Jump to content

Recommended Posts

Posto vidim ima ovde tema i o ateizmu i raznim verama,otvorio sam temu o agnosticizmu.Agnosticizam je pogled na svet koji tvrdi da je nemoguce utvrditi postojanje ili ne postojanje bog i bozanstava.agnostici veruju da prema tome sto nije moguce dokazati nista nema potrebe da se opterecujemo sa stvarima koje su iznad nas i da trebamo da se koncentrisemo na ovo zemaljsko postojanje koje nam je poznato.Sto se tice dokazivanja postojanja ili nepostojanja boga neki agnostici tvrde da je to nemoguce jer nas um nije na tom nivou da bi mogao da to sazna.neki agnostici tvrde da i ako bi smo ista mogli da dokazemo da bi to bilo nebitno.evo link spisu bertranda rasela u kome objashnjava sta je za njega agnosticizam http://www.control-z.com/pages/agnosticism.html -primetio sam da je u tekstu malo ideoloski pristrasan posto u jednom pasus govori kako agnostik nemoze biti komunista(!?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

koja je poenta dokazivanja nepostojanja nechega chije je postojanje dokazano? glupost..

a dokazano je da Bog postoji.. na toliko nachina..

 

Nije.. imamo samo neke posredne dokaze koji direktno ne dokazuju yahvea. Mogu se odnositi i na crnog djavola, vanzemaljce, XYZ entitete, arhitektu matrixa itd.

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas tako. I necemo sad da pricamo o tome da je svako misljenje ideologija posto ako tako postavimo stvari onda naravno i agnosticizam i smatranje da je nebo plavo i da nam vazduh treba da bi disali sve spada u ideologiju. Ne branim agnosticizam posto nemam od cega da ga branim, samo me nerviraju ljudi koji ne znaju o cemu pricaju. Rogozube smorio si na vise tema, odmori malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agnosticizam je glupost. To ti je ono "nit' smrdi nit' mirise"

 

a sta si ti neki ateista??

 

pa komunizam se temelji na ateizmu, mozhda zato...

 

pa mozda zato.izvorni komunisam je utemeljen na ateizmu.mada sada i neki hriscani tvrde da su komunisti

 

 

 

inace ja sebe smatram za agnostika.nekako to mi je najlogicnije jer nije moguce dokazati ni postojanje boga niti ne postojanje

Edited by Теша Тешановић

Share this post


Link to post
Share on other sites

a.nekako to mi je najlogicnije jer nije moguce dokazati ni postojanje boga niti ne postojanje

 

ali isto tako ne mozes dokazati postojanje ili nepostojanje gomilu drugih stvari koje je covekom um smislio,a u koje sigurno ne verujes i zasto bio jevrejski bog ili bilo koji drugi bio izuzetak

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako agnostici stvarno idu logikom da "nema dokaza za postojanje boga', ali isto tako "da nema dokaza da bog ne postoji", onda nou koment. Dokazivati nepostojanje necega cije postojanje nije dokazano je kretenizam, i ako im je to zakljucak, onda su stvarno debili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde da pricamo iz judeo-hriscanske perspektive.Dokazati da postoji BOG(prima causa, tvorac svega) ne dokazuje da je to u stvari Jahve. Dokazati da Jahve postoji, opet ne znaci ako nema dokaza da je on BOG(prima causa). Mozda je u pitanju samo demijurg, neki bog stvoren od drugog boga, vanzemaljski entitet il slicno, koji je oblikovao vec stvoreno(???), stvorio covjeka(??), istjerao ga iz raja(??), dao jevrejima toru(??) i poslao svog sina Isusa medju ljude da ga isti zakucaju za krst(???). I naravno, ljudi su se isprimali da je on 100% good guy :)

 

Lucifer, Enki, Prometej, vatra, svijetlo, znanje, jabuka, zmija.. mene to sve navodi na mogucnost da je nekad davno ljudima dato znanje(svijetlo, vatra, jabuka) i da je davalac svijetla zbog toga bio kaznjen. Ocigledno je nekome odgovaralo da covjek ostane glup i pokoran, sto i dan danas mozemo da vidimo, obzirom da npr. crkva od vjernika trazi poslusnost i vjeru bez razuma(ono cuveno rogozubovo, "ne razumijem ali vjerujem"). Za nekoga su znanje, sloboda i pobuna protiv tiranskog autoriteta - egoizam, gordost i grijeh. Jahve je navodno covjeku dao slobodu volje, a u stvari imamo samo slobodu izbora - da postupis onako kako jevrejski bog zeli, i sluzis mu kao sluga da bi zavrijedio spasenje. U principu, ispada da radis dobro radi svoje guzice, a ne samo radi 'samog dobra'. Sa druge strane, ako ne postupis onako kako jevrejski bog kaze, ti ides u pakao dje su vjecne muke. Ma jel, sloboda da radis kako hoces, al ako ne radis kako ja kazem, pakao. I to je onda bog ljubavi, koji stvara nesavrsenog covjeka trazeci od njega savrsenstvo. Mislim, neko stvarno vjeruje u ovo? Budi ovca, raj te ceka. Ne uklapas li se u stado, ides u lonac...

 

Citam i dalje ove 'dokaze' sto ste postovali. Samo da covjek malo nadogradi znanje i popravi terminologiju, ali nista revolucionarno. U stvari, nista posebno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo uopste nije glupo, vec jedini razuman put.

 

Ja ne verujem da Bog postoji, ja ostavljam mogucnost da on postoji (da se razumemo, Bog u popularnom nacinu shvatanja; druga je prica sto je Bog kao olicenje stvaraoca vrlo verovatno postojao, ali ni to ne znam). ali me u sustini zabole da li postoji Bog ili ne. To je agnosticizam.

Edited by Vajar
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta si ti neki ateista??

Da

 

Ajde da pricamo iz judeo-hriscanske perspektive.Dokazati da postoji BOG(prima causa, tvorac svega) ne dokazuje da je to u stvari Jahve. Dokazati da Jahve postoji, opet ne znaci ako nema dokaza da je on BOG(prima causa). Mozda je u pitanju samo demijurg, neki bog stvoren od drugog boga, vanzemaljski entitet il slicno, koji je oblikovao vec stvoreno(???), stvorio covjeka(??), istjerao ga iz raja(??), dao jevrejima toru(??) i poslao svog sina Isusa medju ljude da ga isti zakucaju za krst(???). I naravno, ljudi su se isprimali da je on 100% good guy icon_smile.gif

 

Lucifer, Enki, Prometej, vatra, svijetlo, znanje, jabuka, zmija.. mene to sve navodi na mogucnost da je nekad davno ljudima dato znanje(svijetlo, vatra, jabuka) i da je davalac svijetla zbog toga bio kaznjen. Ocigledno je nekome odgovaralo da covjek ostane glup i pokoran, sto i dan danas mozemo da vidimo, obzirom da npr. crkva od vjernika trazi poslusnost i vjeru bez razuma(ono cuveno rogozubovo, "ne razumijem ali vjerujem"). Za nekoga su znanje, sloboda i pobuna protiv tiranskog autoriteta - egoizam, gordost i grijeh. Jahve je navodno covjeku dao slobodu volje, a u stvari imamo samo slobodu izbora - da postupis onako kako jevrejski bog zeli, i sluzis mu kao sluga da bi zavrijedio spasenje. U principu, ispada da radis dobro radi svoje guzice, a ne samo radi 'samog dobra'. Sa druge strane, ako ne postupis onako kako jevrejski bog kaze, ti ides u pakao dje su vjecne muke. Ma jel, sloboda da radis kako hoces, al ako ne radis kako ja kazem, pakao. I to je onda bog ljubavi, koji stvara nesavrsenog covjeka trazeci od njega savrsenstvo. Mislim, neko stvarno vjeruje u ovo? Budi ovca, raj te ceka. Ne uklapas li se u stado, ides u lonac...

 

Citam i dalje ove 'dokaze' sto ste postovali. Samo da covjek malo nadogradi znanje i popravi terminologiju, ali nista revolucionarno. U stvari, nista posebno..

 

Svala to na mestu :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogi,majstore,viva la vernik koji argumente kopa sa Vikipedije :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Mada mrzim da se svrstavam bilo gde,moram priznati da sam dobrim delom uma u kategoriji agnostika.Niko me jos nije ubedio da je u pravu,ni ateisti,ni vernici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a dokazano je da Bog postoji.. na toliko nachina..

 

kopam sa vikipedije jer vama trebaju dokazi, meni ne trebaju

 

da imam dokaze da Bog postoji, onda bi znao da On postoji, ovako samo verujem..

 

Dzabe ti pamet kad si glup roki. Sto je od ovoga tacno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ovako cak i ako neko nabavi neki dokaz o postojanju boga taj dokaz je obicno takve prirode da ga je nemoguce predstaviti drugim ljudima.tako da opet nije moguce izneti bilo kakav dokaz.mnogi ljudi su tvrdili da su imali nadprirodna iskustva ali opet sva ta nadprirodna iskustva su se desila njima licno i nemoguce je dokazati da su ta iskustva bila stvarna a ne stvorena od strane uma.a isto tako ne razumem one cvrste ateiste koji tvrde da imaju dokaz za ne postojanje boga.imam jednu pitanje za ateiste.obicno ateisti uzimaju nauku za najbitniju stvar,pa vecina danashnje nauke se slaze sa idejom velikog praska.pa zar nije veliki prasak na neki nacin akt stvaranja univerzuma??zar nije onda singularitet koji predhodi velikom prasku bog??zar nije on prauzrok svega sto postoji kada je iz njega nastalo sve??sigularitet podrazumeva neogranicenu gustinu materije u neograniceno malom prostoru.zar nije to bozanski kada je sva materija univerzuma sabijena u beskonacno malu tacku??ali ovo su sve u nauci spekulacije,sama nauka jos nije dokazala da je univerzum nastao bas tako.isto kao sto sama nauka pored sve svoje strucnosti i uzvisenosti koju poseduje nije uspela da stvori ni jedan dokaz o postojanju ili ne postojanju boga

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...