Jump to content

Tolkien


Guest Sova

Recommended Posts

Tolkien je Bog,Tolkien je Iluvatar!!!Toliko sam istrazio misao njegovih dela da cu sada i u buduce svoju profesiju prijavljivati kao Tolkinologija!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest HEFEST

Tolkin je realno tanak pisac. Samo oni koji nisu nista drugo od fantastike citali mogu dati izjavu da je on bog. Pa sam Majkl Murkok je izjavio da je poceo da pise knjige jer je bio toliko frustriran pricom o Tolkinu kao o vrhunskom piscu. Jednog dana mu je pukao film i seo da napise knjigu i pokaze ljudima koliko je Tolkin tanak. U tome je i te kako uspeo!!! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ukusi su razliciti..

 

ne znam zasto mislis da je ta Murkokova izjava prava ocena dela Tolkinovih..

 

ja njih uopste ne poredim...dragi su mi obojica...

 

on ustvari treba i da zahvali Tolkinu,jer mu je verovatno bio i polazna tacka i neko na cija dela je reagovao delima...sto je dobro..tako je u umetnosti,valjda...reakcija..

 

uzevsi u obzir i vremensku distancu u kojoj su nastala ova dela,malo ih je i besmisleno porediti...

Edited by april ethereal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Epska fantastika ima malo dodirnih tacaka sa vremenom u kojem zivimo tako da to sto pricas nema smisla. To da je tolkin bio prvi je ok, ali da je bio toliko dobar je neistinito. Tuga je sto ljudi pocnu da citaju fantastiku i svi im kazu Gospodar prstenova je najbolja knjiga tog zanra. Ljudi procitaju i ne oduseve se previse i zabatale to. Treba razgraniciti najprodavanije i najbolje knjige jer cesto one najprodavanije odbiju citaoce od celog zanra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@HEFEST

Gospodar Prstenova je tek mali deo sveta kojeg je Tolkin stvorio (opet i taj mali deo sveta je sveobuhvatniji od bilo kojeg drugog sveta, bilo koje knjige epske fantastike koju sam pročitao), ali ako pogledaš još i Silmarilion i Nezavršene priče (obe su nezavršene knjige) videćeš da je Tolkin stvorio ceo jedan novi svet, toliko sveobuhvatan, da bi čovek trebalo da studira to nekoliko godina da bi pohvatao sve konce.

Sa druge strane, Tolkin ima jednu izrazito dobru i originalnu poentu, koja stoji nasuprot Ničeovoj (volja za moć), gde najmudriji u njegovim delima beže od te moći, jer znaju da će ih moć pokvariti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST
@HEFEST

Gospodar Prstenova je tek mali deo sveta kojeg je Tolkin stvorio (opet i taj mali deo sveta je sveobuhvatniji od bilo kojeg drugog sveta, bilo koje knjige epske fantastike koju sam pročitao), ali ako pogledaš još i Silmarilion i Nezavršene priče (obe su nezavršene knjige) videćeš da je Tolkin stvorio ceo jedan novi svet, toliko sveobuhvatan, da bi čovek trebalo da studira to nekoliko godina da bi pohvatao sve konce.

Sa druge strane, Tolkin ima jednu izrazito dobru i originalnu poentu, koja stoji nasuprot Ničeovoj (volja za moć), gde najmudriji u njegovim delima beže od te moći, jer znaju da će ih moć pokvariti.

 

Ali na kraju ne dodje do kvarenja. Pametan covek zna to da izbegne. Pohlepni i glupi ljudi se pokvare cim osete mrvu moci. To znam iz licnog iskustva jer sam ti njihovu moc morao da unistavam pesnicama. Ti isti su osetili kako im moc krcka u usrima dok su se zubi mrvili. Nije tacno da moc kvari coveka - glupost ga kvari.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epska fantastika ima malo dodirnih tacaka sa vremenom u kojem zivimo tako da to sto pricas nema smisla. To da je tolkin bio prvi je ok, ali da je bio toliko dobar je neistinito. Tuga je sto ljudi pocnu da citaju fantastiku i svi im kazu Gospodar prstenova je najbolja knjiga tog zanra. Ljudi procitaju i ne oduseve se previse i zabatale to. Treba razgraniciti najprodavanije i najbolje knjige jer cesto one najprodavanije odbiju citaoce od celog zanra.

 

Upravo tako, smatram da postoje i bolji pisci od Tolkina ali nisu napravljeni filmovi po njihovim knjigama pa se o njima bas i ne zna. Sva fama oko Tolkina je uglavnom nastala poslije filmova po mom misljenju. Ako grijesim i neko zna bolje nek me ispravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo ljudi & kreature, mentoli & nementoli slowdown. Ok, Tolkien je bio prvi, opus mu je vrlo zanimljiv, koncept takodje, zanimljiv stil pisanja i tako to. Nemojte gledati to kroz prizmu Holywoodske "estetike"... Drugo, gomila pisaca je kasnije razradila Epsku Fantastiku, ima dosta smeca tu i tamo, ali postoje dosta pretendenata da ozbiljno pomrace slavu Tolkienu. Slazem se sa Hefestom da Tolkiena ne treba shvatati kao sinonim za Epsku Fantastiku jer bi to bilo krajnje glupo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako nije tacno da se fama digla zbog filmova. Zna se koliko je Tolkien bio popularan i ranije. Samo ne ovoliko da svako zivi zna za njega, sto film jeste uradio, a sad da li je to dobro ili lose, neka svako odluci sam. I ne vidim zasto Tolkien nije najbolji, cak ne vidim svrhu porediti ga sa Murkokom, koji je sigurno dosta losiji od Tolkiena. A ako neko i misli da bolja djela postoje u okvirima EF, onda sigurno ne postoje i ona koja su pisana sa vise ljubavi i predanosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elderane@ U pravu si, naravno da je da se primecuje da je Tolkien puno ljubavi ulozio pri stvaranju svojih dela, medjutim u nekom komercijalnom smislu je imao boost u vidu stvarno ambiciozne ekranizacije "Gospodara..." i to mu je omogucilo da ima apsolutni primat medju Fantasy autorima, a mnogi autori su nezasluzeno u senci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST
Nikako nije tacno da se fama digla zbog filmova. Zna se koliko je Tolkien bio popularan i ranije. Samo ne ovoliko da svako zivi zna za njega, sto film jeste uradio, a sad da li je to dobro ili lose, neka svako odluci sam. I ne vidim zasto Tolkien nije najbolji, cak ne vidim svrhu porediti ga sa Murkokom, koji je sigurno dosta losiji od Tolkiena. A ako neko i misli da bolja djela postoje u okvirima EF, onda sigurno ne postoje i ona koja su pisana sa vise ljubavi i predanosti.

 

Reci da je Murkok losiji od Tolkina je dokaz da Murkoka nisi citao ili nisi citao dovoljno.

Da ne pricamo da je i Teri Bruks svetlosnim godinama ispred Tokina kao i jos dosta pisaca.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se dve budale sretnu na brvnu... Nađite se, neće škoditi.

 

 

Ne slažem se za Murkoka i Teri Bruksa. Jeste tvoje mišljenje jedino validno na svetu, ali samo tebi. Jer to je tvoje i samo tvoje lično mišljenje, ne možeš ga iznositi kao činjenicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci da je Murkok losiji od Tolkina je dokaz da Murkoka nisi citao ili nisi citao dovoljno.

Da ne pricamo da je i Teri Bruks svetlosnim godinama ispred Tokina kao i jos dosta pisaca.

 

Bruks? Uf... Sta rece? Iako sam a uzivanjem citao Bruksa, toliko je plagirao Tolkina da to vise nije ni onako izokola. A Murkok? OK, mozda nemam toliki staz, citao sam Viteza Sudbine, ali ne mogu da se otmem utisku da je to sve ipak dosta losije nego Tolkienovi radovi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST
Bruks? Uf... Sta rece? Iako sam a uzivanjem citao Bruksa, toliko je plagirao Tolkina da to vise nije ni onako izokola. A Murkok? OK, mozda nemam toliki staz, citao sam Viteza Sudbine, ali ne mogu da se otmem utisku da je to sve ipak dosta losije nego Tolkienovi radovi.

 

 

Sta si citao od Bruksa? Od Murkoka si procitao jednu knjigu i dajes sud? Uozbilji se molim te!!! Nemoj da zbog tvojih ishitrenih izjava drugi ljudi ispastaju. Ako ti poveruju propustice nesto mnogo dobro. Murkok jedini covek koji je stvorio multiverzum. Vitez sudbine mi je njegova prva knjiga koju sam procitao i cak mi je i ona bolja od Gospodara prstenova. Ne zaboravi da je to bila prva Murkokova knjiga. To sto je on slabo preveden na nas jezik je toliki propust da je sramota. Prevode neke osrednje pisce, a Murkoka slabo. Procitaj Legende sa kraja vremena posto ta knjiga ima prevedena. Manja je, ali jebitacna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...