Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Btw, zaboravih da pitam, Sta mislite o Warwic basovima?

Moje misljenje je da su strasno izvikani, i da reputacija i cena ne odgovaraju kvalitetu instrumenta. Da ne pominjem da je posle Rickenbaker 4003 Warwick Corvette naj neudobniji bas za live svirku ... (i nema nikakav specijalan zvuk kao sto ima Rickenbaker, pa da jos covek istrpi celu svirku sa tim basom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno si u pravu mada nisam svirao nijedan od onih najskupljih varijanti (3, 4, 5 hiljada maraka) ali za te pare sigurno ne bih svirao Warwick

Cinjenica je da deblji vrat :ne: ima mnogo bolji sustain i bolje izlazi tapping ali to jos uvijek nije opravdanje za one puske koje oni prave

Puno experimentisu sa egzoticnim vrstama drveta bez nekih revolucionarnih rezultata :ne:

Na primjer moj Fender ima prilicno tanak i veoma "udoban" vrat od javora i jos uvijek imam odlican zvuk za sve a gitara je mnogo "svirljivija" od bilo kojeg Warwicka

Ono sto sam do sada svirao (a svirao sam dosta posto imamo jak shop ovdje koji nazalost barata vecinom sa Warwick basovima) me nije oduvalo kako bi trebalo za te pare

JAKA SMINKA PUNO PARA biggrin.gifa: biggrin.gifa:

a zvuk :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instrumenti koji su mene skroz oduvali kvalitetom su: Carvin, ESP, Gothic Guitars, Fender (pojedine gitare), Rickenbaker, i naravno, moji omiljeni: Sadowsky, Kubicki i Tobias (pre nego sto ih je odkupio gibson)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeee...Lakse malo

Nurg, vidi se da zivis u Dreamland smile.gif , a ti kao da nisi iz BL...Ne smeta mi vasa diskusija samo morate da shvatite da je to ipak previse za moje jadno srce. Pogledao sam sajtove koje je Nurg preporucio i udario me blazi infarkt...Koje cene :twisted:

Nego, da ja zapocnem diskusiju za jadnije basiste (citaj puke siromahe)...Sto se mene tice, sviram Jazz action, ali je moga brata pa sam kupio skoro(nemojte se smejati,samo sam toliko para imao) Squier p-bass (mozda je neko i zapazio novi sivi model u Mitrosu) koji i nije nesto, ali je ok za nivo na kojem sviram...E sad malo pitanja...

Sta najvise svirate? Gde skidate tablature? Koliko vezbate? Jel svirate trzalicom ili prstima?Koliko dugo svirate? Iskustva?

E presusio sam sa pitanjima...ako neko ima jos neko neka doda biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Momce sta da ti kazem

SAMO OPUSTENO!

ne smijes se isfuravati oko toga

jako je vazno da nadjes bass koji ti se svidja i koji ti odgovara

Ja imam Fender URGE I Stu Hamm Signature koji sam srecom platio samo 650 maraka i odlican je i obozavam ga. Tako da znas da je vazno da nadjes bas koji volis i da ga puno sviras da ga provalis da mu nadjes KOONT :? smile.gifsmile.gifsmile.gif

Sviram i trzom i prstima i sta god

i volim sve sto vole mladi biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo odgovora na pitanja smile.gif

 

1. Najvise sviram jazz/fusion, gothic, i nesto sto mozda podseca na power metal (mada je to vise ideja o svirci nego samo sviranje)

 

2. tablature samo sa www.basstabarchive.com

 

3. ne vezbam onoliko koliko bi trebalo da vezbam. nema se vremena ...

 

4. sviram iskljucivo prstima, trzalice ne podnosim.

 

5. sa 9. godina sam poceo da sviram kontrabas, sa 11 bas gitaru. sad imam 28 godina smile.gif racunica je jednostavna smile.gif

 

6. iskustva: samo furaj svoj fazon, i ne dozvoli da ti drugi govore sta ces i kako ces. ne slusaj one price da prvo treba poceti sa akusticnom gitarom pa preci na nesto drugo. to je sve bullshit. Skupi nesto malo parica, nabavi si Fender jazz bass (japan) (nov oko 600 EU, polovan dosta manje) neko pojacalce, i uzivaj. Zasto jazz bass - po mom misljenju naj versatilnija bas gitara. Inace, pre neki dan sam usnimio B.C. Rich Warlock bass za oko 350 EU (nov u radnji) Da mu vrat nije onako odvratan kao sto jeste mozda bih ga i kupio smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jednog malog iskustva. Bio sam poslednjih 17 dana u Budimpesti, i naleteo na jedan Ibanez/Jackson shop. Usao unutra, i uhvatio se za Ibanez Ergodyne bass.

Gitara oblikom podseca na Warwick instrumente, telo je sa zadnje strane zakrivljeno (sto bas odgovara ljudima sa mojom konstitucijom i pivskim stomakom tongue.gif), vrat je neverovatno dobro oblikovan, i jako brz. Zanimljiv podatak je da telo nije od drveta, vec od Luthite-a (neka plasticna masa koja ima sonicne osobine slicne drvetu). Magneti su dva aktivna soapbar-a, aktivna elektronika, ima mid cut/boost i bass cut/boost. Bridge je ibanezov, sa cetiri odvojena dela, zice idu direkt u bridge, nut je od bronze, i jako dobro odradjen. Ono sto me je najvise zacudilo je bila cena - 740 EU. I jos ako se uradi tax free shopping, dobije se nazad oko 16% te cene.

Elem, uzeo sam gitaru, zvuci fantasticno, hendla se fantasticno, jako je udobna i kad se sedi i kad se stoji, lagana je, dusu dala za slap/funky.

Glavni razlog zasto je nisam kupio - odvratna boja (citaj nemam para trenutno tongue.gif)

 

zaboravih da pomenem - model je EDC700

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svirao sam i ja taj model i kako sam istovremeno imao kod sebe i svoj sr-800, odmah mogu reci da se meni nije toliko svidjeo. Vrat mu je deblji, elektronika ista, ali zvuk previse mutan. Lezi za slap, ali nema bas neke velike mogucnosti.

Nego kad se vec pricalo o Warwick basovima, jedino sto mi se od njih svidjelo su Corvette pro-line i FNA, ali su i oni dobri samo za pojedine stvari (stavise odlicni), ali cim im se skinu visoki zvuk im gubi svu ostrinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nurg, Invictus...Treba mi savet starijih i iskusnijih kolega...Trebalo bi da ortaku kupim bas (posto se ja kao razumem vise od njega), krajnje pocetnicki i dao mi je 230 evra :oops: ali dobro...U bgd-u samo u MMc-u postoji nekoliko modela za te pare, uglavnom squiera ( i to p.) i jedna Yamaha za koju nisam bas najsigurniji da je i dalje tamo...E sad pitanje - da li da mu uzmem squiera ili da sacekam koncert CoB u Pesti (5. jun) na koji idem pa da mu tamo kupim nesto bolje ili preformulisano: Da li u Budimpesti mogu naci nesto bolji bas od squier p. za iste pare i gde (ako znate bar ime prodavnice ili deo grada bio bi vecno zahvalan) ??? Hvala unapred biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za pocetnika je Squier sasvim solidan instrument, mada je mozda bolje da mu uzmes J model umesto P modela. P bass zna da smori pocetnike sa sirokim vratom i jednim pickupom (ljudi se pale na razlicite boje zvuka valjda smile.gif

Yamaha isto ima jako solidne instrumentel Ja imam dve jamahe, i jako sam zadovoljan sa obe, a radi se o modelima koji novi kostaju ispod 200 EU (mada mislim da se ne prave vise).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ti ne bih savjetovao Squier. Yamaha ima odlican jeftin model u njihovoj RBX seriji. Ne mogu sad da pronadjem gdje sam ostavio katalog, ali lako ces skontati koji je posto je najjeftiniji. Ima 24 praga i P ili P/J kombinaciju magneta (koju bih prije savjetovao zbog vecih mogucnosti, mada je i sa samo P magnetom bas odlican za te pare), pasivan je ali ima sasvim fin zvuk. Mislim da je drvo joha. Vrat je veoma dobar, a kasnije se u bas lako oze ugraditri elektronika. Da ja sad pocinjem i kupujem si bas za te pare, definitivno bih izabrao taj, mada nije losa ideja ni da potrazi sta polovno. Jednom mi je pao u sake Ibanez Blazer za 400 maraka. Kakav bas! Izgledao je sav olupan, ali je zvucao kao Musicman.

Ukoliko nadjes nekih drugih baseva za te pare, nemoj se zaletiti i kupiti, nego se prvo raspitaj. Uvijek mozes i ovdje napisati sta si nasao, pa da cujes i nase misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, kakvo pitanje. Aj da probamo ovako:

Na basu najvise volim da sviram Heavy Metal (skinuo sam vecinu pjesama Maidena, a jako mi je drag i Manowar), mada volim zaci i u Peperse i etno, a trenutno imamultra brutal death bend. Takodje volim i da preradjujem klasiku na basu tipa William Tell, Turski mars, Bumbarov let,...

Na gitari uglavnom sviram black, mada se trenutno zanimam sa Tokatom i fugom u d-molu

I tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja najvise volim da sviram jazz/fusion. Leze mi stvari ala Teen Town, Punk Jazz, i bilo sta sto je napisao Jaco Pastorius. Takodje volim slapping ala Stu Hamm i Marcus Miller.

Share this post


Link to post
Share on other sites

volim sve sto vole mladi biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa:

najvise sviram metal na basu mada uzivam u slapanju (Marcus Miller) i svim radovima Jaco Pastoriusa i Fleae.

 

StormFighteru ako zivis u BG kupuj oglase i trazi polovan bass za 230 EU posto mozes proci jako dobro. Ukoliko imas nekog iskusnijeg kolegu povedi ga i skontacete sigurno neki dobar bass.

Na koncertu 357 sam bio sa njihovim basistom koji je sebi uzeo strasnog Kramera za 500 maraka, ali stvarno strasnog. Takvih polovnih gitara ima i mogu se naci nove su vise para za par klasa nize, pa razmisli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se kupuje gitara uvek treba pogledati sta ima od polovnih okolo, jer je danas jako tesko naci novu gitaru koja ima dusu (kako kazu neki ljudi). Sve se pravi na CNC masinama, i prodaje za sitne pare, a quality control im bas i nije jaca strana. Rucno radjene gitare kostaju od 2000$ nagore ... Ovog vikenda sam cisto fazona radi skinuo pickguard sa svog fendera (made in mexico) i video kako je telo lose uradjeno (ukljucujuci rupu u sredini koja nema nikakvog smisla). Jednom prilikom sam video u nekom guitar shopu i izraelu polovnog kramera sa aluminijumskim vratom (gitara, ne bas) za nekih 200-tinjak eura, i nazalost nisam imao istu cifru kod sebe inace bih bez razmisljanja kupio doticnu gitaru koja danas na e-bay moze da se proda za nekih 800-tinjak eura ili cak vise.

Slicna situacija je bila sa nekim prijateljem mog caleta koji je imao neku svoju staru gitaru na tavanu kad sam pocinjao da sviram. Izvadio ju je iz naftalina, i ispostavilo se da ima Gibson Les Paul, original US iz 1967-e godine. Gitara koja danas vredi preko 10k$. A da je bilo srece i da mom ujaku nije nekada davno ukraden hohner violin bass (koji je kupljen negde '65-e godine) ja bih imao jedan od najboljih basova ikad napravljenih smile.gif[/i]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao sam katalog. Dakle, Yamaha RBX 260 (samo prec magnet) ili 270 (p/j kombinacija). Ali naravno, prvo potrazi nekog dobrog polovnjaka. Najbolje, je da kad nadjes, da postujes ovdje sta ti se nudi i za koje pare, pa da ti kazemo svoje misljnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolika je cena 270-ice? I da li mozda imas cenu za RBX 370 i RBX6JM?

Ovde kod mene je RBX 270 oko 350 EU nov, 370 oko 500 EU, i 6JM oko 800 EU. A taj 6JM je mnogo opasan bas, i ja bih ga tako rado posedovao (samo da se ima para tongue.gif)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svim kolegama basistima, samo sam hteo da vas pitam ako neko ima bilo kakve note ili tablature od pastoriusa. ne mogu sad da pisem sta imam pa ako imate mozda nesto da li biste mogli da posaljete.

 

HVALA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolika je cena 270-ice? I da li mozda imas cenu za RBX 370 i RBX6JM?

Ovde kod mene je RBX 270 oko 350 EU nov, 370 oko 500 EU, i 6JM oko 800 EU. A taj 6JM je mnogo opasan bas, i ja bih ga tako rado posedovao (samo da se ima para tongue.gif)

 

RBX 260 ovdje kosta 225 eura, sto znaci da bi RBX 270 mogao biti maksimalno 250 eura (mislim, to je isti bas, samo ima jedan magnet vise).

Vidim, kod tebe bas gule kozu sa ledja. biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...