Jump to content

Mulholland Drive (2001)


Guest Bata Životinja

Recommended Posts

ako joj je tetka uspješna glumica, mogla je da je ubaci preko veze, što je i urađeno u prvom dijelu filma, koji ti nazivaš snom

 

Njoj je tetka ostavila svoj stan dok je na odmoru, i (mozda) sredila onu audiciju sa onim matorcem. Ne secam se da joj je zavrsila bilo sta osim toga. Opet, sa onako fenomenalnom glumom na audiciji, sumnjam da bi joj karijera dalje zavisila od mrvica, kao sto je ispricala Coco na veceri.

 

U Bulevaru sumraka niko ne sanja, sve je stvarno. A Louise liči na monstruma iza kafića.

 

Lici, mada nisu isti, i u tome mozda ima neke simbolike, a mozda je samo slucajno tako. Louise lici na blazu verziju monstruma, ali je ocito neka gatara/vidovnjak.

 

Betty Elms: Yes? May I help you?

Louise Bonner: Someone is in trouble. Who are you? What are you doing in Ruth's apartment?

Betty Elms: She's letting me stay here. I'm her niece. My name's Betty.

Louise Bonner: No, it's not. That's not what she said. Someone is in trouble. Something bad is happening!

 

Sad, kako ce ko ovo da interpretira...

 

Ne, ona je u order of apearence, a nije prva na početku. Justin Theroux je prvi, reditelj

 

Nemam taj deo. Na pocetku nisam uopste video da se prikazuju imena glumaca, a film mi se prekida na pola "order of appearance" liste na kraju.

 

ni na šta, u suštini, samo ono što čitavo vrijeme govorim da Lynch radi: poigrava se bez potrebe da bude smislen.Pa to i je i Hitckock radio, ne kažem da su besmisleni, ali želi da utiče na tebe a ne da ti nešto kaže.

 

Pa pitanje je koliko jedno uslovljava drugo u ovom slucaju. On definitivno ostavlja utisak svojim stilom, ali diskutabilno je da li je to samo otvaranje puta ("hipnotisanje") za neku poruku, ili te poruke uopste nema. Cak si i sam rekao da film prica o problemima rezisera. Zar to nije poruka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Njoj je tetka ostavila svoj stan dok je na odmoru, i (mozda) sredila onu audiciju sa onim matorcem. Ne secam se da joj je zavrsila bilo sta osim toga.

 

pa ja to tebe pitam, zašto nije završila? Mislim, ti tražiš da priča bude smislena, to nije smisleno.

 

Opet, sa onako fenomenalnom glumom na audiciji, sumnjam da bi joj karijera dalje zavisila od mrvica, kao sto je ispricala Coco na veceri.

 

mislim da je mnogo važniji kontrast , isti tekst, potpuno različite scene. Osim toga, nisi pročitao tekst koji sam ti dao, Mulholland je trebalo da bude serija, te priče bi vjerovatno trebale biti odvojene, kada mu je ABC odbio ponudu, on je od toga napravio jedan film. Vidi se da su priče koliko-toliko odvojene po broju producenata, kojih ima barem deset, za svaku epizodu po dvoje

 

Lici, mada nisu isti, i u tome mozda ima neke simbolike, a mozda je samo slucajno tako.

 

eh sad, ''slučajno'' nije baš najbolje objašnjenje. Takođe, na kraju, Dajen je ta koja sjedi na mjestu onog čovječuljka sa početka i njega vidi na mjestu njegovog sagovornika iz sna

 

Sad, kako ce ko ovo da interpretira...

 

vidiš, i u snu Rut putuje dva puta. Prvi put na početku, ostavlja svoj stan na korišćenje Beti. Drugi put se pojavljuje kada su Beti i Rita u potrazi za Dajen, kada se sakriju iza ograde. Dakle, Lynch se čitavo vrijeme poigrava

 

i još nečeg sam se sjetio, odmah pošto ode djevojka iz dvanaestice koja je uzela svoje stvari, pa se Dajen priviđa Kamila, kad je prvi put tako nazove, pogledaj tu scenu ponovo i vidi da se Dajen nalazi na dva mjesta, ja to tumačim kao simbol cijepanja identiteta, ti ćeš vjerovatno na neki drugi način :)

 

Nemam taj deo. Na pocetku nisam uopste video da se prikazuju imena glumaca, a film mi se prekida na pola "order of appearance" liste na kraju.

 

moraš da imaš taj dio, dakle ide prvo tamni put, vide se samo poziciona svjetla na kolima, to ide jedno minut i tu se ispišu sve uloge i naslov filma, Justin Teroux je prvi (jedini ne mijenja identitet u filmu), Naomi je druga, Elena treća, Ann Miller (Coco).... poslije tog minuta prelazi se u unutrašnjost kola kada Ritu pokušavaju da ubiju vozači limuzine, udara ih ono drugo auto, ona kreće prema Bulevaru sumraka.

 

Upravo taj sudar je isto ono što insekti predstavljaju u Blue Velvetu. Unheimlich kod Frojda- skrivena stvarnost, već ti je Rox objasnio

 

 

mislim, možemo mi ovako do sutra :)

 

ja mislim da je psihoanaliza samo sredstvo, da je svaki film veći od psihoanalize, i mislim da sam u pravu :)

 

ti opet misliš da je mnogo važnija ta stvar sa snovima, jedan psihički sunovrat... i misliš da si u pravu :)

 

mada pogledao sam ponovo film, i to je nešto :)

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ja to tebe pitam, zašto nije završila? Mislim, ti tražiš da priča bude smislena, to nije smisleno.

 

Recimo da joj tetka nije tolika vezara da joj zavrsava glavne uloge po filmovima.

 

mislim da je mnogo važniji kontrast , isti tekst, potpuno različite scene. Osim toga, nisi pročitao tekst koji sam ti dao, Mulholland je trebalo da bude serija, te priče bi vjerovatno trebale biti odvojene, kada mu je ABC odbio ponudu, on je od toga napravio jedan film. Vidi se da su priče koliko-toliko odvojene po broju producenata, kojih ima barem deset, za svaku epizodu po dvoje

 

eh sad, ''slučajno'' nije baš najbolje objašnjenje. Takođe, na kraju, Dajen je ta koja sjedi na mjestu onog čovječuljka sa početka i njega vidi na mjestu njegovog sagovornika iz sna

 

vidiš, i u snu Rut putuje dva puta. Prvi put na početku, ostavlja svoj stan na korišćenje Beti. Drugi put se pojavljuje kada su Beti i Rita u potrazi za Dajen, kada se sakriju iza ograde. Dakle, Lynch se čitavo vrijeme poigrava

 

i još nečeg sam se sjetio, odmah pošto ode djevojka iz dvanaestice koja je uzela svoje stvari, pa se Dajen priviđa Kamila, kad je prvi put tako nazove, pogledaj tu scenu ponovo i vidi da se Dajen nalazi na dva mjesta, ja to tumačim kao simbol cijepanja identiteta, ti ćeš vjerovatno na neki drugi način icon_smile.gif

 

Ove delove moram da stavim u jedan citat, jer im je svima zajednicko to sto sadrze neke detalje iz filma kojih se ne secam najbolje. Ostaje mi da pogledam film jos jednom, ali sumnjam da cu moci da "odvidim" svoju verziju. Steta samo za seriju...

 

 

mislim, možemo mi ovako do sutra :)

 

ja mislim da je psihoanaliza samo sredstvo, da je svaki film veći od psihoanalize, i mislim da sam u pravu :)

 

ti opet misliš da je mnogo važnija ta stvar sa snovima, jedan psihički sunovrat... i misliš da si u pravu :)

 

Pa rekao sam :)

 

mada pogledao sam ponovo film, i to je nešto

 

Ja cu morati da se strpim. Sad idem kroz Twin Peaks, i tek sam na 3. epizodi...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Twin peaks nije on režirao, u stvari on je svega 3-4 napisao i režirao, ostalo nije njegovo, samo nosi ime. Ja to nikad nisam ni gledao.

 

Bolje se baci na Lost highway i Eraserhead, a malo sam bacio pogled na Inland empire, mislim da čak ima veze sa Mulholand driveom, opet je o nekom snimanju filma, mada trebam prvo čitav da pogledam.

 

Ali da ti pravo kažem, ipak je Polanski bog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Twin peaks nije on režirao, u stvari on je svega 3-4 napisao i režirao, ostalo nije njegovo, samo nosi ime. Ja to nikad nisam ni gledao.

 

Nisam to znao, al sad me je vec uvukla prica. Ipak cu morati da pauziram dva dana dok ne skinem kompletan torrent...

 

Bolje se baci na Lost highway i Eraserhead, a malo sam bacio pogled na Inland empire, mislim da čak ima veze sa Mulholand driveom, opet je o nekom snimanju filma, mada trebam prvo čitav da pogledam.

 

Bas sinoc sam odgledao Eraserhead. Sve sto mogu da kazem je: :confused: Bizarno...

 

Ali da ti pravo kažem, ipak je Polanski bog.

 

:da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Eraserhead je o Lynchovom strahu što će postati otac, sedamdesetih godina su snimani i drugi filmovi koji su prikazivali strah od odgajanja djece u ovakvom svijetu i kakvi monstrumi mogu da prežive u današnjim okolnostima

 

Blue velvet je vjerovatno neka njegova paranoja o mjestu u kojem je odrastao, to je praktično njegovo djetinjstvo i adolescencija, on je odrastao u malo gradiću

 

lost highway je o krizi srednjih godina između ostalog u periodu kad je i sam Lynch u srednjim godinama

 

zato i mislim da se on pre svega u filmovima bavi sam sa sobom, pa je Justin Theroux vjerovatno on sam.

 

 

 

Jesi gledao Una pura formalita? Tu Polanski samo glumi, režira Tornatore, ali film je odličan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eraserhead je o Lynchovom strahu što će postati otac, sedamdesetih godina su snimani i drugi filmovi koji su prikazivali strah od odgajanja djece u ovakvom svijetu i kakvi monstrumi mogu da prežive u današnjim okolnostima

 

Blue velvet je vjerovatno neka njegova paranoja o mjestu u kojem je odrastao, to je praktično njegovo djetinjstvo i adolescencija, on je odrastao u malo gradiću

 

lost highway je o krizi srednjih godina između ostalog u periodu kad je i sam Lynch u srednjim godinama

 

Kao i Polanski, samo ne toliko tragicno...

 

zato i mislim da se on pre svega u filmovima bavi sam sa sobom, pa je Justin Theroux vjerovatno on sam.

 

Vrlo moguce, jer je valjda i on sam imao dosta problema oko snimanja Mulholland-a.

 

Jesi gledao Una pura formalita? Tu Polanski samo glumi, režira Tornatore, ali film je odličan.

 

Nisam (jos). Vidim i Depardieu glumi zajedno sa Polanskim, tako da ne sumnjam da ce me oduseviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...

http://rapidshare.com/files/164679651/MulDrPi.part01.rar

http://rapidshare.com/files/164694994/MulDrPi.part02.rar

http://rapidshare.com/files/164749947/MulDrPi.part03.rar

http://rapidshare.com/files/164812873/MulDrPi.part04.rar

http://rapidshare.com/files/164820042/MulDrPi.part05.rar

http://rapidshare.com/files/164826364/MulDrPi.part06.rar

http://rapidshare.com/files/164832193/MulDrPi.part07.rar

http://rapidshare.com/files/164842885/MulDrPi.part08.rar

http://rapidshare.com/files/164843844/MulDrPi.part09.rar

 

Pilot epizoda onoga shto je trebalo da bude serija Mulholland Dr. Nema shifre. Malo pre odgledah, i definitivno cenim da je shteta shto od ovoga ne beshe neshto, s obzirom na Davidovo ludilo, mozda bi napravio nesto as good as TP, samo sa boljim glumcima, i da bi ga kontrolisao do kraja bez da se na sredini serije pretvori u besmislenu sapunicu :] OK sad vec odlutah..ali ko voli Lyncha i njegov rad, bice mu zanimljivo ovo, krace je od filma ima nekih scena i likova koje nema u filmu etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 years later...

Moj omiljeni film definitivno! Gledao sam ga ni sam ne znam koliko puta (blizu dvadeset sigurno) Zanimljive su polemike oko znacenja filma. Ipak mislim da mnogi grese, sto toliko gledaju na samu pricu. Mulholland Drive je pre svega kritika holivuda, gde se dobijaju uloge preko veze i gde sve odluke donose ljudi iz senke. A reziseri i glumci su samo njihove marionete. O tome je film, a sta je san, a sta java je vec nebitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Moj omiljeni film definitivno! Gledao sam ga ni sam ne znam koliko puta (blizu dvadeset sigurno) Zanimljive su polemike oko znacenja filma. Ipak mislim da mnogi grese, sto toliko gledaju na samu pricu. Mulholland Drive je pre svega kritika holivuda, gde se dobijaju uloge preko veze i gde sve odluke donose ljudi iz senke. A reziseri i glumci su samo njihove marionete. O tome je film, a sta je san, a sta java je vec nebitno.

 

to je jedan od načina kako sam protumačio film

taj i Wild At Heart su mi nabolji filmovi od Linča

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...