Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

eto, paja opsednut demonima seksualne frustracije mene vređa, ja mu ne uzvraćam. bivam veći čovek od njega i hrišćanin. a i jebač.

 

Zato odes na bemtizivot pa na'ranis Elfa govnima, krug se nastavlja :haha:

 

Tj. mitera, pomesah, kako god xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene taj filozofski aspekt i brine.

 

Čemu čoveka uči pouka - koja se smatra temeljem hrišćanstva - da je uvek bolje okrenuti drugi obraz, ako ne servilnosti i stavljanju svoje sudbine u tuđe ruke?

nisam rišćanin ali mogu da pogledam.

 

1. nasilje izjeda. nasilnik urniše i sebe i žrtvu. nasilje rađa nasilje. krug je večan. i negde mora da se prestane. to nije samo pouka hrišćanstva. čak bih rekao da je taj momenat dovoljan da proglasimo autora (bio to isus ili neki njegov sledbenik) jednim od najznačajnijih etičara svih vremena, najviši domet novog zaveta.

primer:

eto, paja opsednut demonima seksualne frustracije mene vređa, ja mu ne uzvraćam. bivam veći čovek od njega i hrišćanin. a i jebač.

 

Ta pouka uči čoveka upravo to, da prihvati podređen i beznadežan položaj i ustukne pred opresorom, i to su naravno najspremniji da prihvate oni iz najnižih slojeva, koji za opresora i imaju najveći značaj, naravno ne u kvalitativnom nego u kvantitativnom smislu, oni su energetska farma iz koje opresor žanje svoj komfor.

 

Ovde se lepo vidi i iz samog pomenutog dela Biblije i iz vaših poruka da je za to plemenito tumačenje potrebno dodati nešto tokom procesa tumačenja napisanog, što je istovremeno i najveća mana i najveća vrlina samog teksta.

Problem je što se ta nalepljena plemenita tumačenja zloupotrebljavaju da se pravo značenje ureže u podsvest i naviku žrtve, po algoritmu:

Teško mi je ->

potražim utehu u Gospodu, otvorim Bibliju ->

Gospod mi eksplicitno kaže da se predam, jer za mene je rezervisano mesto u utopijskom večnom životu posle smrti ->

prihatim, ostanem u stanju apatije u kojem me je lakše koristiti.

 

Koji efekat na ljudsku psihu ima pogled na svet koji u svemu vidi smrt, prolaznost i što je najbitnije, greh, i to ne samo lični, već i rođenjem nasleđeni?

 

Opijajući. :bigblue:

(direktan nastavak priče odozgo)

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi ste so zemlji; ako so obljutavi, čim će se osoliti? Ona već neće biti nizašta, osim da se prospe napolje i da je ljudi pogaze.

Vi ste videlo svetu; ne može se grad sakriti kad na gori stoji.

Niti se užiže sveća i meće pod sud nego na svećnjak, te svetli svima koji su u kući.

Tako da se svetli vaše videlo pred ljudima, da vide vaša dobra dela, i slave Oca vašeg koji je na nebesima.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...