Jump to content

Vakcinacija - od Pastera i Dženera do New Age shit-a


Face Of Melinda

Recommended Posts

Ajde neko ako je pametan nek baci link sa proizvođačima naših vakcina i šiframa konkretnih vakcina ili čime već, da vidimo sastojke.

 

http://www.torlakins...-T uputstvo.pdf

 

Evo, ova sadrži Al.

 

 

Objasni na naucnoj bazi ako mozes.

 

Izvoli:

Dok vakcine jesu efikasne, nisu efikasne 100%.

To znači da nevakcinisano dete koje oboli od neke bolesti koja je mogla biti sprečena vakcinom, dođe npr. u vrtić, i zarazi svako deseto dete u svojoj grupi i grupama sa kojima je imalo kontakt, i nastane epidemija. Uspešnost vakcine ne funkcioniše po sistemu 0-1, tu postoji još faktora, npr. infektivne doze patogena - nevakcinisano dete može da oboli od manje količine virusa, da onda postane fabrika virusa i da u vrtiću drugo, vakcinisano dete direktno izloži mnogo većem broju ćelija virusa nego što je ono inače svakodnevno izloženo, čime se povećava rizik da imunitet na tu bolest postignut vakcinom ne odoli napadu i dete ipak oboli.

 

Tako je skoro u Nišu bila epidemija morbila, širilo se nevakcinisanom decom, a kačilo usput i 1/10 vakcinisane.

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

U sustini, ako ti je sjeban imunitet, moze svasta da ti se desi iako si vakcinisan, mada uvek bude daleko blaze nego sto bi bilo da nisi.

 

ae jebote svi smo vakcinisani sa onim starim grdnim vakcinama, pa sta nam fali #argument

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu se slazem.

 

Nego, sto se tice dostupnosti informacija, ja sam prva za to da nauka treba da bude besplatna, ali da li je stvarno tako?

Po sebi znam da nisam s faxa izasla sposobna da trazim i citam naucne radove. Ok ima popularno naucnih sajtova, ali em sto ti onda citas tudju interpretaciju interpretacije em sto kada nisi iz struke ne znas gde da pocnes. Znam da nisi doktor, simone, ali si makar dovoljno naucio da znas gde da pocnes u daljem istrazivanju. Recimo, meni iako ne znam dosta iz humane, znam mehanizme i kako da razjasnim sebi i lako naucim samu sebe stvarima koje me interesuju. Ali da me pitas sta radi programer, priznajem nemam tri blage. I da mi neko trazi da naucim samu sebe pa bas ne znam odakle bih krenula. Kapiram da je tako nekom ko je izaso s srednje masinske i masinca npr.

 

A i kada znas kako da trazis i citas naucne radove, nisu besplatni. Postoji piratski hub fala bogu ali i za to treba znati i pitanje je koliko ce trajati.

 

Ja sam citala i onu studiju Vejkfilda i naknadne koje su je opovrgnule. Potpisujem da prosecan anti vacc lik to ne bi razumeo da procita (statistika!). Igra je slucajnosti da ja mogu, kao sto predpostavljam da moze i melinda, ti i gojko (?) i serbzmaj (da li ima jos medicinara na forumu?).

 

Naravno da ne treba svako da se toliko udubljuje, vec treba verovati lekarima ali ako ne verujes, a nemas pristup tim studijama niti ih razumes, sta onda?

 

Cak bih mogla da kazem da je dostupnost informacija i potpirila taj anti vacc pokret. Svakakve informacije su dostupne, ljudi citaju polovicne informacije i to je sve tako podlozno manipulaciji.

 

Elem my point being, pravo znanje nije bas free i svima dostupno. I tu bi po meni trebalo da ulete doktori, uz nekakav plan akcije da krenu u prosvetljivanje narodnih masa. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ce Thor da nam pomogne za takve opcije sam uvek otvorena :haha:

Anyway jako aktuelna prica pogotovu posle smrti deteta od varicele. Veliki broj zemalja zapadne evrope, potom u USA je to regularno, deca se vakcinisu protiv varicele. Kod nas je jos uvek na snazi baci ga da jaca imunitet. A onda dodjete na odeljenje decije onkologije i shvatite da ako se pojavi neko ko mozda ima simptome ugrozava zivote sve dece koje leze tu.

Ovim nevernicima i antivaxerima bih prikazala samo jedan dan kako izgleda decija onkologija pa ce shvatiti znacaj vakcina.

Btw sve ovo sto ste ispisali Simone i Machko sa manjim odstupanjima je tacno... ne bih tu nista dodala...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni ja medicinar, pa šta?

Ne napadajte Gojka.

Činjenica da može da zaigra na grobu je van svakih mediciskih studija.

Pa i sam bih voleo, kad umrem, da gledam vazdušne đonove Gojka razigranog, kako pocupkuju ispred mojih očiju.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Bila je neka jako lepa emisija, ne sećam se na kom kanalu, ali radilo se o razvijanju vakcine protiv ebole, ne bi se koristile nikakve igle, nego bi bila u obliku spreja koji se unosi u telo kroz nos. Upravo čitam o tome i kažu da su stali sa razvijanjem vakcine zbog nedostatka novca :cry: Ali nešto sam primetio tokom emisije - ono kada kažu 'ubacuje se mala količina virusa', da li je to uvek baš baš tačno taj virus o kome se govori? Pošto je ovde (koliko sam ja razumeo) bio u pitanju virus koji je po strukturi sličan virusu ebole ali izaziva u najgorem slučaju samo prehladu, i taj virus je modifikovan tako da sadrži određene delove virusa ebole koji su odgovorni za sposobnost našeg organizma da prepozna virus kao pretnju, kako bi organizam stvarao antitela. Sad mene zanima da li je praksa da se radi tako nešto ili se praktikuje ubacivanje neizmenjenih virusa; jer čak su i u samoj emisiji pravili greške, narator je rekao 'ubacuje se mala količina virusa ebole' a naučnik koji je razvio vakcinu je objasnio da nije u pitanju MALA KOLIČINA već DEO VIRUSA, što je jebeno ogromna razlika :haha:

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nepromenjen virus sigurno, po definiciji moderne vakcine virus je uvek promenjen na neki način (upravo da ne bi došlo do razvoja bolesti), verovatno si dobro razumeo da je deo virusa, to je jedan od glavnih tipova vakcine (imaš ga ovde među tipovima kao 'subunit'), fora je da se unese u organizam deo virusa koji sadrži antigenski epitop (- to je pojam koji označava tačan deo virusa koji antitelo prepoznaje i za koji se vezuje), i onda na taj način aktiviraš imunski sistem da deluje protiv virusa, a nemaš manifestaciju bolesti jer nisu prisutni ostali delovi virusa da vrše svoj posao. :)

 

Nepromenjen virus je korišćen na početku, kao preteča vakcine, 'inokulacija' protiv velikih boginja, izgrebe se koža pa se utrlja sadržaj pustula (gnojavi poslednji stadium manifestacije velikih boginja), sa ciljem da se razvije lakši oblik bolesti i nakon toga imunitet. Napušteno je iz očiglednih razloga, postoji mala šansa da se razvije i teži oblik...

 

Takođe ne mora da bude baš taj virus protiv koga se vakciniše - opet velike boginje kao primer, prva vakcina je bila virus kravljih boginja koji kod ljudi daje mnogo blaže simptome, a imunizuje i protiv velikih boginja. (Odatle i ime, vacca = krava na latinskom, variola vaccinae - kravlje boginje.)

 

 

Verovatno je to kombinacija obe fore, neki drugi sličan virus, pa modifikovan, pa njegov fragment, ima danas hiljadu kombinacija.

 

 

Promene su u početku mrljaste...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam malo pogledao na wikipediji... :mhihi: Iskreno mene bi nauka mogla odvesti u nekom takvom pravcu; oduvek sam hteo da pomognem na neki način da smanjimo malo tu patnju od bolesti po svetu, ali su me od medicine više zanimale prirodne nauke. I na kraju sam na masteru došao do toga da se ipak uhvatim u koštac sa proteinima i njihovom 3D strukturom, pa su mi posle na jednom intervjuu za PhD rekli da bih pored analize koju sam radio morao da naučim i da sintetišem proteine, vidim u ovom prvom linku što si postavio da to rade, ali isto tako znam da je to jebeno pipav posao, nije jednostavno i to ne radi bilo ko, niti je pozitivan rezultat zagarantovan. Zavisi to sigurno od kompleksnosti onoga što želi da se dobije, a ovi su hteli nekakvo ludilo, pa su mi i rekli 'i kada naučiš nemaš garanciju da ćeš ikada uspeti da napraviš ovo što mi planiramo u našem projektu', pa ti budi mikrobiolog, hemičar, fizičar, a bilo bi lepo da znaš i da programiraš :wub:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali su me od medicine više zanimale prirodne nauke.

 

Al' si ga pokidao sad :haha: :haha: :haha:

 

Razumem šta si hteo da kažeš al' meni je medicina prirodna nauka...

 

Kakvu si analizu radio za PhD, gde si doktorirao? Davili te s PCRom? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad pomenu 3D strukturu, pade mi ovo na pamet: https://en.wikipedia.org/wiki/Prion

 

A prion is an infectious agent composed entirely of protein material, called PrP (short for prion protein), that can fold in multiple, structurally distinct ways, at least one of which is transmissible to other prion proteins, leading to disease that is similar to viral infection. They are suspected to be the cause of transmissible spongiform encephalopathies among other diseases.

 

Prions may propagate by transmitting their misfolded protein state: When a prion enters a healthy organism, it induces existing, properly folded proteins to convert into the misfolded prion form. In this way, the prion acts as a template to guide the misfolding of more proteins into prion form.

 

 

Bože pomozi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, da, ako mi daš da biram između prirodnih i društvenih, onda definitivno medicinu u prirodne; samo što su danas toliko različitih podela napravili da eto svako može da kaže e meni je ovako ili onako :haha:

 

Nisam nigde doktorirao haha, pre nekih godinu dana sam bio na intervjuu za doktorske u Holandiji, tačnije u Utrehtu i Lajdenu, imali su otvorene 4 pozicije, od nekih beše 100-ak kandidata zvali su nas dvojicu prvo pa su ostala mesta planirali popuniti posle. Čisto da ilustrujem kolika mi je čast ukazana a ja odbio poziciju :haha: Na masteru sam radio određivanje 3D strukture nekog proteinskog kompleksa, tj. slobodnog proteina i vezivanja jednog manjeg proteina za pomenuti protein, sve to pomoću nuklearne magnetne rezonance (NMR). Od toga u NMR nema dalje otprilike, apsolutni cutting edge, znaš kontam da su proteini ogromni molekuli, a tehnike preciznog određivanja položaja svakog atoma u sklopu njihovih struktura nisu mnogobrojne iz upravo tog razloga, sve se preklopi i možeš da zajebeš metodu i njenu primenu. Ali naravno setili su se naučnici da zakomplikuju i metodu, pa su iz 1D NMR napravili 2D, pa su napravili i 3D i povećali rezoluciju metode do te mere da je danas uz pomoć NMR + X-ray kristalografije dobiti slike ogromnih molekula kakvi su proteini, sa sve položajima svih atoma. Toga pre 15-ak godina nije bilo.

 

To sve nam sada dozvoljava da zavirimo u suštine mnogih poremećaja i sagledamo probleme na atomskoj skali, i posla ima svuda. Holanđani nisu smeli baš sve da mi kažu tamo, pucaju na dosta visoko, da pokupe nekakve nagrade ovo ono, ali znam da njih zanimaju čaperoni, specijalni proteini koji pomažu uvijanje ostalih proteina u njihove aktivne forme i razvijanje istih, kao i sklapanje raznih drugih makromolekulskih struktura. Plan je bio - napravi čaperon, napravi neki jebeno ogroman molekul, smućkaj to i prati kako reaguju, tj. prati kako se struktura kompleksa menja.

 

Čuo sam za prione ofc. Najbitnija stvar je da je struktura ključ za funkciju. Aktivnost proteina u organizmu zavisi u potpunosti od njegove strukture, proteini imaju određene strukture u kojima su aktivni, gubitak te strukture znači gubitak funkcije :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do jaja, pa što si odbio, jebem ga?

 

 

Da ti se nadovežem na tvoj poslednji pasus - pa da, za apsolutno sve u kosmosu je struktura ključ za fukciju, počevši od molekula vode ili nečeg još jednostavnijeg, a kod proteina je fora što imaju primarnu, sekundarnu, tercijarnu i kvaternarnu strukturu, primarna se odnosi na sam niz aminokiselina, sekundarna na ono osnovno uvijanje, helix, ploča, krivine itd, tercijarna na to kako su spakovane u globularnu strukturu svi ti delovi, a kvaternarna, kod višejediničnih, kako su te subjedinice spakovane jedna u drugu.

 

I sad npr. deluješ nečime na protein i promeniš mu tercijarnu strukturu, to je i dalje isti protein po primarnoj strukturi, ali je sa promenom tercijarne strukture izgubio funkciju.

Na to se odnosi pojam denaturacije proteina, ne moraš da ga uništiš da bi ga pokvario. :)

 

Dobro mi došla ova priča da se podsetim, zaboravio sam bio na šta se tačno odnosi sec-ter-qua struktura, ostalo mi u glavi nešto otprilike xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo, ja se trudim da pojednostavim što više, ali sam zaboravio iz kojih voda ti doplivavaš :haha:

 

Prioni mi poremetiše tok prethodnog posta pa nisam završio priču sa odbijanjem pozicije. Nije neka srećna priča, kada sam se vratio otac mi je odjednom bio na samrti, nedugo posle je i umro. Holanđanima je trebao doktorant što pre, imao sam nedelju dana da odlučim i za mesec dana bih već počinjao sa radom. Niti sam nameravao da ostavim ćaleta, niti mamu i sestru u slučaju da ne preživi, što je tada bila vrlo realna mogućnost, tako da sam odbio mesto a prvo im nisam ni rekao zašto, nisam ni hteo da me čekaju jer nisam ni znao koliko bi me vremena morali čekati. Posle sam se tek javio da im kažem u čemu je bila fora. Sve se to odužilo i ja se nadam da ću u toku jeseni otići negde konačno da nastavim sa naukom.

 

Ako nekoga zanima, početna plata je oko 2100 evra, svake sledeće godine se povećava za po 300 evra, čini mi se da je dozvoljeno do 4 godine za doktorske pa je plata na poslednjoj valjda 3000. Cene su OK, smeštaj je fantastičan ali dosta skup ako se traži preko agencija koje iznajmljuju sobe studentima, solo smeštaj u Utrehtu nema ispod 500 evra, a taj od 500 nije nešto, od 700 pa naviše su stvarno odlična mesta za stanovanje. Za Lajden nisam gledao, pretpostavljam da je malo jeftinije, ali grad je neverovatno lep, preporučujem ako neko putuje uskoro, pravi holandski grad sa razglednice. Utreht i Lajden su i dva najbolja holandska univerziteta, Utreht je odavno centar obrazovanja kod njih, a ovaj drugi je mesto gde studiraju članovi holandske kraljevske porodice, pa ga oni i finansiraju :mhihi:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je neka jako lepa emisija, ne sećam se na kom kanalu, ali radilo se o razvijanju vakcine protiv ebole, ne bi se koristile nikakve igle, nego bi bila u obliku spreja koji se unosi u telo kroz nos. Upravo čitam o tome i kažu da su stali sa razvijanjem vakcine zbog nedostatka novca :cry: Ali nešto sam primetio tokom emisije - ono kada kažu 'ubacuje se mala količina virusa', da li je to uvek baš baš tačno taj virus o kome se govori? Pošto je ovde (koliko sam ja razumeo) bio u pitanju virus koji je po strukturi sličan virusu ebole ali izaziva u najgorem slučaju samo prehladu, i taj virus je modifikovan tako da sadrži određene delove virusa ebole koji su odgovorni za sposobnost našeg organizma da prepozna virus kao pretnju, kako bi organizam stvarao antitela. Sad mene zanima da li je praksa da se radi tako nešto ili se praktikuje ubacivanje neizmenjenih virusa; jer čak su i u samoj emisiji pravili greške, narator je rekao 'ubacuje se mala količina virusa ebole' a naučnik koji je razvio vakcinu je objasnio da nije u pitanju MALA KOLIČINA već DEO VIRUSA, što je jebeno ogromna razlika :haha:

 

Za masu ljudi je mala količina virusa zapravo manji deo virusa, mi naucnici smo cepidlake ;)

 

Bicu kratka u pauzi od strebanja...

 

Vakcine u vidu inhalacije su skroz realna stvar jer imitira priodni put infekcije, a deo virusa je zapravo jedan od proteina koji doveden u atenuisano stanje tj ili mu je umanjena virulencija dovoljno da izazove stimulaciju imuniteta ili je protein sintetisan rekombinantnom tehnologijom (na sta ciljam) pa i dalje moze da izazove reakciju imunog sistema.

Uostalom cak i inuslin za dijabeticare postoji u inhalatornoj formi. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vakcine u vidu inhalacije su skroz realna stvar jer imitira priodni put infekcije

 

I meni je to palo na pamet (zbog priče kako su u srednjem veku Kinezi pravili prah od krasta velikih boginja pa udisali da dobiju imunitet), ali kod ebole i ovoga što je Stolet gledao to nije fora, jer se ona ne prenosi inhalacijom nego kontaktom sa telesnim tečnostima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao npr. žrtva iskašlje/ispovraća određenu količinu krvi nekom u facu? (ok, malo preuveličavam, al' ne puno :) )

 

To bih pre kategorizovao kao direktan kontakt s telesnim tečnostima nego kao airborne prenošenje.

 

Eve ovde kaže

http://www.who.int/m...ctober-2014/en/

 

The Ebola virus is transmitted among humans through close and direct physical contact with infected bodily fluids, the most infectious being blood, faeces and vomit.

 

Not an airborne virus

Ebola virus disease is not an airborne infection. Airborne spread among humans implies inhalation of an infectious dose of virus from a suspended cloud of small dried droplets.

This mode of transmission has not been observed during extensive studies of the Ebola virus over several decades.

 

Theoretically, wet and bigger droplets from a heavily infected individual, who has respiratory symptoms caused by other conditions or who vomits violently, could transmit the virus – over a short distance – to another nearby person. - tj. ono što napisah gore...

 

Btw, je l' imaju neko ime aerosol kapljice koje se iskašlju, kod bolesti koje se prenose tim putem? Tipa Fligijeve, Pligijeve kapljice, lupam, tako nešto mi u glavi, ne mogu da se setim xD

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...