Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

Neka čoljava ekstenzija, meni se vidi, ali i nek bude samo za moje uoke <3

 

To što kažeš je istina u smislu da je sve svetlije kada nema melanina :D

Ne znam kojom si logikom to povezala sa evoluiranjem u pravcu crnih očiju, ali razlog što kažu u tekstu da je ''misterija kako su plave oči opstale'' je to što se nasleđuju recesivno - potrebno je da se gen prenese sa oba roditelja da bi se ispoljile plave oči kod deteta, tako da je dovoljno da jedan roditelj bude crn i da oči deteta ne budu plave. Malo je komplikovanije od toga jer boju očiju ne određuje samo jedan gen, al' toe to otprilike...

Zato im je dobra ova teorija da su plavooke privlačnije plavim mužjacima, a evo i ja mogu da potvrdim :bigblue:

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa melanin dobra i korisna stvar, ublažava štetnost sunca and shit (sad sam ovo debilno objasnila, al trebalo bi da tako nešto radi)

A i tamne oči su 'zdravije', manje podložne nekim očnim bolestima i slabom vidu, pa sam mislila da bi to trebalo da je pravac evolucije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, ali tu je problem što evolucija nije default dobijanje 'boljih' osobina, nego samo promena osobina.

 

Vuče blag gospod na svoju stranu, al' i đavo prste zavlači...

 

Jesu svetle oči osetljivije na svetlost, ne znam da su podložnije bolestima, moguće da ima i toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ste pogledali klip iznad, dragi sapiensi? Živo me interesuje šta evolucioni mislioci imaju da kažu o njemu, meni je sjajan.

 

Ovo za umnjake, izgleda da mi tek sad rastu u gornjoj vilici, cela mi glavudža pulsira, al' se ne osećam ništa mudrije... A u donjoj vilici su mi se već poukrštali zubi od umnjaka, moram da povadim dušmane. Mogao je gospod blag da nam povadi i umnjake kad nam je skraćivao vilicu, crko majci dabogda.

 

Ovo za plave oči je super :bigblue:

Mada su lepe i zelene!

 

Dobar klip Simone, nikako da prokomentarisem ali o ovome sam pisala godinama unazad na ovoj temi, ali tda nije bilo ovakvih YT klipova :haha: tako da klip sasvim stoji na mestu ;)

 

Sto se tice plavih ociju, kao nosilac istih, kazu da smo rezistentniji na alkohol, i podlozniji alkoholizmu, zatim melanomu oka, jerbo manje melanina i tako :haha:

Vise je pre izuzetak u evoluciji nego pravilo, zato ce ova osobina biti favorizovana tamo gde ima manje sunca tj na severu, kao i bela koza, jer tamo gde ima manje melanocita (celije koje stvaraju melanin) veca je stopa iskoricavanja UV zraka i proizvodnja Vitamina D (opet evolucija na delu). Zato ce pre crnac da oboli od rahitisa nego belac, jer mu treba vise sunca da bi stvorio dovoljne kolicine vitamina D (paradox :haha: ).

 

Kako se radi o recesivnoj osobini, npr roditelji mogu da imaju braon/crne oci (tako je bilo u mom slucaju) ali njihov gen za boju ociju je Aa (veliko A je dominantno tj braon boja, a malo a je recesivno plava boja), u genetskoj lutriji imas sl.kombo 75% da budu braon (AA, Aa, aA) i 25% (aa) da budu plave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A je l' ti bilo čudno kako sam došao do pola faxa ne znajući to? :haha:

Rekao bih da nisi pročitala lepo moj prethodni post (ili si možda gledala klip na preskok) :P

 

Klip je do jaja, ja sam znao da se spontano organizuju u micelu, ali nisam imao pojma da se (masne kiseline) spontano organizuju u balonče od lipidnog dvosloja :o

 

Pritom ne pričamo još o ćeliji, nego masnim kiselinama na gomili.

 

 

 

Al' kad kažeš 'unutra', na šta misliš?

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Doca

Da, melanom, s tim što mi se čini da mi je očni rekao da je slabiji vid češća pojava kod svetlih očiju... ili tempo kojim dioptrija raste, nisam sad sigurna

Nekako sam prihvatila hipotezu jer znam za primere, prvenstveno kod mene u porodici

 

Kod mene oboje roditelja smeđe oči, buraz plave, a ja crne... Kad je bio mali svi ga ispitivali je l mu poštar ili komšija tako žut :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Antikvaziimenjakinja: Isto a zamisli jos plava kosa, plave oci, a oba roditelja crna kosa-oci, mislili su da su me zamenili, no ipak samo pokazala svoju pravu boju kose kroz par meseci :haha:

E i to za dioptriju je tacno, plavooki su najcesce miopi-kratkovidi tj imaju nesto vece oko u celini.

 

@Simon Ej radim na kompu, pa multitaskingujem :haha:

 

Vidi micela nije nista novo, sta mislis kako se masne kiseline apsorbuju na nivou enterocita (celija tankog creva)?

 

Ovo je dobar primer imas celijsku membranu (lipidni dvosloj), koji treba da prihvati micelu (masne kiseline koje su se organizovale nakon lipazne razgradnje-lek orlistat ovo sprecava npr zato se koristi u terapiji gojaznosti a rezultat su masne i smrdljive stolice) samim tim imas kontakt takvog tipa koji lako prihvata i ubacuje masne kiseline u celiju.

 

Majku mu Simone ovo si morao da znas, a ima i u klipu gore organizacija kao kod cel.membrane 6:43 crveno spolja-hidrofilno a belo iznutra hidrofobno :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klip je do jaja, ja sam znao da se spontano organizuju u micelu...

 

Vidi micela nije nista novo, sta mislis kako se masne kiseline apsorbuju na nivou enterocita (celija tankog creva)?

 

:haha:

 

Dimone sto mi dajes minus lepo sam pitao

 

Zato što je iracionalno pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto si picka, ako evolucija tvrdi da napredujemo i da najjaci ostaju, nastavljaju dalje da sire svoje seme zar ne postoji mogucnost da ce u buducnosti bliskoj ili dalekoj mutacija dovesti do stvaranja ljudi (bica) superiornijih u odnosu na nas sada

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za unutra sam te pitao jer unutrašnjost ćelije nije hidrofobna, nego je unutrašnjost membrane hidrofobna (crveno je i spolja i iznutra, a belo između), pa nisam znao mislimo li na isto.

 

Al' sad već ima 5 stvari gde smo razmenili rečenice ne misleći na isto, bojim se da ćemo još veću zabunu da napravimo ako nastavimo :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto si picka, ako evolucija tvrdi da napredujemo i da najjaci ostaju, nastavljaju dalje da sire svoje seme zar ne postoji mogucnost da ce u buducnosti bliskoj ili dalekoj mutacija dovesti do stvaranja ljudi (bica) superiornijih u odnosu na nas sada

 

Mislim da tvoji stavovi dovode teoriju evolucije u pitanje, ne slažem se sa njima.

 

Kad su ljudska bića u pitanju, teško da će da napreduju u tom smislu, jer se koriste inteligencijom i tehnologijom u rešavanju problema, a ne probijanjem zida glavom pa da posle 1000 generacija nastanu Juggernauti. Da ne pričam o mogućnosti nastajanja Nightcrawlera, ili Storm :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da tvoji stavovi dovode teoriju evolucije u pitanje, ne slažem se sa njima.

 

Kad su ljudska bića u pitanju, teško da će da napreduju u tom smislu, jer se koriste inteligencijom i tehnologijom u rešavanju problema, a ne probijanjem zida glavom pa da posle 1000 generacija nastanu Juggernauti. Da ne pričam o mogućnosti nastajanja Nightcrawlera, ili Storm :D

Juggernaut nije mutant, vec moci crpi od demona Cyttorak-a jer predstavlja njegov avatar na zemlji, pa sta ima da lupaju glavom od zid, zar ih nece spontane mutacije dovesti do tog stadijuma pre ili kasnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako sam dobro razumela sta je Dimon hteo da pita, fosfolipidi ce u vodenoj fazi napraviti dupli sloj kao u membrani jer su im veliki ugljovodonicni lanci. U micele se takodje organizuju ali cesce kada imaju manje repove. Znaci zavisi od fosfolipida.

 

Mama hemicar, tata hemicar, sorry.

 

Svideo mi se klip na preskok, odo sad da odgledam do kraja.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komentarisao sam sam klip, u kome je opisano (nevezano za duzinu lanca) kako se mk organizuju u micele (sto sam znao od ranije), a ako ih ima dovoljno, spontano se organizuju u dvoslojni baloncic ispunjen vodom, fasciniralo me je sto struktura tako slicna celiji nastaje spontano pod uticajem fizicko-hemijskih sila. To je sve :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...