Jump to content

Običaji, gatanja i predanja...


Recommended Posts

Da mi vi meni nesto kazete. :haha:

 

Zasto se rukuje desnom rukom, a izbegava rukovanje levom, cak i kod onih koji nisu sujeverni? Zasto nas uce da kada prelazimo ulicu, prvo gledamo na desno? Zasto su nekada davno levoruke od malena na silu ucili da pisu desnom rukom? Ne tako davno zapravo, moj stari je recimo morao na silu da nauci da pise desnom rukom, ja na svu srecu nisam morao. :haha: Hmm, sta jos? Mislim da ima bezbroj primera, po celom svetu, od pamtiveka.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene su ucili desno pa levo. :haha: Svejedno, nema veze sa onim sto sam pitao. Koji odgovor imas za rukovanje? Ili nasilnim teranjem levorukih da pisu desnom rukom? :) Ne bih isao dublje u materiju, a moze se pratiti sve do Sumera i tradicijom koja vezuje sve negativno za levu stranu a sve pozitivno za desnu.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rukovanjem tj otvaranjem desne šake pokazuješ da dolaziš u dobrim namerama tj da desnicom ne držiš oružje.

 

 

Edit: ajde jel znate zašto je običaj da mladoženja prenosi mladu preko praga kuće..?

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog zlih duhova, tako nesto, paganski je obicaj. A sto se tice podele na levo i desno, to je zbog verovanja da levom stranom naseg tela proticu lunarne a desnom solarne energije - za lunarne se vezuje sve mracno, misticno, demonsko, zensko, a za solarno muski princip, sunce, svetlost itd. Zato postoje u okultizmu leva i desna staza. Dve strane svega, svetlost i tama a nijedno ne moze da pasotoji bez drugog. Medjutim, mi zivimo u patrijahalnom sistemu i zbog toga se desno smatra jedino dobrim. Naravno, ove stvari su nepoznate narodu ali od te stare okultne filozofije je sve poteklo, a danas postoji medju nama u vidu sujeverja.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste i to je tačno, otuda i The left hand path.

Ko hoće nešto o tome evo ovde osnovno: http://en.wikipedia....Right-Hand_Path

 

Prilikom opisivanja logike rukovanja sam zaboravila da objasnim još jedno tumačenje zašto baš desna ruka. Levom štitiš srce (za slučaj nepoverenja), a desnu otvaraš (znak poverenja). Sve u balansu, valjda.

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene su ucili desno pa levo. :haha:

 

Zezaš? Jesu rasli u Britaniji, šta?... :haha:

 

 

Za prenošenje mlade preko praga, objašnjenje: nekada su pepeo predaka (spaljivanje je Slovenska sahrana, ukopavanje tek sa hrišćanstvom...) stavljali ispod praga kuće. Prenošenje preko praga je tome da mlada slučajno ne zgazi na prag tj. na mesto gde počivaju posmrtni ostaci predaka njenog supruga prilikom prvog ulaska u kuću svoje nove porodice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigurno je vecina vas chula kako se mushkarci "vezuju" za zenu,nakon shto popiju chaj ili kafu u kojoj je sipana njena mentrualna krv...i za njega postoji jedan obred koji ponishtava to...ne znam kako ide

 

 

Nikad čula, zar postoji "raščinjenje"?

 

 

A ako, dobrovoljno, "pije sa izvora" (ako kapiraš) nema tog obreda, koji će to poništiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što dobrovoljno radimo raskida se našom voljom.

Ono što ne znamo a uradili smo, ne možemo ni da raskinemo dok ne saznamo da smo radili (popili, u ovom slučaju). Svaki spell ima svoje poništenje, samo ga treba znati! I naravno šanse za otklanjanje zavise od dužine boravka pod istim, težine, i konačno nas samih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

Evo jedan spell koji sam uspešno svojevremeno izvela a naučila me baka:

 

 

Predmet dobijen od osobe koja te ne voli baš a ti to znaš i svejedno ti poklanja stvari, pogotovo takve koje se nose uz telo (oko vrata, ogrlice i sl) uz obraćanje vodi naglas da sve što je ta osoba poželela loše odnese, ili prosto usmerenom pažnjom misli na želju, baca se NIZ tekuću vodu (potok, reku).

 

Moja prababa Crnogorka me je je ucila da ako te neko ne voli nikada "ne treba ni ora' iz ruke da uzmes od nji", inace si sam kriv ako te zadesi nesreca. Bogami ja njoj sve verujem, dozive baba 96, imala je sve zdrave zube, bistru glavu i kristalno pamcenje :rockdevil:

 

A inace ta fora sa niz vodu, ako si nikakav i neraspolozen uvek pomaze tusiranje ;)

 

Meni je baba pričala kako je nju kao djevojčicu stalno posjećivala u snovima jedna starija žena i davila je. Tu ženu bi srijetala svaki dan kad bi išla da donese vodu sa bunara,a uvijek je bila strašno ljubazna. NJena majka ju je naučila da kaže toj babi da ako joj još jednom dođe u snove da će joj jebat mater.

Da to su te cuvene Crnogorske fore protiv madije, uroka i nepovezanog radnog staza pred penziju :haha:

U velikoj vecini slucajeva ako se suprotstavish stvarima koje te proganjaju u snovima i izadjesh im na megdan, one nestanu.

 

Zasto se rukuje desnom rukom, a izbegava rukovanje levom, cak i kod onih koji nisu sujeverni?

 

Inace ovde se uopste ne radi o sujeverju. Kako je vecina stanovnistva desnoruka, samim tim i oruzje drzi u desnoj ruci. Ako pruzash tu ruku praznu na videlo to pokazuje tvoju dobru volju i nemanej zlih namera prema sagovorniku.

 

Izneli ste zanimljive stvari vezano za to leva ruka - djavolova ruka, mada dosta tih hriscanskih tripova potice iz mracnog srednjeg veka kada se svako i najmanje odstupanje od uobicajenog smatralo djavoljom rabotom. Ginger kids have no soul. :mhihi:

 

Ne kazem da ne verujem u magiju i u zakone koji se ne slazu sa fizickim zakonima svemira na koje smo navikli u svakodnevnom zivotu. Samo mi smeta kada ljudi svoje slabosti i mane sotonizuju i krive visu silu ili nekog drugog pre nego sto se potrude sami nesto da urade po tom pitanju.

 

Kroz mnoge razgovore sa Lavom Gersmanom dosla sam do nekoliko zakljucaka. Prvo covek mora da bude jako dobar psiholog i veoma socijalno inteligentan da ume da procita ljude. To je 90% rada. Onih 10% je prica o pravoj magiji i pravim problemima.

Tu postoji i ona prica o placebo efektu, kao i autosugestiji.

 

Necu da ulazim u pricu da li je Lav German beli mag ili ne i da li mu treba verovati. Ali tvrdim da svako ko je upoznao ovog neverovatnog coveka nije ostao ravnodusan. On je zaista zraci dosta drugacije od ljudi koje svakodnevno srecemo.

 

Licno smatram da je bavljenje "magijom" na nacin na koji to praktikuju klinci koji su skinuli par tekstova sa neta i kupili par knjiga u knjizari Plato najgora stvar koju neko sebi moze da uradi (zajedno sa tripovanejm na Kroulija i ekipu).

 

Zivotna energija i balans su jako kompleksne i zajebane stvari i sa tim se ne treba zezati. Niko ne moze da nam ucini nazao koliko sami sebi mozemo nehotice.

Zao mi je sto nasa "zapadnjacka" civilizacija, koja je po mom misljenju dosta unazadjena i koja je dosta propatila zbog dogmi hriscanstva, ostavlja tako malo mesta za nasu duhovnu stranu, u odnosu na bilo koju Istocnjacku kulturu.

Jer ne treba samo telo razvijati i hraniti, vec i duh.

 

Ovako, spiritualno osakaceni u svetu u kom se duhovnost (spiritity TM :haha:) negira i zanemaruje, postajemo lake zrtve raznih magijskih amatera i lose karme.

 

 

 

btw Melinda je vlajna, we're fucked now :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako, sa Lavom se družiš..? On mora da je jako interesantan.

 

 

Ajde da završimo predanje oko ruku tj desne i leve. Znate da se muslimani peru posle velike nužde. Imaju one instalacije vode kroz klonju, i kad završe jel'te sa mr Hankey-em, lepo se operu, levom rukom! :haha: To im je ostalo od davnina kad po krajevima nije bilo baš vode u izobilju, i onda se znalo, desnom jedu. Neretko se viđa da čak levu ruku i ne drže na stolu već pod stolom.

 

Odosmo u kulturološke sličnosti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuo sam za to.

Čini se skidaju na taj način što popiješ kafu sa majkom te đevojke,ali mora da bude bez šećera,i sa njom povedeš veoma neobaveznu priču. Ako nema majku,onda se namažeš bijelom kafom po laktovima,okreneš ih ka napolje i zviždiš veselu melodiju.

ја сам чуо да кад ти се нека омеци у кафу или чај (или чокиш млеко), диспелујеш тако што лупкањем споловилом направиш шећер у праху од шећера у коцки.

 

верујем да сте се сви питали откуд оне сломљене коцке шећера кад купите пуну кутију. то је неки несрећник покушо да се спасе.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leva ruka nije zla, niti je zao pojam demon. Zlo i dobro ne postoje osim u ljudskom umu. Jednostavno, prema ucenjima mnogih drevnih kultura, u nama struje dve vrste energija - solarna i lunarna, ova prva oznacava svetlost, svesnost, musku prirodu, andjeosku osobinu, a ova druga misticnija, vezana za podsvest, demonsku prirodu, zensku prirodu itd. Ove dve energije se poput spirale sjedinjavaju u sasumni, glavnom energetskom kanalu i kada su dovedene u balans, uzdizu do krunske cakre. Mnogi tu energiju koja je uspavana u nama znaju kao kundalini. Dolaskom religija koje su jasno patrijahalno orijentisane, sve vezano za zensku prirodu, misticno i lunarno je postalo zlo, jer njihov sistem funkcionise na dualnosti, a kao sto rekoh, dualizam dobra i zla postoji samo u ljudskom umu i nigde vise. Demonsko nije zlo, sama rec ima potpuno drugo znacenje kod starih Grka, recimo. Leva staza je ona koja je vise okrenuta individualnosti, koja ide protiv glavne struje i zbog toga je meta mnogih kritika. Leva staza nije zla, bas kao sto desna nije dobra, obe imaju istu svrhu. :haha:

Uglavnom, hteo sam reci kako mnoga sujeverja vezana za djavolsku levu ruku poticu iz tih starih okultnih ucenja. Pa i kod nas se zadrzalo sve do danas. :haha: Probajte da se rukujete sa nekim levom rukom. Sva sreca pa nas vise ne teraju da od malena naucimo da pisemo desnom ako smo levoruki.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...