Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Mislim da imam problem:)

 

Imam line6 pojacalo neke 3 godine i juce je pocelo iznutra da smrdi(recimo najpribliznije na izgorelu gumu :huh: )

 

Danas sam svirao i ponovo je pocelo.

 

Sta da radim?

 

Hvala na odgovoru :muzicar:

Zameni mu tockice, mnogo brzo sviras :muzicar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

tubemanii.jpg

 

 

ne znam da li je bilo reci o ovoj spravici ali interesuju me vasa misljenja? :D

Imam, ne sviram ga često u poslednje vreme. Doduše ne ovaj sa slike nego stara verzija Tubeman-a. Sve zavisi za šta hoćeš da ga koristiš. Reklamira se kao "direct recording" a u praksi direktno radi kao đubre, ta "simulacija" kutije na njemu, ne valja ni za šta. Sa druge strane, za live, pre nekog pojačala ili za snimanje sa pojačalom, mogu se dobiti jako dobri rezultati, opet, bitno ga je upariti sa pravim ampom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li postoji nachin da nesto uradim lampashkoj glavi da ne hvata sve radio stanice u okolini ,a da ne pravim od sobe nekakav faradejev kavez?!?!(Odkad sam ga kupio svaki put kad stoji upaljeno ,hvata ne jednu nego 5 radio stanica u isto vreme i ume strasno da iritira...:( )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li postoji nachin da nesto uradim lampashkoj glavi da ne hvata sve radio stanice u okolini ,a da ne pravim od sobe nekakav faradejev kavez?!?!(Odkad sam ga kupio svaki put kad stoji upaljeno ,hvata ne jednu nego 5 radio stanica u isto vreme i ume strasno da iritira...:( )

 

Pitanje je sta tu hvata tojest koja komponenta. Prvo, da li su FM ili AM stanice? Kazes da je pojacalo ukljuceno ali je verovatno na stand-by. Onda ne bi trebalo nista ni da se cuje. Ako je full on, znaci ne na stand-by, da li je prikacen gitarski kabl na ulaz. Da li je prikacena gitara na kabl?

 

Ako ukljucis pojacalo a izvuces gitarski kabl (znaci diskonetkujes gitaru komplet, tojest ulaz, nema nista na ulazu u pojacalo) ides redom:

 

- promenis shteker u koji se stekash u zid (uzmes produzni kabl pa se ustekas npr u drugoj sobi ili kod komsije). Ako prestane u pitanju je mreza

- ako ne prestane najverovatnije su u pitanju lanpe u predpojacalu (eventualno kabl koji povezuje zvucnik sa izlazom iz pojacala)

- prebacis se sa kanala na kanal (ako ih ima vise) ukljucujes iskljucujes reverb (ako ga imas, mrzi me da gledam sta taj 6505 ima od opcija), drugim recima aktiviras sve lampe u predpojacalu testiranjem

- ako cujes radio na high-gain kanalu ali ne i na clean kanalu, prebacis lanpe (swap znaci) i pratis sta se desava, ako sad prosvira clean kanal, ta lanpa je problematicna. Ukljucis/iskljucis reverb kazem ako imas da bi video kako se i ta lanpa ponasa (lanpa ne sluzi za reverb ali ga ganja, salje signal bilo na oprugu bilo na reverbacionu plocu)

- prstom blago cukas sve lanpe dok je pojacalo ukljuceno (i izlazne reda radi). Skini zastitne metalne kapsule sa lanpi iz pretpojacala prethodno ako su montirane i ne vidi se cela lanpa golim okom. Cukas ih vrhom prsta sa one strane gde je nokat, lagano kao da pucketas voljenu osobu u celo; jos bolje, koristi obicnu olovku koja ima gumicu za brisanje na vrhu, pa njom lagano. Proveris da sve lanpe lepo sede. Pojedine lanpe znaju da budu (u predopajacalu) vrlo mikrofonicne i to kupi radio noise (case in point, Ei Nis 12AX7 ili ti Ecc83). Polako, strpljivo, sistematski, posveti minimum jedno 2-3 sata da lociras problem, skuvaj kaficu, sacekaj vikend, zovi nekoga ko se razume u struju, ne guraj prste di ne treba, to ubija. Pojacalo mora da bude ukljuceno da bi se to dijagnosticiralo tako da budi pazljiv. Lanpe ce biti vruce (pogotovo izlazne) pa vodi racuna (zato se i cuka noktom, da se ne opeces). Nista drugo u pojacalu ne pipaj. Cak i kad je pojacalo potpuno iskljuceno iz mreznog napajanja (zida) moze da te ubije danima, nedeljama, mesecima posto je iskljuceno jer je ogromna kolicina struje uskladistena u mreznim elektrolitskim kondenzatorima (onim velikim cilindricnim). Stay away from those fuckers at ALL times. Ti elektroliti moraju da se isprazne pre elektronskih zahvata i popravke tako sto se lagano 'cede' preko reostata ili jednostavno kratko spoje uz sjajan bang i vatrenu kuglu. Joj veselja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisi mi odgovorio ni na jedno pitanje, alo? Procitaj prvo ona pitanja pa da suzimo izbor mogucih resenja. Ako si siguran da nije do gitare i gitarskog kabla, sto se lako da proveriti, uzmi samo gitraski banana jack koji je kratko spojen i koji ce da simulira kao da je gitara ukljucena ali bez ikakvog korisnog signala (problem je sto kad izvuces gitarski kabl iz pojacala, ulazni konektor ima jezicak koji je onda mehanicki spojen na 'zemlju', uzemi se ulaz, i ne bi trebao da cujes ista. Kad ubacis taj kratkospojeni jack (mozes da uzmes bilo koji banana 6.3mm jack bez kabla, i samo kratko spojis ona dva jezicka na jacku) ulazno kolo bude 'zatvoreno' ali nema signala. Onda mozes da se igras sa pojacalo, menjas kanale, pojacavas ili smanjujes volume i generalno cujes samo kako pojacalo radi, da li ima neki svoj sum i te fore. Neka pojacala su dead quiet, neka nisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gitarski signal samo nadjaca radio smetnju.

 

Moracemo da sistematizujemo stvari kad se vrnes. Jedna jedina stvar ce verovatno resiti problem ali koja? Sve zive komponente u signalnom lancu mogu biti uzrok toj pojavi. Svako elektricno kolo se ponasa kao AM prijemnik. Svako. Obicna bakarna zica kad se uvrti i poveze u petlju je jebitacan prijemnik. Tako smo na terenu u vojsci vatali kojekakav program na nasem portabl TV-u. U zavisnosti od duzine zice, vata drugu talasnu duzinu, znaci drugu frekvenciju i ondak drugi program :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

iz malog mozga sam vadio firme, ono je bukvalno bila poslednja slamka, poshto ja ne volim preterano ibaneze :)

 

ako se setim i nadjem josh neshto, javljam ;)

 

edit: ista firma, samo ovo :bigblue:

 

ima i ova, ali je poprilichno loshija od druge dve

Edited by -Vuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam, ne sviram ga često u poslednje vreme. Doduše ne ovaj sa slike nego stara verzija Tubeman-a. Sve zavisi za šta hoćeš da ga koristiš. Reklamira se kao "direct recording" a u praksi direktno radi kao đubre, ta "simulacija" kutije na njemu, ne valja ni za šta. Sa druge strane, za live, pre nekog pojačala ili za snimanje sa pojačalom, mogu se dobiti jako dobri rezultati, opet, bitno ga je upariti sa pravim ampom.

 

Ja sam u fazonu da se otarasim onih zutih kineskih pedala jer mi treba neka dobra lampaska distorzija koju cu nositi uvek sa sobom gde ne nosim svoje pojacalo. Ok.. uglavnom su dobra pojacala na tim grupnim svirkama i u fazonu sam da vucem drajv iz pojacala i uvek dobijem dobar ton sa dobrom gitarom. Cela poenta te price je povezivanje delay efekta koji mora da ide u send-return a wah radi samo direktno na input tako da mi treba 4 kabla. Muka mi je od tog povezivanja jer mi treba dosta vremena ili jedino da nadjem nekog roudija koci ce ici sa mnom ali ja nisam neko mudo :lol:

OD3 boss pedala radi savrseno na mom bassmanu 100... i bilo koju jeftinu distorziju da prikljucim to reze. Na drugim pojacalima nekako zvuce plasticno a pogotovu na tranzistorce.

Zato sam se raspitivao za ovu pedalu posto mi povoljno stize iz svajcarske uskoro pa eto cisto onako da vidim sta mogu uraditi sa njom, ako mi ne odgovara... naravno prodacu je ;-)

Edited by Shix

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...