Jump to content

Snimanje albuma: šta, gde i koliko?


METAL Man

Recommended Posts

DAKLE:

 

1.) Koji su dobri studiji za snimanje kod nas?

Znaci ne Demo, ne pesma =300eur vec normalni studiji.

 

2.) Kako raditi cover albuma?

Sam ili dati strucnjaku? Ko to radi, koliko para?

 

3.) Snimanje spotova.

Ko to radi, koliko para?

 

4.) Problemi

Koje su muke imali (jebu ih izdavaci, sjebali u stampariji nesto, zavrnuo ih neko za pare..... )

 

Rain Delay, Dargoron, Space Eater, Draconic, Consecration, Triger...

Ima dosta ljudi na ovom forumu koji su snimili album, mogli bi da se oglase malo. icon_wink.gif

 

 

 

Neki studiji za snimanje:

 

Paradox (Smederevo)

 

Arch Sound (Beograd)

www.archsound.com

 

Chainroom (Senta)

 

Piknik (Novi Sad)

  

Road (Novi Sad)

 

Sweeper (Krusevac)

 

Pandemonium (Pancevo)

D.A.B. ing. studio (Beograd)

 

 

 

Edited by METAL Man

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kreneš lagano po majspejsu da preslušavaš sve domaće bendove i kada naletiš na neki snimak koji ti se jako dopadne raspitaš se gde je snimljen. Sasvim slučajno sam ja tako naleteo na Plug n Play i usro se kako dobro zvuči. Kontaktirali njihovog producenta i snimili singl.

 

Klikni na link u mom potpisu, poslušaj prvu pesmu na profilu, u top prijateljima imaš studioroad i tu preslušaj još neke snimke.

Još jedna preporuka je i studio Piknik. Ima i njega negde na majspejsu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ljudi a posto ej snimanje jedne sugave punk pesmice

Komandant Adam (Sremska Kamenica, kod Novog Sada) je specijalizovao snimanje punk albuma za male pare, ali se valjda razočarao shvativši koliko su ljudi razmaženi i nezahvalni, pa se skoro u potpunosti preorijentisao na snimanje live materijala, i rađenje spotova.

U ono vreme si mogao ceo album da snimiš kod njega za 100-300 evra, i ti albumi zvuče super čak i ako se ne uzme u obzir da su ih često svirali klinci koji nemaju pojma.

Današnja tarifa mu je ako se ne varam cirka 750 evra, za koje ti uradi uživo album sa sve video snimkom u HD. Live DVD, takoreći.

Možeš mu na sajtu ili na njegovom YouTube kanalu pogledati sa kim i kome je sve radio snimke, ima i po koje zvučnije ime.

Adam sa LOOP MEDIA inače radi i spotove ne samo live snimke. Imaš tamo na jutubu sve.

Eto, pitano je tamo gore i za spotove, pa sam se setio čoveka...

 

i kad sam već kod spotova...

Dobar deo spotova koje znam je recimo rađen u kućnoj varijanti, tipa pozajmi se kamera, snimi se ponešto, i posle žrtveni jarac benda mesec dana sedi uz "Adobe Premier"...

Veoma retko, ali ume da ispadne i dobro, u zavisnosti od talentovanosti "žrtvenog jarca".

 

Studio 5 rts-a. sat vremena izmedju 40-50e, ali je najbolji od svih, u pogledu opreme i profesionalnih ljudi koji u njemu rade!!

Ako zaista rade po toj tarifi, onda je to po mom mišljenju ogroman bezobrazluk.

Za manje para već možeš otići u Mostar u onaj Pavarotijev studio, od kojeg sigurno nije bolji.

Zadivljujuće je koliko ljudi iz te struke i danas prodaje maglu kad su studiji u pitanju. A to o stručnom osoblju i tradiciji im je standardna priča (ne samo njih, već takvih likova uopšte), koju su garant i tebi prodali. Meni je poseban gušt da takve likove oteram u tri pičke lepe materine.

Ne kažem da je Studio 5 loš, NAPROTIV, samo kažem da je bezobrazluk uzimanje takvih para samo zbog neke reputacije. Ja još nisam čuo snimak nekog mladog benda koji je odatle izašao a da TOLIKO dobro zvuči.

Treba manje slušati šarene priče ljudi, a više snimke koji su izašli iz pojedinih studija, ako mene pitaš. To je najmerodavnije. I ne samo to, treba čitati i imena na pločama, ono ko je bio odgovoran za zvuk, miks, produkciju itd...

Stekneš neki uvid u to ko kako radi, u kom fazonu, pa pogledaš šta tebi odgovara.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam u Beogradu jedino bolju opremu od studia 5 ima Vlado Georgijev!!

Producent je Miki Todorovic koji u rts-u radi ceo zivot i ima vise iskustva od svih ljudi zajedno koji ovde drze studije za snimanje!!Prema tome niko meni nije nista prodao!!!

 

Ja ne slusam sarene price ljudi vec u istom studiju i snimam!!Znaci uverio sam se iz prve ruke!!To sto se tebi neki albumi koje si slusao a snimljeni su i imenovanom studiju, ne znaci da produkcijski ili zvucno nije dobro obradjen od strane producenta, vec je radjen po zahtevu narucioca!!!Na to se generalno i pozale producenti, da su im ruke vezane, i da rade po nalogu benda ili pojedinca iako im stave do znanja da to nece biti dobro!!

 

Takodje sam snimao i vise puta u studiju 6 rts-a, ali je to studio za jazz i velike orkestre i nije za r'n'r!!Tu me je tek odusevio producent koji slusa autorsku stvar prvi put u zivotu i liku koji svira drugi glas kaze ne valja ti ta prolazna nota, nije recimo C nego C#!!!Znaci covek em radi za sve pare, em cuje za sve pare!!!A snimci su fenomenalni!!

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj, losa navika sa mob telefona i kucanja sms-a :)

Nisam mislio da naglasavam, al tako ispade :D

Evo tacka.

lol

 

studio 5 moze da usnimava samo 10 kanala odjednom, tako da pusti tu pricu. mozda je bio ultramoderan 1982., ali ta prica danas ne pije vodu

Pa dobro, vidim da si popio svu pamet sveta pa ti taj studio ne odgovara.Ja sam stavio ovaj studio zato sto mislim da je najprofesionalniji, a ti snimaj svoj album gde hoces.

 

Nikog ja ne primoravam, samo navodim.

 

Btw a za sta tebi treba snimanje vise od 10 kanala odjednom?

 

Bas cu u sredu da proverim tu tvoju informaciju za 10 kanala.

Edited by Kingmanowar
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj, losa navika sa mob telefona i kucanja sms-a :)

Nisam mislio da naglasavam, al tako ispade :D

Evo tacka.

lol

 

Losa bogami, pazi u kombinaciji sa tim avatarom i valhalskim podrijetlom, deluje...impresivno ;)

 

Ja mogu da preporucim studio Piknik, jer znam coveka. Mnogi su zadovoljni njegovim radom i sigurno je da se za manje para tesko moze dobiti kvalitetniji snimak.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa recimo za bubanj, ako hoćeš da liči na nešto

 

Aj leba ti objasni tu tvoju teoriju!!Nabroj mi vise od 10 mikrofona koji su potrebni za snimanje bubnja koji treba da lici na nesto?

 

 

Evo kako je sniman nas:

 

-kontra

 

-dobos odozgo

 

-dobos odozdo

 

-prvi prelaz

 

-drugi prelaz

 

-floor tom

 

-bas bubanj

 

-crash cinela

 

-ride cinela

 

- + 1overhead za resto

 

To je 10 mic-a.

 

Ako imas jos cinela ne dodaje se vise mikrofona jer su 3 podosta dovoljna za snimanje istih.

 

Znaci pricas napamet bez da si probao da usnimis bubanj.Naravno jedino ako si mike portnoy, onda te razumem da ne mozes sa 10 da snimis :)

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Studio 5 rts-a. sat vremena izmedju 40-50e, ali je najbolji od svih, u pogledu opreme i profesionalnih ljudi koji u njemu rade!!

wow!

znaci ispadne ti oko 300EUR jedna pesma ili oko 3000-4000EUR album..

Verujem ja da je to dobar studio ali da snimis za 800eur u nekom OK studiju i da uporedis snimak sa tim od 4000eur mislim da neces cuti toliku razliku u kvalitetu zvuka da je vredno dati 5x vise.

 

To je dobro za one sisate grandovke i slicno koje nisu ni za kurac, pesma im se sastoji od matrice koja se uradi za sat-sat ipo i ostatak vremena mixuju vokal da zvuci kako valja jer nemaju pojma da pevaju.

Savrsen primer je Karleusa - tihi ubica, mislim da smo svi to culi i videli. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg tu ti je fora da dodjes da snimis kad si maximalno napeglan sa bendom.Tu se stede pare.

Recimo ako bubnjar moze da snimi jednu pesmu za pola sata, za album od 10 pesama ce mu trebati aj recimo 6 sati, a to je 240e.Pa recimo to pomnozi sa clanovima benda i eto otprilike neke okvirne cifre za album.

Tu pretezno snimaju domaci poznatiji r'n'r bendovi.Evo kad smo mi usli da snimamo 357 je radio mix.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se nadovežem za Komadanta Adama. Drugari su snimali kod njega pre možda godinu dana. Pesma je 50 evra. Dođe ti na probu sa mikrofonima i rikorderom i sve usnimi jedno po jedno. Mix se radi kod njega u Kami. Jako malo cimanja, brzo gotov snimak i za te pare i više nego dobar kvalitet. Third Gallery je bend, koga zanima nek potraži na spejsu.

 

Za studio 5 nikad čuo, ali studio 6 mi je baš razočarenje. Imam jedan snimak odatle odsviran na 123 na više kanala i taj snimak je nula naspram recimo snimka iz Livingruma koji je takođe na 123 i na kom je mix radio Lale iz Magme.

 

Kingmanowar-e ajd okači neki snimak. Mislim da je tako najpoštenije, jer ovako samo mlatimo k****m. Ako neko hoće da snimi album, zanima ga krajnji produkt, a ne koliko kanala gde ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...