlog je ovaj: svi oni kojima se cuju (nezeljene) prazne zice dok sviraju mogu ovom vezbom da rese problem. ako odvrnemo distorziju, greske ovog tipa ce doci do izrazaja pa cemo ih lakse eliminisati.

 

 

ima jos nekoliko vezbi koje koristim, za razvianje opste tehnike, ali o tom po tom. ovo je osnovno. ove vezbe sam, cini mi se, video od Michael Angela, i dodao par ideja.

 

 

uvek pocinjem polako, cak debilno sporo, da bih osetio zice pod prstima. tako se prsti potsete gde je koja zica, i koliko jako teba da je pritisnu na kom pragu (nije ista jacina pritiska na trecem i 17-om pragu, na primer). posle svake probe ili svirke - radite tehnicke vezbe! probe i nastupi na kojima se ne cuje sve kao u sobi gde vezbamo, unistavaju tehniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pravo pitanje je sledece: zasto svi gitaristi zvuce manje vise isto. samo ljudi koji sviraju gitaru ce razlikovati na primer Kotzena, Beckera i Gilberta.
Pa nije bash realno, recimo jedna moja bivsha je bila obozavalac Kotzena, ali ne na racun sviranja skala gore dole, vec na racun njegove autorske muzike (naravno ovi albumi sa kraja 90-ih).

A svaka budala moze da prepozna Paul Gilberta cim otvori usta biggrin.gifsmile.gif Jos jedna budala sa takvim glasom nije rodjena. tongue.gif Obozavam ga! biggrin.gifa:

 

U svakom slucaju ti gitaristi koje si pomenuo su dobri gitaroshi sa jakim personalnim stilom...Zvucis kao da si samo slusao njihove albume sa pocetka karijere? Tada zaista i jesu svi zvucali kao klonovi.

A i Marti Fridman je otprilike iz iste ekipe, nista bolji, nista gori.

 

U svakom slucaju, hvala na doprinosu ovoj temi, i dobrodoshao na forum :mrgreen:

 

STa je sweep picking!?

Kada sviras tako da (umesto da trzalica stalno ide gore-dole) prilikom prelaska sa zice na zicu trzalica ne menja smer, vec jednim pokretom udaris i zadnji ton jedne zice i odmah sledeci ton na sledecoj zici. Najocigledniji primer : Arpedjo. Naravno moguce je sve tako svirati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo ovo: (sluzi za sinhronizaciju leve i desne ruke i poboljsava skalarno kretanje)

 

 

e |-----------------------------------------1-2-3-4--

h |---------------------------------1-2-3-4----------

g |-------------------------1-2-3-4------------------

d |-----------------1-2-3-4--------------------------

a |---------1-2-3-4----------------------------------

e |-1-2-3-4------------------------------------------

 

 

e |------------------------------------------

h |-1-2-3-4----------------------------------

g |---------1-2-3-4--------------------------

d |-----------------1-2-3-4------------------

a |-------------------------1-2-3-4----------

e |---------------------------------1-2-3-4--

 

 

alternate picking, naravno (trzalica nadole, pa nagore, naizmenicno). onda se sve pomeri za jedan prag navise (-2-3-4-5-, itd) i tako dok god ima pragova na gitari. onda isto to, samo pocnem prvi ton trzajuci navise (tako se sve poremeti i postane nova vezba). na kraju, legato.  

 

 

onda, fenomenalna vezba.  

 

                                             .  

e |-------------------------------------.---1-2-3-4--

h |-------------------------.-----.-1-2-3-4----------

g |-------------------.-----1-2-3-4------------------

d |-------------.---1-2-3-4--------------------------

a |-.-----.-1-2-3-4----------------------------------

e |-1-2-3-4------------------------------------------

 

 

e |-.-----.------------------------------------------

h |-1-2-3-4-----.-----------------------------------  

g |---------1-2-3-4---.---------------------- itd...

d |-----------------1-2-3-4-.-----.-----------------

a |-------------------------1-2-3-4-----.-----.-------

e |---------------------------------1-2-3-4-2-3-4-5

 

Jesi li probao ovu?

 

e |---------------------------------------------2-3-4-1-4-5-2-3-----------

h |------------------------------------1-2-3-4--------------------5-2-3-4-

g |---------------------------4-1-2-3---------------------------------------

d |------------------3-4-2-1------------------------------------------------itd.

a |---------2-3-4-1---------------------------------------------------------

e |1-2-3-4------------------------------------------------------------------

 

Videces da je malo teze baciti naglaske, a i ne pocinjes uvek prvim prstom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju ti gitaristi koje si pomenuo su dobri gitaroshi sa jakim personalnim stilom...Zvucis kao da si samo slusao njihove albume sa pocetka karijere? Tada zaista i jesu svi zvucali kao klonovi.

A i Marti Fridman je otprilike iz iste ekipe' date=' nista bolji, nista gori.

 

U svakom slucaju, hvala na doprinosu ovoj temi, i dobrodoshao na forum :mrgreen:

 

[/quote']

 

hvala! laugh.gif

 

 

sta ja znam.. moji kriterijumi su mozda ostriji od standardnih. ne sporim da su sjajni gitaristi, sve je to lepo, ali svi su mi mnogo slicni. mozda nisam slusao neke novije albume, ali ono sa pocetka njihovih karijera je onako kao sto sam opisao. sve jedno te isto. mozda su kasnije sazreli kao kompozitori i izasli iz tog tripa. marti je vrlo brzo skapirao da zvuci kao klon, pa je spas nasao u muzici japana i dalekog istoka, "out of tune" idejama i egzoticnim skalama. to sto su ga u megadethu terali da svira klasicne thrash solaze nadoknadio je solo albumima. ostali iz te ekipe su mozda posle njega izasli iz tog fazona (nisam slusao njihova najnovija dela, priznajem). ali, zasto su uopste na pocetku zvucali kao klonovi?

 

no, ovo nije poenta price. poenta je da danasnji gitaristi iz novih grupa uglavnom nemaju sta da kazu. zastupam tezu da nikako ne treba skidati i uciti tudje solaze, vec da treba slusati sto vise razlicite muzike i pisati sto vise svoje. naravno, treba biti brutalno kritican prema sebi. skidanje, a narocito prosviravanje tudjih solaza i pesama ostavlja svoj trag u glavi, pa kad covek pravi pesmu, on i nesvesno prizove i odsvira nesto sto mnogo lici na to sto je svirao. treba znati sto vise tehnika i uciti ih kroz vezbe samo zato da bi mogli iz gitare da izbacimo ono sto smo u glavi zamislili, a ne da nam tehnika sluzi kao osnov muzike. kad treba nesto da se improvizuje, svako ce da uhvati da tandrlja po skali cije je pozicije najbolje naucio, pa onda malo arpedja (dura ili mola, nista vise), itd.. i na kraju, tako nastane solo koji je sastavljen od istih "kockica" kao i svi ostali. ok, postoje pesme i trenutci kad skaliranje gore dole ima smisla i opravdanja, ali stalno tako svirati - to vec nema svrhe. da ne govorimo da cesto ne postoji veza izmedju solaze i pesme u muzickom smislu. pesme takodje nastaju na slican nacin...

 

ajde, kad sam se vec raspisao, da vas davim jos malo. ljudi sa ovih prostora imaju obicaj da idealizuju stvari.. svako se nalozi na nesto, i onda je to nesto najbolje i jedino to valja, a sve ostalo je sranje. tako svi imaju neke idole kojima se klanjaju i koje su toliko slusali i svirali da im u glavi nema mesta za druge stvari. zato ni jedna nasa grupa nije postala popularna u svetu. i nije samo muzika u pitanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

moji kriterijumi su mozda ostriji od standardnih. ne sporim da su sjajni gitaristi, sve je to lepo, ali svi su mi mnogo slicni. mozda nisam slusao neke novije albume, ali ono sa pocetka njihovih karijera je onako kao sto sam opisao. sve jedno te isto. mozda su kasnije sazreli kao kompozitori i izasli iz tog tripa. marti je vrlo brzo skapirao da zvuci kao klon, pa je spas nasao u muzici japana i dalekog istoka, "out of tune" idejama i egzoticnim skalama.

Malo koji muzicar moze sa 18 godina da zvuci kao da ima svoje "ja", pa zasto bi gitaristi bili izuzetak. Kotzen je imao 18 kad mu je izasao taj prvi instrumentalni album. Zadnja 3-4 albuma su Blues Rock, covek svira Fender-a, i moram priznati da izuzetno peva. Paul Gilbert je bio Malmsteen klon u vreme Racer X-a. Njegova svirka u Mr Big-u je zato interesantnija nego svirak drugih gitarosha u slicnih Heavy Rock bend-ovima u to vreme. Kad sam prvi put pustio "king Of Clubs" solo album (on svira gitaru i peva) bio sam shokiran svezinom pesama, koje su sve samo ne gitarska masturbacija. A sto se tice Becker-a...Da je covek imao tu srecu da se ne razboli, ko zna kako bi danas svirao?

 

Pretvoricemo temu u filozofsku raspravu, a ne bi bilo korisno nikom... :mrgreen:

U principu imas zdrave stavove, samo nastavi!

 

Back on topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da svi sve znaju u vezi sa tehnikom sviranja biggrin.gifsmile.gif

Niko se ne javlja...Niko izgleda nema problema?

Mozda pokrene stvari ako ja pomenem nesto?

 

Za pocetak neki problemi koje sam primetio kod onih koji su dolazili kod mene na casove:

- Telesno neopusten, navikao da se sav zgrci oko gitare kao da se bori sa necim, automatski mu je mnogo teze da svira

- Nepravilno disanje.... U protivnom je solo posluzio samo kao vezba za prste i ima mnogo manje koristi od njega

 

To su neki problemi koji su mi prvi pali na pamet...Da li se prepoznajete u nekom od ovih primera?

Ajmo momci, samo hrabro :wink:

 

Ako ti to nesto znaci ja sam potpuno suprotan gitarista od svega ovoga sto si ti nabrojao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...