Jump to content

Tema za pevače


Ikhabot

Recommended Posts

Otvaram i temu za pevace.. kako li se samo niko toga nije ranije setio?? Ili mozda jeste...

U svakom slucaju, ovde bi trebalo da pisu oni koje zanima tehnika pevanja, i oni koji znaju o pevanju. Ostali nemojte da spamujete, jer tasko niko nista nece nauciti. Hvala

 

Evo prvo pitanje (posto ucim da pevam pratece vokale) :

Koje vezbe i sistem rada mi preporucujete, pevam normalne, tenor glasove, ne ricem, i ne pevam vesticje glasove (mada ako neko zna kako se i to vezba, neka postuje slobodno, ipak je ovo metal forum icon_rockdevil.gif )

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E evo ja tebi nesto da pomognem! Kad vec mogu...

 

Posto sam isao neko vreme na hor u gimnaziji kapiram za zagrevanje ide ovako nekako:

 

Odsviras kadencu(Valjda) na instrumentu,ili skalu(bilo kakvu) i onda pokusas da otpevas te tonove po sistemu "na-na"

Onda pomeris tu skalu za notu vishe i ponovis. I tako dok god mozesh da izvucesh cist ton,da ti glas ne podrhtava i da ne kreshtish.

 

Ispravi ledja, otvori usta i pevaj iz stomaka, a ne iz grla... To je to,ako imash sluha nije teshko... Teshko je pevati solo,to je ves druga prica

Share this post


Link to post
Share on other sites

dok vjezbas, naprezi se otprilike onoliko koliko se naprezes dok pricas, znaci tiho.

prava jacina glasa(da zvuci prodorno, a da se ne naprezes mnogo) dodje sa vremenom.

 

a na probi pjevaj onako kako dobro zvuci, ali nemoj da preforsiras, znaci nikakva proderavanja i trudi se da pjevas jednako glasno sve vrijeme

 

jako su bitne vjezbe zagrijavanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezbe zagrevanja su veoma bitne za pevace/pevacice! kao u principu i za sve ostale clanove benda. u princupi bi bilo cool da gitarista ili bassista respevava pevaca jer se samim ti i on sam zagreva! veoma cool raspevavanje je obican dur do kvinte i nazad! i tako svaki polustepen u rasponu pevacevog glasa od dubokog ka navise pa nazad!

 

otprilike ovako: (c-dur)

-------------------------------------

-----------2-3-5-3-2---------------

---3--3-5-------------5-3----------

-------------------------------------

druga korisna vezba: (c-dur)

-------------------------------------

---5--5-2-3---2---5-2-3-----------

-------------5---3--------5-3------

-------------------------------------

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, na ovome ne treba stati. Zagrevanje moze da bude i preko cele skale.

 

 

G ----------------------------------------------------------------

D --------------------7--9--10--10--9--7-----------------------

A ---------7--8--10-------------------------10--8--7-----------

E -8--10------------------------------------------------10--8--

 

 

A moze i preko molske,

 

G --------------------------------------------------------------------

D --------------------------8--10--10--8----------------------------

A --------------8--10--11------------------11--10--8---------------

E -8--10--11-------------------------------------------11--10--8---

 

 

Kombinacija ima kolko hoces.

 

Meni je, recimo, jedno vreme za raspevavanje bio zanimljiv harmonski mol :

 

G --------------------------------------------------------------------

D --------------------------9--10--10--9----------------------------

A --------------8--10--11------------------11--10--8---------------

E -8--10--11-------------------------------------------11--10--8---

 

 

i tako svaki polustepen u rasponu pevacevog glasa od dubokog ka navise pa nazad!

 

Naravno, ne treba ga/je cimati da sto veci raspon peva odmah, nego taj raspon postepeno povecavati.

 

Tako... musik20.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je tacno da recimo na pocetku svakog raspevavanja, valja prvo mumlati (humming) tonove zatvorenih usta, pa zatim ih brujati (kao da imitirate motor) duz celog raspona, i onda trek preci na vezbe otvorenih usta........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda jeste smesno ali posle napronog pevanja probusi jajce i popij ili parche slaninice...Rakija je preporucljiva za blackie pevache al ne verujem da takvih ima ovde...

E da vezbe za kapacitet pluca ne znam dal ih uce u muzickoj al su sledece:

Postoji tri vrste disanja stomak,polugrudi i grudi.Legnete tako da vam ledja budu prava obe ruke na stomak i kad udahnete gledajte da vam se puni samo stomak do kraja i izdahnite ,kad uradite 3 serije ruke podignite ispod grudi znaci ispod bradavica(nemoj bre da ste perverzni)Pa punite samo taj deo i na kraju stavite ruke na gornji deo grudi i isto to radite....ruke se stavljaju da bi se koncetrisali bash na taj deo...E sad mozete koristiti i metronom da bi vezbali ritmicno disanje(manje se premarate i tako to) Serije su odprilike 3X12 za svako al to mozete da povecavate kad ocete ...

Edited by STARSHOOTER_SUPREME

Share this post


Link to post
Share on other sites

A valjda vazi i pravilo da se za duboke tonove koristi grudno pevanje (disanje i vibracija i pritisak vazduha se koncentrisu u stomaku), a za visoke i ultra visoke glaveno pevanje (disanje na stomak, ali se vazduh "gura" ka predelu oko vrha nosa i cela).........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Syrant

Imam dva pitanja, kako najbolje da regulišem izdisaje/udisaje pri pevanju?-odnosno, kako se reguliše disanje...

I da li pri raspevavanju treba skroz opustiti telo,naročito u predelu grudi i ramena?

 

 

Edited by Syrant

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Disanje se vezba polako. Probaj recimo da udises vazduh dok u sebi brojis 1,2,3,4, pa onda prestanes sa udisanje i drzis vazduh u plucima isto brojeci do cetiri. Zatim (zamisli icon_wink.gif ) izdises vazduh takodje brojeci, ali ovde se trudi da vremenom povecas trajanje izdisanja (znaci, kreni isto sa 4, pa postepeno povecavaj. I cetvrta faza je brojanje sa izbacenim vazduhom.

Pri raspevavanju i bilo kakvom pevanju uospte telo treba da je sto opustenije, naravno to ne znaci da treba da se okilavis kao da si dzak krompira, vec, kao sto covek rece, prava ledja, ispravljena glava i ruke pored tela. Nadam se da sam malo pomogao.

 

E sad, jedno pitanje od mene: Da li iko moze da objasni ili zna nekog ko bi mogao da objasni stapanje registara...tj. kako "aktivirati" famozni srednji registar (middle voice - kombinacija gornjeg i donjeg) - dobiti visoke tonove koji nece piti piskavi ili krestavi, vec puni i snazni, kao da su oktava nize????

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako "aktivirati" famozni srednji registar (middle voice - kombinacija gornjeg i donjeg) - dobiti visoke tonove koji nece piti piskavi ili krestavi, vec puni i snazni, kao da su oktava nize????

 

Ovo i mene prilicno zanima... Koliko sam shvatio to je neki Testament/Kreator fazon

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako "aktivirati" famozni srednji registar (middle voice - kombinacija gornjeg i donjeg) - dobiti visoke tonove koji nece piti piskavi ili krestavi, vec puni i snazni, kao da su oktava nize????

 

Ovo i mene prilicno zanima... Koliko sam shvatio to je neki Testament/Kreator fazon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, u sustini sam mislio na clean pevanje, ali kad to vec naucis, nije problem ni Testament ni Kreator....To je ono sto recimo Axl i Brus Dikinson rade, s tim sto Axl ne radi najpravilnije - forsira grlo da bi dobio onaj krestav ton (verovatno sada ispasta zbog toga), dok Brus to ume savrseno.

 

Npr. ja mogu solidno da koristim donji registar, dok gornji pocinje da lici na nesto tek od recimo H iznad srednjeg C (7. prag na maloj e zici na gitari). Problem su oni tonovi izmedju, koji se puno cesce koriste od ovih jako visokih. Citao sam gomilu stvari o tome, konsultovao se sa nekim stranim instruktorima pevanja, ali nikako da nadjem nekog ko bi to mogao uzivo da pokaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mislim da bi neki od moderatora trebao da ovu temu pretvori u Vaznu Temu (napisano velikim slovima radi naglasavanja vaznosti) jer je ocigledno da ima tema za ceo bend sem za pevace a po meni to je prilicno nepravedno,sta kao pevaci ne zele da se konsultuju ni sa kim??? Ccc... no.gif

 

Aj podrska, verujem da ima jos ljudi koji ovako misle,cim tema nije propala posle 2 dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Deathman, sta pricas covece?

Oces da kazes da moze da pevas u donjem registru i visoko, ali ne mozes da izvuces srednje tonove?!

Ocigledno nesto ne radis kako treba. Na koju foru uopste uspevas da izvuces to visoko C (8 prag na tankoj e zici)? Pa to i pravim tenorima ponekad tesko ide?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...