Jump to content

Asatru


Recommended Posts

dobar dan.

samo jedno pitanje. ako su bogovi i mitovi samo izraz nekih psiholoških procesa tj ako ne verujete u njih doslovno, čemu uopšte to celo pakovanje. zašto ne udarite direktno na samu psihu, odete na kauč ili se onako rajhovski dobro istegnete i izvičete.

neki od nas veruju da ti bogovi bukvalno postoje,a mitove nemoze da zameni nikakva nauka.sam jung je u svojoj teoriji koristio dosta toga sto je saznao iz mitova

 

 

pitam ovo jer verujem da većina vas ne živi više na selu, a bogovi koje slavite ipak imaju više veze sa drugačijim načinom života, da ne kažem u pitanju je potpuno drugačiji svet. verujem da mitovi imaju umetničku vrednost, ali ako pomislimo na nešto više od toga, pitam se kako neko u srbiji, u gradu, u 21 veku može da ostvari kontakt sa nečim što se prenosilo uz ognjište, s kolena na koleno, u nekim ledarama na severu pre 1000 godina?

 

stvar u vezi vecine pagana jeste sto oni ne veruju u vrednosti ovoga modernog 21veka i okrecu se starim vrednostima

Edited by Теша Тешановић

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thule - nisam se uvredio, već jednostavno smatram to skretanjem teme u loš pravac, u tvoje/moje/nečije koncepcije o tome kako je nastala Biblija ili Kur'an. Mene lično interesuju neke stvari u vezi ovoga i pretpostavljam da odgovor o nastanku tih mitova nekoga ko je u ovoj priči ipak nije "seo čovek pa smislio", to bi onda delovalo najblaže rečeno neozbiljno.

 

Svakako je do nas došlo do drugih ljudi, a kako neko ko se bavi nordijskom mitologijom veruje da su ti neki prvi ljudi došli u posed tog znanja/vizija, čega god, to je bilo konkretno ono u vezi čega sam radoznao.

 

Kako sam shvatio Hvita, i ne zna se kako su ljudi došli do toga. OK, to je pošten odgovor, samo me zanimala priča, nisam ovde da osuđujem već saslušam.

 

stvar u vezi vecine pagana jeste sto oni ne veruju u vrednosti ovoga modernog 21veka i okrecu se starim vrednostima

 

Ali kako se to poklapa sa svakodnevnim životom? Mi u ovom trenutku sedimo u toploj sobi i diskutujemo preko interneta, do koje mere je današnji paganin realno spreman da žrtvuje komfor da bi što više došao u dodir sa prirodom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, nikada nisam razmisljao o tome kako su mitovi dosli do ljudi, tj. ko ih je prvi ''spoznao''.

Bogovi imaju svoje nacine, a mitovi su vec u svima nama, na neki nacin.

 

Problem je sto je to toliko staro, starije od danasnjih religija da se jednostavno ne zna pocetak. Izgubljen je u vremenu.

 

Ali kako se to poklapa sa svakodnevnim životom? Mi u ovom trenutku sedimo u toploj sobi i diskutujemo preko interneta, do koje mere je današnji paganin realno spreman da žrtvuje komfor da bi što više došao u dodir sa prirodom?

 

Hehe, veruj mi da su neki spremn na velika dela. Ja internet koristim, pored toga da utrosim slobodno vreme, i na neke korisne stvari. Kao sto rekoh, preko interneta sam upoznao brojne istomisljenike sa kojima imam velike planove. Tako je internet, kao jedna ''moderna alatka'' korisna za svakog ko zeli da radi na sebi.

Ne znam zasto dovodis u vezu Pagane i obavezan zivot u sumi, van bilo kakvog kontakta sa savremenim dostignucima? Masis poentu. Nisu ni Muslimani imali internet, kao i svi drugi nekada davno. A pretpostavljam da postujete prirodu kao Bozju tvorevinu..

Danas se pagani smatraju zaostalim primitivcima, a zaboravljaju kako su nauke cvetale kod paganskih naroda, a potom stale u razvoju..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je internet, kao jedna ''moderna alatka'' korisna za svakog ko zeli da radi na sebi.

Naravno, ja ga koristim u istom kontekstu, i malo je reći da mi je pomogao.

 

Hteo sam reći da nisam siguran da su dovoljni "vikend izleti" u planine da bi neko mogao da se identifikuje u celoj priči. Realno, paganizam je vezan za drveće i životinje na bitno drugačiji način nego islam. To je prosto deo verskog folklora, ako tako mogu reći. Ja sam takođe u obavezi da pazim na prirodu i životinje, ali oni za mene nemaju neku eksplicitnu duhovnu simboliku, ma koliko ih ja voleo. Mogu da živim i na Marsu, predmet mog obožavanja je krajnje apstraktne prirode, a dokaze, ili inspiraciju koju imam ovde, mogu pronaći i bilo gde u Univerzumu, posmatrajući sve oko sebe.

 

Ne mislim da neko mora bukvalno da ode polugo da živi u šumi, ali svakodnevni život danas je toliko daleko i od nekih univerzalnih okvira kakav imaju monoteističke religije (tj. njihovog praktikovanja koje nije vezano za vreme i mesto), kamoli od verovanja koja (osim nekih opštih vrednosnih načela) su usko povezana sa životnim okruženjem.

 

Evo, koliko ti uspevaš da to ukomponuješ, kako izgleda tvoja svakodnevna implementacija tih učenja - ak' nije tajna? :)

Edited by hezbollah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto odlazenje u sumu, vikati 'Odine'' i mlataranje macem je pozeraj :)

 

Onako kako savremeni Musliman ili Hriscanin zivi, tj. komplementira ucenja svoje religije u svakodnevnicu, isto tako radi i bilo koji Paganin. Nema razlike.

Cesto odlazimo u prirodu i radimo Blotove ali to nije ni toliko bitno. Duhovne vrednosti, moralni principi po kojima se zivi su ono sto je vazno, a na njih ne treba da uticu ni vreme ni mesto zivljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onako kako savremeni Musliman ili Hriscanin zivi, tj. komplementira ucenja svoje religije u svakodnevnicu, isto tako radi i bilo koji Paganin. Nema razlike.

 

Hm... pa onda mi i nije baš sve to jasno. :bigblue: Nešto mi mnogo relativističko to tvoje tumačenje. ;)

 

A pozeraj je uvek zabavan za posmatranje, hehe.

 

Danas se pagani smatraju zaostalim primitivcima, a zaboravljaju kako su nauke cvetale kod paganskih naroda, a potom stale u razvoju..

Čisto da dodam da se sa ovim ne bih nikako složio... koga interesuje, može da googla o razvitku matematike, medicine, astronomije, fizike, hemije, itd. da ne kvarimo temu ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm... pa onda mi i nije baš sve to jasno. :bigblue: Nešto mi mnogo relativističko to tvoje tumačenje. ;)

 

Samo kazem da Pagani danas nemaju problema da zive u moderom svetu. Ne znam na sta konkretno mislis? Na kakve probleme? :D

Meni ne smeta tv, slabo ga gledam, komp koristim za svoju korist itd. Da bi bio paganin, ne moras nuzno da zivis u kolibi u sumi. Rekoh da su vazne unutrasnje vrednosti, razmisljanje, mentalni sklop itd. svi smo mi ljudi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hezbollah

 

Pročitaj delo Silmarilion.

Nema mnogo veze sa religijom (već je epska fantastika), ali je knjiga sve jedno izvanredna i ima dosta paganskih motiva.

Filozofija same religije u knjizi uopšte nije jednostavna, a vrlo je inspirativna i zanimljiva, iako je izmišljena samo za potrebe knjige (dosta toga je i uzeto iz savremenih religija).

Ja sam progledao kad sam pročitao tu knjigu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hezbollah

 

Pročitaj delo Silmarilion.

Nema mnogo veze sa religijom (već je epska fantastika), ali je knjiga sve jedno izvanredna i ima dosta paganskih motiva.

Filozofija same religije u knjizi uopšte nije jednostavna, a vrlo je inspirativna i zanimljiva, iako je izmišljena samo za potrebe knjige (dosta toga je i uzeto iz savremenih religija).

Ja sam progledao kad sam pročitao tu knjigu.

 

Da, Tolkin je bio veoma inspirisan nordijskom mitologijom, izmedju ostalog. Puno je primera takvih u njegovim knjigama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' mi veruješ da bi mi najverovatnije trebao veliki napor to da izvedem? :mrgreen: Pošto me taj žanr nikada nešto nije privlačio, ponajviše zbog književnog stila kojim su te knjige uglavnom pisane, ne zbog tematike... Ali hvala za preporuku, u svakom slučaju.

 

@HV - Mislim na to da sve što je "od ovog sveta" i čini nam ga naizgled udobnim skreće pažnju sa duhovnog, u ma kom obliku. Ali nema veze, poenta je da i pored dobre volje ne shvatam neke stvari ovde, pošto iz tvojih reči razumem da je sve to zapravo univerzalno, ali onda mi izgleda kao da ti odabirom ove ili one varijante paganizma ti samo biraš pakovanje koje ti odgovara? Banalno, ali otprilike tako nešto... ne znam?

 

Ali OK, neću da gnjavim više ovde, informisaću se na više strana, pa možda sklopim sliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@HV - Mislim na to da sve što je "od ovog sveta" i čini nam ga naizgled udobnim skreće pažnju sa duhovnog, u ma kom obliku. Ali nema veze, poenta je da i pored dobre volje ne shvatam neke stvari ovde, pošto iz tvojih reči razumem da je sve to zapravo univerzalno, ali onda mi izgleda kao da ti odabirom ove ili one varijante paganizma ti samo biraš pakovanje koje ti odgovara? Banalno, ali otprilike tako nešto... ne znam?

 

Ali OK, neću da gnjavim više ovde, informisaću se na više strana, pa možda sklopim sliku.

 

Hm, pa nije bas da sve sto je ''od ovog'' sveta lose i odvlaci od duhovnog. To zvuci bas asketski i vise me asocira na Budizam ili Hriscanstvo.

Cinjenica je da je mentalni sklop razlicit kod svakog naroda koji vekovima zivi na odredjenom podrucju. Ne mogu Viking sa dalekog Severa i bantu crnac imati isto poimanje sveta i istovetnu religiju, sto ne znaci da su jedni u pravu a drugi nisu. To je sustina. Ne postoji univerzalna religija u smislu da svi treba da ispovedaju Hriscanstvo, islam, Asatru, Budizam ili nesto trece, vec da svako ima svoju religiju sa svog prostora koja je nastajala vekovima unazad. Jos je vise pogresno optuzivati nekog zbog propagiranja druge vere. U paganizmu toga nema. A najveci je zlocin prisilno mu nametnuti svoju veru.

 

Mozda je problem sto religije danas imaju jasno odredjena i stroga pravila, svete spise lsicno, a Asatru dajep oprilicnu slobodu u vidu izrazavanja licne duhovnosti. Milsim da zbog toga ti nije sasvim jasno to sto sam govorio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, pa nije bas da sve sto je ''od ovog'' sveta lose i odvlaci od duhovnog. To zvuci bas asketski i vise me asocira na Budizam ili Hriscanstvo.

 

Moja greška, nisam bio precizan - mislim od ovog "grešnog" sveta, hehe, ljudskog društva, sistema i estetike današnjice. Otprilike toga što u potpisu nazivaš modernim svetom, mislimo na isto verovatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja greška, nisam bio precizan - mislim od ovog "grešnog" sveta, hehe, ljudskog društva, sistema i estetike današnjice. Otprilike toga što u potpisu nazivaš modernim svetom, mislimo na isto verovatno.

 

 

Mislimo na isto :da:

Svet je takav kakav je, ne verujem da je ikome savrsen..osim trulim bogatasima, a i oni su u iluziji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali kako se to poklapa sa svakodnevnim životom? Mi u ovom trenutku sedimo u toploj sobi i diskutujemo preko interneta, do koje mere je današnji paganin realno spreman da žrtvuje komfor da bi što više došao u dodir sa prirodom?

 

pa u osnovi moderni svakodnevni zivot je pogresan jer ljudi su odseceni od prirode i zive u skladu sa pogresnim vrednostima.ono sto pagani zele nije da odbacimo tehnologiju ili da se preselimo u sumu vec da svojim nacinom zivota i vrednostima budemo blize prirodi iz koje smo potekli.neki deo komfora je svakako potrebno zrtvovati jer je tu samo na osnovu preteranog iskoriscavanja prirode.na tehnologiju ne trebamo da gledamo negativno jer sama po sebi tehnologija nije negativna vec vrlo korisna.potreban je racionalan stav prema tehnoloskom razvoju.ono sto ja zelim jeste drustvo koje ce biti tehnoloski razvijeno i u isto vreme biti zasnovano na tradicionalnim vrednostima.u osnovi cyber vikinzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ja nisam zapravo nigde "napadao" tehnologiju, već komfor koji nema veze sa uslovima u kojima su živeli ti ljudi na severu pre ne znam koliko vekova. To što su oni proživljavali svaki dan oči u oči sa surovom stranom prirode im je direktno uticalo na duhovni život i formiranje mitologije, te zato mislim da to ne može tako lako da se relativizuje, već samo kroz neposredno iskustvo istinski shvati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bih se bas slozio, ali nije to toliko ni bitno. Da je tako, onda danas ne bi ni imali religije. Koju mitologiju ti mozes danas da shvatis kroz neposredno iskustvo? Pri tom mislim i na Hriscanstvo i ostale.

To uopste nije nuzno, po meni, opet kazem. Ja sam prilicno shvatio vecinu mitologije, kroz razna iskustva.

Edited by Hvit Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ja nisam zapravo nigde "napadao" tehnologiju, već komfor koji nema veze sa uslovima u kojima su živeli ti ljudi na severu pre ne znam koliko vekova. To što su oni proživljavali svaki dan oči u oči sa surovom stranom prirode im je direktno uticalo na duhovni život i formiranje mitologije, te zato mislim da to ne može tako lako da se relativizuje, već samo kroz neposredno iskustvo istinski shvati.

 

deo komfora mora da ode i covek mora da bude u kontaktu sa surovom stranom prirode.to je neko moje licno misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledao sam onu uvodnu stranicu na sajtu...

 

 

 

Sa ovim konceptom se slažem skroz!

 

Ali... Voleo bih da mi neko odgovori na par stvari koje me zanimaju, onako iz lične perspektive, ne mora uopšte to biti neko "klasično" objašnjenje, zapravo, bolje da nije.

 

Šta mi prvo pada na pamet (i u nekim drugim slučajevima je glede paganizma), je kako neka jedinka sa nekih drugih prostora, da ne kažem sa Papue Nove Gvineje, da se pronađe u religiji koja ima vrlo lokalizovana obeležja? Vidim da je bilo reči o tome već, i mogu donekle da shvatim nas kao potomke Slovena, takođe imamo mi i vukove i gavrane, ali to nije slučaj svuda...

 

Ono što mi u paganizmu najviše smeta, a ovo govorim iz manje-više iste perspektive koju sam imao godinama pre vraćanja islamu, je antropomorfno poimanje tih bogova i takoreći birokratska organizacija među njima (jedna zadužen za jedno, drugi za drugo... obraćaš se trećem za jednu stvar, četvrtom za drugu...). Kao što kaže i onaj citat iz teksta sa sajta - nije li to nedostojno i nekako suviše banalno za one koji upravljaju svetom? Takođe, zbog čega su tako ograničeni u svojim sposobnostima? OK, loše formulisano - ne zbog čega, već jednostavno kako to vi koji ste se priklonili paganizmu to doživljavate? I gde je ostatak Univerzuma u celoj priči, i ako jeste, u kom kontekstu se spominje?

 

Nadam se da nije previše? ;)

 

Shto se tiche ovog prvog, dakle geografskog momenta neke religije: Svakako da podneblje u kome zhivimo utiche na nash religijski sistem shto se ochituje u konceptima svetih zhivotinja, biljaka i sl. ali ne mislim da to shto neko ne zhivi na minus 40 stepeni nije u mogucjnosti da shvati Asatru tj. bude Asatruanac.Tachno je da imamo taj momenat borbe protiv prirode ali Asatru stav je prevashodno takav da se chovek bori sam protiv sebe i svojih slabosti kao i da se suochava sa svim shto mu je zhivot pripremio.tako da mu teshki prirodni uslovi dodju kao neshto simbolichno. :mrgreen:

 

shto se tiche ovog drugog, ne postoji nekakva nesavrshenost Bogova koja se ogleda u Njihovoj ogranichenosti.po teoriji Fridriha Shelinga upravo je ogranichenost ono shto doprinosi savrshenstvu takvih entiteta chinecji svakog Aposolutom za sebe.Vazno je da svi oni chine zajedno jedan sistem i da se medjusobno dopunjuju, nema tu nikakve podele duzhnosti vecj su Njihove karakteristike povezane sa astroloshkim korespodencijama i mnogim drugim stvarima.

 

uz to, ne smatramo da se sve mozhe objasniti preko psihologije..paganizam je jaaaaako daleko od toga.Ovako psiholoshko shvatanje mogu imati samo Telemiti ili slichni koji ne shvataju Bogove kao takve vecj samo kao Bogoforme.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, a i da ne bih dalje secirao reč po reč, samo imam generalni utisak da vi to shvatate mnogo simboličnije nego što su oni to nekada verovatno radili. Zato sve vreme i skrećem pažnju na "geografiju", a zapravo mislim na kontekst vremena i prostora, jer su njima vukovi bili mnogo više realnost nego udaljeni simbol. Takođe mi se čini da se javljaju i neke kontradiktornosti u izjavama, ali možda to samo ja nisam filozofski potkovan. No dobro, to je opet samo moj utisak i oko toga ne vredi ići predaleko u diskusiji.

 

Ali me interesuje koji je konkretno cilj jedinke koja krene ovim putem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogucje da nisam bila dovoljno precizna a mogucje da je moje shvatanja suvishe filozofko, shta cju, profesionalna deformacija.chijenica je da se iza ovakvog shvatanja politeizma krije skriveni monoteizam, zar ne?ne znam koliko mogu to da objasnim iz nekog svog ugla ali nekako se to mnogobozhtvo ne sukobljava sa verovanjemu u jedan princip, nazovimo ga recimo Sudbina, kojoj su svi Bogovi podredjeni, ili nazovimo taj princip chak Odinom ako odluchimo da tu silu poshtujemo kao vrhovnu (to je ono shto rade Odinisti, a Odinizam je jedna struja Asatrua).Dakle, to se ne sukobljava sa time da poshtujesh vishe Bogova posebno zbog toga shto se uvek uzima jedan kome je chovek posvecjen.

shto se tiche simbolozma, sve te stvari su vrlo realne, sneg se ne smatra simbolom snega niti vuk simbolom vuka, kao shto vecj rekoh, paganizam je itekako vezan za realnost i prirodu , sasvim razlichito od tvoje vere i hriscjansje koja vishe tezhi duhovnoj sferi i apstrakciji.

svaka Staza ima samo jedan cilj..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thule - nisam se uvredio, već jednostavno smatram to skretanjem teme u loš pravac, u tvoje/moje/nečije koncepcije o tome kako je nastala Biblija ili Kur'an. Mene lično interesuju neke stvari u vezi ovoga i pretpostavljam da odgovor o nastanku tih mitova nekoga ko je u ovoj priči ipak nije "seo čovek pa smislio", to bi onda delovalo najblaže rečeno neozbiljno.

 

Svakako je do nas došlo do drugih ljudi, a kako neko ko se bavi nordijskom mitologijom veruje da su ti neki prvi ljudi došli u posed tog znanja/vizija, čega god, to je bilo konkretno ono u vezi čega sam radoznao.

 

Kako sam shvatio Hvita, i ne zna se kako su ljudi došli do toga. OK, to je pošten odgovor, samo me zanimala priča, nisam ovde da osuđujem već saslušam.

Moje mišljenje je upravo "sjeo čovjek i smislio". Kako su nastale narodne poslovice? Sjeo čovjek i smislio. Kako su nastale basne? Sjeo čovjek i smislio. To su neke poučne i vredne stvari koje se ne moraju pripisivati nevidljivim silama da bi imale nekakvu vrednost. Čovjek je jednako u stanju da tokom nekog misaonog procesa iznađe kvalitetne odgovore sa stvarnom vrednošću. Poučnije i zanimljvije djeluje postavljanje čovjekovih osobina i karaktera u svijet simbola i metafora nego da se sa koljena na koljeno prepričavaju doživljaji neke konkretne osobe. Basne nam ne govore kakve su životinje, već kakvi su ljudi. Mitovi nam ne govore kakvi su Bogovi ili heroji, već kakvi su ljudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chijenica je da se iza ovakvog shvatanja politeizma krije skriveni monoteizam, zar ne?ne znam koliko mogu to da objasnim iz nekog svog ugla ali nekako se to mnogobozhtvo ne sukobljava sa verovanjemu u jedan princip,

 

Dotakli smo se pomalo toga, mislim da je na prethodnoj ili stranici pre nje. ;)

 

Moje mišljenje je upravo "sjeo čovjek i smislio".

 

Šta ostali kažu na tvoje mišljenje? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka misli ko šta želi. Niko od nas nije prisustvovao nastajanju mitova pa niko i ne zna, a jedino što možemo jeste da imamo neko mišljenje o tome. I nisi mi ništa odgovorio, ni da li sam pojasnio, ili nisam, ili sam te još više zbunio. Neki fidbek na moj post ne bi bio loš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam samo pozvao druge da komentarišu, pošto me zanima, nemo' se ljutiš odma'. A ja se i slažem i ne slažem. ;) Do nekih stvari čovek može doći posmatranjem i dubokim razmišljanjem, pretočiti u zanimljivu priču i tako na pitkiji način prenositi životnu filozofiju, mada ja očigledno verujem da postoji i drugi (tačnije, prvi) način.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...