Jump to content

The Best Of 2015


Demon Seed

Recommended Posts

Prvo da napravim ogradu i da kazem da neke albume koje sam jako ocekivao jos ne mogu da poziciniram u listu, to su Secrets of the Moon - Sun, koji sam tek poceo da slusam i jako mi se svidja ali valja ga jos dosta slusati, Baroness - Purple, koji jos nije ni izasao i novi Degial, ista prica kao za Baroness.

 

Domaci album godine za mene moj imenjak decaka iz Consecration.

 

Godina mi je bila super i zanimljivo mi je da su albumi koji su mi se svideli otprilike slicnog kvaliteta pa cu napraviti 30 mesta na kojima cu pricati o celinama, pa da krenemo:

 

30. Da pocnem sa jednim umirucim trendom occult rockom i jednim od retkih vrednih stvari iza talasa. Year of the Goat je sa The Unspeakable pokazao da je sa pravom preziveo potop.

 

29. Nile standardno kvalitetan na What Should not be Unearthed, na 8. albumu mozda nisu vise uzbudljivi kao na pocetku ali i dalje drze visok nivo kvaliteta. Sto se tice lavkraftijanskog duha Nile, za vrat im disu Sulphur Aeon koji su na Gateway to the Antisphere dokazali da su vrlo ozbiljni igraci u tom polju

 

28. Slicna prica kao Nile vazi i za Marduk - Frontschwein, posle toliko godina i albuma drzati takav level dobrote zasluzuje samo postovanje.

 

27. Nikad nisam bio fan Pantera influenced sisterfucker metala / inbred core bendova pa samim tim ni Lamb of God koji mi nikad nisu bili vise od po par hitova po albumu bend ali VII mi je jedno od iznenadjenja godine, Randyjevo sranje izrodilo ozbiljan rad.

 

26. Draconian se retko javi ali to uvek super odradi pa je tako i sa Sovran koji je bogom dan za sve nas koji patimo za 90s doom gothic pricom, bolji albm od prethodnog znatno - nova pevacica osvezila pricu.

 

25. Mrzim Kvarfortha iz dna duse ali ne mogu da osporim da gmaz u poslednje vreme radi odlicne albume, devetka je jos jedan od dokaza koji mi je zapusio usta.

 

24. Ghost sa Meliorom pokazuje kristalno jasno zasto su jedan od najbitnijih bendova danas, jasan i sveden album na kom je svaka pesma hit.

 

23. Kad se sva trend frka slegla, bar meni nikad nije bilo zabavnije slusati pagan metal. Dva albuma kao stvorena za ove meglovite hladne dane: povratak bogova scene Manegarm sa istoimenim radom koji ispravlja sve greske prethodnika i Ereb Altor - Nattramn koji ozivljava epic period Bathory na pravi nacin, nema mozda originalnosti ali ima kvaliteta na tone.

 

22. Sto se tice malo zustrije black strane pagan price pobednik godine kao i uvek kad objave album Vreid sa Solvevr, nikad vise black - ovo je second coming of Windir. Dva velikana scene se vracaju u formu: Drudkh nije odavno bolje zvucao sa Furrow Cut Short a Negura Bunget se za mene oporavila sa Tau, nije to kao nekad ali apsolutno slusljivo i zanimljivo.

 

21. Sto se tice tradicionalnog metal zvuka ovu godinu su znatno obelezila nova lica koja su pri prvom susretu odusevila, u heavy metal polju najimpresivniji su bili Visigoth - The Revenant King sa svojom vizijom Manila / Manowar epik zvuka i Trial - Vessel koji zvuce kao jam session izmedju MFate i Watchtower, dok su u doomy vodama krunu uzeli Crypt Sermon - Out of the garden i malo manje Sorcerer - In the Shadow of the Inverted Cross, oba benda sa svojim vizijama epic doom heavy zvuka. Sa druge strane treba reci: da, i Lemi je i dalje ziv uprkos svemu i udara, bar studijski na Bad Magic.

 

20. Stratovarius se Eternal daju cetvrti u nizu dokaza da odlazak Tolkija ne samo da nije unistio bend vec mu je dao nova krila i otvorio nove horizonte, izvrsno.

 

19. Blind Guardian sa Beyond The Red Mirror ostaju u vrhu scene sa izuzetno progresivnim uratkom za ovu fazu njihove karijere a pozitivan utisak o albumu dodatno podgreva sjajan cert kod nas,

 

18. Horrendous sa Anareta se namece kao najbolji naslednik Death - jebes tehniku, stvar je u otvorenom duhu i viziji. Na ovom mestu novih slobodoumnih death bendova koji izvrcu scenu valja pomenuti Tribulation - Children of the Night koji nije zajebao prethodnika ali cim je vec album izrodio rip offove kao Ketzer znaci da je uticajan.

 

17. Steven Wilson se na Hand. Cannot. Erase se kod mene vadi za malo hladnog prethodnika sa ekstremno emotivnim radom koji je jos jednom apsolutno nova prica za ovog coveka, kraj njegove kreativnosti se niti zna niti naslucuje, ostaje samo da se prati i uziva.

 

16. Pobednik u underground black metal vodama za 2015 je definitivno Mgla - Exercises in Futility, album na kom se ne zna da li su bolji rifovi u tonama, odlicni tekstovi ili sviranje bubnja. U ovim vodama valja izdvojiti Slaegt koji je sa albumom i EPjem okrenuo sve oci ka sebi, Katavasia koja je izdala najbolji album tradicionalnog grckog stila u dugo vremena sa Sacrilegious Testament, Akhlys sa Dreaming I dao savrsen nastavak odlicnom Nightbringer albumu iz 2014, Death Karma - The History of Death and Burial Rituals I dokazali da su mnogo vise od bezvrednog projekta i dali vrlo zanimljiv koncept, Djevel na Saa Raa Og Kald oziveli na pravi nacin hladni Norsk BM devedesetih.

 

15. I dok se Dimmu gubi u sopstvenim dubinama ego tripova, Cradle of Filth i dalje drzi svoj tron sigurnim, Hammer of the Witches jos jedan od dokaza - album na kome su gitare odnele ubedljivu pobedu. Vise od Dimmu Cof treba da se boji Carach Angren, koji je sa This is no Fairytale dao svoj najkompleksniji i najbolji album.

 

14. Barren Earth prave neverovatan skok u kvalitetu sa On Lonely Towers, da li je do promene pevaca ili sta vec, ovaj album je oziveo Elegy duh kao retko ko sto je gigantski kompliment in my book.

 

13. Prog scena ozivela neverovatno, i pored odlicnih albuma novih imena (za mene) kao Agent Peshko ili Caligula's Horse, prevlast u godini odnose predvodnici ove scene Leprous sa The Congregation. Nisam bio na certu ali sam zaposlio insidera da mi uzme disk.

 

12. Paradise Lost na The Plague Within se vratio potpuno zvuku ranih devedesetih i pobedio kao i uvek, cega god da se dohvate se pozlati i to je jednostavno aksiom.

 

11. Heavy metal su zasnovali stari majstori pre 30 i kusur godina ali treba i mlada krv da ga svira i odrzava u zivotu. But why can't we have both? Iz zezanja smo vestacki napravili ovaj rivalitet ali ja stvarno ne mogu da se odlucim izmedju ova dva albuma: Satan sa Atom by Atom dokazuju da su jedan od najboljih comebackova ikad dok Enforcer sa From Beyond belezi cetvrti pogodak ravno u centar.

 

10. Enslaved - In Times mi mozda slabiji od RIIITIR ali i kao takav brise pod sa svima koji se usude da izdaju album iste godine kao i oni, bezgresan bend.

 

9. Pravo niodakle u sam vrh godine, Shape of Despair - Monotony Fields, funeral doom najviseg ranga koji mi je dusu zaledio u sred leta - nema boljeg dokaza kvaliteta.

 

8. Ensiferum na One Man Army i dalje pruzaju vrhunsku zabavu meni, jedan od bendova ciji mi zvuk trenutno jednostavno odgovara savrseno bez nekog posebnog razloga.

 

7. Nightwish sa Endless Forms Most Beautiful dokazase da Tumoasu nije bitan alat koji koristi da stvori vrh, treba album da se trimuje ali moram ga staviti visoko zbog najbolje pesme Greatest Show on Earth koja mi je apsolutno nerealno gigantski sjajna.

 

6. Cattle Decapitation sa Anthropocene Extinction ostaju u vrhu zanimljivosti death metal scene, album zarazan kao ebola.

 

5. Helloween - My God-Given Right, THE feel good album 2015 za mene, sunce, leto i dobre vibracije.

 

4. Swallow the Sun - Songs from the North, prosto ne mogu da odlucim da li je genijalnije sto su 3 sata ispunili vrh mjuzom ili sama cinjenica koliko su gurnuli prst u oko povrsnim danasnjim fanovima koji slusaju muziku na preskok sa tjuba. Artisticki manifest i album za nezaborav.

 

3. Moonspell - Extinct. kao da su mene pitali kako da zvuci album u svakom detalju.

 

2. Iron Maiden - The Book of Souls, neverovatno da su u ovoj fazi karijere smogli snage za ovoliko dobar album, i koliko samo znaci za ceo metal da bend ovolikog karibra izda ovako nesto, srce mi je puno. Nadam se da cu ih bar jednom negde uhvatiti sledece godine.

 

1. Amorphis - Under the Red Cloud, savrseno kao i uvek, sve prave zice mi dira i to je jednostavno to.

 

Za sledecu godinu se samo nadam da ce King da se smisli i da objavi album, i prvo mesto je obezbedjeno.

  • Upvote 15
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbolji: Mgla - Exercises in Futility

 

tier 2:

 

Killing Joke - Pylon

Napalm Death - Apex Predator - Easy Meat

Cattle Decapitation - The Anthropocene Extinction

Secrets of the Moon - SUN

Ghost - Meliora

 

tier 3:

 

Paradise Lost - The Plague Within

Six Feet Under - Crypt of the Devil

Ahab - The Boats of the Glen Carrig

Ufomammut - Ecate

Vhol - Deeper Than the Sky

Marduk - Frontschwein

Clutch - Psychic Warfare

Alkaloid - The Malkuth Grimoire

Cardinal Point - Spit on Trust and Reliance (ovo moram posebno da pohvalim - Vranjanci, izdali odličan album, Concrete Sun fazon, ali su bolji)

Chapel of Disease - The Mysterious Ways of Repetitive Art

 

 

 

nisam imao puno vremena ove godine, pa sam uglavnom proverene stvari slušao

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

melechesh-enki

kampfar-profan (први утисак је био ужас али што га више слушам све је бољи и бољи)

marduk-frontschwein

terrorhammer-under the unholy command

VI-de praestigiis angelorum

mgla-exercises in futility

 

gorgoroth - дефинитивно отпад године

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nile - What Should Not Be Unearthed (9)

2. Morgoth - Ungođ (9)

3. Grave - Out Of Respect For The Dead (8,5)

4. Paradise Lost - The Plague Within (8,5)

5. Venom - From The Very Depths (8,5)

6. Malevolent Creation - Dead Man's Path (8)

7. Iron Maiden - The Book of Souls (8)

8. Entrails - Obliteration (8)

9. Slayer - Repentless (7,5)

10. Hypoxia - Despondent Death (7,5)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...