Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Za koliko bi mi ti, Usheru, odradio neko napajanje sa stabilsanim naponom: 9 izvoda na 9V (razlicite amperaze) i 2 na 24V (150mA)?

 

Hvala.

 

Ostali efekti su u ovoj jeftinoj spravi.

 

E-hej, covece, pa ovo je bas jeftino (oko 200$), a verujem da vredi vise.

Mislim, hajde baci kratak review, ako te ne mrzi.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li ce ovo nekom pomoci ali pretpostavljam da bi moglo biti korisno...

u svakom slucaju ne moze da skodi

 

Konacan odgovor o rasporedu efekata i pedala i svega ostalog pre nego sto se utaknu,da izvinete,u pojacalo! Skoro sam ga nasao na netu

 

1) Preamp; 2) Compressor; 3) Distortion; 4) Wah-wah pedal; 5) Chorus/Flanger; 6) Delay; 7) EQ; 8) Noise Gate; 9) Volume Pedal; 10) Digital Reverb.

Ne kapiram ovo "Preamp". Preamp definitivno nije pedala ni efekat pa ne znam šta će u listi. Preamp je istovremeno sa druge strane i EQ i Distorzija. Compressor nekada može da ide i posle distorzije, to sve zavisi šta se želi postići, češće je pre. Ovo što je rekao Ikhabot, Wah češće pre distorzije. Takodje iako generalno modulacionie efekti (chorus, flanger, phaser) idu posle, nekada su ih češće kačili pre. Naročito osamdesetih kada su se često mogle čuti ritam gitare koje imaju malu dozu chorusa ili phaser-a koji je služio samo malo da ofarba, stavljalo se i pre dist-a, drugačije malo farba onda. Eq može da se šeta. Ako je "Soundshaping tool" može da se stavi i pre dist-a da bi se dist-u modifikovao karakter, svašta može tako da se dobije. Takođe može da bude i na kraju lanca, posle reverba i delay-a. Noise gate se isto može koristiti kao maltene efekat. Nekada su snimane gitare sa noise gate-om pre dist-a tako da bi se tokom sviranja gitare čim se stane nakon Dž-a zvuk "isekao" naglo. Ne znam sad ovog trena kako bolje da objasnim. Takođe ne mislim da je dobra ideja da noise gate ide posle delay-a, nikako. Delay ima sve tiša i tiša ponavljanja koja se mešaju sa šumom ako postoji pa će ili procureti šum na kraju ili če noise gate iseći ponavljanja koja su tiša. Znači noise gate posle dist-a ili posle wah-a definitivno. Volume pedal je isto interesantan kada ide pre dist-a gde postaje kao tonski potenciometar na gitari ali ne uklanja visoke kad ga "zavrćete". Za kontrolisanje glasnoće naravno na kraju lanca, nije mi tačno jasno zašto je ovde stavljen pre reverba. Konkretno ozbiljniji reverb se drugačije ponaša zavisno od input-a pa ako hoćete da je reverb postojan, onda je logičnije da se glasnoća kontroliše posle njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, u pravu je Dusan...

 

ovako ih ja slazem:

 

kompresor > volume pedala > wah > dist / overdrive / fuzz> EQ > modulacija (kod vise modulacionih efekata mogu se kombinovati rasporedi, u zavisnosti koji se efekti sviraju, tj. kako jedni na druge reaguju) > delay > reverb...

 

Mada, ja cesto zbog semplera u delay pedali, reverb stavljam ispred njega, ne bih li imao vecu paletu semplovanih zvukova... iako bi bilo prirodno da reverb razliva delayev fidbek. U sustini stvar je kombinovanja i experimentaisanja da bi se fekti isokoristili shodno licnim afinitetima (zavisi od tipa muzike koji se svira i samog vajba zvuka), mada su neka najstandardnija pravila neophodna zbog kvaliteta zvuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala.

E-hej, covece, pa ovo je bas jeftino (oko 200$), a verujem da vredi vise.

Mislim, hajde baci kratak review, ako te ne mrzi.

:pivopije:

Imaš isti takav i Lexicon, slični features, ista cena, možeš i to da pogledaš, ima ih i ovde da se pazare.

 

Možda sam se utripovao... :udri: Aj na PM.

Da, jeste. Radim Trejs-Pivi-Hjuziketner kombinaciju (sa'će me o'ma npadnum kao, sine, ne može to zajdeno, može,može, probao,proračunao,radiće). Nego koga ovde boli kurac što ja pravim glavu, postavljam pitanje koje mene zanima, a odgovor može biti koristan još nekome, dakle, kako bi ukombinovao sledeće komponente:

 

Jackson,EMG85 -> BOSS MT2 -> BOSS GEB-7 -> Neki levi kompresor -> slejv nekom lepom snagašu

Ili malo bolje (k'o što vidiš, isključujem sve druge efekte):

Washburn 333 -> Furman rackmount graph EQ -> Furman rackmount comp -> Randall Warhead dist

(znaš o kome se radi, al' ovo nije njegov raspored), i na kraju- nisi basista, al' si im namešt'o zvuk:

Peavey ACBXP -> Ampeg-style overdrive -> Furman rackmount graph EQ -> Furman rackmount comp -> slave nekom snagašu

 

Ja sam ti sugerisao moje viđenje rasporeda, ti reci svoje... I drugi se pozivaju radi svog mišljenja, naravno!

Jednostavno, u dilemi sam. Da li da farbam overdrajvovani zvuk ili vice versa. Komresor pre ili posle toga, eto- to je pitanje, ukratko...

Bojim se da uopšte ne uspevam da te shvatim. Imaš ovde bass setup i gitarski setup kao jedno pitanje? Kakvo to pojačalo ti u stvari praviš?

 

Kompresor kao kontrola dinamike i radi sustain-a obično pre distorzije, a kad je posle, više oblikuje ton, može na gitari za lead "odseći" attack pa zvuk postaje onako pomalo violinski, itd.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

btw, palo mi je nesto na pamet, a vi mi recite da li je to izvodljivo.. tj. da li mozete da pretpostavite sta bi moglo da se desi ako bi se to i uradilo.

 

dilej pedala. ima stereo ulaze i stereo izlaze.

 

nazvacu ih INPUT A, INPUT B, OUTPUT A i OUTPUT B.

 

ako kaboo od gitare gurnem u INPUT A, a zatim iz OUTPUT A kablom vratim signal u spravu u INPUT B i onda OUTPUT B posaljem do pojacala, da li ce dilej signal, vracen "sam u sebe", da napravi loop koji ce da se odvrti nekoliko puta i prouzrokovati pregorevanje procesora?

 

palo mi je ovo na pamet pre par meseci, ali nikako nisam smeo da isprobam. jebiga, radoznalost je radoznalost, ali necu da zbog toga rizikujem da mi izgori skupa sprava.

 

hteo vas da pitam sta mislite o tome.

 

 

Da, znam o cemu pricas... mada mislim da ne moze da sagori procesor. Zasto bi?

Cim pedala ima dva ulaza, valjda znaci i da signal odvojeno procesira po kanalima... Input B to prima kao bilo koji signal i obradjuje ga nevezano za Input/Output A.... imamo rqzlicite delayeve, tvoj cak ima podesavanje za time i feedback za svaki kanal ponaosob (zto 100% znaci da kanale odvojeno obradjuje), a moj ima samo stereo panning....

 

mada, samo nagadjam, te ne bih voleo da te nekom slucajnoscu nagovorim na propas'...

:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda se stavi volume pedala pre reverba da bi se, kao ono sa potom na gitari sto si spomenuo, "razlio" vise zvuk - to uglavnom kod ambijentalnijeg fazona mjuze.

U dub-u imaš te "feedback" fazone sa delay-ima ali ne znam koliko ti ima smisla ovako. Ništa ne možeš da radiš na samoj pedali, nemaš filter na njoj pa da se sagneš i drkaš i tako to. Koliko kapiram bolje bi ti radilo da staviš ponavljanje na maksimum i level da je jednak dry signalu na delay-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu si u pravu.. mislim da, kad sam gledao onaj The Gathering DVD, da je pored svih onih cuda, gitarista bas stavio volume pedalu na kraju lanca, posle reverba..

 

to je i meni ustvari, kad sad malo bolje razmislim, logicnije.. jer, koliko god se cuda desavalo u dilejevima, fejzerima i reverbima, ne moras da se plasis kada ce i poslednji signal da iscuri iz njih, nego ih samo "ukines" volume pedalom.. to mi sad dade ideju, jako je zanimljivo za menjanje dinamike u pesmi.. :da:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojim se da uopšte ne uspevam da te shvatim. Imaš ovde bass setup i gitarski setup kao jedno pitanje? Kakvo to pojačalo ti u stvari praviš?

Pitam tri pitanja, kako bih ukapirao šta bi uradio kršteni gitarista koji ima jeftiniju, a solidnu opremu, kršeni gitarista koji ima kvalitetnu opremu, i jedan prosečan basista. Aj' recimo da vadim prosek, može tako? Znam da sabiram i delim babe i žabe, al' meni to nešto znači. Ja samo pitam za najčešće i najlogičnije setupe,ok?

 

Pravim bas glavu, kao što si već pročitao i odkomentarisao, sa distom, GEQom i compom. Recimo da mi se sviđa GEQ posle dista, nekako imam bolju kontrolu nad zvukom, al' ne znam gde da stavim comp. Doduše, comp gitaristi koriste za malo drugačije stvari...

 

Kompresor kao kontrola dinamike i radi sustain-a obično pre distorzije, a kad je posle, više oblikuje ton, može na gitari za lead "odseći" attack pa zvuk postaje onako pomalo violinski, itd.

Kako drugačije reći "više oblikuje ton", pošto te nisam shvatio baš najbolje. Ja ću naravno, probati sve kombinacije u rasporedu, samo me interesuje kako upućen svet to radi. Toljiko. Hvala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U dub-u imaš te "feedback" fazone sa delay-ima ali ne znam koliko ti ima smisla ovako. Ništa ne možeš da radiš na samoj pedali, nemaš filter na njoj pa da se sagneš i drkaš i tako to. Koliko kapiram bolje bi ti radilo da staviš ponavljanje na maksimum i level da je jednak dry signalu na delay-u.

 

 

Da, to je meni godinama poslastica (i dosta dugo sam studirao sve producentske fore velikih dub majstora), ali isto tako, kod analognog delaya kad feedback odcepis do kraja, a levele efekta stavis na 80-90%, onda feedback sto duze ga pustis sam probija u visokima... a, slicno rade i dobre simulacije analognog, mada ne sa toliko raw energije i "masti".

 

Ja, recimo, da bih postigao to, na DD20 simulaciji analognog delaya odvrnem feedback u p.m., pa cekam da se malo zalaufa i krene da probija, pa onda jos drkam Tone pot da jos vise oblikujem feedback i dobijem te prastave visoke. Naravno, neporedivo to boje sljaka na analognom, cak i EH PolyChorus ima analogni delay, doduse samo 100ms. Nije losa fora, ako hoces ove duby tripove, a nemas neki dobar analogni delay, da stavis EQ posle delaya, onda mozes da se zezas koliko hoces... mada, kultnim stvarima kao sto su Roland Space Eho 210-501 ili EH Deluxe Memory Man, njima to nije potrebno, sami overlouduju u fidbeku, ako ih malo poceras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam tri pitanja, kako bih ukapirao šta bi uradio kršteni gitarista koji ima jeftiniju, a solidnu opremu, kršeni gitarista koji ima kvalitetnu opremu, i jedan prosečan basista. Aj' recimo da vadim prosek, može tako? Znam da sabiram i delim babe i žabe, al' meni to nešto znači. Ja samo pitam za najčešće i najlogičnije setupe,ok?

 

Pravim bas glavu, kao što si već pročitao i odkomentarisao, sa distom, GEQom i compom. Recimo da mi se sviđa GEQ posle dista, nekako imam bolju kontrolu nad zvukom, al' ne znam gde da stavim comp. Doduše, comp gitaristi koriste za malo drugačije stvari...

Kako drugačije reći "više oblikuje ton", pošto te nisam shvatio baš najbolje. Ja ću naravno, probati sve kombinacije u rasporedu, samo me interesuje kako upućen svet to radi. Toljiko. Hvala.

Pa gitarski-bass kompresori su u principu jednostavniji i retko na njima vidjam "attack" i "release" kontrole. Ako ti je attack brži, praviš ton koji je violinskiji, ne čuje se toliko udarac. Ako pustiš malo attack dobijaš više udarca a onda te kkreće da radi kompresija. Sustain je jasno šta radi, koliko ga daš toliko dugo drži ton. Sa kombinacijom kratkog attack-a i sustain-a u stvari peglaš peak-ove a ostavljaš trajanje isto itd. Mislim, ja kompresor koji je kasnije u lancu gledam više iz "sound engineer" ugla, kao nešto što oblikuje ton, karakter. (mislim izvini sad ako ti objašnjavam nešto što već znaš o funkcionisanju kompresora)

Pre distorzije obično kontam kao nešto što mi daje sustain umesto distorzije, recimo više kompresije, i onda blagi overdrive. Ili da bi se dobio clean koji više pliva a ima manje izražen attack svake pojedinačne note. U tvom slučaju, za bas pojčalo, ja bih stavio kompresor pre distorzije, jer kod basa je posebno naglašen kompresor kao sredstvo za kontrolu dinamike, a distorziju ćeš nakon toga dodati kao "začin" u količini koja ti odgovara. Pošto si pričao i o tome da hoćeš da imaš dist kanal i clean kanal odvojeno da bi mogao da koristiš oba istovremeno, onda opet kompresor ide kao nešto što je pre svega toga, i trebala bi ti dva izlaza iz njega tj signal splitter nakon kompresije, ili da koristiš kompresor samo na clean kanalu po logici da ionako distorzija sama po sebi kompresuje ton.

 

Na onom tvom spisku kod jackson-a emg85 bih naravno premestio kompresor da bude prvi u lancu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za koliko bi mi ti, Usheru, odradio neko napajanje (9 pedala na 9V (razlicite amperaze) i 2 pedale na 24V (od po 100 - 150mA)? Da, Electro Hamonix Polychorus radi na 24v 100mA, kao i Polyphase, koliko se secam... a Xotic Robotalk guta ladno dva napajanja od po 9 V. Bitno mi je da je napon stabilisan i da moze da pokrije sve ovo, mislim da mi napajanje od 800 dinara ne sjebe 1200$ efekata. Otprilike, kako se krece cena i sta garantujes, i verovatno imas kupca... :da:

Čuo sam te i prvi put, al' sam mislio da ćeš preformulisati pitanje povodom onog kilometarskog posta gde sam citirao sam sebe... Ok, 10x po 9V. Kao što rekoh (pročitaj taj moj post, ispod onog žutog), kako bi mi sabrao svu "amperažu" tih pedala i napisao rezultat. Kapish? Ok, jel ovo 24 AC ili DC? koiko pedala tu ima (dve?) i koliki je zbir njihove "amperaže". Znači, tražim dva puta po dva broja: broj pedala i ukupnu potrošnju za oba napona. Preporučujem ti da ostaviš još džek-dva viška za svaki slučaj... Takođe, napomeni mi ako nešto od ovoga kačiš pre, a nešto posle preampa. To komplikuje stvari do te mere da moram da smišljam maltene sve ispočetka, što bih ti, naravno, naplatio...Ovo sa 24 je jebanje, ali videću šta mogu... Recimo 1000 kinti i garancija da nećeš moći da sjebeš ni jednu pedalu, čak šta više, zaštitiće ih osiguračem.

Inace, cuo sam da i u radioklubu valjaju neka napajanja, kao i da neki likovi na buvljaku uvoze neka fensi svabska i ugradjuju se 30%, ali to jos nisam proverio, koja je prica.

Ovako:

- Na pijacama, buvljaku, radnjama ima da se kupe obični "kineski" adapteri. Oni u 90% slučajeva nemaju nikakvu regulaciju, nego samo ispravljač. Ovo izbegavati u velikom luku.

- U malo boljim radnjama ima malo boljih adaptera (pričam o npr. adapteru za Panasonic bežični, neko ga pomenu), i oni u 90% slučajeva nemaju nikakvu regulaciju, nego samo ispravljač, prema tome- vama nisu ništa bolji od onih prethodnih, džaba ste bacili pare.

- Ima u radnjama poput Radio kluba, silkena i ITCa (dadoh telefone pre desetak postova) da se kupe STABILISANI adapteri. Ovo vam je najbolja varijanta koju možete naći u radnji. U osnovi su isti kao ovi moji, samo što su napravljeni da može da im se bira napon, imaju onaj krš tanjucni kablić, i nemaju TOLIKO dobru regulaciju i filtriranje. Takođe, nemaju osigurač.

-Ovi moji imaju sve što treba (ko hoće, nek' čita onaj post), uključujući i ROBUSAN KABL koji se na kraju račva u N sitnih kablića za svaku pedalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve ide pre polacala i nema pretpojacanje. Znaci, direktno iz djitre u lanac. Sabracu ti sve sto trazis.

 

Recimo 1000 kinti i garancija da nećeš moći da sjebeš ni jednu pedalu, čak šta više, zaštitiće ih osiguračem.

 

Brate, imaces i pivo u kafani zbog ovoga + DVD sveze sprzene zike.

Znaci, kad se skrpim sa mozgom.. saljem ti PM, pa akcijamo.

 

Pozdrav.

:pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, hajde baci kratak review, ako te ne mrzi.

:pivopije:

 

Mrzi me, nije nikakva epohalna sprava, dobijes za 200$ dosta toga. Sve radi, i zgodnije je nego brdo pedala, mozes da menjas redosled efekata do neke mere, MIDI kontrolises sve preko footwstich-a i to je to. Kvalitet izrade je odlican, ipak je to firma, ali kvalitet procesora i softvera nije kao kod G-Major naravno (ili G-Force, for that matter). Razmisljao sam izmedju ovog i G-Force (oko 400-500$) koji je mnogo jaci i ima moj omiljeni efekat, inteligentni harmonajzer, ali znam od starta da cu da pazarim G-Major kad stignem pa rek'o aj' da ne bacam pare.

 

Rekoh, radi kako treba, isplati se, stane u rack i zajebes sve pedale sem mocnog footswitch-a. Izgledas k'o baja, tamo na sceni :pivopije: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala. :)

Mislim, interesovalo me kakav je, s obzirom da je toliko jeftin. I Dusan spomenu slican Lexicon. Pa mozda nesto od toga skrpim za razglas u studiju, kad odvojimo pare i za to.

 

A da je smor cimati stompboxeve, zaista jeste, ali satisfakcija ti se vrati kad lepo pored njih sednes i krenes da zavrces potovove i pravis cuda. Bar meni to predstavlja zadovoljstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno. :da:

Volim ja i jedno i drugo. Sviranje je na prvom mestu, podrazumeva se. Djitra je djitra, kao sastavni deo tela.

 

Ali mi je takodje veoma zanimljiva manipulacija gitarski generisanog i obradjenog zvuka i shuma, u kontekstu propratnog ambijentalnog i nojzicnog elementa psihodelicne rok muzike... Takodje, i na kompjuteru pravim muziku (ambijentale, dabove, kraut tripove i free buku), te semplove pustam sa Ipoda i obradjujem ih uzivo putem gitarskih efekata... + sa drugarima se u studiju zezam sa dubovanjem, tj, realtime snimanjem benda, i semplovanjem instrumenata, tj. propustanjem kroz efekte i kombinovanjem sa muzikom benda u toku same svirke.

 

Mislim, hocu reci, postoji bezbroj nacina da iskoristis kvalitetne (cak i neke krsh) gitarske pedale u igri sa zvukom, naravno, ako te to przi... a mene przi. I to mnogo. Isto tako jos nameravam da nabavim (u najgorem slucaju napravim) teramin, da kupim trakas delay, obavezno neki solidniji vintage analogni sint, i neku staru krsh ritam mashinu (zbog ol' school smeka osmobitnog zvuka). Samo, treba para i vremena. Samo toliko... :frown:

Edited by Abramelin

Share this post


Link to post
Share on other sites

...naravno, ako te to przi... a mene przi.

 

Mene ne bas. Ne vise tojest. Ali me przi da vec jedared stavim MIDI pickup na sve gitare. I prebacim se na saxophone sound kad mi dune. Dojadili mi i zvuci gitare vise.

 

Secam se, pre jedno milion godina, bio Oberheim synth, mogao si i gitaru da ustekujes, u Cika Ljubinoj. To se valjda tada zvalo 'Muzicka Kuca', ta radnja. Bilo svasta, pod Tiiitom

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno. :da:

Volim ja i jedno i drugo. Sviranje je na prvom mestu, podrazumeva se. Djitra je djitra, kao sastavni deo tela.

 

Ali mi je takodje veoma zanimljiva manipulacija gitarski generisanog i obradjenog zvuka i shuma, u kontekstu propratnog ambijentalnog i nojzicnog elementa psihodelicne rok muzike... Takodje, i na kompjuteru pravim muziku (ambijentale, dabove, kraut tripove i free buku), te semplove pustam sa Ipoda i obradjujem ih uzivo putem gitarskih efekata... + sa drugarima se u studiju zezam sa dubovanjem, tj, realtime snimanjem benda, i semplovanjem instrumenata, tj. propustanjem kroz efekte i kombinovanjem sa muzikom benda u toku same svirke.

 

Mislim, hocu reci, postoji bezbroj nacina da iskoristis kvalitetne (cak i neke krsh) gitarske pedale u igri sa zvukom, naravno, ako te to przi... a mene przi. I to mnogo. Isto tako jos nameravam da nabavim (u najgorem slucaju napravim) teramin, da kupim trakas delay, obavezno neki solidniji vintage analogni sint, i neku staru krsh ritam mashinu (zbog ol' school smeka osmobitnog zvuka). Samo, treba para i vremena. Samo toliko... :frown:

 

 

eee...aj ne seri... :):):)

 

a kad dodjes kod marty-ja...(a pouzdano znam da hoces...)...onda cemo da pricamo... :pivopije:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ti sugerisao moje viđenje rasporeda, ti reci svoje... I drugi se pozivaju radi svog mišljenja, naravno!

Jednostavno, u dilemi sam. Da li da farbam overdrajvovani zvuk ili vice versa. Komresor pre ili posle toga, eto- to je pitanje, ukratko...

moje misljenje je da treba da napravis prekidace tako da ima obe mogucnosti.

mislim i da treba da postoje dva EQ-a (jedan za pre, a drugi za posle drajva i kompresora).

 

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

eee...aj ne seri... :):):)

 

a kad dodjes kod marty-ja...(a pouzdano znam da hoces...)...onda cemo da pricamo... :pivopije:;)

 

 

:confused::)

 

Izvini, samo ne znam sta je tebi ovde sranje... mislim, kul ako tebe ne interesuje ovakav pristup muzici (koriscenje gitarskih efekata u svrhe koje sam ja naveo), i ovakva muzika (kraut rok, dab, psihodelija, ambijentala itd), ali ja ne vidim da bilo kome ista namecem, a jos manje da nesto serem (izuzev avatara) :) .

ali kakogod. Plasim se da te nisam najbolje razumeo...

 

:pivopije:

Edited by Abramelin

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...