Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

da se nadovezem na ono sto sam omasio o intelektu, nasao sam sad

 

Рецимо Св. Писмо, ако се логички анализира добије се једна збрка која никуда не води. Док човек верник вођен предосећајем који је чуло десне мождане хемисвере и разума у њој налази мудрост. Интелект гледа детаље и прави ширу слику док кроз предосећај ми видимо смисао шире слике без да улазимо у детаље. Оно што за за интелект изгледа као хаос и неред разум кроз интуицију у њему сагледава виши Божански ред.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slazem se da se dobija zbrka koja nikuda ne vodi, tragicno je da covek ne razume knjigu koja mu je bajagi najbitnija,

 

 

 

Reci da je predosecaj culo je netacno, reci da pripada desnoj hemisferi mozga je veoma povrsno jer su funkcije ravnomernije rasporedjene medju hemisferama nego sto ta glupa podela ukazuje, a ako vec oce da se frlja hemisferama, razum je u levoj.

 

Predosecajem covek oseca mudrost i smisao, sto mu daje osecaj sigurnosti koji je svima potreban, a vernicima narocito :D

 

Zasto je taj osecaj lazan - evo da napravimo jednu analogiju, intuicija ti je kao da ti neko pokaze na brzinu neku racunsku operaciju i skloni papir, i onda treba da kazes resenje. Dok su prostije operacije bice sve tacno, kad se malo zakomplikuju bice priblizno tacno, a za najkompleksniju jednacinu bi se svodilo na srecu. A dok dodjes do kompleksne, vec si u tripu "Moj me insekt nikad ne vara!" :haha:

 

Dakle intuicija od informacija koje su ti dostupne (i cesto sture), najbrzim mogucim procesom izbaci neki proizvod, neki osecaj, neku nameru koja se u coveku pojavi kao neka default reakcija na neke informacije. Na to se najvise oslanjaju zivotinje :D

 

Ono sto za intelekt izgleda kao haos i nered - zagrej guzicu i vijuge pa ce da pocne da se rasplice.

 

 

Sve u svemu taj pasus je jedan vid konformizma i eskapizma od "strasnih" istina, jedan vid duhovne i umne (štoe ista stvar) lenjosti

Edited by Demon Seed
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brt do jaja je sto te interesuje da citas, al' citaj Hegela malo ebemumater, pusti vise te nadri-mislioce.

Problem je sto ako ti nemas inicijative da proveris informacije koje ti neki Miroljub servira, to znaci da tebe ni ne interesuje istina, nego je lik fazon vezao istinu za drvo i pisa po njoj, a ti si saucesnik :D

 

Intelekt vs predosecaj je totalni non-issue, i jedno i drugo funkcionise po istoj fiziologiji, samo ih ljudi u svojoj svesti drugacije dozivljavaju pa osecaju da ima smisla da ih suprotstave

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzo da vidim ko je covek

 

Година 1952. Те године десило се чудо у манастирској пекари, у Ћелијама. У манастиру је било четрдесет сестара, а у кухињи је пословала мати Нина. Пошто је умесила хлеб за вечеру, остала је још једна вангла брашна. За вечером пожалила се сестрама, а ава Јустин је рекао: „Молите се Богу, Господ брине за нас!“ Сутрадан изјутра кад је мати Нина отишла у пекару нашла је пуна два окна (сандука) брашна. Ава Јустин, мати Сара и све сестре виделе су ово чудо и заједно заблагодарили су Господу

 

 

Svaka cast :haha:

 

E i ja sam jednom nasao u pekari dva sanduka brasna, hvala Justinu.

 

Zanima sta je rekao u knjizi "Filozofski ambisi" ili kako se vec zove na srpskom, haha, nasao sam na engleskom naziv i na srpskohrvatskom "Filozofske urvine". Po stavovima i stvarima kojima je pridavao znacaj, rekao bih da u toj knjizi vrsi genocid nad logikom :D

 

 

A ti, osim sto se pomolis za nas i sto preporucis, citas li postove, imas li neko svoje misljenje? :P

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sloboda je data od Boga, ali potpuna.

To sto je posledica razvratnog i gresnog zivota odlazak u pakao ti i samo govori, ti sebi za ovozemaljskog zivota pravis svoj put, svoj mali raj i mir, ili svoj pakao.

Iskusenja svuda stoje pred tobom. Ja sam gresio za vreme posta, a postio sam ceo. I sa sobom moram da se porazmislim i raspravim koliko sam ja zapravo jak u volji da izdrzim za iskusenja.

Nista meni nece biti bolje ako kazem Pa vidi kako vladike i popovi grese, onda ovo moje nije nista strasno, a oni se jos zavetovase Bogu.

Ne.

Ja moram svoj put odabrati, ako sam vec preispitao svoje srce i razum( a sve to cini zajedno dusu) onda znam ka kom cilju treba da idem, onda znam da dok sam ziv treba da zivim svaki dan kao nov zivot i da ga ispunim.

Intelekt raste svakim novim preispitivanjem sveta oko sebe i uopste samoga sebe. Da, reci ces Pa ti preispitujes veru? Ali ja cu ti samo reci Kroz ono sto za mene predstavlja istina ja sagledavam svet oko sebe i dajem mu meru, jer Hristos je dao slobodu rekavsi da ti je sve dozvoljeno ali nije sve na korist. Pa ti razmisli kojim putem ces ici, jer ako si ti covek od morala i etike znas da gazenje istog dovodi do loseg po tebe, sve ce ti se okrenuti protiv tebe kad dodje trenutak.

 

Mada, uzivo bi mogli vise o svemu tome da pricamo, iskreno priznajem da kad pisem ne mogu ni dovoljno da kazem koliko u razgovoru.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da zamisljamo da su tacne prve dve recenice da bi taj sistem imao smisla.

 

Nisi dovoljno preispitao razum, ako pricas mrtav ozbiljan o odlasku u pakao, ako na strahu od toga baziras svoj nacin zivota, to je nepostovanje prema lepotama ovozemaljskog (i jedinog koji mozemo znati) zivota, a pak pridavanje prevelikog znacaja mukama zemaljskog zivota i prihvatanje straha od njih i nade za beg u neki drugi zivot.

 

 

Ako je pakao nepostojanje/nistavilo, tamo svi idemo kako god ziveli :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate krivo mi kad napises toliki post i ja ne uspem da ga procitam do kraja, osecam grizu savesti kao da te ne ispostujem :D

 

ali brt mnogo smara bezboznicka filozofija i nema smisla kapiras

 

msm hegel i jung su dojaja i sve je to lepo ali to ne jebe kapiras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brt, jebe, u tome je i madjija, kad izbarabaris (Pejcha™) filozofski i teoloski logos u jednu ravan, onda ti se otvore novi horizonti, teologija ti postane extrica metafizicki sloj nad kompletnim filozofskim sistemom, i pocnes da povracas duge :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, ali to je za 99.99% hrišćana nemoguća misija

to ima smisla u nekim istočnjačkim religijama i školama, gde filozofija i duhovnost nisu tako brutalno odvojeni...

 

duhovnost je divna stvar. čitati bibliju, upanišade, rig vede, mitove, bajke... videti koliko su sve te stvari slične... sve je to divno, ali kada se sudariš sa nekim ko je izgradio (važan) deo svog identiteta na jednoj od verzija tih mitova, tu nema mnogo nekog dijaloga.

glavni mehanizam hrišćanstva je vera i svaki komentar na to, u mom iskustvu, završava tako što se hrišćanin uvredi/počne da vređa/postane super defanzivan...

religija pomaže ljudima i to je ok. čak i sa tačke gledišta krajnjeg ateiste - nema ničega nigde sem materije, sve će propasti nema nas nakon smrti, čak i tada je religija na ličnom nivou, ako pomogne jedinki da pregura taj život, prebrodi strah od smrti i od života - super stvar.

na stranu što se hrišćanska ekipa sa foruma uopšte ne čini produhovljeno... :D

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vera u jedno + mnooogo suspended disbelief-a za sve ostalo, to nije uopste dobro...

 

Religija pomaze na licnom nivou, ali cesto (ako kazem da cesce odmaze ispadcu hejter opet xD) odmaze, i individui, a na masovnom nivou narocito.

 

Da bi covecanstvo funkcionisalo i nastavljalo da napreduje, potrebno je da clanovima zajednice um sto bolje adherira na istinu (koja je univerzalna za sve), i onda je kvalitetnija kooperacija i komunikacija, automatski kvalitetnije drustvo.

 

Slepa vera u neku fantaziju je za to direktna prepreka, tu u najboljem slucaju moze pleme/narod da se ujedini oko neke svoje "istine" koja moze biti potpuno drugacija od "istine" nekog drugog plemena, i onda to fino podmazuje da se pokolju (osim oko teritorije/bogatstva). Samo sto je to nekad bilo normalno i logican korak evolucije, a u modernom drustvu tome nema mesta, ne treba nam bolji primer za to pored ovih dole spaljivaca knjiga zaglavljenih u srednjem veku...

 

Ne kazem da bi sve bilo bajno i sjajno bez religije, ostali bi interesi itd, ali bar ne bi bilo glupih iracionalnih razloga za animozitet.

To se vidi i u praksi kod ljudi koje bole brige za te stvari, a ima i korelaciju sa inteligencijom, religija kao komponenta nacionalnog identiteta je zvaka za one najprimitivnije.

 

 

 

A na licnom planu gde mislim da ne pomaze je to sto ako covek delimicno blokira razum da bi verovao u nesto jer mu je tako lakse, upao je u zamku, prakticno nema kompas da razdvoji realno od fantazije, to se prenosi na rezonovanje coveka i na ne-religijskom polju.

Cak i da covek moze jasno da odvoji religiju od svega ostalog (sto tek nema smisla onda), to je kao nevina laz iz dobre namere, vrati se da te ujede, narocito ako cesto lazes. Sebe. :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

slažem se u potpunosti...

poznajem izuzetno svesne, inteligentne, razumne ljude, koji na svim ostalim nivoima jesu racionalni i kritični (čak i previše, skloni paranoisanju, teorijama zavera), ali kada dođe do hrišćanstva tu stoji jedan zid i postaju jednaki glasačima vučića.

ili muslimani, takođe.

ima nečega u monoteizmu što posebno ljude čini zadrtim i isključivim.

 

no, poznajem i studente astrofizike koji su ubeđeni u postojanje peruna, mokoši i velesa...

 

da sutra nestanu sve organizovane religije svet bi bio lepše mesto, ali bi i dalje 90% populacije molilo nekog boga/bogove za zdravlje, novac, sreću, duhovni mir (što kaže Kembel, na to se svodi prava svetska religija) onako kako su naučili od svoje majke i bake i to je to.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, ali to je za 99.99% hrišćana nemoguća misija

to ima smisla u nekim istočnjačkim religijama i školama, gde filozofija i duhovnost nisu tako brutalno odvojeni...

 

duhovnost je divna stvar. čitati bibliju, upanišade, rig vede, mitove, bajke... videti koliko su sve te stvari slične... sve je to divno, ali kada se sudariš sa nekim ko je izgradio (važan) deo svog identiteta na jednoj od verzija tih mitova, tu nema mnogo nekog dijaloga.

glavni mehanizam hrišćanstva je vera i svaki komentar na to, u mom iskustvu, završava tako što se hrišćanin uvredi/počne da vređa/postane super defanzivan...

religija pomaže ljudima i to je ok. čak i sa tačke gledišta krajnjeg ateiste - nema ničega nigde sem materije, sve će propasti nema nas nakon smrti, čak i tada je religija na ličnom nivou, ako pomogne jedinki da pregura taj život, prebrodi strah od smrti i od života - super stvar.

na stranu što se hrišćanska ekipa sa foruma uopšte ne čini produhovljeno... :D

 

oces da ti jebem mater sad malo a

 

Da budem iskren potpuno, meni novi zavet zraci mnogo vise filozofskim nego duhovnim aspektom svega toga. Mnogo stvari tu stoji koje covej treba da promisli i koje cak pomazu u donosenju odluka u odredjenim trenucima. I gomile kljucnih stvari za dalje zivotno samousmeravanje

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene taj filozofski aspekt i brine.

 

Čemu čoveka uči pouka - koja se smatra temeljem hrišćanstva - da je uvek bolje okrenuti drugi obraz, ako ne servilnosti i stavljanju svoje sudbine u tuđe ruke?

 

Zar se najreligiozniji ljudi generalno ne okreću monastičkom, čak i pustinjačkom životu, koji u društveno-praktičnom smislu čini jedinku potpuno beskorisnom?

 

Koji efekat na ljudsku psihu ima pogled na svet koji u svemu vidi smrt, prolaznost i što je najbitnije, greh, i to ne samo lični, već i rođenjem nasleđeni?

 

Kakva je to bezgranična ljubav koja može da dodeli kaznu večne muke i patnje u zagrobnom životu?

 

Ne vodi li sve to zajedno maniji gonjenja i kompleksu niže vrednosti koji čoveka prati od kolevke do groba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam rišćanin ali mogu da pogledam.

 

1. nasilje izjeda. nasilnik urniše i sebe i žrtvu. nasilje rađa nasilje. krug je večan. i negde mora da se prestane. to nije samo pouka hrišćanstva. čak bih rekao da je taj momenat dovoljan da proglasimo autora (bio to isus ili neki njegov sledbenik) jednim od najznačajnijih etičara svih vremena, najviši domet novog zaveta.

primer:

eto, paja opsednut demonima seksualne frustracije mene vređa, ja mu ne uzvraćam. bivam veći čovek od njega i hrišćanin. a i jebač.

 

2. ja to ne vidim tako, ni kod hrišćanstva, niti bilo koje druge religije. one su tu da pomognu formiranju jedinke sposobne da se nosi sa svojim problemima, mnogi monasi to zapravo nisu u stanju i povlače se iz ovog sveta, odnosno oni bi bili veća šteta društvu da su vani. manastir je češće utočište nego li cilj vrhunskog duhovnog života.

primer:

paja kada svati da neće moći do pičke da dođe, zavetovaće se na celibat i zamonašiti.

 

3. tu dolazimo do mog razilaženja za hrišćanstvom. mada se ne slažem da hrišćani u svemu vide greh i smrt i prolaznost. problematičnost rođenjem nasleđenog greha i (kako oni to vide) kaznom života na zemlji jeste jedan od najveći problema svakako, takav pogled na svet je doživeo svoje logične zaključke u bogumilima koji u ovom svetu nisu videli ništa pozitivno. što je tragedija.

 

4. ima tu različitih tumačenja, meni draga jeste ona koju čuh od jerotića i nekog pravoslavnog vladike koji vide pakao kao odnos sa osobom koja vam pruža beskrajnu ljubav, ali vi je odbijate i prezirete i sama ta ljubav vas muči i kida. odnosno, bog ne kažnjava, on voli sve jednako, samo naše odbijanje njega je naš pakao. mada tu se opet vraćamo na - a zašto nas tera da krepavamo i mrcvarimo se ovde, zar tako divan bog nije mogao da smisli neku kreaciju koja ne podrazumeva stvorenja od krvi i mesa koja istovremeno osećaju bol i morjau međusobno da se proždiru da bi opstala...

 

naravno, bibliju možemo čitati kao niz metafora i onda sve to dobija drugačiji kontekst i većina tih problema gubi na značaju.

 

5. more da bude ne mora da znači...

 

može da vodi i antropocentričnosti, ideji da je zemlja data čoveku da radi sa njom šta mu se prohte, ekološkoj katastrofi.egomaniji čoveka kao krune božije kreacije..

Edited by truliandedzombileš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...