Jump to content

Srednjovekovna Srbija


Natasha!

Recommended Posts

Raspalite Varg i Sovo icon_smile.gif

 

Ajs sad ovde da prenesemo priču s prethodne teme... Dakle: vladari, muzika, religija, dinastije Lazarevića i Nemanjića...

pivopije.gif

 

Ovo je nastavak teme o Dragutinu Pavlu Aksentijevicu sa ne metal foruma, inace.

 

 

Sta mislite o Nemanjicima, Svetorodnoj dinastiji?

 

A ja odoh da spavam, ustaje se rano pa se citamo sutra.

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobili smo našu temu icon_wink.gif

 

Ajd sad... Koga cenite? Ja despota Stefana Lazarevića. Zašto? Zato što je Srbija za njegovo vreme bila najjača, učestvovao je u najviše bitki od bilo kog vladara, Beograd je za njegovo vreme postao metropola, bio je veliki pisac, pasionirani ljubitelj knjige (svi su čitali Slovo Ljubve), bio je jako školovan i neki kažu da je čak svog oca kneza Lazara nadmašio... Ukratko.

 

E sad će Varg o Stefanu Nemanji icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не могу да издвојим који ми је Немањић дражи.

Од осталих средњевековних великаша волим Николу Алтомановића јер је био луд, ратовао са свима, а и има она чувена прича кад је заказао састанка са Лазаром и намерио да га убије па је сакрио самострел у снег. Кад су се приближили један другом, Никола узме самострел, опали и погоди Лазара у крст који је овај носио око врата. Не знам где сам ово прочитао, ако сазнао извор, јавићу...

 

Све бих дао да сам рођен за време Душана, али да нисам себар. laugh.gif Све остало је прихватљиво...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varg ce sutra o Istom, a mene sve nesto vuce da ti odma' odgovaram na "Jedini koji je tu bio muškarac je knez Lazar koji se omrsio i o Jefimiju icon_smile.gif"

Sad se Despot Ugljesa okrece u grobu...

Ajde daj svoje razmišljanje na temu Lazar:Jefimija icon_smile.gif

Živo me zanima... icon_smile.gif

Samo ne zaboravi na ono "Utišaj buru moje duše i tela"

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не могу да издвојим који ми је Немањић дражи.

Од осталих средњевековних великаша волим Николу Алтомановића

Nikola je opet imao brata Tomu, cija je cerka Dostana vazila za najlepsu zenu u Srbiji icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

а и има она чувена прича кад је заказао састанка са Лазаром и намерио да га убије па је сакрио самострел у снег. Кад су се приближили један другом, Никола узме самострел, опали и погоди Лазара у крст који је овај носио око врата.

hahaha, lik icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Ali avaj hteo je da ubije Lazara... icon_mrtav.gif

Više mi pašu Lazarevići jer im preci bili neki funkcioneri državni ni vladari. Jedino što je Milica imala krvno srodstvo sa Nemanjićima a Lazarev otac je bio ko? Dvoranin običan. Lazar je postao knez zahvaljujući svom viteštvu i hrabrosti a ne zato što je to nasledio... Koliko ima slučajeva kod Nemanjića gde su pogrešni ljudi dobijali presto... Mada daleko bilo da ne cenim Nemanjiće. Prvovenčani, Nemanja, Dečanski (oslepeti svog sina... jadno no.gif)

Edited by Natasha!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd sad... Koga cenite? Ja despota Stefana Lazarevića. Zašto? Zato što je Srbija za njegovo vreme bila najjača, učestvovao je u najviše bitki od bilo kog vladara, Beograd je za njegovo vreme postao metropola, bio je veliki pisac, pasionirani ljubitelj knjige (svi su čitali Slovo Ljubve), bio je jako školovan i neki kažu da je čak svog oca kneza Lazara nadmašio... Ukratko.

Moj si čovek... Delimo isto mišljenje...

 

Nego, moja keva je akademski slikar i fura neki slovensko-pagansko-vizantijski fazon... Ovih dana joj baš radim sajt, pa ću da ostavim adresu kada ga završim... Baš je nedavno uradila despota Stefana po porudžbini- za neku skorojevićku... Bila je primorana na kič... Ali nije loše... Videćete...

 

E, 'ajde da te iscimam za tu srpsku srednjovekovnu instrumentalnu... Pisaću ti na PP... Kada budem bio malo trezniji...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš je nedavno uradila despota Stefana po porudžbini- za neku skorojevićku... Bila je primorana na kič... Ali nije loše... Videćete...

 

E, 'ajde da te iscimam za tu srpsku srednjovekovnu instrumentalnu... Pisaću ti na PP... Kada budem bio malo trezniji...

Jaoj šta bi ja dala da imam despotovu sliku icon_sad.gif

Ne znam ni gde imaju da se kupe te slike sa srednjovekovnim motivima uopšte...

 

Ok, pošalji pp kad se otrezniš icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bauljam po "Ostaloj ne metal muzici" tražeći ljude koji slušaju renesansu i srednji vek... Skontao sam da nema tak'e teme tamo... Ah, ja sam istrebljena vrsta...

 

Jaoj šta bi ja dala da imam despotovu sliku

Pa malo je klempav... icon_smile.gif Eto, mogu da izreklamiram kevu... Možeš da poručiš sliku...

 

Ma Lazar je mnogo opasna faca, samo se lemao na sve strane...

A i kada mu pogledate portrete, izgleda k'o Kublaj kan- neko zlo u očima (ne mislim na ono Hitlerovsko zlo), pravi osvajač!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pohvala svetom knezu Lazaru (1402, Jefimija)

 

U krasotama ovog sveta vaspitao si se od mladosti svoje, o novi mucenice kneze Lazare, i krepka ruka Gospodnja medju svom zemaljskom gospodom krepkog i slavnog pokaza te.

Gospodstvovao si zemljom otacastva ti i u svim dobrotama uzveselio si urucene ti hriscane i muzastvenim srcem i zeljom poboznosti izasao si na zmiju i neprijatelja bozastvenih crkava, rasudivsi da je neistrpljivo za srce tvoje da gledas hriscane otacastva ti ovladane Izmailjcanima, ne bi li kako ovo postigao: da ostavis propadljivu visotu zemaljskog gospodstva i da se obagris krvlju svojom i sjedinis sa vojnicima nebeskog cara.

I tako dve zelje postigao jesi: i zmiju ubio jesi i mucenja venac primio jesi od Boga.

Sad ne predaj zaboravu voljena ti ceda koja si sirota ostavio prelaskom tvojim, jer otkako si ti u nebeskom veselju vecnom, mnoge brige i stradanja obuzese voljena ti ceda i u mnogim mukama zivot provode, posto su ovladani Izmailjcanima.

I svima nam je potrebna pomoc tvoja, te se molimo moli se zajednickom Vladiki za voljena ti ceda i za sve koji im sa ljubavlju i verom sluze.

Tugom su mnogom zdruzena voljena ti ceda, jer oni sto jedose hleb njihov podigose na njih bunu veliku i tvoja dobra u zaborav stavise, o mucenice.

No ako si i presao iz zivota ovoga, brige i stradanja ceda svojih znas i kao mucenik slobodu imas pred Gospodom.

Prekloni kolena pred Vladikom koji te vencao, moli da mnogoletni u dobru zivot voljena ti ceda provode bogougodno, moli da pravoslavna vera hriscanska neoskudno stoji u otacastvu ti, moli pobeditelja Boga da pobedu podari voljenim ti cedima, knezu Stefanu i Vuku za nevidljive i vidljive neprijatelje, jer ako pomoc primimo s Bogom, tebi cemo pohvalu i blagodarenje dati.

Saberi zbor svojih sabesednika svetih i mucenika, i sa svima se pomoli proslavitelju ti Bogu, izvesti Georgija, pokreni Dimitrija, ubedi Teodore, uzmi Merkurija i Prokopija i cetrdeset sevastijskih mucenika ne ostavi, u cijem mucenistvu vojuju ceda tvoja voljena, knez Stefan i Vuk, moli da im se poda od Boga pomoc, dodji, dakle, u pomoc nasu, ma gde da si.

Na moja mala prinosenja pogledaj i u mnoga ih uracunaj, jer tebi ne prinesoh pohvalu kako prilici, vec koliko je moguce malome mi razumu, pa zato i male nagrade cekam.

No nisi ti tako, o mili moj gospodine i sveti mucenice, bio malorodan u propadljivom i malovecnom, koliko vise u neprolaznom i velikom, sto primio jesi od Boga, jer telesnu stranu mene u tudjini ishranjivao jesi izobilno, te sada molim oboje: da me ishranis i da utisas buru ljutu duse i tela mojega.

Jefimija usrdno prinosi ovo tebi, sveti.

 

 

Natashaaaaaaaaaaa! Ubicu te! Noooooooooooooooooooooo

no.gifno.gifno.gifviolent.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobili smo našu temu icon_wink.gif

 

Ajd sad... Koga cenite? Ja despota Stefana Lazarevića. Zašto? Zato što je Srbija za njegovo vreme bila najjača, učestvovao je u najviše bitki od bilo kog vladara, Beograd je za njegovo vreme postao metropola, bio je veliki pisac, pasionirani ljubitelj knjige (svi su čitali Slovo Ljubve), bio je jako školovan i neki kažu da je čak svog oca kneza Lazara nadmašio... Ukratko.

 

E sad će Varg o Stefanu Nemanji icon_smile.gif

Ccc tema o srednjem veku a o KRushevcu ni rechi to jest nemate pojma....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хех,напокон права тема.

 

Иначе,just for the record,средњевековна Србија не почиње са Немањићима,нит` су Немањићи први српски краљеви.

 

Ко је фаца?(Сви су фаце,да се не лажемо.)Од оних не споменутих,дефинитивно Стефан Војислав.

 

Па тај човек је био у стању да ћорне Византији злато,а онда да их к`о волине зезне(победи зурлама и халабуком) и да о истог трошку потчини Рашку,Захумље и Травунију(чији су кнезови као вазали Византије кренули на њега).Легенда!

 

И аман више с` тим пиљењем Јефимије и кнеза Лазара,`е л` ово писаније Исидоре Б. или озбиљна научна дискусија.

 

Иначе тај неки трип је књига ,,Копљем и Мачем" Илије Драгићевића.Да се разумемо књига је тежак треш,јер је главни баја добар,смео,храбар итд исл и одма` је јасно да ће на крају књиге бит` поптуни победник и да ће се оженити лепом принцезом.Оно што је симпа у књизи је што је заплет у краљевини Србији у доба Милутина и што описује реалне ствари,тако да је вреди прочитати,ако си залуђеник за то доба,попут мене.

 

Сад контам,најјачи баја је без обзира на све,дефинитивно КОНСТАНТИН ДРАГАШ.Ок није скроз Србин,није влад`о Србијом,ал` опет.(Да не буде забуне мислим на млађег Константина Драгаша,дакле не Константин Дејановић Драгаш(по коме је Велбужд добио име Ћустендил),већ његов унук Константин Палеолог Драгаш a.k.a. последњи Византијски цар.)О томе зашто је он најјачи лик,даћу објашњење други пут(кад нисам неиспаван и у епском расположењу),ако је то неопходно уопште(немој да убијам да неко није чуо за човека.)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SRBIJA - SREDNJI VEK

 

Malo je reci da volim ovaj period. Ja sanjam ovaj period.

Mnoge generacije ljudi (medju njima i moja) su bile uskracene kroz ucenje istorije u skolama da ista saznaju o ljudima koji su stvorili ovu zemlju i ostavili nam neprocenjivu kulturnu baštinu.

O Kosovskom boju sam imala 10 recenica u udzbeniku.

Samo najzaludjeniji (medju koje licno spadam) su se samoedukovali.

 

Nadam se da cemo informacijama koje budemo iznosili, pribliziti ovaj predivni period ljudima koji traze svoje bice u dubokim i cvrstim korenima i skratiti put tom traganju.

Za pocetak - dajem samo par osnovnih informacija

 

Mnoge znacajne srednjovekovne porodice su vladale Srbijom. Velikaši su u pocetku bili potcinjeni dinastiji Nemanjica ali posle smrti Uroša IV ostatak plemstva je podelio srpsku državu na manje delove i medusobno se borio za prevlast. Unutrašnji konflikti i trvenja su slabili srpski srednjovekovnu državu dok su se turske snage spremale na pohod.

Poslednji pokušaj da se srpske državice ujedine je bio 1389. kad je knez Lazar pokušao sa zaustavi tursku najezdu. Srpsko plemstvo se ujedinili pred odlucujucu bitku na Kosovu, 28. juna 1389. godine. Knez Lazar je zarobljen i pogubljen dok je sultan Murat ubijen u toku bitke. I pored svega Turci nisu osvojili Srbiju odmah nakon bitke vec posle 70 godina i vladali su sve do 1804. godine.

 

Nemanjici

 

user posted imageGrb Nemanjica

Kraljevska kuca Nemanjica je vladala Srbijom od XII veka do 1371. Stvorili su mocnu i organizovanu državu, izgradili brojne crkve i manastire neki od njih su možda i napisali najlepša književna dela svog vremena.

Stefan Nemanja je bio osnivac države i njegov drugi sin je bio prvi srpski kralj dok je sam Nemanja imao titulu velikog župana. Sin Rastko se zamonašio i uzeo ime Sava i izdejstvovao nezavisnost za srpsku crkvu (1219). Neposredno posle smrti Sv. Sava je proglašen za sveca. Turci su želeli da iskorene svaku pomisao na nezavisnost srpske države te su spalili njegove mošti u Beogradu 1594. godine što je samo još više ucvrstilo veru i želju za slobodom.

user posted image

Tipik manastira Hilandar koji je napisao Sveti Sava (princ Rastko Nemanjic)

 

Stefan Dušan je krunisan za kralja 9. septembra 1331. god. Ovaj kralj, potom car, je bio veliki osvajac i za vreme njegove vladavine Srbija je bila jedna od najuticajnih evropskih država (pogledajte mapu levo). Godine 1336. Dušan se proglasio Carem "svih Srba i Grka". Dušanov zakonik je regulisao norme i pravila ponašanja u državi. O njemu cemo tek imati mnogo toga da kazemo. icon_wink.gifuser posted imageMapa Dusanovog carstva

Zadnji kralj ove kuce je bio Uroš IV, zvani "Nejaki". Ostatak srpskog plemstva je razdelio državu i razjedinjeni su i docekali turske osvajace

 

Lazarevici

 

user posted image Zlatni Lazarov pecat user posted image

Mnogi istoricari veruju da su bivolji rogovi jedini deo grba Lazarevica što nije tacno. U delu Hilandara koji je Lazar podigao može se videti dvoglavi orao kojeg su Lazarevici preuzeli od Nemanjica kako bi se potvrdili kao naslednici stare srpske kraljevske porodice. Despot Stefan je bio clan madjarskog viteškog reda zmaja gde je bio na prvom, pocasnom mestu - zbog toga je zmaj obmotan oko štita porodice Lazarevic.user posted image

Lazar Hrebljanovic (porodica je tek kasnije uzela prezime Lazarevic) je bio najznacajnija politicka figura posle odlaska Nemanjica sa srpske istorijske scene. Iako nikad nije vladao celokupnom Srbijom jer je bila podeljena izmedu mnogobrojnih velikaških porodica, Lazar je bio najjaci i najuticajniji medu njima. On je i predvodio srpsku vojsku na Vidovdan, 28. juna 1389. kada su ga Turci zarobili i pogubili. Njegova tragicna sudbina je stvorila "kosovski mit" a sam Lazar je u narodu postao "car Lazar" iako nikad nije imao tu titulu. Njegova žena Milica je vladala Srbijom sve dok Stefan Lazarevic nije dobio titulu despota 1402.

Stefan je bio u obavezi da ucestvuje u turskim ratovima a njegova sestra Olivera je postala žena turskog sultana Murata. Despot Stefan je uvek pokušavao da izbori vecu samostalnost za Srbiju a kao ucen covek posedovao je i veliku zbirku knjiga. Oprobao se kao i pisac napisavši dve pesme, Natpis na stubu i "Slovo Ljubve". Pošto nije imao poroda, despot Stefan je kao svog naslednika odredio svog rodaka Ðurda Brankovica, a ubrzo nakon te objave, od posledice srcanog udara umire u Šumadiji 1427.

 

Brankovici

 

user posted image

Brankovici su ostavili dosta podataka o svom grbu - na novcu, pecatima i odeci. Iako ima varijacija, dva su simbola uvek predstavljena: bivolji rogovi i lav en passant (u hodu). Najverovatnije su bivolje rogove preuzeli od Lazarevica gde su hteli da naglase da su oni legalni naslednici bivše dinastije. Ovaj grb je u potpunosti preuzet sa pecata Lazara Brankovica iz 1457.

Poslednja srednjovekovna srpska dinastija koja je vladala do potpunog pada države pod tursku vlast.

Vuk Brankovic se oženio Marom, najstarijom sestrom kneza Lazara i bio je jedan od kneževih najbližih prijatelja. Zajedno su se borili na Kosovu 1389. Kada je Vuk vodeci desno krilo srpske vojske prodreo u sam centar turskog logora Lazar je bio zarobljen što je ostavilo prazninu u rasporedu trupa. Vuk je odlucio da se povuce sa namerom da spase ono što se spasti moglo i da nastavi sa odbranom Srbije. Nasuprot istoriji, Vuk Brankovic je prikazan kao izdajnik u narodnim pesmama.

Vukov sin Ðurad se sukobio sa despotom Stefanom jer je želeo da prigrabi srpski presto za sebe. Pomirili su se i uspešno borili protiv Turaka 1413. Posle smrti svog rodaka, Ðurad je postao novi despot što je ozvaniceno 1429. I pored pada Smedereva 1459. što je oznacilo totalni kolaps države, Brankovici su i dalje bili veoma uticajna srpska porodica dok nije nestao i njihov poslednji potomak.

 

Mrnjavcevici

 

user posted image

Jedan deo ovog grba se može videti na pecatu kralja Vukašina iz 1370. ali bez štita. Beli orao je najverovatnije prikazan jer se smatrao grbom Srbije (mada ovde nije dvoglavi) i mnogi velikaši su ga stavljali na svoje predmete i odecu. Još jedan veoma važan simbol se javlja na grbu Mrnjavcevica a to su oscila koja su kasnije postala i deo zvanicnog grba obnovljene srpske države.

Mrnjavcevci su bili prvi srpski velikaši koji su se sukobili sa Turcima - bitka na Marici 1371. je bila izgubljena i turski osvajaci su nastavili sa prodorom u zemlju.

Oba brata, Uglješa i Vukašin su poginuli u tom boju a Vukašinov sin, Marko, je proglašen za novog kralja. Iako je Marko bio turski vazal, narodne pesme su ga opevale kao heroja natprirodne snage i izuzetne hrabrosti; ubijen je u turskom pohodu 1395. koji je licno predvodio sultan Bajazit I.

Posle ove pogibije Mrnjavcevici su nestali sa politicke scene i nemamo puno podataka o ostalim clanovima porodice. Uglješina žena Jelena je otišla u manastir gde se zamonašila pod imenom Jefimija i izvezla cuvenu Pohvalu knezu Lazaru. icon_wink.gif

 

Kotromanici

 

user posted image

Kotromanici su ostavili brojna svedocenja i predmete sa porodicnim grbom mada su ga cesto menjali i doradivali. Žuti ljiljani na plavoj pozadini su simbol potcinjenosti madarskoj kraljevskoj porodici - cak je i Stefan Lazarevic sa vremena na vreme dodovao ljiljane na svoj grb kada je bio blizak sa madarskim kraljem.Ovi plemici su živeli i upravljali delovima Bosne sve do njenog pada kada su Turci preuzeli vlast nad tom državom. Iako su bili vladari Bosne, pošto su bili srpska porodica, Kotromanici su se proglasili i za kraljeve Srbije.

Stefan Tvrtko I je bio bosanski ban od 1353. do 1377. a od te godine se proglasio za kralja Bosne i Srbije. Posle njegove smrti 1391. usledio period nestabilnosti i borbe za presto a kao pobednik iz tog meteža je izašao Stefan Dubiša mada nije jasno u kakvom je srodstvu bio sa Kotromanicima.

Bilo kako bilo, Dubišin unuk, Stefan Tomaševic, je bio poslednji vladar Bosne koji je pokušao da odbrani državu od napada Turaka. Papa Pije II ga je proglasio za "bosanskog kralja" 1461. Pošto su mu Turci obecali milost, Stefan se predao i bio je pogubljen. Tim ubistvom je okonca na i bosanska država dok su potencijalni naslednici, Stefanova deca Sigismund i Katarina, preobraceni u islam.

 

 

Balsici

 

user posted image

Na novcu Balšica se dosledno pojavljuje vucja glava okrenuta nadesno i na štitu i na celenci. Ovaj oblik štita i kacige se mogu videti na pecatu duke Balše iz 1385. godine dok se plašt i kruna detaljnije raspoznaju na novcu Balše III. Ima dosta sporova o izgledu samog štita, u kasnijim varijantama grba Balšica javljaju se i osmokrake srebrne ili zlatne zvezde. Rumunska porodica Bals, koja pretenduje da vodi poreklo od zetskih Balšica, takode na svom grbu ima osmokraku zlatnu zvezdu na crvenoj podlozi. Obrenovici su koristili svoje porodicne veze sa ovom rumunskom porodicom da predstave da i sami vode poreklo od Balšica, dakle i Nemanjica tako da su zbog toga legalni naslednici srpske krune.Prvi pomen vlasteoske porodice Balšic nalazi se u povelji koju je car Uroš izdao Dubrovackoj republici 1360. g. Ne zna se ništa pouzdano o njihovim precima a romanska osnova prezimena je navodila neke istoricare da ih traže medu napuljskim i provansalskim plemstvom.

Rodonacelnik porodice, Balša I, je upravljao samo jednim selom da bi uz pomoc sinova uskoro ovladao Gornjom Zetom, Skadrom i teritorijom do Kotora, moguce je cak da su upravljali i Barom. Ratovali su i sa albanskim vlastelinom Karlom Topijem gde je Ðurad pao i zarobljeništvo da bi kasnije (1366.) bio osloboden po uspostavljanju mira. Vec 1368. Ðurad kontroliše i Ulcinj - postavši mocan vlastelin više ne priznaje Uroša za svog gospodara i dolazi u sukob sa njim. On se pominje uz kneza Lazara 1375. kao sazivac crkvenog sabora što govori o njegovom nesumnjivom uticaju i moci.

 

Nasleduje ga najmladi brat Balša II koji je potukao kralja Tvrtka i uz posredovanje Venecije sklopio mir 1385. Turci su sve više upadali na njegovu teritoriju i on gine u boju na Saurskom polju iste, 1385. g. Unuk Balše I, Ðurad se pojavljuje kao naslednik i u prvi mah im se i pridružuje da bi se okrenuo protiv njih i prešao u katolicanstvo obecavši svoje zemlje papi Bonifaciju IX ukoliko ne bi imao naslednika. Njegov sin, Balša III, je krenuo u zauzimanje starih poseda svoje porodice i uz pomoc Turaka je zauzeo Skadar. Vešto balansirajuci izmedu Venecije, Ugarske i Turaka je uspeo da održi svoje posede; umire na dvoru svog ujaka despota Stefana Lazarevica koji postaje naslednik zemalja Balšica jer Balša III nije imao muških naslednika. Venecija je brzo reagovala i osvojila sve gradove pod vlašcu Balšica.

 

Ljudi, ode mi noc. Nije mi zao. Nadam se da ste uzivali. musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...