Jump to content

LHC (Large Hadron Collider)


Ајлин

Recommended Posts

Ne znam, mogli bi da pomenu da ima manjih cestica, ali ti za zadatke i slicno, ne treba da znas te manje cestice. Tako da pretpostavljeam da nece da opterecuju djake sa tim, a i ja se slazem sa njima. Mislim, zamisli da u srednjaj skoli radis neke proracune u koje treba da ukljucis kvarkove. Not good. :haha: Doduse, slazem se da bi bar trebalo da pomenu postojanje manjih cestica od elektrona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne radi se ni previše proračuna vezanih za protone i elektrone, sem uobičajenih hemijskih stehiometrijskih izračunavanja, i neka sića iz nuklearne fizike. Šta bi bilo da Šredingera izučavaju podrobnije? icon_biggrin.gif Za faks mi je ipak skroz nelogično - evo da pitaš studente hemije 95% bi reklo da ne znaju za nešto manje od elektrona (fizičari bi sigurno znali, ako se kod njih to ne uči onda da se ubiju oni što ih podučavaju). Možda bi pomenuli foton, ali 'ajd foton je dualne prirode (a jbg i elektron je icon_biggrin.gif ). Uglavnom zaprepastili bi se kada bi im čovek rekao da su i elektroni, protoni i neutroni izgrađeni od manjih gradivnih jedinica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gimnazijalce na prirodnom smeru treba icon_biggrin.gif Nije to toliko teško za shvatiti, a knjige za fiziku za gimnazije su odlične, verovatno najbolje knjige koje postoje u našim školama, krajnje profesionalno odrađene, što je najbitnije, bez potcenjivanja mentalnih sposobnosti srednjoškolaca. Nuklearna fizika se radi u 4. godini čini mi se, tada su đaci sasvim spremni da čuju o tim stvarima. Mislim, ako uče apstraktne stvari tipa talasa, ni ovo nije neko posebno opterećenje pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK foton jeste najmanja čestica, ali je težak primer, onako baš apstraktan, jer nema masu mirovanja (pretpostavka uzeta kao tačna, jer se ne može odrediti), a ima masu kada se kreće brzinom svetlosti icon_biggrin.gif Onda za fotone kažu da su dualističke prirode - talas i čestica, u nekim situacijama više ispoljavaju talasnu prirodu, a u drugim čestičnu icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da ti kažem nešto oni nisu baš glasni što se tiče objavljivanja vesti, mislim na CERN. Moraš baš da ideš stalno na te naučničarske sajtove i da "loviš" novosti. Pogotovo kad vesti imaju 'vaku konkurenciju: najpre Nataša i Dača, sad Mubarak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kraju krajeva, i neka, neka čitaju oni koje interesuje. Najsmešnije je ipak što se ljudi koji nemaju pojma zaleću odmah sa 'naučnim pretpostavkama'. Mislim, naravno, na teorije o crnim rupama i kako će nas LHC sve pobiti. Smislio neko teoriju, pa se novinari napalili, a 'pametna' Mira Adanja-Polak npr. kaže čoveku koji tamo radi: 'Objasnite mi to jednostavnim jezikom pošto ja nisam fizičar.' Da, objašnjavaj mi najveća dostignuća nuklearne fizike a ja pojma nemam o fizici icon_uhoh.gif To je najjače, senzacija oko crnih rupa, a kad ljudi koji se u to zapravo razumeju počnu da objašnjavaju zašto do takvih stvari neće doći, javnost počne da se buni jer 'sve je to jako konfuzno' icon_smile.gif Prevrtao sam se od smeha, u emisiji Ključ je bila tema LHC, gostovala Mira Adanja-Polak, pa se još udružila sa onom voditeljkom, a gost bio čovek fizičar akademik, propast od emisije. Svaka čast ipak tim naučnicima što sa dostojanstvom trpe te senzacionalističke fore, jer na kraju sve je to jedna velika uvreda za ljude koji su veliki deo svojih života posvetili nauci icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

znao sam da će na kraju da izmere nešto što ni sami ne znaju šta je :mhihi:

 

Na kraju krajeva, i neka, neka čitaju oni koje interesuje. Najsmešnije je ipak što se ljudi koji nemaju pojma zaleću odmah sa 'naučnim pretpostavkama'. Mislim, naravno, na teorije o crnim rupama i kako će nas LHC sve pobiti. Smislio neko teoriju, pa se novinari napalili, a 'pametna' Mira Adanja-Polak npr. kaže čoveku koji tamo radi: 'Objasnite mi to jednostavnim jezikom pošto ja nisam fizičar.' Da, objašnjavaj mi najveća dostignuća nuklearne fizike a ja pojma nemam o fizici Posted Image To je najjače, senzacija oko crnih rupa, a kad ljudi koji se u to zapravo razumeju počnu da objašnjavaju zašto do takvih stvari neće doći, javnost počne da se buni jer 'sve je to jako konfuzno' Posted Image Prevrtao sam se od smeha, u emisiji Ključ je bila tema LHC, gostovala Mira Adanja-Polak, pa se još udružila sa onom voditeljkom, a gost bio čovek fizičar akademik, propast od emisije. Svaka čast ipak tim naučnicima što sa dostojanstvom trpe te senzacionalističke fore, jer na kraju sve je to jedna velika uvreda za ljude koji su veliki deo svojih života posvetili nauci Posted Image

što reče jedan moj drugar inženjer-elektroničar, kad krene teoretisanje dalje od njutna, to su onda igre bez granica... sećam se i ja te emisije, odvalio sam, onaj pop je još bio i najrazumniji tu. onaj lik iz instituta se ubio da ih urazumi i da im objasni nešto, al džabe, one dve nemaju input :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U emisijama tog tipa, o cemu god da pricaju, te kamile ce se protiviti svemu i svacemu, te postavljati najgluplja pitanja ''u ime naroda'', jer misle da je tako zanimljivije. Dok sam pratio tv, nisam jos video emisiju gde se domacin slaze sa gostom po necemu, nebitno koliko se ovaj trudio da objasni i koliko je u pravu. To je ta retardirana filozofija ''sumnjaj u sve, nemoj se nikada slagati sta god da kazu, prekidaj ih u pola recenice, postavljaj milion glupih pitanja itd itd.''

Jedan od razloga sto ne gledam tv vec nekoliko godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emisije tog tipa bi trebale zaista da budu izvor znanja, pre svega zato što u njima gostuju stručni ljudi koji umeju da objasne prilično apstraktne pojmove, takođe je, makar meni, daleko lakše da zapamtim nešto kad vidim na TV-u (razne serije i filmovi koji se bave svemirom, istorijom, geografijom, živuljkama...) nego kad samo to pročitam na netu, posebno ako čitam na engleskom. Ali, polazeći od stava da smo svi mi retardirani (da ne počinjem o tome kako se to planski radi), autori, urednici, ko već, celu priču svedu na 60 minuta plašenja raje crnim rupama...

Edited by truliandedzombileš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

SOVJETSKI NAUCNICI I TESLA UBERALLES

 

"300 naucnika i milijarde dolara ne mogu da se nose sa jednim Njutnom i Nikolom teslom koji su verovali u Boga. Dovoljno sve govori."

 

"Meni se jako dopalo ono kad novinar iz Tanjuga napise: Higsova cestica ima masu 100 do 200 puta vecu od protona, pa kad se raspadne dobijemo dva fotona. Za koje nije receno da imaju dualistisku prirodu, malo su bez mase, malo su talasi. A di se izgubila razlika izmedju 200 puta vece mase i dva talasna fotona?

Ruski nacnici su jos pre 30, ili 40 godina, matematicki dokazali da se Veliki prasak dogodio iz infinitezimalne cestice prostora, koji sav ispunjen sa takvim beskonacno malim cesticama. Mozda se i sada upavo desava jedan takav Prasak, tu pored nas, samo u drugim dimnenzijama postora i vremena. Pa ga mi ne mozemo uopste ni naslutiti. A sta je tek na kraju naseg Svemira? Koliki bezdan radvaja ovaj nas, od tricavih 15 mlijardi svetlosnih godina (valjda se misli na poluprecnik), do onog sledeceg Svemira?"

---

 

MALI SMO

 

"Opet ovi genijalci sa naucnim dostignucima koje ce opet neko da opovrgne za par decenija. Shvatite vise da smo previse mali i beznacajni da bi mogli da shvatimo nastanak univerzuma. Na kraju svega, opet niko ne moze da odgovori kako "nesto" moze da nastane iz "nicega"! Sta je postojalo pre tzv "velikog praska"?! Nista? Pa nece biti da je tako. Mali smo bre."

---

 

KURVINI SINOVI!!! NA STRELJOT!!!

 

"Provalili "Boziju cesticu" a nisu u stanju da rese ( obicne bolesti ) prehlade,kancere, celavost itd."

---

 

SUSTINA:

U potragu za Higsom uključeni i fizičari iz Srbije

---

 

NA DRUGOJ STRANI PLANETE, BRACA HRVATI

"Zar se tebi, Gospodine, Bože istine, sviđa već svatko tko pozna te stvari? Nesretan je čovjek koji zna sve to, a ne pozna tebe. Blažen pak onaj koji poznaje tebe, pa makar onoga i ne znao. A tko poznaje i tebe i ono, ne će zbog toga znanja biti sretniji, nego je blažen radi samoga tebe ako te spoznaje pa te slavi kao Boga i hvale ti daje, a ne uznosi se u svojim mislima. Onaj, naime, koji zna da posjeduje jedno stablo pa ti hvalu daje što mu ono služi, iako ne zna ni koliko je visoko, ni koliko je široko, bolji je od onoga koji ga mjeri, broji mu sve grane, ali ga niti posjeduje, niti mu Stvoritelja pozna, niti ga poštuje. Tako je i s čovjekom vjernikom kojemu je čitav svijet njegovo blago. On je kao onaj koji ništa nema, a sve posjeduje, jer se oslanja na tebe kojemu sve služi. Pa makar on i ne znao za Velikoga medvjeda na nebu, ludo bi bilo posumnjati da nije u boljemu položaju nego onaj koji mjeri nebo i broji zviezde, važe elemente, a zanemaruje tebe koji si (sve uredio po mjeri, broju i težini Mudr11,20)."

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...