Jump to content

Pravo


kuruz

Recommended Posts

Treba razviti pravni sistem kod nas. Koliko god mrzeo neke debilne pravne sporove koji se odvijaju po zapadu (americi) i kazne od više miliona dolara za stvari tipa seksualnog uznemiravanja i otpuštanja bez razloga - ali ne zbog samih tužbi nego zbog tih cifara koji se u tim presudama obrću. Mislim da bi bilo mnogo bolje kad bi obični ljudi mogli lakše da se tuže oko nekih stvari a ne da procesi traju po 10 godina...

 

Otkako sam na mom faksu i kako se više družim sa "studentima" na pamet mi padaju gomile stvari za koje bi u nekom normalnom društvu trebao da možeš jednostavno da tužiš profesore i nadležne. Druga stvar koja mi pada na pamet je da ih sačekaš negde i ubiješ od batina al kontam da je ovo prvo civilizovanije.

Studenti su se kod mene na faksu nazivali i debilima, čujem za primere kad ti profesor jednostavno zafrljači indeks, kad matorac od 50 godina muva studentkinje od 20... Bezbroj puta te radnici u studentskoj službi nazovu svakakvim imenima i izderu se na tebe bez jebemti.

Jedan drug sa privatnog faksa ne može uopšte da shvati takve stvari...

 

Ovo je samo 1% od stvari na koje bi se trebao bolje primeniti pravni sistem. Napisao sam čisto da bude nešto na temi a i prvo mi je palo na pamet.

 

 

Što se pravnog fakulteta tiče ja ne znam dal ima negde gori pravni sistem a više studenata koji studiraju pravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-dobro to sam ukidanjem dobrog dela opstinskih sudova je i imalo smisla da je uradjeno kako treba,da je skroz osmisljeno...u nekoj normalnoj zemlji bi stvarno dovelo do efikasnijeg rada...

 

-ja jesam pravnik al sam u dosta slucajeva pre za dobru sacekusu u sokaku :),imam puno razumevanje za oko za oko zub za zub sistem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

Најбитнији елемент модерног друштва.

Сад наставите, пљувачи Правног факултета.

 

Najbitniji element društva, koga nažalost nema, je moral. U društvu u kome vlada nemoral, nećemo se mnogo ovajditi od prava. Džaba pravo, ako nema ko da ga sprovede, jer vlada korupcija, dok manjina koja nije korumpirana živi u strahu da će biti skraćena za glavu od strane onih koji to jesu.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta je, po tvom mišljenju?

 

Najbitniji element društva, koga nažalost nema, je moral. U društvu u kome vlada nemoral, nećemo se mnogo ovajditi od prava. Džaba pravo, ako nema ko da ga sprovede, jer vlada korupcija, dok manjina koja nije korumpirana živi u strahu da će biti skraćena za glavu od strane onih koji to jesu.

Moral je temelj prava, ono predstavlja minimum poštovanja istog, ali sankcije za povredu moralnih normi nisu formalne kao kod povreda pravnih. Shodno tome, baš pravo omogućava razvoj i funkcionisanje društva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prevara

izmislili nauku na silu...

isto kao ekonomija, tzv. "političke nauke", ili, ne daj bože, "organizacione nauke", menadžment isl... mlaćenje prazne slame... zanat u najboljem slučaju, ako ćeš da se baviš advokaturom (ali onda se pozdravi sa "temeljom prava"), ali i to se ne uči na pravnom fakultetu, iako moraš da ga završiš... ali nikako nauka...

što se tiče pravnog sistema... what a joke... napravljen prvo da zaštiti one koji njima upravljaju, a oni od kojih treba da štiti obične ljude, su ili izvan tog sistema, ili su upravo ti koji njime upravljaju... ima toliko stvari koje su potpuno nemoralne a potpuno legalne, i o njima niko ne priča, i potpuno su "normalne" i prihvaćene, a najveća preokupacija zakonodavstva su tehničke stvari tipa "gde sme da se puši"

naročito mi je zanimljivo kad se neko hvata za pravni sistem evropske unije ili maerike, kako su oni odlični, kako im je sve uredjeno, zato što imaju jasno definisano gde može da se puši, ili koliko ko krava sme da gaji, ili što u maerici svako svakog može da tuži za seksualno zlostavljanje ili tako nešto... a što im je javno školstvo i javno zdravstrvo gore nego kod nas (u americi, za EU ne znam), to niko ne priča... to što na svakom ćošku imaju beskućnike, jbg, njih sistem ionako ne poznaje...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, nemojmo preterivati. Drštvene nauke nisu nauke u pravom smislu te reči, ali bez proučavanja društva nema teorije da se isto organizuje kako treba. Tu mislim i na proučavanje prava, ali i društvenih uslova u kojima to pravo važi. Da su, na primer, naše političke elite na prelazu iz 80-tih u 90-te malo više vodile računa o nauci o međunarodnim odnosima i čitale renomirane autore iz te oblasti, ne bi nam se desilo sve ono kroz šta smo prošli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moje preterivanje je naravno više stilska figura, način da malo glasnije izrazim stav, nadam se da je to očigledno...

što se tiče političke elite, bilo koje, bilo kada, u 90% slučajeva su u pitanju beskrupulozni oportunisti, a ova o kojoj ti pričaš je dostigla vrhunac toga... msm, bankar/komunista/nacionalista u jednom čoveku :haha:... kako neko može da bude sva tri u isto vreme :udri: ... a najverovatnije su bili i stVani pVaćenici, svi kompletno, i kompletan vrh KPJ, i kasnije vodje novoosnovanih partija... ali to je neka druga priča... a i manje-više poznata...

što se tiče organizovanja društva, pa neka ga organizuju kako treba više :haha:. džaba toliko teoretisanje i proučavanje, kad se suštinski nije napredovalo 5000 godina... samo što su pre 5000 godina robovlasnici morali da obezbede svojim robovima hranu i krov nad glavom, a današnje gazde ne daju ni to :haha:...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest TužneUši

prevara

izmislili nauku na silu...

isto kao ekonomija, tzv. "političke nauke", ili, ne daj bože, "organizacione nauke", menadžment isl... mlaćenje prazne slame... zanat u najboljem slučaju, ako ćeš da se baviš advokaturom (ali onda se pozdravi sa "temeljom prava"), ali i to se ne uči na pravnom fakultetu, iako moraš da ga završiš... ali nikako nauka...

 

to je preseravanje. pravo je nauka i tacka. nije svaki aspekat bavljenja pravom vezan za nauku i kao u svakom poslu treba ponekad isprljati ruke ali reci da pravna nauka nije nauka je cisto prdenje.

 

pravo nije zanat nego ozbiljna profesija i na kilometar se vidi ko je dobar pravnik a ko se zajebava i videces i ti kad budes trazio advokata jednog dana. ili kad budes radio neki posao gde ces biti u kontaktu sa pravnicima - mozda ces imati grozna iskustva sa njima ali samo zbog toga sto su oni neznalice ili su supci a ne zbog toga sto pravna nauka ne postoji zaboga. strucno pravnicko znanje je potrebno u milion sfera i cim je to tako imas odredjen korpus znanja koji je izgradjen na tom (visemilenijumskom) kolektivnom iskustvu i teorijskim razmatranjima. pa sad ti reci da je to zanat

 

ko da kazes da su zubari zanatlije

 

to sto je pravni sistem u nasoj zemlji sjeban nisu krivi advokati nego politicari

a to sto su politicari losi nisu krive politicke nauke nego svi mi kolektivno i to decenijama unazad

Share this post


Link to post
Share on other sites

zubari jesu zanatlije, zato se i zovu zubari, pravi zanatski naziv profesije :haha:... i to su uglavnom teški dunsteri :haha:

da su se bavili naukom, bili bi lekari :haha:

što reče bivši predsednik suda u kovinu, inače vrlo ugledan i poznat kao vrhunski pravnik, "jbg, ja sam to morao da studiram, jer sam mogao da čitam kjigu i čuvam krave..."

pravo je ozbiljna profesija koliko i trgovina, ili menadžment... šta pravnik ume da napravi ili uradi? ume da interpretira zakon i pokušava da nekakva pravila, koja su u startu nakaradno smišljena, i još nakaradnije formulisana, okrene sebi u korist... jaka nauka, kako biti što bolji sofista...

i imao sam dosta posla sa advokatima, i imam ih i u familiji, često sam s njima, i oni sami priznaju, kad na nekom porodičnom slavlju malo popiju pa postanu iskreni, da je sve samo pitanje koliko si rečit, i koliko umeš da manipulišeš s ljudima... a poznati su u beogradu kao jedna od najjačih kancelarija...

pravni sistem nije sjeban kod nas, nego svuda, pravni sistem kao pravni sistem je jedna od najlošijih tekovina civilizacije, kao što rekoh, napravljen prvo da zaštiti one koji njima upravljaju, a oni od kojih treba da štiti obične ljude, su ili izvan tog sistema, ili su upravo ti koji njime upravljaju... i uredjuje neka banalna pitanja kao ona što sam naveo, kako bi mi, marva, imali osećaj da živimo u "pravno uredjenom društvu"

 

edit:

zaboravih da ti odgovorim na ovo

to sto je pravni sistem u nasoj zemlji sjeban nisu krivi advokati nego politicari

a to sto su politicari losi nisu krive politicke nauke nego svi mi kolektivno i to decenijama unazad

političari u našoj zemlji jesu u najvećem broju pravnici

a to kakvi su oni, svakako nismo mi krivi, mada nisu ni političke nauke (što samo potvrdjuje da su i one besmislene jer nemaju nikakvog uticaja na politiku), kriv je upravu sistem u kojem oportunisti izlaze u prvi plan... da bi dospeo u političku elitu, potrebna ti je pomoć stranih faktora, poslovne elite, kriminalne elite, koju do duše čine isti ljudi iz poslovne elite, jer se u nju stiže preko kriminala (i to ne u srbiji, nego svuda u svetu, shvatite to već jednom), i onda prvo moraš da zadovoljiš njihove interese, koji su naravno u suprotnosti sa interesima ostalih ljudi... a kavi su to ljudi koji su spremni da to urade?..

Edited by krchulj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazivati sve ovo odozgo naukom je ili neobaveshtenost ili podilazhenje sopstvenoj sujeti do beskrupuloznosti...

Medjutim jesu ozbiljne profesije zbog ozbiljnog novca koji se mlati na njima...

Edited by matatrtaDрадррипалсив

Share this post


Link to post
Share on other sites

prevara

izmislili nauku na silu...

isto kao ekonomija, tzv. "političke nauke", ili, ne daj bože, "organizacione nauke", menadžment isl... mlaćenje prazne slame... zanat u najboljem slučaju, ako ćeš da se baviš advokaturom (ali onda se pozdravi sa "temeljom prava"), ali i to se ne uči na pravnom fakultetu, iako moraš da ga završiš... ali nikako nauka...

 

 

ako sam dobro razumeo iz tvog komentara (citirani plus necitirani deo) ti si zakljucio da gore nabrojano nisu nauke jer su rezultati prakticne njihove primene zanemarljivi?

ako je tako onda je problem u subjektima koji diktiraju njihovu primenu na globalnom nivou a ne u temelju nauke.

ali mozda nisam dobro razumeo na sta ciljas, mada bih voleo da cujem za ekonomiju zasto nije nauka (za ovo drugo nisam previse kompetentan da govorim).

mozda, lupam, smatras da su samo discipline zasnovane na baratanju brojkama nauka ali i iz te perspektive ekonomiji ne mozes osporiti status nauke jer je ona najvecim svojim delom kvantitativna

Share this post


Link to post
Share on other sites

nenene, sve si pogrešno svatio... filosofija je nauka, medicina je nauka, biologija, geografija... to su nauke, jer proučavaju nešto što postoji... ekonomija je veštačka tvorevina, mlaćenje prazne slame... ekonomija ne postoji, "izmislili trgovci da uzmu sirotinji pare" što bi rekao majstor života, ljudska izmišljotina, i to nakaradna... čak i ako bismo pokušali da je posmatramo kao nauku, što sam jednom pokušao, videli bi da je puna nelogičnsti i besmislica, i na silu uvedenih, nerealnih, pojmova.

ekonomija, politika, pravo, menažment, i slične tvorevine, nisu nauke, iako možda spontano nastale iz neke realne potrebe, one služe za održavanje sistema, za razliku od nauke, koja proučava realne pojave i pojmove, i služi da bi se napredovalo, a ne održavalo i uredjivalo postojeće. ako bismo živeli u sistemu drugačijem od monetarnog, izvinte što se hvatam za zeitgeist :P, ekonomija ne bi mogla da postoji, ne bi imala šta da proučava, ali bi, ne znam, geografija ili medicina i dalje postojali, jer ono što one proučavaju realno postoji.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, jel matematika proucava nesto sto postoji? Sta algebra proucava sto postoji i kako je to zapravo nastalo sto ona proucava? Izmisljena je bas kao i zakoni i ustav... Losa ti je definicija nauke.

Nije da branim pravo po svaku cenu, al' bzvz ti je stanoviste... U svakom slucaju modernom drustvu je potrebno i jedno i drugo da bi napredovalo, glupo je nipodastavati i banalizovati.

E, na sta je forum spao kad treba jedan ETFovac da brani pravo... :D

Edited by KinSlayer

Share this post


Link to post
Share on other sites

2+2 je 4, bili mi svesni toga ili ne, nije to čovek izmislio... matematika je nastala jer su ljudi ukapirali da se stvari ponašaju tako, da kad imaš 2 ovce, i doteraš još 2 ovce, uvek imaš 4 ovce...

e sad, da li postoje brojevi osim prirodnih, tu sad možemo da serendamo :D

vole i matematičari da se proseravaju ponekad, da izmišljaju neke nebuloze, ali to je sad druga priča...

 

i moram da nipodaštavam pravo, ekonomiju, politiku, i menadžment :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...