Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Koje instrumente svirate, koju opremu korisitite, kakvu muziku svirate, i sve sto ide oko bas gitare smile.gif

 

za pocetak:

 

1. Fender Jazz bass (mexico)

2. Yamaha (boga pitaj koji model, preradjena u Urge konfiguraciju)

3. Yamaha (boga pitaj koji model), Fretless

 

Pojacalo: Fender sidekick bass

 

efekti: DOD bass mutli effect processor (nije neki, ali ima dobar flanger)

 

I standardno pitanje: Da li ste poceli sa bas gitarom, ili sa nekim drugim instrumentom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

prosli put ste me iskulirali :evil::evil: :x :x :evil::evil: kako je najbolje da pocnem da ucim bas? Sviram gitaru na nekom solidnom pocetnickom nivou.

 

Za pocetak nabavi neki pristojnu bas gitaru, pojacalce za bas, i zaboravi sve sto si ikada naucio o gitari, inace nikad od tebe nece postati dobar basista.

Tehnike sviranja su skroz razlicite, pozicija ruku je skroz razlicita ...

Za pocetak kreni da vezbas skale, i radi standardni fingerpick. Znaci, kaziprst i srednji prst desne ruke se smenjuju za zvaki ton koji odsviras. Vezbaj tako sto vise, i citaj teoriju o harmoniji. Posle toga je sve lako smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ta Yamaha preradjena u URGE

reci mi da li je kao URGE Std ili imas tri magneta

ako da koja i kakav je bas uopste

 

Yamaha je u originalu bila u P konfiguraciji, sa jednim split coil magnetom, a ja sam dodao J konfiguraciju oko toga, tako da se radi o Urge II konfiguraciji trenutno. Magneti koje sam stavio su Semour Duncan Pro Active i Aguilar preamp unit. Bas kao bas nije los. Imam ga vec puno godina, i za divno cudo je napravljen od jako solidnog drveta koje ima dobru rezonancu. Trenutno mu radim kompletan refinish, i kad izgulim svu farbu verovatno cu da zamenim i bridge na "string through body" verziju koju volim vise i planiram da uradim malo radikalniji finish: "paint swirl", ala stare JEM gitare. Ako mi to ne podje za rukom samo cu da udarim satin black i da zavrsim posao smile.gif

Ako sve ispadne kako treba to ce mi opet postati glavni bas umesto starog dobrog Jazz Bass-a smile.gif)

Inace, pre neki dan sam se prosetao do lokalnog "Musikland-a" i video 1997 Urge II, zelene boje, na koji se potpisao glavom i bradom Stu Hamm smile.gif Jedino sto je cijena sitnica: 1200 EU (bez kofera)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Inace, pre neki dan sam se prosetao do lokalnog "Musikland-a" ....

 

.... cija adresa je....... smile.gif

 

gde se nalazi to?

 

Adresa je: Stuttgarter str. 23, Felbach

(zaboravio sam da pomenem da zivim u nemackoj blizu Stuttgarta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

 

Inace, pre neki dan sam se prosetao do lokalnog "Musikland-a" ....

 

.... cija adresa je....... smile.gif

 

gde se nalazi to?

 

Adresa je: Stuttgarter str. 23, Felbach

(zaboravio sam da pomenem da zivim u nemackoj blizu Stuttgarta)

 

haha, ludiolo smile.gif)) pa gledam odakle si nista ne pise... vidim i musikland... da je kod nas zvalo bi se music smile.gif) al reko ko zna, mozda neka nov radnjica kod nas smile.gif))

 

 

Inace sto se tice 'nekog finog basa, pojacala itd...' mnogo si ti zahtevan L;)... bas se pocinje na akustari tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Inace, pre neki dan sam se prosetao do lokalnog "Musikland-a" ....

 

.... cija adresa je....... smile.gif

 

gde se nalazi to?

 

Adresa je: Stuttgarter str. 23, Felbach

(zaboravio sam da pomenem da zivim u nemackoj blizu Stuttgarta)

 

haha, ludiolo smile.gif)) pa gledam odakle si nista ne pise... vidim i musikland... da je kod nas zvalo bi se music smile.gif) al reko ko zna, mozda neka nov radnjica kod nas smile.gif))

 

 

Inace sto se tice 'nekog finog basa, pojacala itd...' mnogo si ti zahtevan L;)... bas se pocinje na akustari tongue.gif

 

Ako hoces da sviras bas, sviraj bas. nemoze da se bas pocinje na akusticnoj gitari. nema poente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako zanimljivo momce.

Nego reci mi nesto vise o tim Duncanima koje si ugradio (mozemo preci i na pp ako je ostalima ako ih ima dosadno) posto sam i ja razmisljao o zamjeni magneta na svome URGEu (URGE I biggrin.gif Std Mexico samo 2 jazza i aktiva, odlican). Nesto sam gledao DiMarzio Ultra Jazz za koje sam cuo da su fantasticni i Bartollinije (ne mogu se bas snaci u njihovoj ponudi ali cijenim zvuk ala Marcus Miller :wink: sto povlaci i onboard elektroniku) pa ako si ti bolje upucen u magnete daj me posavjetuj. Nije da sam nezadovoljan sadasnjim zvukom ali ako moze bolje...

Posto zivis tamo gdje zivis vjerovatno je da si imao puno vise dodira sa tim pa daj podijeli neka iskustva sa nama.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgovoricu ti ovde, a ti ako hoces da predjes na pp, samo napred smile.gif

Ovi Seymour Duncan magneti koje sam uzeo su savrseni za moj stil sviranja.

J magneti su ustvari mini humbuckeri, i cak i kad je samo jedan pickup aktivan nema sumova uopste. Zvuk je jako agresivan, i ima veliki "mid range attack" sto mi odgovara za slap. Isprobavao sam razne magnete na raznim instrumentima, i ovi su se pokazali kao najbolji za ono sto sam trazio. Inace, ako stavljas aktivne magnete, obavezno stavi onboard elektroniku. Ovaj modul sto sam ja uzeo je fizicki jako mali, i imas u njemu preamp, i equilizer, i trosi samo jednu bateriju od 9 volti sto je skoro savrseno bilo u mom slucaju, jer nisam morao previse da secem telo gitare koja je bila prevdidjena za single P/passive. samo sam malo prosirio "control cavity" i sve je stalo kako treba. Inace, sve sam nabavio preko www.warmoth.com odakle cu verovatno da narucim telo i vrat za sledeci projekat koji hocu da napravim (samo da zaradim jos malo para smile.gif) ali otom potom smile.gif

Dimarzio magnete generalno volim jer imaju jako mekan zvuk, i po meni su savrseni za fingerpick stil, a Bartolini su prilicno konfuzni, i bilo bi idealno kada bi imao pristup velikom broju magneta da ih sve isprobas i vidis koji ti najvise odgovaraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja draufam na sljedecem:

Ibanez SR-800 (aktivan sa parametrickim midlom) i Hughes & Kettner BassKick 313 pojacalom (kombo 100w sa hf hornom).

Ubitacna kombinacija za budziti visoke. Idealno za Maiden, Manowar i sl.

Mislim da vas dvojica ne bi trebali prelaziti na pp, posto je prica zanimljiva.

Nesto sam razmisljao da u bas ugradim Duncanov Quoter pound Prec magnet, ali mi se nikako ne da odvojiti kinta za to, a i njegovi magneti su veoma dobri. Inace elektronika koja je na mom basu je najbolja koju je Ibanez ikad napravio i svi skuplji modeli imaju istu. Mada kao sto svi znamo 50% je u drvetu. Koje drvo preferirate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao za te Duncane ali cu jos malo pogledati. Inace kod mene su pasivni magneti (dva standardna Fender J) i aktivna elektronika tako da bi mi mogao malo pjasniti i oko toga. DiMarzio Ultra Jazz su takodje stacked humbuckeri u vidu jednog J magneta a zvuk koji pominjes mi jako odgovara posto je Stu Hamm ovaj bas i pravio za slap i sl tako da mi je to jako vazno. Kakvi su za fingerpick?

I naravno finansijska strana tog poduhvata posto si vec sve prosao :? :?

Za Bartollinije se slazem da su jako konfuzni i stvarno moras biti jako precizan i probati bas sve. Citao sam recenzije od nekih likova koji su stavljali neke Bartollinije u Fender J i zajebali se posto se ni zvuk ni output nije mogao porediti ni sa standardnim J magnetima.

Zivio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urge I i Urge II su jako versatilne bas gitare, jer je Stu iskombinovao sve elemente Kubicki Factor-a (koji je ranije svirao), i elemente fenderovih gitara (donekle precission telo sa Jazz vratom), i naravno full scale neck, i ostale varijante. Moji magneti daju fantastican slap kad podignem "middle", daju jako dobar zvuk za tapping kada se podignu "high" tonovi, i skroz je solidan za fingerpick kad se doda malo "low boost"-a. Naravno, to nebi bilo mogice bez onboard elektronike koju sam ugradio, koja takodje moze da da odlican zvuk i sa pasivnim fenderovim magnetima. Ono sto je po mom misljenju Stu trazio su bili "Hot" magneti za njegov tapping stil, i to je i uspeo sa Urge II varijantom. Meni ovakva raznolikost odgovara zato sto najvise sviram Jazz, a u poslednje vreme sviram malo i sa jednim Goth bendom gde mi treba strasno jak "punch" i cak dodam malo distorzije na bas sto nikad nisam radio. (ona moj DOD processor ima krs od distorzije tako da moram da pozajmljujem pedale:))

 

Sto se tice drveta, sve bi bilo lepo kad bih ja znao kako se to drvo zove na srpskom ... Moj Jazz Bass je standardno "Ash" telo, "maple" vrat, i "Bubinga" fretboard. Konvertovana Jamaha ima telo od "Adler"-a, vrat je "Californian rock maple" i fretboard je od ebonovine, a fretless jamaha ima telo od mahagonija, a vrat sam sam pravio od "sendvic" varijante: javor/mahagoni/javor i fretboard je ebony (naravno).

A ako mene pitas, drvo je 75% zvuka, ne 50% smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sva nada u drvetu, mada moj bas je od americke lipe koja je nistavna, ali izgleda da mu bas to daje onaj zvececi zvuk za metal. Cak sam vidio da su Fender kad su napravili Steve Harris model basa ( sa Duncanom naravno) stavili to drvo. To je jedini njihov bas od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretpostavljam da slika treba da bude na nekom serveru.

Nista, uploadacu danas slike na neki svoj server, pa cu da okacim linkove.

Imam fine slike Jazz basa i fretless-a (i konvertovane jamahe pre konverzije)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci sta se radi.

Za ono drvo o koem smo govorili. Kada sam kupovao gitaru citao sam puno recenzija po netu pa sam i izucio koje je koje drvo i na engleskom pa evo i vama:

ASH jasen izuzetno lagan i odlicnih akustickih osobina, cvrst

MAPLE javor, sta reci standard, masivan najbolje provodi zvuk ima ih vise vrsta

ALDER joha, jova lagano i meko drvo super akusticno

POPLAR topola slicna johi po svemu

EBONY i ROSEWOOD valjda znate

i to je uglavnom to sto se tice bass gitara a i ostalih osim Warwicka (oni uvijek nesto glume) a drvo za bass stvarno jeste 75 posto zvuka biggrin.gifa: biggrin.gifa:

za razliku od gitara kod kojih je vecinom sve u magnetima a tijelo mozes saliti i od plastike 8O a vrat napraviti od grafita ako hoces pa da maltene ni nema drveta. :ne: :ne: :ne:

Nurg nisi mi rekao koliko su te kostale te prepravke tj koliko su otprilike ti magneti i jos vaznije koliko je elektronika :? :? :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako me secanje dobro sluzi platio sam magnete + elektroniku oko 600$ (postage and packaging included) pa su mi onda nemci pukli carinu 17%, a opravke me nisu nista kostale jer sam sve odradio sam. Sada ce farbanje malo da me kosta dok kupim farbu i odradim sve, a finalno ce sve zavrsiti kod auto lakirera da mi baci odozgo "glossy" lak i susenje u komori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ono drvo o koem smo govorili. Kada sam kupovao gitaru citao sam puno recenzija po netu pa sam i izucio koje je koje drvo i na engleskom pa evo i vama:

ASH jasen izuzetno lagan i odlicnih akustickih osobina, cvrst

MAPLE javor, sta reci standard, masivan najbolje provodi zvuk ima ih vise vrsta

ALDER joha, jova lagano i meko drvo super akusticno

POPLAR topola slicna johi po svemu

EBONY i ROSEWOOD valjda znate  

A jel znas mozda za one egzotike kao naprimer Pau Ferro, Bubinga, Zebrawood i sl? To ni u recniku nisam uspeo da nadjem sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam to su jako cudna drva

vecinom ih koristi Warwick za izradu svojih basova pa se tamo najlakse mogu i vidjeti

dakle

BUBINGA je africko drvo (zovu ga jos i African Rosewood, sto uopste nije) izuzetno masivno odlicnih osobina koristi se za izradu svih akusticnih instrumenata (za tijela vecinom)

PAO FERRO juznoamericko drvo poznato kao Bolivian ili Santos Rosewood je tesko drvo slicno rosewoodu samo po izgledu a po tonu vise javoru (ima tu masivnost za razliku od ruzinih drva) uvedeno je kao zamjena za Brazilian Rosewood koje je skoro izumrlo od exploatacije koristi se kod basova vecinom za ploce i za sve ostale instrumente

ZEBRAWOOD potice vecinom iz Zapadne Afrike i ime mu potice od karakteristicnih sara cvrsce je od hrasta cak i od javora (ima tu masivnost) izuzetne akusticke osobine

 

pored Warwicka ove vrste koriste i svi majstori za akusticne gitare pa se i tamo mogu sresti (osobito pao ferro i bubinga)

 

MIS PACOV sto jest jest biggrin.gifa: biggrin.gifa:

 

Nurg vidim da te konverzije nisu ni malo jeftine

Da li mozes tamo negdje u tim shopvima pogledati cijenu za DiMarzio Ultra Jazz magnete ako ih uopste imaju a ako ne sta ima u ponudi

Mi koji zivimo ovdje nemamo tu mogucnost da u bilo kakvom shopu nadjemo ikakve magnete pa tako nemam uvida u cijene icega

 

ajd zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti par linkova pa pogledaj cene:

 

www.warmoth.com - odlicna tela, vratovi, hardver, magneti ...

www.stewmac.com - odlicni delovi, magneti, hardver, lose drvo

www.guitarelectronics.com - kao sto ime kaze, magneti

http://www.musikinstrument.de/links/basslinks.html - gomila linkova za proizvodjace razne opreme

 

U nemackoj se ne isplati uzimati nista u shopovima sto nije sklopljena gitara, zato sto je ponuda jako slaba. Ja sam sve nabavljao preko neta od proizvodjaca i dobavljaca u USA. Izgleda da samo ameri ozbiljno shvataju "customization" instrumenata. Veliku musikland u mom kraju ima ogromnu ponudu instrumenata, efekata, mikrofona, kablova, i mozda tri razlicita magneta za gitaru (dva razlicita single coil i mozda jedan humbucker) i jednu replacement varijantu za P/J basove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...