Jump to content

Alhemija


Fex

Recommended Posts

... zeleo bih da ovde prodiskutujemo malo o alhemiji (ali ne samo bukvalnoj, vec filozofskoj, u metaforicnom kontekstu),...

... svi smo mi Alhemicari, tragamo za odgovorima, istinom, ali nekada je nemoguce (citaj skoro uvek) doci do odgovora,...

... na ovoj lokaciji imate dosta toga vezanog za alhemiju http://www.levity.com/alchemy/

 

BTW ova tema nema veze sa Koeljom, licno mislim da je knjiga pop, instant, povrsna zabava,... to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laboratorijska muckanja nisu moj fah, iako sam studirao hemiju i biotehnologiju ranije, pre istorije.

Moj jedini susret sa alhemijom jeste preko Junga, dakle alhemija u smislu psihickih, mentalnih procesa, kao i preko nekih indijskih jogina. Ako bih i radio nesto sto ima veze sa ''prakticnom'' alhemijom, bila bi to verovatno biljna, koja je i najprostija.

Franc Bardon je pisao u svojim knjigama da je dobio uvid u ''Eliksir Zivota'', u knjizi Praksa Magijske Evokacije, samo sam zaoboravio kod koje planetarne sfere tacno, mrzi me da trazim. Na krau krajeva, rekao je da je dobijeni eliksir unistio, da ga nije iskoristio, jer donosi ogromnu odgovornost, kako sa mrazumeo i koliko se secam. Davno sam citao.

 

Prava alhemija je mozda i sjedinjavanje dusa, muskarca i zene. Ko zna, svako ima neku svoju alhemiju :)

 

BTW ova tema nema veze sa Koeljom, licno mislim da je knjiga pop, instant, povrsna zabava,... to je to.

 

Btw, potpuno si u pravu :D

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prava alhemija je mozda i sjedinjavanje dusa, muskarca i zene. Ko zna, svako ima neku svoju alhemiju :)

 

Pa i mislio sam upravo o toj alhemiji :mhihi: , a ne srednjovekovnoj, rekao sam alhemija kao simbolika,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kako ono rece Heraklit, univerzum je vecna vatra koja se merom pali i merom gasi.

Vatra je kao prizivanje, ima pozitivnu stranu-direktnost, i negativnu stranu-nedostatak suptilnosti u delovanju pa su tu elementi vode,vazduha i zemlje koji je ogranicavaju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
meni to zvuči nadrealno... ima li iko ovdje da je pokušao neki alhemijski ogled i uspio?

Ljudi uglavnom imaju predstavu o alhemicaru kao o liku koji tu sad nesto baje, mucka razne sastojke, pokusava da dobije zlato iz "obicnih" metala dok ne osedi i dok ne digne laboratoriju u vazduh :) Tacno je da je to poziv koji traje ceo zivot, koji je naporan i naizgled uzaludan, tacno je i to da su mnogi ljudi pokusavali da prigrabe za sebe bogatstvo baveci se "alhemijom", kao i da su imucni ljudi angazovali alhemicare radi materijalne koristi. Ali, ako govorimo o pravoj Alhemiji, moram reci da ona spada tamo gde i, recimo, Joga. Pravi cilj Alhemicara, kao i Jogina, je transmutacija licnosti, elevacija svesti, da bi doslo do sjedinjavanja sa Esencijom, mozemo reci sa Bogom, mada taj pojam ume da zasmeta nekima. Praktikant prve Vestine, Umetnosti, Nauke...(nazovite kako hocete) prevashodno radi sa metalima, mineralima, elementima, biljkama i ostalim stvarima oko sebe, znaci paznju usmerava na svet koji ga okruzuje, dok praktikant Joge radi direktno na svom telu ili svesti ili energiji ili sve zajedno (na sebi). Za koju god da se metodu odluce, oni teze istom Cilju. I Joga i Alhemija su (samo) sredstva koja kroz svakodnevnu praxu uce pre svega disciplini, strpljenju, unutrasnjoj tisini, skromnosti i tako ih treba i shvatiti. Ako zanemarimo Cilj, lako se moze desiti da budemo opsednuti "velikim otkricima", okultnim mocima nize vrste i slicnim Iluzijama koje degradiraju Vestinu, a ljude vode u egomaniju, shizofreniju, megalomaniju itd. A postici Cilj uopste nije lako, treba dati celog sebe, proci kroz neopisivo teske faze i, na kraju, tek kad postanemo ravnodusni prema svemu pa i prema Cilju, on ce biti postignut.

Neki alhemicari znaju od pocetka cemu sva komplikacija, neki tek tokom procesa, kako dusevno jacaju, pocinju da shvataju simboliku, a neki su toliko obuzeti tricarijama da nikada i ne shvate, al ko zna sto je to dobro. Blago hemiji i medicini ;)

Znaci, alhemija je pojam koji oznacava konkretnu granu nauke ili filozofije ili obadvoje, ali Alhemija je mnogo apstraktnija od toga, za onoga ko je zivi, moze se reci da je apsolutno sve Alhemija. Kao sto je i sve Joga.

Ili rock'n'roll. Pa da.

 

Zanimljiva pricica, nista vise...

Edited by EnKi

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mene najvishe nervira shto se alhemija smatra ili simbolichkom (tj. kao opis psliholoshkih procesa koji dovode do evolucije lichnosti) ili chisto fizichkom rabotom (dakle vulgarnom , pri chemu se svodi na klasichnu hemiju).zaboravlja se da ona obuhvata jednu celinu praktichno-teorijsko-psiholoshko-okultnog procesa koji , u pricnipu, ne odgovara svakome..mene je neko vreme interesovao jedan deo alhemije, koji chak i nema veze sa evolucijom choveka u Bozhanstvo, radi se dakle, o nekoj vrsti magije mirisa tj. radom sa astroloshkim i okultnim svojstvima parfema..medjutim, za bilo kakav oblik alhemije potrebno je praktichno znanje koje mnogi nemaju, zbog chega i smatram da ovo nije za svakoga..lichno, mislim da je bilo ljudi koji su otkrili Eliskir besmrtnosti u klasichnom , fizichkom smislu no niko od njih nije smatrao preterano pametnim da to otkrije svetu.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Driada

Dobro, sto se tice alhemije, nekako mi se cini da je izuzetno tesko odrediti sta se tacno podrazumeva pod alhemijom. Neki ljudi su pokusavali da dodju do njenog glavnog cilja seksualnom magijom (to je ono sto je Varg rekao, sjedinjavanje duse muskarca i zene). Na taj nacin su i pokusavali da desifruju njenu sustinu, dok su se neki drugi trudili da svim svojim snagama dodju do eliksira koji pretvara metal u zlato.

Prema njima, cilj prirode je da jedino stvara zlato, a kada je u tome, na neki nacin, sprece, priroda stvori metal. Alehemicari, zapravo traze eliksir kojim ce ubrzati taj neki proces i kojim ce priroda uspeti da uspuni svoj cilj. Taj eliksir kad dodje u dodir sa kozom, postari je za nekoliko godina. A eliksir mladosti, je zapravo suprotan od njega, ali i do njega su alhemicari dosli nekom suprotnom reakcijom ili cime vec.

 

A sto se tice Koelja, zaista jeste povrsan, ali prema onome sto sam procitala o alhemiji, mogu da kazem da se bar trudio da se informise o tome, jer se ipak delovi u knjizi gde zaista spominje alhemiju, podudaraju sa spisima i cinjenicama o alhemiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvi put chujem za tu vezu alhemije i seksualne magije..smatrala sam da su mushko i zhensko samo simboli svesnog i nesvesnog koji treba da se spoje u neku vrstu bozhanskog jedinstva svesti.no to je opet ono psiholoshko objashnjene alhemije..ma nishta bez seksa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

i ja alhemiju dozivljavam vise filozofski.....kamen mudrosti, eliksir zivota, zlato, po meni je sve to jedno te isto..takodje mislim, kao neki ovde da je sustina u spajanju te muske i zenske strane...imamo rebisa hermafroditnog boga sa 2 glave, sto je isto sto i dvoglavi orao..sto ja vidim upravo kao ujedinjeje te 2 strane, muske i zenske, dobro i lose, crno i belo...ova davidova zvezda po meni isto predstavlja. trougao je muska strana i predstavlja uzdizanje , prelazak iz materijalnog u duhovno, solve, a obrnuti trougao je zenska strana, i vracanje iz duhovnog u materijalno, coagula...:smile:

 

 

 

..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

18. i 19. vek me sve vise fasciniraju.

 

Sto se tice unije muskog i zenskog, tu je Bafomet savrsen primer balansa (glava jarca sa krunom znanja, ljudsko, hermafroditsko telo). Njegove ruke koje pokazuju na crni i beli mesec, gore i dole, i reci solve coagula su alhemijskog porekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Praktična alhemija je zapravo hemija :bigblue: Bože moj, i reči su iste, uz arapski član 'al', koji je otprilike kao 'the' u engleskom. Zbog crkvenog idiotizma tokom vekova nije bilo mogućnosti za razvoj prirodnih nauka, bar ne onih koje su vidljive društvu, ali ljudsku radoznalost i želju za novim saznanjem je nemoguće zaustaviti, pa su i pored sigurne smrti koja im je pretila ako budu otkriveni, radili ono što su radili. Mislim da je cela priča oko alhemije i alhemičara prilično naduvana, ali njihov doprinos hemiji je neprocenjiv, nisu oni samo bezveze mućkali, nego je nekako njihov rad obavijen tajnovitošću verovatno zbog čudne terminologije koju su morali da koriste. Inače, što se hemije tiče, i nauke uopšte u mračno doba, dok je Evropa umirala od kuge i one najgore crkvene opresije i sputavanja ljudskog uma, Istok je doprineo nauci više nego što mu to danas priznaju, jer, kao i uvek, 'beli čovek je najpametniji i beli čovek je sve izmislio'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bafomet je isto sto i rebis, samo malo vise nakindjuren :mrgreen: rebis nema jarecu glavu ali ima zmaja na kojem stoji.

solve et coagula mislim da svako zna sta znaci

stolet nemoj mi kvariti iluziju jbt :tongue: pa da realno gledajuci moze biti da su hemicari morali da koriste neko sifrovano pismo, pa otud i ta misterija...ali ja ne gledam realno jbg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...