Jump to content

Ekologija


Теша Тешановић

Recommended Posts

može i hemija, ako te interesuje i imaš kliker za te stvari mito bekrijo :) ne bi trebalo da ti padne teško ako si u nekoj prirodno matematičkoj ili opštoj gimnaziji tamo solidno potkivaju za takve stvari.

 

inače ako razmišljaš o poslu taj zaštitarski faks je veoma perspektivan, ne samo zbog ekologa, nego i zbog nečega što se zove bezbednost i zdravlje na radu, to je strašno deficitaran kadar a tek će biti aktuelna tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sada je aktuelna tema recikliranje medicinskog otpada...imali smo jedan projekat u Vranju...pre par godina...kamo srece da su u Lokalnim Samoupravama svesni, bice...

 

sto se reciklaze na sekundarnom , pardon, primarnom nivou tice, problem je u otpadu organskog porekla...kojeg kao nacija proizvodimo najvise,,i kako to distribuirati do regionalnih centara, koji usput, jos nisu izgradeni ...bice..

 

mogu samo da kazem, recikliraj i razvrstavaj...

 

A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako da bi se uslo u evropsku uniju treba nam najmanje 1000 ekologa koliko znam ima ih bas malo pa razmisljam koji faks treba da se zavrski da bi postao ekolog?

 

Imas na geografskom fakultetu ( bolje nemoj ) , bioloskom fakultetu ( bolje nemoj ) , fizici ( ali nije to to ) , bezbednosti ( ni slucajno ) , rudarsko-geoloskom , tehnolosko-metalurskom , hemiji i fizickoj hemiji . Ovih prvih 6 bolje preskoci . Nije da imam neko lose misljenje o tim fakultetima , ali ekolog mora da ima veoma dobro poznavanje analiticke hemije . Zato ti je moj predlog da upises Hemijski fakultet , smer analiticka hemija i da na master studijama odaberes ispite kao sto su Statistička obrada rezultata u analitičkoj hemiji , Toksikološka hemija , Hromatografske metode , Monitoring u životnoj sredini , Odabrane metode instrumentalne analize , Organska geohemija i naftni zagađivači . Tek tada si pravi ekolog .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postalo je moderno upisivati te smerove ekologije i zaštitne životne sredine ali kako sam ja primetio većinom iste upisuju ljudi koji nemaju pojma šta će posle srednje a ne uči im se baš nešto.

Inače država je u ku*cu i što se ekologije tiče. Ne postoji dovoljna svest o ovom problemu i po mom mišljenju najbolje bi bilo da se deca još od osnovne škole više počnu upoznavati sa ovim predmetom.

 

Sjajan film o ekologiji koji bi svi trebali pogledati je "11th Hour" :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma problem je sto se danas ekologijom bavi ko stigne . Zavrse neki tromesecni kurs i odma idu da seru o globalnom zagrevanju i sl . Realno , svako ko sebe naziva ekologom , a nije fizicar ili hemicar , jede govna . Svi ti dokumentarci su cisto banalizovanje stvari i pokusaj da se utice na ljude porukama o skorom kraju sveta . Nije sve sjajno , ali veoma , veoma je daleko od toga sto neko dete debil iz grinpisa isprica u tim dokumentarcima .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da ne treba da budemo tako isključivi

 

 

realno ne mogu svi da završe fiziku ili hemiju.

 

nama nedostaje bazične svesti o tome da svakom bačenom šuškavom kesom zagađujemo svoju zemlju za narednih 200 godina ili koliko joj već treba da se raspadne, i to jednu jedinu zemlju koju imamo. mi toga nismo svesni.

 

 

pa neka i završavaju neke brzopotezne kurseve, ako će delati i usmeravati ljude ka boljitku, pozdravljam.

 

a oni koji su troo ekolozi kako ih ti nazivaš, baviće se ne znam tehnologijom prerade otpada prilikom izgradnje fabrika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne govorim da samo fizicari ili hemicari treba da se bave ekologijom , nego mi smeta sto npr. osobe kao Al Gor ili slicni misle da imaju magicnu formulu za spasavanje planete . Ovom problematikom treba da se bavi neko ko razume kako to sve funkcionise , a ne neko ko hoce cisto da digne sebi rejting u javnosti , dodje do finansijske koristi , ili da glumi kvazi-intelektualca . Npr. 80% stvari o kojima se danas pise po novinama i prica po tv-u , a vezane su za globalno zagrevanje , su totalne gluposti . Ne umanjujem ja znacaj ekologije , i slazem se da je to veliki problem , ali podizaje svesti naroda po tom pitanju ne podrazumeva stvaranje panike i price o sudnjem danu . Cisto kazem da ne treba svaki tree-hugging bubuljicavi tinejdzer da iznosi neke glupe teorije i nada se da ce time doziveti svojih 5 minuta slave .

 

EDIT: Slazem se sa feniksom

Edited by Planina u pokretu

Share this post


Link to post
Share on other sites

I pored svega što je Planina naveo mislim da je 11th Hour sjajan film. Jednostavno ima neku pokretačku snagu. Svaka čast tebi ako se više razumeš u to više i ako znaš neke stvari bolje (ne osporavam) ali prosečni gledaoci nisu svesni nekih osnovnih stvari. Mislim da film ne stvara paniku, bar ne bi trebalo, al opet ima svakakvih debila tako da je to možda slučaj kod malog broja ljudi...

 

Ja bih naprimer smanjio broj automobila u Srbiji za bar 20-30% i povećao potrebnu starost za polaganje vozačkog na 21 godinu. Nije najbitnija stvar što se tiče ekologije, daleko od toga, prva mi samo pade na pamet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ma vidi, za javne ličnosti nemam reči. ali svima nam je valjda jasno da jedva čekaju da nešto iskrsne aktuelno pa da prodrmaju mase sa time.

 

nego, o podizanju svesti pričam. neka se angažuju ljudi svih profila i neka samo barataju činjenicama, ne treba da budeš magistar da bi shvatio da bacanjem kese od čipsa na ulici ili kroz prozor kola (a koliko sam samo puta to videla.. primitivizam) zaista zagađujemo okolinu... that's all i'm sayin'...

 

 

šta se da videti po drugim državama:

 

kotrlja se limenka od piva po ulicama. neki čovek prolazi pored nje, skuplja je i baca u prvu kantu.

kad ovakvo ponašanje budemo imali u srbiji onda će nam biti čisto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi nemaju kulturu...prljati svoj grad, svoju zemlju...bruka...

Samo ostro po dzepu...to se i radi u inostranstvu, to podrzavam...

+1

 

Ne govorim da samo fizicari ili hemicari treba da se bave ekologijom , nego mi smeta sto npr. osobe kao Al Gor ili slicni misle da imaju magicnu formulu za spasavanje planete . Ovom problematikom treba da se bavi neko ko razume kako to sve funkcionise , a ne neko ko hoce cisto da digne sebi rejting u javnosti , dodje do finansijske koristi , ili da glumi kvazi-intelektualca . Npr. 80% stvari o kojima se danas pise po novinama i prica po tv-u , a vezane su za globalno zagrevanje , su totalne gluposti . Ne umanjujem ja znacaj ekologije , i slazem se da je to veliki problem , ali podizaje svesti naroda po tom pitanju ne podrazumeva stvaranje panike i price o sudnjem danu . Cisto kazem da ne treba svaki tree-hugging bubuljicavi tinejdzer da iznosi neke glupe teorije i nada se da ce time doziveti svojih 5 minuta slave .

EDIT: Slazem se sa feniksom

jbg a kako drugacije podici ljudima svest o ekologiji nego kenjati,dzabe ako si ti veliki fizicar i shvatas to kako da objasnis obicnom coveku(koji bas sve ne shvata) da ako ne bude radio te stvari steti zemlji

 

 

 

Imas na geografskom fakultetu ( bolje nemoj ) , bioloskom fakultetu ( bolje nemoj ) , fizici ( ali nije to to ) , bezbednosti ( ni slucajno ) , rudarsko-geoloskom , tehnolosko-metalurskom , hemiji i fizickoj hemiji . Ovih prvih 6 bolje preskoci . Nije da imam neko lose misljenje o tim fakultetima , ali ekolog mora da ima veoma dobro poznavanje analiticke hemije . Zato ti je moj predlog da upises Hemijski fakultet , smer analiticka hemija i da na master studijama odaberes ispite kao sto su Statistička obrada rezultata u analitičkoj hemiji , Toksikološka hemija , Hromatografske metode , Monitoring u životnoj sredini , Odabrane metode instrumentalne analize , Organska geohemija i naftni zagađivači . Tek tada si pravi ekolog .

pazi ne ide mi tako dobro hemija (drustveni smer jbg)

razmisljam o tome jer mi je uvek to bilo zanimljivo ali jbg

a i hteo sam da radim posao kao sto si ti rekao :) da kenjam drugim ljudima da to ne rade bla bla bla globalno zagrevanje...

 

ma zajebi hemiju upisacu pravni :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma vidi, za javne ličnosti nemam reči. ali svima nam je valjda jasno da jedva čekaju da nešto iskrsne aktuelno pa da prodrmaju mase sa time.

 

nego, o podizanju svesti pričam. neka se angažuju ljudi svih profila i neka samo barataju činjenicama, ne treba da budeš magistar da bi shvatio da bacanjem kese od čipsa na ulici ili kroz prozor kola (a koliko sam samo puta to videla.. primitivizam) zaista zagađujemo okolinu... that's all i'm sayin'...

 

 

šta se da videti po drugim državama:

 

kotrlja se limenka od piva po ulicama. neki čovek prolazi pored nje, skuplja je i baca u prvu kantu.

kad ovakvo ponašanje budemo imali u srbiji onda će nam biti čisto.

 

To je tacno , ali ja smatram da to vise spada u domen vaspitanja .

Znam , npr. u Bajinoj Basti , pored osnovne skole se nalazi njiva koja je od skolskog dvorista odvojena drvecem . Problem je sto je to postao glavni otpad za one koji zive u blizini , pa se tu redovno bacaju posle posjeka svinjske iznutrice i slican otpad . Dobro , jesu to seljaci koji i nemaju pojma o zastriti zivotne sredine , ali ima i onih koje jednostavno nije briga . Takvi mogu slusati o ekologiji 24 casa dnevno , pa da to opet nista ne pomogne . To se najjednostavnije resava novcanim kaznama , ili za gorepomenuti primer , i zatvorskom kaznom .

 

a i hteo sam da radim posao kao sto si ti rekao :) da kenjam drugim ljudima da to ne rade bla bla bla globalno zagrevanje...

 

Neces se od toga hleba najesti ... osim ako ne snimis dokumentarac :)

 

ma zajebi hemiju upisacu pravni :) :) :)

 

Nemas pojma sta propustas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne govorim da samo fizicari ili hemicari treba da se bave ekologijom , nego mi smeta sto npr. osobe kao Al Gor ili slicni misle da imaju magicnu formulu za spasavanje planete . Ovom problematikom treba da se bavi neko ko razume kako to sve funkcionise , a ne neko ko hoce cisto da digne sebi rejting u javnosti , dodje do finansijske koristi , ili da glumi kvazi-intelektualca . Npr. 80% stvari o kojima se danas pise po novinama i prica po tv-u , a vezane su za globalno zagrevanje , su totalne gluposti . Ne umanjujem ja znacaj ekologije , i slazem se da je to veliki problem , ali podizaje svesti naroda po tom pitanju ne podrazumeva stvaranje panike i price o sudnjem danu . Cisto kazem da ne treba svaki tree-hugging bubuljicavi tinejdzer da iznosi neke glupe teorije i nada se da ce time doziveti svojih 5 minuta slave .

 

EDIT: Slazem se sa feniksom

 

slazem se sa svime.problemu zastite zivotne sredine treba pristupiti strucno i odlucno.danas zastita zivotne sredine uglavnom sluzi politicarima za rejting i kojekavim debilima da mogu pozerisu kako su oni ekoloski svesni.to sa ekoloskom svescu je neka vrsta hipi trenda.takvi trendovi mi se gade i ovde govorim o stvarnom radu na ocuvanju prirode.problem je u tome sto ti trendovi kao i svaki drugi trend su napravljeni tako da budu lako dostupni ljudima tako da ljudi na zapadu samo uzmu zamene sijalicu i kupuju proizvode na kojima je neki zeleni simbol i misle da su nesto ucinili.to je sve zavaravanje koje je samo kontraproduktivno.citava problematika je jako duboko ukorenjena.problem je potrebno sagledati iz filozofske prespektive zato sto nase drustvo ima pogresan odnos prema prirodi

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma zajebi hemiju upisacu pravni :):):)

 

 

c, c, c--- mito bekrijo. jel to zbog devojčica?

 

ne daj se dezavuisati. upiši ono u čemu misliš da ćeš biti dobar. sve se da naučiti. jeste, bolje je da budeš ekolog sa egzaktnim backgroundom, ali je i dalje mnogo bolje da budeš zaštitar, nego samo još jedan pravnik... u zemlji srbiji...

 

slazem se sa svime.problemu zastite zivotne sredine treba pristupiti strucno i odlucno.danas zastita zivotne sredine uglavnom sluzi politicarima za rejting i kojekavim debilima da mogu pozerisu kako su oni ekoloski svesni.to sa ekoloskom svescu je neka vrsta hipi trenda.takvi trendovi mi se gade i ovde govorim o stvarnom radu na ocuvanju prirode.problem je u tome sto ti trendovi kao i svaki drugi trend su napravljeni tako da budu lako dostupni ljudima tako da ljudi na zapadu samo uzmu zamene sijalicu i kupuju proizvode na kojima je neki zeleni simbol i misle da su nesto ucinili.to je sve zavaravanje koje je samo kontraproduktivno.citava problematika je jako duboko ukorenjena.problem je potrebno sagledati iz filozofske prespektive zato sto nase drustvo ima pogresan odnos prema prirodi

 

ima druga dimenzija problema - što mi zbog viška kontrole podižemo referentnu vrednost sebe dovodeći se u zabludu i mislimo da smo iznad prirode.

 

zato mnogi i nemaju odnos prema prirodi.

pa pola ljudi iz velikog grada bi pocrkalo kad bi ih pustio malo u planinu da žive.

 

kada bi ponovo shvatili da iz iste one reke u koju seru moraju da piju vodu, itekako bi promenili odnos prema svojoj životnoj sredini. i tako još jedanput dokazujemo da nas naša nazovi civilizacija u stvari zaglupljuje i zavarava.

 

što bi varg rekao, "against modern life".

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima druga dimenzija problema - što mi zbog viška kontrole podižemo referentnu vrednost sebe dovodeći se u zabludu i mislimo da smo iznad prirode.

 

zato mnogi i nemaju odnos prema prirodi.

pa pola ljudi iz velikog grada bi pocrkalo kad bi ih pustio malo u planinu da žive.

 

kada bi ponovo shvatili da iz iste one reke u koju seru moraju da piju vodu, itekako bi promenili odnos prema svojoj životnoj sredini. i tako još jedanput dokazujemo da nas naša nazovi civilizacija u stvari zaglupljuje i zavarava.

 

što bi varg rekao, "against modern life".

 

Mudro zboris :pivopije:

Ja uvek kazem Majka Priroda...nikakvi bogovi, religije, samo Majka Priroda...a covek se okrenuo protiv nje i njenih zakona, sto vodi u propast...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima druga dimenzija problema - što mi zbog viška kontrole podižemo referentnu vrednost sebe dovodeći se u zabludu i mislimo da smo iznad prirode.

 

zato mnogi i nemaju odnos prema prirodi.

pa pola ljudi iz velikog grada bi pocrkalo kad bi ih pustio malo u planinu da žive.

 

kada bi ponovo shvatili da iz iste one reke u koju seru moraju da piju vodu, itekako bi promenili odnos prema svojoj životnoj sredini. i tako još jedanput dokazujemo da nas naša nazovi civilizacija u stvari zaglupljuje i zavarava.

 

što bi varg rekao, "against modern life".

 

da naravno slazem se na to sam i mislio kada sam pricao o filozofskoj strani problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...