Jump to content

Limbonic Art


Mr.Torture

Recommended Posts

Daemon the mastermind of the band decided to kick out Morfeus, in order to create an album of pure black metal art. I consider Phantasmagoria one of their greatest efforts.

Daemon proves that is a brilliant musician and that he was the true soul of Limbonic Art all these years.

The sound production is extremely good and succeeds in giving a boost to the cursed darkness of the whole album.

Also the programmed drums are the best this band has ever had.

The impressive lyrics have to do with necromancy, death, paranormal phenomena and the futility of the mundane human existence.

Almost all the songs of the album are superb hymns of the black metal genre.

 

Itd....

 

A zbog prve rečenice sam siguran da je recenziju pisao on. Konjina.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daemon the mastermind of the band decided to kick out Morfeus, in order to create an album of pure black metal art.

 

Ово уопште није тачно и ко год да је ово написао,па макар то заиста и био Демон,једе говна. Кад су Мејхем први пут долазили у Бг тад им је Морфеус био лајв гитариста и баш сам причао с њим кад ми је рекао да су почела да им се разилазе мишљења по питању прављења музике,како су њих двојица потпуно различите личности,као Демон не воли да држи концерте и иде на турнеје а овај воли итд. па су то разлози зашто је Морфеус отишао из бенда. Значи није избачен као што се овај прокењао горе. А и док је он био у игри и правио музику овај бенд је био готово у самом врху блек метала што се чује по самој Фантасмагорији која није ни приближно ранијим албумима. Тако да,нит је овај неки назови мастермајнд нит ће ово бити чист блек метал пошто је песма досадна и генерична да не кажем срање.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Које је ово говно од албума јбт. Ово не би препоручио ни најгорем душманину. Не знам ни сам како сам издржао цео да га преслушам. Овим албумом је дефинитивно стављена крстача на гроб овог,некад доброг,бенда.

Edited by Сале

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 years later...

Просто невероватно колико је овај бенд зависио од клавијатура. Од како је Морфеус отишо из бенда ово је све толико мршаво и стерилно да није вредно чак ни помена. Ко да ми изнесу за ручак само коске од печења а меса нигде.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јбт лик је стварно ставио себе на омот :facepalm:. Па дал може горе од овога?? Ово је више јадно него смешно шта направи човек од овог бенда.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...