Jump to content

Dark Tranquillity


Earendil

Recommended Posts

eto recenzija iz buduceg Scissors-a za decembar... to je moje misljenje o tom albumu biggrin.gifa: biggrin.gifa:

 

 

Dark Tranquillity - "Damage Done"

(Century Media, 2002.)

 

Nakon izdavanja albuma "Wages of Sin" benda Arch Enemy, Century Media još jače udara na melodic death metal scenu, ovoga puta sa novim albumom Dark Tranquillity-a. Dvije godine pauze i isčekivanja su se isplatile i Dark Tranquillity nam ponosno predstavljaju svoj novi album pod nazivom "Damage Done", inače njihovo četvrto izdanje po redu (gledajući oficijelne albume). Kao što sam već rekao gore, muzika koja karakteriše ovaj bend je melodic death metal, muzika čiji su oni bili pioniri i možemo reći jedni od najzaslužnijih za razvoj i popularnost iste. Za razliku od nekih bendova istog žanra, Dark Tranquillity se ne boje eksperimentisanja, doduše ne tako očiglednog, ali ipak primjetnog, kao i korišćenja klavijatura za stvaranje jedne vrlo dobre atmosfere na samom albumu. Ako su im prethodni albumi donijeli svijetsku slavu, onda "Damage Done" učvršćuje njihovu poziciju i urezuje još jedan vrlo dobar album u metal istoriju. Gledajući produkciju, ona je skoro perfektna - tu i tamo možda ima malih propusta, ali ipak vrlo vrlo vrlo dobro. U svakom slučaju od njih je to očekivano, jer malo koji bend u njihovom rangu bi došao do toga da zezne stvar u produkciji nakon toliko iskustva. Dešava se ponekad, ali ne i sa njima. Gitare nisu toliko nabijene kao kod nekih death metal bendova, već su malo upeglane (mada ja baš to i ne volim). Na njima se osjeti i jedna doza power metala i upliva u razne druge žanrove, dok je veći dio gitarskih dionica ipak death orijentisan i ostavlja trag žestokog zvuka.

 

Klavijature su već progresivnije i ne služe samo da nadopune zvuk, veći često predstavljaju osnovnu matricu oko koje se grade ostali instrumenti, kao na primer u numeri "The Treason Wall" koja je po meni i najjača numera na albumu. Samo kada bi bubnjar još lupao duplake na ovoj pjesmi mislim da bi bila pratično savršena - dobili bi mnogo na ritmu i snazi. Da vas ne zbunim, on ipak lupa duplake, ali vrlo loše ih je odradio na ovoj numeri - trebali su mu kontatni propeler duplaci. Vokal je u death metal maniru, mada vrlo često zna da pristupi sa dozom black vokala, ne vrištećih već malo oštrijih i zavijajućih. Najbolji trenuci Mikaela su kad pusti svoj duboki death growl vokal i raznese zvučnike. Impresivno, nema šta. "Damage Done" ima jednu veliku prednost - niti jedna pjesma nije dosadna i uvijek će tu da bude dinamike. Čisto sumnjam da ćete nakon preslušavanja reći da je album monoton. Opet da se vratim na klavijature - one daju posebnu atmosferu ovom albumu i zaista najbolje su pjesme koje ih sadrže. "Cathode Ray Sunshine" je zaista dobra numera koja otpočinje laganim solom i zatim prelazi u pravo prženje, a klavijature daju svoj neki šmek i popunjavaju atmosferu sa gitarama. Takođe i numera "The Enemy" koja otpočinje laganom uvodu na klavijaturama i clean gitarama, da bi se ubacili distorzirana gitara i bubnjevi. Klavijature su u toj pjesmi duboke i zastupljene gotovo čitavom dužinom, mada u pozadini su. Od pjesama bih izdvojio još odličnu "Monochromatic Stains" i "Hours Passed In Exile" koja je nabijena energijom i vjerovatno najsnažnija numera na albumu. Da se se razumijemo nešto - na albumu se ne nalazi toliko klavijatura kao što bi to uradili Cradle Of Filth, već jednostavno se služe sa njima kao instrumentom za podizanje atmosfere i pametno ga iskorištavaju. Ne guraju ih u prvi plan da bi zagušili gitare.

 

Toliko o ovom albumu. Vrlo je prihvatljiv i za ljude koji su izvan death metala zbog svoje melodičnosti i ne vjerujem da će iko ostati razočaran njime. Bilo da ste stari Dark Tranquillity fan ili vam je ovo prvi album koji od njih slušate.

 

(Boris Todorović) Ocjena: 9+

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

dark tranquillity... ne znam, previse su komercijalizovali zvuk za moj ukus. ovo novo vise lici na jebeni in flames nego na njih... uopte mi se ne svidja.

 

jedan in flames je bio dovoljan (mislim naravno na stari in flames, period jesters race i whoracle, ne na ova nova elektronska sranja).

 

the gallery, moonclad reflection, i donekle the mind's I - to su bili albumi !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Od DARK TRANQUILLITY imam sve od toga su mi cetiri originali (iscekujem i peti)!!! Inace zakon bend!!! Nemaju los album!!! Svaka im cast, po kreativnosti mogu se sa MARDUK porediti!!! A vama, kojima se Projector ne svidja, mogu da porucim sledece: Poslusajte Skydance, The Gallery pa onda ubacite Projector i videcete da je bilo za ocekivati da izdaju takav album, koji je FENOMENALAN!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od DARK TRANQUILLITY imam sve od toga su mi cetiri originali (iscekujem i peti)!!! Inace zakon bend!!! Nemaju los album!!! Svaka im cast, po kreativnosti mogu se sa MARDUK porediti!!! A vama, kojima se Projector ne svidja, mogu da porucim sledece: Poslusajte Skydance, The Gallery pa onda ubacite Projector i videcete da je bilo za ocekivati da izdaju takav album, koji je FENOMENALAN!!!

 

 

tako je...EVOLUCIJA!

 

da svaki album zvuci kao The Gallery totalno bi se smorio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Projector = :mrtav:

 

:? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?

 

Ma jesi li ga ti uopste slusala?? :mrgreen:

 

Inace sad bih trebao (zakasnjenje veliko) da nabavim zadnji album i takodje mi fali Haven....

 

Ali definitivno se Projector i The Gallery tuku na prvom mestu mog death spisaka biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa:

 

Moze li mi neko reci na sta lice bubnjevi na novom albumu??? Stampanje ili kao na The Gallery??

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Dvoljno je reci da su jedini death metal band od kojeg imam cd tj. kojeg slusam.Odlican novi album.Sve pjesme su dobre.A njihova najbolja pjesma svih vremena je Therein

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O Therapsid i Death metal :? :? :? Tu neshto nije u redu biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dvoljno je reci da su jedini death metal band od kojeg imam cd tj. kojeg slusam.Odlican novi album.Sve pjesme su dobre.A njihova najbolja pjesma svih vremena je Therein

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O Therapsid i Death metal :? :? :? Tu neshto nije u redu biggrin.gif

Ja DT slusam vec godinu tongue.gif

 

P.S.Odjebi :twisted:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...