Jump to content

Recommended Posts

a onda je nauka pokazala kako se prazni energija pri sudaru oblaka itd, itd...

ja verujem da su munje energija koja se prazni pri sudaru oblaka, a da sve to kontrolishe Bog.

 

 

Sto je od ovoga tacno?

ako hocjesh da pitash- shtA je ovoga tachno, u odgovoru na proshli citat pokazah da ne mora da bude ili- ili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to uchenje se zove kompatibilizam. choveq je data slobodna volja i ne postoji sudbina- sled dogadjaja koje je Bog odredio, vecj postoji postoji Promisao- Bozhije staranje o svetu.

uchenje na koje ti mislish se zove otvoreni teizam, i ono kazhe da chovek ima slobodnu volju, i da bog ne zna buducjnost, shto onda znachi da bog nije sveznajucj, dok Pravoslavlje kazhe da postoji postoji Bozhije predznanje koje ne podrazumeva Bozhije predodredjenje.

 

a i lepo napisah- nishta se ne deshava bez Bozhijeg dopushtenja. Bog nezheli deshavanje mnogih stvari, ali ih dopushta, jer necje da ometa chovekovu slobodnu volju.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

U cemu je onda poenta ovog zivota, obzirom na bozje predznanje. Sto, bog nas stavlja na test za koji unaprijed zna da (ne)cemo polozit.. upravo zbog ovoga se i da zakljucit da je taj vas jevrejski bog jedan sadista najvecih proporcija, koji je eto dozvolio da i 'njegovog sina' muche i zakucaju na krst. Sto bi tek onda covjeku radio, mozemo da se zapitamo..

 

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

a i lepo napisah- nishta se ne deshava bez Bozhijeg dopushtenja. Bog nezheli deshavanje mnogih stvari, ali ih dopushta, jer necje da ometa chovekovu slobodnu volju.

 

To moze svako. Evo ja cu da kazem da se nista ne desava bez mog dopustanja a da ja sve dopustam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto, bog nas stavlja na test za koji unaprijed zna da (ne)cemo polozit..

po sedamneshiljaditi put

Бог, по благости Својој, приводи из небића у биће, све постојеће и о ономе, што ће бити, има предзнање. И тако, ако они који греше, не би у будућности добили постојање, онда се они не би могли учинити злима, (а зато) о њима не би било предзнања. Јер се виђење односи ка ономе, шта јесте; а предзнање – према ономе, што ће неизмењиво да се деси.

 

Али, у почетку – постојање (уопште), а затим већ – постојање добра или зла. Ако би за оне, који би по благости Божијој, добили постојање у будућности, то послужило као препрека за добијање постојања, (услов) што ће се они, по сопственој жељи, учинити злима, би онда значио да би зло победило благост Божију.

 

Evo ja cu da kazem da se nista ne desava bez mog dopustanja a da ja sve dopustam.

napisao sam mnogih. ne svih. videh da sam gore pogreshio, jer sam mahinalno napisao isto shto i ti. chovek nema slobodnu volju, vecj ima slobodu izbora. poshto je volja choveka uglavnom porogbljena djavolima, Bog ne dopushta choveku sve, ali mu dopushta da napravi izbor.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

takva 'blagost'=licemjerstvo, ili 'perem ruke' kao pontius pilatus.

bog stvara covjeka sa predznanjem o njegovom padu i svemu onome sto vremenom dolazi. is it love? :) povrh svega, na njega je natovario preveliku odgovornost, darivao mu nagone, strast za uzivanjem isl. da bi onda sve to pokusao da ogranici, iskusavao ga sa 'jabukom' iako je znao da ce covjek na kraju kusati sa tog drva. to ti je prijatelju kao kad djetetu stavis pod nos ostar noz uz upozorenje da ga ne dira jer se moze posjec, umjesto da ga stavis negdje van djetetovog domasaja. ma pravi sadista.

 

chovek nema slobodnu volju, vecj ima slobodu izbora

 

ovo ja pricam, al dzabe

 

Bog ne dopushta choveku sve, ali mu dopushta da napravi izbor.

 

kako sad ovo? sto mu ne dopusta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

na njega je natovario preveliku odgovornost, darivao mu nagone, strast za uzivanjem

za palost prirode nije kriv Bog, nego chovek. Bog je preblag, jer je ostavio slobodu izbora choveku, tako da djavolja iskushavanja imaju na choveka uticaja isto koliko i reklama za koka kolu ili pivo. zato je koka kola najpopularnije picje, i sva deca vole pivo, ali niko nije primoran.

 

to ti je prijatelju kao kad djetetu stavis pod nos ostar noz uz upozorenje da ga ne dira jer se moze posjec, umjesto da ga stavis negdje van djetetovog domasaja.

ne nego je kao da otac ostavi reckasti tupi nozh na sto, i dodje dete i skache kod ga ne dohvati, i kad ga dohvati, uzme i ko debil trlja po kozhi dok mu ne krene krv. nemozhe niko drugi biti kriv zbog krvarenja

 

kako sad ovo? sto mu ne dopusta?

da jede kikiriki. kakva su ovo glupa pitanja?

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako nije? Ljudi su pre verovali da Bog baca munje sa neba (a neki veruju i danas) a onda je nauka pokazala kako se prazni energija pri sudaru oblaka itd, itd...

Nauci samo treba vremena i sve je pitanje istog.

 

neznam do sada nauka nije dala nista na tom pitanju.ne verujem da ce doci ikada vreme kada ce nauka moci ista da kaze o bogu ali zasto svi vi ateisti ne sacekate da to vreme dodje umesto da pricate nesto sto nije dokazano

Share this post


Link to post
Share on other sites

<za palost prirode nije kriv Bog, nego chovek. Bog je preblag, jer je ostavio slobodu izbora choveku, tako da djavolja iskushavanja imaju na choveka uticaja isto koliko i reklama za koka kolu ili pivo. zato je koka kola najpopularnije picje, i sva deca vole pivo, ali niko nije primoran.>

 

Kreator je odgovoran za svoju kreaciju. Kriv je i covjek, ali takav je stvoren. Kakva je to glupava analogija sa koka kolom, vrati se malo unazad.

 

<ne nego je kao da otac ostavi reckasti tupi nozh na sto, i dodje dete i skache kod ga ne dohvati, i kad ga dohvati, uzme i ko debil trlja po kozhi dok mu ne krene krv. nemozhe niko drugi biti kriv zbog krvarenja>

 

Kakav si ti mozak :) Osnovna je stvar drzati sto dalje od djece ostre, zapaljive i slicne predmete koji mogu uzrokovati povrede. I ne izbacujes ih iz kuce kad urad nesto takvo ;)

 

<da jede kikiriki. kakva su ovo glupa pitanja?>

 

Pa rekao si da bog covjeku dopusta da napravi izbor, ali mu ne dopusta sve. Sto je to izvan pojma 'izbabrati'? Umrijeti? To je jedino sto se mora..

Share this post


Link to post
Share on other sites

neznam do sada nauka nije dala nista na tom pitanju.ne verujem da ce doci ikada vreme kada ce nauka moci ista da kaze o bogu ali zasto svi vi ateisti ne sacekate da to vreme dodje umesto da pricate nesto sto nije dokazano

 

Kako nije dala ništa? Pa dao sam ti banalan konkretan primer. Mnogo toga u celoj ovoj priči zavisi od toga šta se podrazumeva pod pojmom "Bog", sama reč je veoma širok pojam. Ne verujem u hrišćanskog boga kako su ga oni predstavili u bibliji i stvari da je Bog stvorio čoveka po sopstvenom obliku, u božijeg sina i slične budalaštine...to su za mene besmislene stvari i ne zamajavam se previše time. Ja na tu knjigu gledam kao na običnu bajku, ništa više.

Ja ne znam šta Bog jeste ali znam šta nije. ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako nije dala ništa? Pa dao sam ti banalan konkretan primer. Mnogo toga u celoj ovoj priči zavisi od toga šta se podrazumeva pod pojmom "Bog", sama reč je veoma širok pojam. Ne verujem u hrišćanskog boga kako su ga oni predstavili u bibliji i stvari da je Bog stvorio čoveka po sopstvenom obliku, u božijeg sina i slične budalaštine...to su za mene besmislene stvari i ne zamajavam se previše time. Ja na tu knjigu gledam kao na običnu bajku, ništa više.

Ja ne znam šta Bog jeste ali znam šta nije. ;)

 

nisam ja ni mislio na hriscanskog boga,mislio sam na boga generalno.boga kao prauzroka svih stvari.i nauka nista nije ustanju da kaze zbog njega.ti si ovde izneo agnosticki stav sa time sto si rekao da ne verujes u mogucnost postojanja hriscanskog boga.nauka ce uvek ostati nema sto se tice pitanja boga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kreator je odgovoran za svoju kreaciju.

bio bi da joj nije dao slobodu.

 

ali mu ne dopusta sve. Sto je to

npr, chovek, koji se vecj odavno predao u robovanje djavolima krene da uchini neshto zlo, ali Bog ne dopusti djavola da ga natera na to..

 

Ja ne znam šta Bog jeste ali znam šta nije.

sam sebi protivrechish. ako znash shta nije, onda znash shta jeste. tj. makar mislish da znash. poshto je Biblija rech Boga, i cela je potpuno istinita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam ja ni mislio na hriscanskog boga,mislio sam na boga generalno.boga kao prauzroka svih stvari.i nauka nista nije ustanju da kaze zbog njega.ti si ovde izneo agnosticki stav sa time sto si rekao da ne verujes u mogucnost postojanja hriscanskog boga.nauka ce uvek ostati nema sto se tice pitanja boga

 

Ali recimo Budizam i nauka su vec sada dosta povezani. Proitao sam danas jedan tekst o naucnici koja se bavi ispitivanjem ljudskog mozga (ili kako se vec to zove) i na neki nacin povezuje ove dve stvari i to iz licnog iskustva. Sad nemam vremena da prepricavam, poenta te price je da duhovnost i nauka nisu nespojivi, vec su nespojive nauka i religijske dogme i zbog njih nauka ne moze da dodje do reci.

Edited by Lokateli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biblija je istinita kolko i Gospodar Prstenova....

Ili,kao grcka kosmogonija.Nije nista manje neverovatna i bajkovita.

 

 

Ali recimo Budizam i nauka su vec sada dosta povezani. Proitao sam danas jedan tekst o naucnici koja se bavi ispitivanjem ljudskog mozga (ili kako se vec to zove) i na neki nacin povezuje ove dve stvari i to iz licnog iskustva. Sad nemam vremena da prepricavam, poenta te price je da duhovnost i nauka nisu nespojivi, vec su nespojive nauka i religijske dogme.

E,pretece me sad :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biblija je istinita kolko i Gospodar Prstenova....

Biblija je potuno istinita. Gospodare je pisao jedan vrlo pobozhan chovek, i imaju vrlo lepe momente i pouke.

 

Ako znaš šta nešto nije ti automatski znaš šta je to?

ako ja znam da ti nisi pametan, ja znam jednu tvoju osobinu- da nisi pametan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...