Jump to content

Žice za gitaru


-Abraxas-

Recommended Posts

:pivopije::pivopije::pivopije:

:D

 

Ajde prenesi zapažanja kad metneš taj čelik...

 

 

ps.

A nismo ni spomenuli štimove...

A na primer jedanaestica u E štimu veoma nije ista kao na C štimu... :mrgreen::mrgreen:

A dužina vrata (scale lenght)? 0.9 na LP i na Stratu opet nije isto...

Auuu, ima ovde još tema za prosipanje. No ja sad zaista moram malo i da spavam...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde prenesi zapažanja kad metneš taj čelik...

 

Budem, potrajace malo, necu bas prvog dana kad promenim da tupim. Par nedelja, "pa da vidimo cija majka crnu vunu prede"

 

A nismo ni spomenuli štimove...

A na primer jedanaestica u E štimu veoma nije ista kao na C štimu... :mrgreen::mrgreen:

A dužina vrata (scale lenght)? 0.9 na LP i na Stratu opet nije isto...

Auuu, ima ovde još tema za prosipanje. No ja sad zaista moram malo i da spavam...

 

To ti kazem, a onda neki pocnu da generalizuju. Ima tu bre varijabli da ne kazem promenljivih iha-ha. Nego ovaj ili onaj cuo/video od nekog lika koji trti neku ribu, sestru nekog treceg lika iz susedne zgrade pa je baja, a k' tome i svira :lol: .

 

Pazi, najveci je crnjak sto sam recimo licno upoznao likove koji prave gitare, pojacala i to, po Amerikama, i niko od njih nije preterano kategorican. Tipa, 'cek ja da ti kazem'. Em cuvaju donekle svoje tajne em su, kad im postavis inteligentno pitanje, uvek u fazonu "hmm, moram da razmislim", "probacu", "sta kaze onaj drugi?" i slicno. Samo Srbima ne treba nikakva suzdrzanost, svi su kewl i svi sve znaju.

 

U stvari mi i ne ide to vise toliko na jetru jer sam 'tamo daleko'. Mada i 'tamo daleko' sretnes Srbina i cujes iz prikrajka kako mu ga daje ortaku ili publici 'Cek, ja da ti kazem, keve mi, znam ortaka, to treba ovako.'

 

Nego :pivopije:

 

A zar ne postoje i bronze zice?

 

Naravno da postoje :da: . Samo za akusticne gitare doduse. Bronza kara elektromagnetno polje standardnih gitarskih magneta pa se mahom ne koristi na el. gitarama. Mos' sa piezo magnetom da ih koristis.

 

@Secracon

 

Uzgred, cekam novog Boogie-ja pa cu da se nadovezem na onaj kratki shliff sto ste onomad ti i Dutja nasnimili. Produzio sam u Cubase-u ceo rif na jedno 4 kruga pa cu da se demonstriram. Sa sve chelikom.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno, ja sam na mojoj staroj kopiji strata jedno vreme furao flat fendetove 12ice, i napeo djitru k'o luk. KAd sam je vratio na 10 - prodisala je opet. Kad sam na krs od gitare, Legend Stratocaster, stavljao sajle za lift - ko me jebe. :rolleyes:

 

SIT su mi super svucale iako sam i samo par puta koristio, mada Ernie mi radi posao i zadovoljan sam kako leze ovom Peaveyu...

 

da, drugari, zna li neko kome da odnesem djitru da mi lepo i profi pedantno sredi tenziju i perfektno nasteluje vrat? Mislim, radio mi to drugar, koji godinama petlja oko djitri, pravi hi-fi i razglasne zvucnike, pojacala i efekte (kad ga ja pocimam sa semom u rukama), ali, jbg, nema neku profi opremu i pozurivao sam ga te mi je djitra neko vreme zvecala ko sitar. Vise mu ne dam da experimentise.

 

Sada sa ovim PEaveyem Limited EXP series, imam mali problem. Kad stavim ove EB slinky top heavy bottom (10 - 52) i nastimujem u standardni E, djitra super radi, nigde ne zveci, ali mi je tenzija zica uzasno visoka, tj. od 14 praga na dalje je tesko svirati koliki je razmak. Kada iste zice spustim u C, C# stim, oce djitra na dva, tri praga malo da zazveci (sto me uzasno nervira), ali se razmak smanji i mogu da cepam do vrha. Sad, vrat mi je sasvim OK i nije kriv (bar nesto ne upadljivo), jasno se vidi. Kad spustim zice na mostu, kace mi 1 ili 2 prag i zvece ko kanta, jebiga. Kad namontiram da ne zvece, visoke su mi. Ne znam, kad ih lepo stimnem u E OK zvuci, el' me bas jebe taj razmak, koji opet nije toliko katastrofalan, ali ga uopste ne zelim. Ne znam sta daradim... ili zveci negde(na dva praga samo, ali dovoljnoo da skroz ispizdis), ili mi je veliki razmak (takodje dovoljno da ispizdis).

 

Jebiga, ni djitra nije "najbolja na svetu", ali je opako vredna tih para, i super zvuk ima za te pare, i radi mi dobar posao za te pare.

 

Da li da nosim Zanu, ili nekom drugom, ili sta vam jos pada na pamet?

 

pozdrav svima,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dersu je to pomenuo već, a ja bi se nadovezao, da mi je posebno imbecilna fora na koju često nailazim, da se fura ta fora "Pravi muškarci moraju svirati što deblje žice" :) To je podržano pričom o kvalitetnom tonu koji dolazi (navodno) automatski od toga. I ono vidiš lika da ne može da se snađe u praksi, neka 11-ica jer je pročitao da SRV to svira ili njegov omiljeni metal dubokoorač, muči se oko bend-ovanja ali kao, cool je ima deblju žicu. Pri tome mu je ton sedi dovoljan 2+

 

Probao sam da sviram osmice ali to mi je onako baš pretanko, kod brzog picking-a mi se žica nekako mrda i beži, ne mogu da je udarim. Možda da ne koristim Jazz pick III nego neku veću trzalicu kao Yngwie pa ajd... ovako ne valja. Na običnom štimu držim hibrid 9-46 jer mi nešto beže kod rifova tanja A i E žica od ovoga. Za C#-sa drop B štimom sam stalno držao one Ernie Ball 11-54 ali su mi bile pretanke za B žicu a nekako krute i twangy, pravile su puno buke i volumena ali je nedostajala definicija i na aktivnim i na pasivnim magnetima. Igrom slučaja sam stavio na gitaru sad D'addario 11-icu za istu svrhu, i što je najcrnje onu kod koje su za brucu tanje bas žice, i odvojeno uzeo Ernie Ball 56 (tražio sam mu najdeblju koju ima, mislim da je 56) da stavim kao B umesto ove iz Daddario kompleta. Tako da je sve pogrešno, najdeblja žica je značajno deblja od pete žice, međutim iz nekog razloga funkcioniše, kultivisanije mi zvuči niski štim sa Daddariom (iako mi se inače više sviđa ernie ball za normalne štimove) dobio je malo definicije i normalnije je pod rukom za sviranje, imam trip da su žice nekako elastičnije i više sarađuju. Tako da mislim da od sad za niske štimove furam tu kombinaciju.

Na strat gitari držim desetke, nekako to mi nije za distove već kad snimam neke clean-ove i tu mi znači da malo zvone desetke, čujem.

 

Btw, nisam nikada primećivao TOLIKO značajne razlike između brendova u zvuku, bar ne tolike koje bi učestvovale tako da slušaš gitaristu i kažeš "Aha, kako se brate čuje da svira Dean Markley" :D pa nikad nisam ni hajao toliko za brend žica... Osim što sam izbegavao ove D'addario koji su stizali 90-ih i imali trajanje od 15 minuta pre nego što puknu, ne znam gde su ih pravili. Znam da se često radilo o kompletima izvučenim iz skladišta koji su stajali jako dugo pa ih neko proda nekom odavde u bescenje i onda odeš na svirku i odmah ti pukne žica, katastrofa.

 

Kad smo već kod Dean Markley-a, nikad nisam uspeo da uočim tu navodnu prednost kriogenski zamrzavane žice, (mada nisam naučno ispitivao naravno), ali tih par puta što sam stavio ništa mi bolje nisu radile nego ovako neki ok komplet, samo ako je ispravan. Ajd kao ispadne neka garancija da je žica u top formi kad stigne do mene kao kupca, ali nešto da plaćam duplo a treba da stavljam žice na nekoliko gitara, mani, kriogenski bi mi se smrzao novčanik :bigblue:

 

I konačno što se tiče nikl-steel rasprave, nisam nikad obraćao pažnju, ja sam više ono da li je D dur ili G dur fazon, a sad da li je nikl ili čelik, samo nek svira! :muzicar:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

slabo vas ja kapiram.. kad su instrumenti u pitanju, meni je nerazumeno sve sto nije cista eklektika.

 

inace, ja bih voleo da probam (nepostojeci) komplet zica koje su sve iste debljine a daju razlicit ton. nekako mi se cini da bi to bilo zanimljivo. :)

 

ono sto ja znam, to je da zelim da mi debele zice budu mirne dok testerisem speed metal rifove, a da mogu da gore bendujem emocije na 12-om pragu iz pentatonike, i da mogu da prospem s vremena na vreme neki milozvucan akord sa reverbom "da se topi", sto kazu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da uprostim, na primeru, moj ol' buddy Sale iz Artista recimo i ja smo imali slicne momente. Kaze Glava, devetke su voće.

i ako ne volim da pricam o nekome ko nije prisutan, mislim da ce ovo sto budem rekao mozda biti korisno ljudima koji se odluce da odu u artist, jer ih tamo moze docekati tvoj drugar. ;)

 

pomenuti sale je pre svega prevejani trgovac, pa tek onda gitarista. covek zivi u 80-im godinama i o nekim stvarima o kojima sam sa njim pricao (zapravo nisam pricao, on je drzao monolog) ne zna onoliko koliko se predstavlja da zna i koliko on misli da zna, tako da preporucujem da ga saslusate, a onda dobro proverite sve sto vam je rekao. meni je pricao kako su kompjuteri sranje u odnosu na semplere koji imaju cak 256MB RAM-a i slicno.. da ne pricam o izjavama da on "odmah prepozna americku gitaru cim je uzme u ruke, a i americke gitare imaju specifican miris". o saletovim trgovackim forama ovom prilikom necu pisati, samo preporucujem da ga tretirate kao i svakog drugog trgovca: informacije koje vam daje prihvatite sa rezervom, sve sto prica proverite na netu, i nece biti nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dersu je to pomenuo već, a ja bi se nadovezao, da mi je posebno imbecilna fora na koju često nailazim, da se fura ta fora "Pravi muškarci moraju svirati što deblje žice" :) To je podržano pričom o kvalitetnom tonu koji dolazi (navodno) automatski od toga. I ono vidiš lika da ne može da se snađe u praksi, neka 11-ica jer je pročitao da SRV to svira ili njegov omiljeni metal dubokoorač, muči se oko bend-ovanja ali kao, cool je ima deblju žicu. Pri tome mu je ton sedi dovoljan 2+

 

Sto se tice SRv-a,mislimda je on,prije nego sto je poceo da koristi 11-ke,koristio 13-ke,ali mu je valjda koza pucala ili spadala s prstiju,pa se onda odlucio za 11. :)

Edited by Sitch Boe

Share this post


Link to post
Share on other sites

pomenuti sale je pre svega prevejani trgovac, pa tek onda gitarista.

ја сам по човековим инструкцијама намаз'о нат сланНом и могу ти рећи да ме ништа није зајеб'о! :):):) то ти је све од човека до човека, јесте да сада морам да принесем црни лукац чивијама да убијем ону маст, али што жице дихтујууууу... :):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ako ne volim da pricam o nekome ko nije prisutan, mislim da ce ovo sto budem rekao mozda biti korisno ljudima koji se odluce da odu u artist, jer ih tamo moze docekati tvoj drugar. ;)

 

pomenuti sale je pre svega prevejani trgovac, pa tek onda gitarista. covek zivi u 80-im godinama i o nekim stvarima o kojima sam sa njim pricao (zapravo nisam pricao, on je drzao monolog) ne zna onoliko koliko se predstavlja da zna i koliko on misli da zna, tako da preporucujem da ga saslusate, a onda dobro proverite sve sto vam je rekao. meni je pricao kako su kompjuteri sranje u odnosu na semplere koji imaju cak 256MB RAM-a i slicno.. da ne pricam o izjavama da on "odmah prepozna americku gitaru cim je uzme u ruke, a i americke gitare imaju specifican miris". o saletovim trgovackim forama ovom prilikom necu pisati, samo preporucujem da ga tretirate kao i svakog drugog trgovca: informacije koje vam daje prihvatite sa rezervom, sve sto prica proverite na netu, i nece biti nikakvih problema.

 

Stvar kod Saleta je sto ne prica sa svima isto :):da: ...sa potencijalnim musterijama je u "trgovac modu" sto je i sasvim logicno, ali daleko od toga da sa svima tako prica...secam se kada sam prvi put usao u kod njega u radnju...

 

Marty: Jel imate Dean Markley Blue Steel? (te zice sam furao oko 2 godine)

 

Sale: Ne drzimo Dean Markley...

 

Marty: Aha...a sta imate od zica?

 

Sale: GHS i Stay in Tune...

 

Marty: Stay in Tune? Kakve su to zice?

 

Sale: Jedne od najboljih, koriste ih...itd.

 

Marty: Hmmm, mogao bi da ih probam...

 

Sale: Veruj mi, neces se pokajati...

 

Marty: Ok, daj mi 9-42...

 

 

I evo, 3 godine kasnije jos uvek koristim te zice...i posle kada su prestali da ih uvoze, Sale ih je sklonio sa police i cuvao ih je za mene i jos jednog klinca...a i za sebe verovatno, ne secam se...i kada god sam dolazio da kupujem zice morao sam da cekam 10 minuta da ih izvadi iz nekog steka :)

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se posle duge , duge pauze vratio elektricnoj gitari i muzici , delom zahvaljujuci mladjem burazeru koji je hteo da uci , a bogami i tome sto sam naleteo na ovaj forum pa sam se upalio . Mislim da su Errni Bol

opasne zice , one GTS nisu ni za k....A sto se prodavaca tice , pa ja popijem dve ljute da bi smeo da udjem u prodavnicu , pa oni nisu normalni . Ja cesto idem u mix , tamo radi neki baja, ja ga neznam, ali cini mi se da je neki dobar gitarista , banuo sam mu par puta kada je vezbao i ucio nekog pionira , pa ja samo cekam kada ce da me nabode i izbaci , eto od 10 puta jednom sam ga uhvatio u dobrom raspolozenju , mislim pocecu da nosim pljosku pa da i njemu ponudim rakiju nebih li ga odobrovoljio.Idi bre izadjem ko popisan iz radnje

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

inace, ja bih voleo da probam (nepostojeci) komplet zica koje su sve iste debljine a daju razlicit ton. nekako mi se cini da bi to bilo zanimljivo. :)

Sonic Youth su to redovno radili. Gitara na kojoj su recimo samo tanke žice, ali ih štimuju tako da bude standardno E , A, D, G, B, E. Ili isto normalan štim ali sve deblje žice. Gitara se svira znači isto kao i ovako jedino što sve zvuči "gore" ili "dole" :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...