Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Ja sam cuo da Toneport nije nesto, tj. ima isplativijih stvari.

 

Jack, mogao si da koristis Masterov emulator tako sto ustekas izlaz iz tih tvojih sprava u ulaz mastera, ala vaj, vise ga nemas :)

Smisao DI Box-a je taj sto simulira cabinet, sa softverom se moze to uraditi ali ti treba bolja zvucna. Ja sam nesto takdje kopa oko toga, i najbolja kombinacija do koje sam dosao (ne znam da li je ovde moguce doci do toga) je Presonus Inspire plus Palmer DI Box, ali ti za to treba oko 300e sve ukupno. Evo kopiracu ti par postova sto sam iskopirao na komp sa jednog foruma

 

What a DI box does is take the signal from either the FX loop send/preamp out or the speaker out(must have a "line thru" to your speaker to provide the proper load or you will kill your amp!) and "balances" it to a line-level, which is absolutely necessary to achieve a good sound with direct recording. The cabinet sim feature is necessary so that the sound won't be too flat and dull, fake and artificial, the cab simulator makes direct recordings sound like a real amp with a speaker box.

 

However some preamps and high end amps come with balanced XLR outs as well as cabinet simulation(Ie: Pod XT Pro, Behringer V-Amp Pro, Ampeg VH140C, Engl Sovereign), so you don't need a DI box/cab sim with those, just plug the XLR out straight into the Toneport/recorder/mic preamp/mixer or anything with an XLR in and go.

 

As for the Line 6 Toneport per se, don't get it, they're pretty unreliable. Spend just a little more and you'll be able to get a kickass interface that won't be prone to huge latency(lag and popping/crackling) while recording).

 

Interfaces better than the UX2:

 

Tapco Link.USB - Not so sure if it's so great, but it's better than all the other USB interfaces for 150$(like the Tascam US-122, Edirol, Emu, etc.)

 

M-Audio Fasttrack Pro - 200$, very reliable and very good sound quality with little lag.

 

Or if you have Firewire, get the one I'm getting:

Presonus Inspire. 180-200$ new. Essentially an "introductory version" of the Presonus Firebox(300$ interface)

 

Seriously get something like the interfaces I mentioned and especially the Palmer PDI-09 if you plan on recording direct/silently. I suggest those interfaces because they won't CRAP OUT after a few months! Seriously the UX2, Tascam US-122, and even the Tapco I hear are prone to breaking down after a few months, it's worth spending 30-40$ more on something that's gonna last.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jack - mozes opusteno kupiti bilo koji berindzerov DI. Za te novce i za to sta treba da radi ti ni ne treba nista bolje. Nije bas

nesto sto ces vuci po svirkama i gaziti, ali zar iko ozvucuje gitaru live preko di. Mislim da di20, tako se valjda zove onaj

najjadniji, kosta oko 2000 dinara u mitrosu/artistu i on je univerzalan(neki moj drugar tera klavijaturu preko toga kada radi

svirke). *DI21 su za gitaru/bas i oni su 3000, a tu dobijes i po koji pot da mozes da zavrces. Cena 3000.

BDI21 ja zovem Vlada Jet signature jer su ranije sve 202jkine svirke snimane preko tog cuda i to je sasvim solidno zvucalo.

Secracon je negde ranije pisao detaljan review o tom cudu.

 

Jedina napomena je da koristis xlr kabl sa obe strane, jer nekim cudom kombinacija obican gitarski dzek u mixetu ima slabiji

signal. Mozda si video po internetovima da se mnogi tripuju da im je berindzer previse tih, pa to mu dodje kao neko resenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jack - mozes opusteno kupiti bilo koji berindzerov DI. Za te novce i za to sta treba da radi ti ni ne treba nista bolje. Nije bas

nesto sto ces vuci po svirkama i gaziti, ali zar iko ozvucuje gitaru live preko di. Mislim da di20, tako se valjda zove onaj

najjadniji, kosta oko 2000 dinara u mitrosu/artistu i on je univerzalan(neki moj drugar tera klavijaturu preko toga kada radi

svirke). *DI21 su za gitaru/bas i oni su 3000, a tu dobijes i po koji pot da mozes da zavrces. Cena 3000.

BDI21 ja zovem Vlada Jet signature jer su ranije sve 202jkine svirke snimane preko tog cuda i to je sasvim solidno zvucalo.

Secracon je negde ranije pisao detaljan review o tom cudu.

 

Jedina napomena je da koristis xlr kabl sa obe strane, jer nekim cudom kombinacija obican gitarski dzek u mixetu ima slabiji

signal. Mozda si video po internetovima da se mnogi tripuju da im je berindzer previse tih, pa to mu dodje kao neko resenje.

 

pogledacu onda taj behringer...pardon my stupidity, ali shta je XLR output? jel to kao balansirani izlaz, treba da kupim neki poseban kabl? vidim na netu da je ulaz obichan gitarski dzek, a izlaz XLR

 

@ Heavy Jerk: taj Palmer speaker simulator koristi Satch. chak je i jedan album snimio kroz njega koliko se secam. u njega se pichi signal iz pojachala direktno, ne preamp signal. ali to je skupa rabota, meni treba seljachka varijanta. izgleda ce da padne behringer :) :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad sam malo chitao o tom GDI21. to je kao neki amp modeler. meni treba cabinet simulacija i nisht' vishe. kakva crna distorzija :no: pre bih onda uzeo taj 'univerzalni' model, bez dodatnih 'poboljshanja za gitariste' :). hvala njima lijepa na simulacijama pojachala :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

XLR ti je onaj kao kod mikrofona. Sto se tice ovog Palmera, pa i nije nesto skup, manje je od 100e. Ne mozes odmah sa pojacala u palmer i gotovo, moras da imas neki interface, USB ili Firewire (bolje drugo, ima nula latenciju), za dobar rezultat. E sad, ako tebi to treba samo da bi zvucno zapisao ideje, uzmi Behringer ozbiljno, nije los. Mozes i pristojan demo snimak da uradis sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali shta je XLR output? jel to kao balansirani izlaz, treba da kupim neki poseban kabl? vidim na netu da je ulaz obichan gitarski dzek, a izlaz XLR

 

balansiran je. trozilni kabal (shirm za masu i dve cjentralne zile), mikriofonski konjektor :D

mozesh ga povezati na TRS (po srbski - stereo) konjektor da bi dobijo balansiran signal, a mozh i u obichni, samo drugu zilu povezi na masu ili kupi obichan gitarski kabl, vezi na oba kraja mase i signal, a treci pin na XLR-u nemas sa chim povezati, pa ce da bidne kul.

nece biti balansrano

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Jack The Riffer

 

NE TREBA TI DIBOX!!!!

 

Jeste da je Behringerov jeftin, i sve to, ali sve i da je osamdeset dinara, bolje ti je da kupiš pivo za te pare.

 

DI-box je samo prilagođavač impedanse.

Prosto rečeno: od gitarskog/nebalansiranog/line signala pravi mikrofonski/balansirani.

Seljački pojednostavljeno to ti je malo komplikovaniji adapter za džeksnu sa obične banane na XLR.

 

XLR ti je ovo:

 

ca092.jpg

 

E sad recimo da ti još i plate da uzmeš DIbox, i ti u to uštekaš džitru. Šta onda? Gde ćeš OVO sa slike da štekaš? Jel ima takav ulaz ta tvoja integrisana? Nema. Ima običnu malu bananicu.

I ono što je za tebe najbitnije je da DIbox ne menja zvuk, barem ne u smislu u kom tebi treba.

 

Speaker simulator možeš nabaviti za džaba. Softver. Ima ih zaista dobrih.

Ako imaš problema da ih nađeš, šibni mi neki pp, pa ću gledati da ti dam neki link, ili ti ja pošaljem neki Guitar Rig, Warp VST, ili štagod...

 

Cheerz! :pivopije:

 

EDIT:

poređenje: DIbox ti je potreban u tvojoj kućnoj radinosti koliko i dobre svećice za voženje skejtborda...

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato postoji forum, tko pita ne skita :)

 

pobrkao sam babe i zhabe, samo mi speaker simulator treba. video sam neke fensi simulatore (palmer i slichno), mislio sam na neku tako spravu samo cheap/jeftino/badava. a software je badava, posl'o sam ti pp :):mhihi:

 

@ Heavy Jerk: ima dosta tih Palmera. ima neka tabela na harmony central svih tih DI spravica. linak-pretisni odje ovaj o kom je Satch prichao je oko 500 $, samo ga je teshko naci (a u Srbiji je to mission impossible). taj ide direkt iz snagasha u simulator, pa posle u miksetu/monitore. praktichno dovedesh lampasha do zasicenja na bedroom level volume. totalni sex. a sad zamisli koliko bi trebalo da ga otpanjish da snimash ozvuchenu 4x12 kutiju. uzas. da ne pominjemo da ti treba gluha soba. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Secracon: za ostale softvere ne znam, ali za G-rig treba bolja zvucna, sa niskom latencijom, recimo E-Mu 0404 o kojoj je ovde bilo reci pre koju godinu, cak je i tada kostala tipa 100e, sad je verovatno manje. Ja imam onboard (nVidia chipset) i imam primetniju latenciju. To je problem. Sto se tice XLR-a, takve ulaze imaju bas ti spominjani interface-i za snimanje.

 

@Jack: pa ima ih raznih, ali ovaj koji sam ti spomenuo jedan je od jeftinijih. Sto se tice zasicenja na bedroom volume-u, znam za to, ako imas lampasa tu stvar ti rade tkz. attenuator-i. Stavljaju se, valjda, u effects loop, nisam siguran. To mi nije trebalo za sada jer nemam lampasa :)

 

@Marko: Ne znam tacno, to je tipa retail price, ali ne znam da li na ovoj temi, ili nekoj drugoj (tipa, tehnika ili nesto) lik je spominjao da ovde ima ljudi koji prodaju Engl-ove po toj kataloskoj ceni. Ja bih tako uzeo ovog malog kombo Thunder-a, znaci ima 50W, dovoljno za svirke, jos ima kilo gain-a, kad udje u zasicenje... :)...ali neka, prvo bolju gitaru. Sve u svemu, kosta tu negde oko 1000e. Fireball malo vise.

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomozite mi iskompleksiran sam :), imam Jackson dxmg, stavio sam 11-ke i bacio se u D stim, gitara je imala slab sustain, pa sam morao da podignem zice dosta vise sto cini sviranje malo neudobnijim, vrat je gotovo idealno prav, kapiram da bi trebao da je malo zakrivljen da bi sve to bolje "lezalo", sta da mu radim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomozite mi iskompleksiran sam :), imam Jackson dxmg, stavio sam 11-ke i bacio se u D stim, gitara je imala slab sustain, pa sam morao da podignem zice dosta vise sto cini sviranje malo neudobnijim, vrat je gotovo idealno prav, kapiram da bi trebao da je malo zakrivljen da bi sve to bolje "lezalo", sta da mu radim :)

 

Visina žica, barem kako ja kontam stvari, nema veze sa sustainom, a čak i ako bi imalo, bi bilo logičnije obrnuto, da je veći sustain kad su žice niže...

Generalno, izgleda da nisam skontao samu tvoju problematiku u potpunosti, kao ni logiku kojom hoćeš da je rešiš...

 

Pritisneš žicu na prvom pragu levom rukom, i na zadnjem desnom (istu tu žicu). Na sredini razmaka između te dve pritisnute tačke žica treba da ti je na oko 1mm od vrata. To je princip podešavanja vrata, nema neke velike filozofije.

 

Gledaš da žice maksimalno spustiš a da ne zveče. I zbog lakoće sviranja, a i zbog toga što žice kad su previsoko ne kotiraju. Dok je ti pritisneš, i dovučeš do praga, već si je pretegao...

 

Sustain je do magneta, materijala i konstrukcije instrumenta i samih žica. Ako su žice sveže premazane slaninom ili su proslavile već pokoji rođendan, možeš zaboraviti na sustain, a i na sve ostalo skoro...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da sam se dobro izrazio za sustejn, ali evo malo sire o problemu, kad su mi zice spustene, kao da mi nesto gusi ton, ne zvoni dovoljno, e sad sam ih digao, ali dosta su visoko ali nista ne gusi ton, pritisnuo sam zicu na prvom i zadnjem pragu i negde je oko milimetar i to je ok, ali kao sto rekoh vrat mi je prav i smatram da su mi zice previsoke pa ima li to sad neke veze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomozite mi iskompleksiran sam :), imam Jackson dxmg, stavio sam 11-ke i bacio se u D stim, gitara je imala slab sustain, pa sam morao da podignem zice dosta vise sto cini sviranje malo neudobnijim, vrat je gotovo idealno prav, kapiram da bi trebao da je malo zakrivljen da bi sve to bolje "lezalo", sta da mu radim :)

 

Pogledaj Ibanezov Setap za gitare posebno odeljke Neck i Action:

 

http://www.musiciansworkshop.com/ibanez_setup.html

 

Inace, ako ne postoji mehanicko prigusenje zica (dok su ti sputene blize vratu, kako tebi odgovara) postoji i opcija da je magnetno polje suvise jako i da ono ubija sustain, pa bi mogao da probas da spustis malo magnete na gitari.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da bi dovoljno trebalo da ti govori to sto imaju Steve Vai, i Mark Tremonti modele. Ja ga imam i odlican mi je, ali naravno sve je to stvar ukusa. Imas one slabije modele koji uglavnom i nisu nesto, ali ova dva gore navedena su fantasticna. Jedini problem im je sto su malo previse osetljivi, ali vremenom se naviknes. I odlicna stvar, najpametnija koju je iko ikada izmislio je to sto su oba ova modela uvek na "Stand Buy-u", tj. nemaju nikakav prekidac, nego cim pocnes da pomeras pedalu, wah-wah je upaljen, kako sklonis nogu sa nje, opruga vrati pedalu u pocetnu poziciju i wah-wah je iskljucen (i sam verovatno znas koliko puta ti se desilo na svirci da nisi siguran dal si upalio pedalu, pa se ispalis, nabadas je...), mnogo zgodna stvar...

 

A cena im je oko 150-200 evra

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa dobro,to sam htio da cujem.Treba mi wah wah pedala,pa sad malo gledam kakvih ima.Cijena wah wah pedale je u redu,ali sta je nikako ne kapiram,jeste zasto su volume pedale toliko skupe.Gledam neku ernie ball pedalu koj a komotno 200 evra kosta.svasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da sam se dobro izrazio za sustejn, ali evo malo sire o problemu, kad su mi zice spustene, kao da mi nesto gusi ton, ne zvoni dovoljno, e sad sam ih digao, ali dosta su visoko ali nista ne gusi ton, pritisnuo sam zicu na prvom i zadnjem pragu i negde je oko milimetar i to je ok, ali kao sto rekoh vrat mi je prav i smatram da su mi zice previsoke pa ima li to sad neke veze?

 

pa u principu tu mogu biti dva problema

prvi je da ti zica ukoliko je previse spustena dodiruje prag pa onda naravno gubis sustain, i drugi da kada su ti zice spustenije samim tim i blize magnetima gubis sustain (ukoliko imas pasivne magnete).

 

dakle prvo da li ti je dobar sustain kada okines praznu zicu?

ako jeste onda je problem do buzza zbog pragova, ako i dalje imas los sustain probaj da brigde humbucker malo spustis. prosto :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je li probao ko one Morley wah-wah pedale?Valja li to čudo čemu?

 

Ja sam imao Bad Horsie II i prodao sam ga...malo krade ton a i ne dopada mi se kakav zvuk ima...tanko, plitko, slabo...u svakom slucaju to nije los wah i pre nego sto se odlucis da kupis uzmi otidji u neku radnju i napravi uporedni test izmedju svih wah-ova koji mogu da se kupe u toj radnji :da: ...to kod vas u "evropskoj uniji" ne bi trebao da bude problem :);) ...jer na kraju krajeva svako ima svoje preferencije :):da:

 

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...