Jump to content

Geopolitika


Bata Trokrilni

Recommended Posts

Verujem da ima ljudi ovde koje zanima ova tematika. Ukratko, geopolitika je disciplina koja pručava odnos geografije i politike. Što, sa svoje strane, sadrži mnogobrojne kobinacije razumevanja i tumačenja političko-istorijskih događaja i procesa, unošenjem geografskog momenta u razmatranje. Na ovoj temi možete pisati sve što vam padne na pamet, a ima veze sa odnosom geografije i politike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve shto de deshava u svetu danas negativno je zbog strategiskog polozaja naoruzanja , raketa , raketnih shtitova i prirodnih resursa , geopolitaka vodi vecunu ratova proshlih , danashnjih a mozda i buducih , zbog vode , hrane ..

 

 

mislim da je svako od nas upucen u ta ratna zbivanja stoga i svako od nas i neki priucheni geopolitikolog .

bash nadjoh jednu igru , geopolitichka simulacija

 

http://rapidkoko.blogspot.com/2008/11/geop...lator-2008.html

 

dosta zanimljiv nachina da se sazna neshto vishe o ovoj materiji shto ce morati da sacheka dok skinem gta4 :)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ahahhaha, zanimljivo... da, vidim, Srđa Trifković od silne propagande član Vudro Vilson instituta u Vašingtonu, mnogo francuskih, ruskih i američkih geopolitikologa pišu za časopis, ali inače je propaganda.

 

Deder, da nam ti objasniš svoje stavove geopolitički, evo stvarno bih htio to da čujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa evo ovako:

 

Kad neko kaže ''sagradili smo kuću na svetskome drumu i zato smo prinuđeni da stalno vodimo ratove, jer bi svi hteli da osvoje naš prostor'', to je propaganda, jer prenaglašava samo jednu stranu stvarnosti.

 

Geopolitika kao istinska nauka treba svestrano i nepristrasno da prouči činjenice. Ako se postupi tako, dobijamo sledeće:

Prvo, mi (ako pod tim ''mi'' podrazumevamo srpski narod) nismo sasvim slobodno birali na kom mestu ćemo sagraditi kuću, već je niz činilaca (između ostalih i geografskih) uticao da to bude baš ovde. Drugo, to što smo je sagradili na svetskom drumu ne znači automatski da će stalno da se vode ratovi preko naših leđa i da treba da budem u opsadnom stanju, već i da taj strateški položaj možemo povoljno da iskoristimo, profitirajući na zainteresovanosti spoljnih subjekata za ovaj prostor. Stvar je onih koji vode politiku ove zemlje da li će uzeti u obzir i ovu činjenicu, ili će odlučivati samo na osnovu jedne strane medalje.

 

Eto, to je ukratko razlika između geopolitike kao propagande i geopolitike kao nauke.

 

Evo praktičnog primera:

 

Ako Šutanovac iz činjenice da sve zemlje u okruženju imaju veće vojske nego mi (čemu treba pridodati i kosovske snage u formiranju) i da mi ostajemo neutralni dok je većina naših suseda u NATO-u, ili pred ulaskom u njega, izvodi zaključak da našu vojsku ne treba smanjivati, on je misled (šteta što nemamo adekvatan srpski prevod za tu reč) pojednostavljenom geopolitičkom doktrinom. Time on dovodi u pitanje najavljenu profesionalizaciju vojske u 2010. godini. Ja smatram suprotno - da ne treba mučiti mlade ljude slanjem u vojsku (umesto ih zapošljavati) zato što neko očekuju da će nas neko napasti. Naprotiv, to što su sve okolne zemlje članice NATO, a mi ne je naša prednost, jer je NATO isuviše zainteresovan za prostor Srbije (strateški najvažniji na Balkanu), da bi dozvolio da Srbija bude nebezbedna. To znači da mi možemo da budemo savršeno zaštićeni, a da pritom ne moramo da preuzmemo na sebe obaveze koje bi članstvo u NATO značilo. Dakle, možemo da profesionalizujemo i smanjimo vojsku i posvetimo se jačanju naše ekonomiju, a sve zahvaljujući prednosti koju nam daje geopolitički položaj.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prochtao sam u novinama pre nekako da ce biti vodjeni ratovi oko razlichitih resursa... a jedan od tih resursa je voda za pice! Prosto da ne verujem!

a shto se riche nasheg polozaja i ratova...smatram da nismo vishe bash toliko izlozeni kao pre...

Eventualni ratovi u buducnosti ce se voditi izmedju nato-a i rusije, i neke zajednichke akcije amerikanaca i britanaca protiv naftashkih zemalja(irana, saudijske arabije)...

najgori moguci scenario je rat natoa protiv preostalih socijalistichkih zemalja...npr. kulminacija problema sa Chavezom...ukljuchuje se rusija...

Ne vidim kako bi mi mogli biti ukljucheni u te sukobe...na koji nachin je srbija sad strateshki vazna?

Voleo bih da chujem vasha razmishljanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Prvo, geopolitika nije ''razumevanje i tumačenje političko-istorijskih događaja i procesa, unošenjem geografskog momenta u razmatranje''.

Geo je zemlja, i kao takva – širi pojam od geografije, koja je samo ''grafija'' zemlje.

 

Tako Monteskjeovo djelo ''Duh zakona'' nije geografsko, a jeste geopolitičko. Ali pošto si ti instant digest geografolog, onda mora čak da se krene od toga šta geopolitika jeste, a šta nije.

 

Geopolitika kao istinska nauka treba svestrano i nepristrasno da prouči činjenice. Ako se postupi tako, dobijamo sledeće:

Prvo, mi (ako pod tim ''mi'' podrazumevamo srpski narod) nismo sasvim slobodno birali na kom mestu ćemo sagraditi kuću, već je niz činilaca (između ostalih i geografskih) uticao da to bude baš ovde. Drugo, to što smo je sagradili na svetskom drumu ne znači automatski da će stalno da se vode ratovi preko naših leđa i da treba da budem u opsadnom stanju, već i da taj strateški položaj možemo povoljno da iskoristimo, profitirajući na zainteresovanosti spoljnih subjekata za ovaj prostor. Stvar je onih koji vode politiku ove zemlje da li će uzeti u obzir i ovu činjenicu, ili će odlučivati samo na osnovu jedne strane medalje.

 

To je , ukratko – glupost.

Kada se kaže da je nešto ''svjetski drum'' to nikad ne znači da je ovaj region bilo kome interesantan sam po sebi, nego znači da je to granični region, granica između civilizacija. Ovdje se sudaraju hrišćanstvo i islam, pravoslavlje i katolicizam, Turska i Austrougarska (Orijent i Zapad), komunizam i kapitalizam, Rusija i Zapad...

 

Ako Šutanovac iz činjenice da sve zemlje u okruženju imaju veće vojske nego mi (čemu treba pridodati i kosovske snage u formiranju) i da mi ostajemo neutralni dok je većina naših suseda u NATO-u, ili pred ulaskom u njega, izvodi zaključak da našu vojsku ne treba smanjivati, on je misled (šteta što nemamo adekvatan srpski prevod za tu reč) pojednostavljenom geopolitičkom doktrinom. Time on dovodi u pitanje najavljenu profesionalizaciju vojske u 2010. godini. Ja smatram suprotno - da ne treba mučiti mlade ljude slanjem u vojsku (umesto ih zapošljavati) zato što neko očekuju da će nas neko napasti. Naprotiv, to što su sve okolne zemlje članice NATO, a mi ne je naša prednost, jer je NATO isuviše zainteresovan za prostor Srbije (strateški najvažniji na Balkanu), da bi dozvolio da Srbija bude nebezbedna. To znači da mi možemo da budemo savršeno zaštićeni, a da pritom ne moramo da preuzmemo na sebe obaveze koje bi članstvo u NATO značilo. Dakle, možemo da profesionalizujemo i smanjimo vojsku i posvetimo se jačanju naše ekonomiju, a sve zahvaljujući prednosti koju nam daje geopolitički položaj.

 

Bože me sačuvaj.... da, drugi će da nas brane, pa da, kako to nijednom geopolitikologu nije do sada palo na pamet... I to potpuno besplatno, sve za Srbiju... pod kruškom, to jest...

 

Pravi primjer: Tokom Hladnog rata, Amerika je, u skladu sa kenanovskom politikom opkoljavanja SSSRa, pokrila balkanski prostor na sljedeći način: Prvo je započela prijateljske odnose sa Turskom i na njenoj teritoriji postavila nuklearne glave uperene ka Rusiji . Turska je postala i članica NATO. Cilj je naravno bio zatvoriti prolaz sovjetske flote iz Crnog mora u Sredozemno, jer je Bosfor i Dardanele kontrolisala Turska, zbog čega su, i poslije Balkanskih i poslije Prvog svjetskog rata, zapadne sile izgurale Tursku i na evropsko kopno koje kontroliše moreuz. Time je zatvorena flota, ali ne i kopnena vojska, koja je mogla preko Rumunije i Bugarske doći do Grčke i izaći na Sredozemlje. Zato i Grčka postaje članica NATO. SAD nisu dozvolile nikakav sukob većih razmera između Turske i Grčke oko Kipra, i te zemlje su sada predivni geopolitički prijatelji.

 

Ali time i dalje postoji rupa u gvozdenoj zavjesi – Jugoslavija. Tito ne želi da SFRJ postane članica NATO, ali zato nije imun na keš. Formula ni na istoku ni na zapadu izlazi na scenu, komunizam s Coca Cola-om, socijalizam s tržištem, četnici s ustašama, bratstvo i jedinstvo, rokenrol i gusle, tuti-fruti šuć – muć. Time je geopolitička gvozdena zavjesa sagrađena. Čitav jugoslovenski identitet je jedna geopolitička narudžba. Sve samo da se komunizam zaustavi na Jadranu. Neki su čak taj identitet ozbiljno prisvojili, uprkos suštinskim logičko-mentalni defektima istog, zato i nije čudo kakve sve konstatacije i predloge slušamo.

 

Dalje, SSSR propada 1989. godine, sovjetski sateliti pronalaze ''slobodu'', istočni Njemci jedu banane, idemo u tranziciju pa u EUropu. Granica sa mrskom Rusijom je pomjerena nekoliko hiljada kilometara na istok. Grčka gubi važnost, Turska ne, jer je i dalje na granici sa Rusijom. Jugoslavija postaje nepotrebna. Ajmo sad od tuti-frutija, koji je nekima prirastao za srce, al' ko ih jebe, kad su im mozgovi isprani, dakle ajmo sad od tuti- frutija da napravimo jabuke, narandže, jagode, borovnice... ma ne valja miješat' voćke. Sad ćemo umjesto SFRJ da imamo jednu banana republiku, jednu oranžadu, jednu republiku sa koštunjavim voćem, jednu ... ma znate i sami.

 

Ali da se podsjetimo kako je još funkcionisala ta zavjesa. Dakle, nakon što je uspostavljena, morala je da ide dalje. Zato se potpomažu antiruski pokreti u Mađarskoj 1956. godine, Praško proljeće i upad sovjetskih tenkova, na kraju se iz čisto geopolitičkih razloga izabira papa Poljak i podržava se Solidarnost. Iza zavjese(Grčke, Turske, SFRJ i zapadnih zemalja) postoji linija indukovane neposlušnosti (Mađarska, Čehoslovačka, Poljska), koja pokušava i iznutra da oslabi istočni blok.

 

Nakon što je to puklo 1989. godine, zavjesa se pomjera. Umjesto Grčke, SFRJ i Turske, sad su tu sve države od Estonije do Rumunije – i sve članice NATO. Umjesto Mađarske, Čehoslovačke i Poljske, imamo nove ''demokratske pokrete'' – Ukrajina, Gruzija, Bjelorusija, čak i sama Rusija. Sve one imaju svoje Nataše Kandić i ostalu boraniju, što je, inače, uvreda za samu boraniju.

 

Mi ovamo iza smo nevažni. Mađari se interesuju za svoju staru koloniju, SAD da bi se pokazala kao muslimanski prijatelj podržava islamski fundamentalizam, koji želi preko Sandžaka da poveže sve balkanske muslimane. SAD vidi da u ovako problematičnom prostoru, koji i dalje žilavo želi da riješi postjugoslovenska pitanja, i zato želi da se osigura da se Rusija slučajno ne progura kroz taj haos do Jadrana. Odatle Bondstil. Bondstil naravno služi i da bi osigurao gradnju američkog naftovoda, koji bi prolazio kroz Kosovo, Albaniju, pa za zapadnu Evropu.

 

Da Srbija smanji vojsku i da čujem da će navodno naši susjedi da nas štite, pa to je maloumno, da na kažem neku težu riječ, kad već Axe tvrdi da će sve da briše.

 

Ko je pismen, zna da čita, ko ima mozak, i razumije ono što čita.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prochtao sam u novinama pre nekako da ce biti vodjeni ratovi oko razlichitih resursa... a jedan od tih resursa je voda za pice! Prosto da ne verujem!

a shto se riche nasheg polozaja i ratova...smatram da nismo vishe bash toliko izlozeni kao pre...

Eventualni ratovi u buducnosti ce se voditi izmedju nato-a i rusije, i neke zajednichke akcije amerikanaca i britanaca protiv naftashkih zemalja(irana, saudijske arabije)...

najgori moguci scenario je rat natoa protiv preostalih socijalistichkih zemalja...npr. kulminacija problema sa Chavezom...ukljuchuje se rusija...

Ne vidim kako bi mi mogli biti ukljucheni u te sukobe...na koji nachin je srbija sad strateshki vazna?

Voleo bih da chujem vasha razmishljanja...

 

 

Ipak mislim da je svet suvishe ekonomski povezan da bi tako lako usao u neki novi globalni rat!verujem da niko nije blesav da zapocne tako nesto...

 

Lokalnih ratova ce uvek biti,nazalost...sto zbog kojekakvih lokal ludaka,Ahmedinedzada,Chaveza,Kim Jong-il... sto zbog nerazvijenosti,idiotskih etnickih tenzija,zelje velikih zemalja da neke zemlje bogate resursima konstatno drze u totalnom rasulu zbog sopstvene koristi(primer Kine koja iz Sudana nabavlja naftu po smesnoj ceni ili je Sudan menja za hranu,a za uzvrat nije htela da izvrsi pritisak na Sudansku vladu, ni da posalje svoje mirovne trupe da razdvoje zaracene strane i sprece genocid)

 

Rusija ce za 10-20 godina biti jedna od vodecih 3 drzave sveta...ona je pre svega izvoznik gasa i OGROMNO trziste!

Neizreciv idiotizam bi bio zaratiti sa tom zemljiom...isto vazi i za Kinu,Indiju i sl...

 

 

 

@Prince,dobar post... :pivopije:

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nato i postoji zato da se ogradi rusija...zashto bi placali neshto ako mogu besplatno...

rusija je sada u poziciji da ucenjuje celu evropu...kad putin tapshe mekrelovu po ramenu, kad se ona neshto uzbunila, i kaze : "doci ce i zima... ;) "...

Tako da se njima nikako ne svidja ta pozicija rusije...

Tih problema nema sa kinom...zato shto kina zavisi od americhkog kapitala...jedino ako amerikanci odluhcne da povlache kapital odande(npr. zbog povecanja nadnica u nekoj buducnosti), kinezi se pobune zbog toga...onda moze biti problema...ili nedaj boze odluche da nacionalizuju :)

Dok je rusija ne zavisna po tom pitanju...imaju svoje tajkune i naftashe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak mislim da je svet suvishe ekonomski povezan da bi tako lako usao u neki novi globalni rat!verujem da niko nije blesav da zapocne tako nesto...

 

A ja mislim da ne treba dvaput reći, i to baš zato što je ekonomski povezan. Što se mene tiče, ja smatram da je povezan već 500 godina, a u globalnom smislu od početka 20. veka, pa to nije sprečilo dva svetska rata, a do trećeg nije došlo pre svega zahvaljujući nuklearnom oružju.

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Чисто да се оживи тема...

 

''Трагедија политике великих сила'', Џона Миршајмера је преведена на српски. Издавач је Удружење за студије САД у Србији, и мислим да кошта око 1500. Доста за наше прилике, али и књига је изузетна.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije da se sasvim ne slažem sa ofanzivnim realizmom. Samo mislim da bi on mogao da važi u jako specifičnim uslovima u međunarodnom sistemu, dok defanzivni realizam više odgovara nekom "normalnom" stanju stvari.

 

Uz to, ne treba zaboraviti da svaki realizam, i ofanzivni i defanzivni, iako sebe predstavlja lišenim ideoloških predubeđenja, u stvari služi kao paravan za neku ideologiju. Pre nego što se pređe na procenu adekvatnosti realizma za objašnjenje stvarnosti, treba istražiti o kojoj se ideologiji radi, da li ona podržava status quo ili stremi promenama i slično.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Оно што се мени свиђа у књизи и код Миршајмера генерално је што он, за разлику од Волца, сматра да се треба бавити конкретним спољним политикама државама, а не само исходима интеракција држава у међ. систему (ипак државе нису 'билијарске кугле'). Отуда и тај преглед који је дао од 1792. до 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://news.yahoo.com/s/ap/20090520/ap_on_...an_missile_test

 

Иран тестирао ракету средњег домета (2000 км)

Занимљив је тренутак, баш када Обама разговара са Израелцима.

Edited by AngroiD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пар књига:

 

http://www.megaupload.com/?d=EXJZNFIZ Zbigniew Brzezinski - The Geostrategic Triad

http://www.megaupload.com/?d=FX2JKMFA Zbigniew Brzezinski - The Grand Chessboard

http://gigapedia.com/items:description?id=148240 Paul Kennedy - The Rise and Fall of the Great Powers

http://www.scribd.com/doc/2392238/The-Infl...Thayer-18401914 A. T. Mahan - The Influence of Sea Power Upon History, 1660-1783

 

http://www.megaupload.com/?d=4KBZP5I1 Barry Posen - Command Of The Commons (одличан текст о аспектима америчке војне моћи)

Edited by AngroiD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

The Post-American World

by: Fareed Zakaria

http://ifile.it/83gxmdu

 

The Paradox of American Power: Why the World's Only Superpower Can't Go It Alone

by: Joseph S. Nye Jr.

http://ifile.it/al8boe3

 

War, Peace and Hegemony in a Globalized World: The Changing Balance of Power in the 21st Century (Routledge Advances in International Relations and Global Politics)

by: Chandra Chari

http://ifile.it/6a94lsn

Share this post


Link to post
Share on other sites

:pivopije:

 

Читао сам Закарију и Наја, обе су добре. Није толико штово из области геополитике, колико генерално међународних односа, ал дефинитивно вредно препоруке.

 

Сећам се једне слике Обаме из завршетка председничке кампање, излази из неког авиона, а под мишком му баш The Post-American World. Фарид је писао у свом стандардном стилу, онако, за широке народне масе, баш се стиче утисак док се чита да му је циљ да се уфуња у нову администрацију. А ова Најова је већ класик.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...