Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Jbg... neko voli da kaze da su lampashi "standard", a da su trandze i hibridi inovacija...

 

Ono shto ce ti bilo ko od nas ovde reci je to da trandzama manjka "dushe" i glasnoce :D

Skuplje je, teze je, vishe se greje, manje je pouzdano... ali lampa je lampa :rockdevil:

Edited by .Vuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

da parafraziram jednog matorog jarca sa foruma,ono sta mi volimo i na sta smo navikli slusajuci klasike iz 70tih i 80tih je poweramp saturacija.

 

svako pojacalo se sastoji iz preampa i powerampa.preamp obradjuje signal gitare a poweramp sve to pojaca.trandze imaju cisto pojacanje,dok se kod lampasa (opet zavisi od lampe) u velikom pojacanju povecava gain pa i ono distorzira. (ta magicna saturacija)

 

takodje,u preampu se desava isto to,samo trandze koriste razlicite tehnologije da bi dosli do tog distorziranja (diode clipping,digitalno distorziranje..) dok lampasi koriste lampe da bi uvecali ulazni signal i kod veceg uvecanja dobije se to famozno "prirodno" i "organsko" distorziranje.

 

odnos preamp i poweramp distorziranja i kako ce se kome svidjeti zavisi od osobe do osobe.imamo dva pristupa:

 

americki: cistiji poweramp sa dosta headroom-a,u smislu da poweramp ne distorzira puno tj da moze dosta da se krljne prije distorziranja.tako, "americki" saund znaci vise preamp saturacije koja je fokusiranija itd ali po cijenu sizzle-a (zujanja) u visokim frekvencijama.

 

britanski: poweramp saturacija.nju odlikuju krupnije srednje i duboke frekvencije.kako je odlikuje manje progresivno distorziranje,vecinom se ljudi zale kako nema dovoljno gain-a tj nema ono dzn dzn.

 

moje misljenje je da uz desnicu kraljevica marka,svako pojacalo ce da dzn dzn-uje,treba mu ga malo dati po picci.

 

lampe same po sebi zbog ogromnog opsega frekvencija i velike detaljnosti uvijek zvuce "prirodnije" i "organskije" od trandzi i digitalije.takodje,njih odlikuje cist stepen pojacanja ili digitalna emulacija lampaskog koja do sad nema bas toliku rezoluciju da bi to bilo to.

 

uz ovo sto vuk rece,mislim da bi to bilo to.ako te sta jos specificno zanima,pitaj.da,po mom iskustvu,svaki dobar lampas zvuci bolje sto vise otpanjen,dok za trandze i digitalce amo za par komada mogu to da kazem.znaci ako ti se brat ne daj boze napali na neki Marshall NMV stotku ili sl jebali ste jeza u ledja.ja sam vec pecen,ko svira lampasa ispod sedmice je picka.samo 2203 i mrznja svakog ko svira sa tobom,sve ostalo je poz.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam, jer moj cale ima lampasko pojacalo sa glavom iz 80-ih(ne razumem se bas najbolje u jacinu, ali objasnicu gabarit: sirina metar, visina metar ipo + glava). Kontam da mora da se srede ulazi i da se valjda lampe izmenjaju :pivopije: Hvala na info, ovako kopirano cu mu pokazati, pa neka se on cima dalje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa 2203 na 7 i niko se vise ne cuje pored tebe, tj. ako prezivi. Ja na probi ne pojacavam preko 2, a bubnjar udara stvarno jako.

 

2203 na 2?stidi se guzice kada obraza nemas.

 

edit:onda koji ce ti kurac?to je isto kao kad bi drzao ferarija i vozio ga 20 kroz grad.i to zbog picaka.

 

kako me iznervira covjek.

 

 

Edited by BLAGOJE
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam, jer moj cale ima lampasko pojacalo sa glavom iz 80-ih(ne razumem se bas najbolje u jacinu, ali objasnicu gabarit: sirina metar, visina metar ipo + glava). Kontam da mora da se srede ulazi i da se valjda lampe izmenjaju :pivopije: Hvala na info, ovako kopirano cu mu pokazati, pa neka se on cima dalje :)

 

okaci vamo sta je,slikaj.ako je neki Marshall JCM800 tu do 86te svaki model valja,ako je posle valja 2204,i oni split channel-i su kul,2203ke su lose,stedjeli su na najbitnijim komponentama jer je prolazilo k'o alva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2203 na 2?stidi se guzice kada obraza nemas.

 

edit:onda koji ce ti kurac?to je isto kao kad bi drzao ferarija i vozio ga 20 kroz grad.i to zbog picaka.

 

kako me iznervira covjek.

 

Ma dobro se on cuje i na 2, jbg, mala nam prostorija gde vezbamo, ne moze jace, pogusi sve ostalo. Za snimanje ga pojacam do 4-5 i tada pocinje da otpada malter :rockdevil::rockdevil:

Malo ga poguram sa ZW-44 i to je to, mada sto je jaci volume on bolje radi. Ovaj moj je iz '81, moze da radi i sa 5881 lampama i ugravirano mu je snaga 120watt. Prava zver. :muzicar::muzicar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

okaci vamo sta je,slikaj.ako je neki Marshall JCM800 tu do 86te svaki model valja,ako je posle valja 2204,i oni split channel-i su kul,2203ke su lose,stedjeli su na najbitnijim komponentama jer je prolazilo k'o alva.

 

Vazi, kad odem do sela, posto se to pojacalo tamo nalazi, slikacu... Jbg, cale bio bubnjar, a imao svu mogucu opremu, pa mu pola pokradu nakon jedne svirke, i samo nesto od opreme ostalo... To pojacalo, i jos neke sitnije stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je duze ovo za chitanje, nakupilo mi se pitanja u zadnje vreme :)....pa unapred hvala svima koji se iscimaju da odgovore na ova pitanja...:pivopije:

 

...Posle isprobavanja raznih pojachala, konachno sam nedavno uzeo Marshalla DSL100 koji mi najbolje legao i shto se tiche zvuka (oštrina i kranch od jcm 800, + nabudženiji low mids), zatim odlicna dinamika, versatilnost - od super klina preko laganog overdrivea do sirovine i režanja - za mene pun pogodak :)

 

Medjutim, malo sam neiskusan shto se tiče nameshtanja zvuka kod snimanja lampasha, pre sam chachkao sa tranzistorcima i uspevao sam da napravim skroz ok zvuk...ali lampashi su mi malo druga pricha, pa imam par pitanja za ljude koji se razumeju u ove stvari...

 

U interesu mi je da mi input bude shto priblizniji i kvalitetniji, bez puno zajebancije u cubaseu/nuendu

 

Osnovna oprema:

Marshall JCM 2000 100w glava

Jackson dxmg sa emg 81

Cab je Marshall 1936 lead (2 x G12T75 celestion), - kontam da cu za neko ozbiljnije snimanje morati da nabavim neki 4x12 sa V30icama...

mikrofon je shure sm57, solidna zvučna kartica sa dobrim preampima i konverterima

Amp setup: Gain - 6,5; Presence - 6,5; Treble - 6,5; Middle - 8; Bass - 6; Volume - 1,5, - i to je bilo prilichno glasno, nisam smeo vishe poshto sam u zgradi :)

 

Pri tako nižem volume sam eksperimentisao sa nameshtanjem mikrofona i pronashao sam optimalnu poziciju pri kojoj sam po meni dobio najbolji moguć zvuk i balans visokih, srednjih i low enda.

 

**E, koliko sam primetio kod lampashkih pojačala nameštenih na low volume postoje dve stvari koje mi smetaju.**

I pored dobre pozicije mikrofona i na osnovu toga relativno dobrog zvuka, tom zvuku ipak fali neshto:

 

1. sam zvuk je malo "mutan i tup" - gitara se slabo se probija u mixu i nema onu oštrinu i "ujed" metal gitare,

2. ima više onih prshtavih peskastih visokih, koji prljaju mix i koje ne bih voleo u svom zvuku. =>

 

=> Da li se gore navedene osobine javljaju i kad se jache odvrne volume? Učinilo mi se da kad odvrnem volume na 6-7 da zvuk nekako dobije više definicije, da se izgube to prshtanje i mutnost. - Ili sam se istripovao, od buke :)

 

=> Da li ce mi trebati neki Overdive za tajtovanje chak i ako imam neki opak/zao/lud box sa vintege 30icama i pojachalo odvrnuto do 10ke?

 

=> Chuo sam i prochitao na dosta mesta da pojacalo treba da se otpanji u studiu da bude shto glasnije. Ono sto ja znam je da je dobro da je pojachalo shto glasnije zato shto preampi na mixerima ili na karticama dodaju shum > pa shto su pojachala glasnija > manje odvrtanje preampa > manje shuma

 

=> Koje su josh dobrobiti tog maximiranja volume-a?

 

 

Pri low volume varijanti sam probao ovako da eliminishem to prshtanje i mulj:

 

1. Prvo sam preko MXR 10 band equalizera probao da izdignem te nedostajuce middle frekvencije i nekako odsechem te prshtece visoke. MXR je jako malo osetljiv, i nije uspeo da uradi taj posao...cool je kao buster i kao clean EQ, a za ovaj posao nije...

 

2. Posle toga sam chisto iz zajebancije zakačio neki mrtvi matori Ibanez Sonic Distortion, i sa njim na svoje iznenađenje dobio zvuk koji je na 80% od onoga shto ja hocu, uz minimalno doterivanje u cubase parametric EQ. Pedala je dobro utajtovala pojachalo - zvuk je zauzeo mesto u mixu ,dobio je oštrinu i presentnost, bez mulja i prshtanja. - Dva manja problema su ta shto je pedala jako odsekla low end (pa je prilichno "otanjila zvuk gitare"), i taj sonic distortion SD9 ima nekako plastičniji i oštriji zvuk.

3. Varijanta da se koriguje plasticnost i preterana ostrina SD9 je da uzmem neki Overdrive na fazon tubescreamera (mislio sam da uzmem ili maxon 808, ili MXR GT OD, ili xotic bb - ako je stvarno bolji toliko koliko je skuplji) - ili imate neki bolji predlog? Ja ciljam na MXR - tu mi je nekako cool odnos cena kvalitet... jel imao neko iskustva sa tim GT OD?

 

**** Warmer sounding Overdrive ce reshiti oshtrinu i plastichnost SD9....a chime da kompenzujem nedostatak basa koji izazivaju i ovi Overdriveovi? Da li ce to reshiti neki nabudzeni box, do maximuma pojachano pojachalo ili neshto drugo?****

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

GT75 ce uvek da zuji.

 

Promeni kutiju i pojachaj se - nema tu puno filosofiranja.

 

Razne OD pedale imaju razlichite karaktere. Mogu da kazem da je modovan TS9DX (modovan da daje vishe muda) pojeo standardni TS9 u mom bendu :D

 

Ja volim SD1. Ne mesha mi se preterano u ton, ali tera pojachalo da riche.

Edited by .Vuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

slažem se za zvučike....menjaj to što pre...Meni nije jasno što ih stavljaju, kad zuje i raspada im se ton. Koštaju isto kao v30, a po meni ne mogu uopšte da se porede

 

razmishljam da li da se cimam da menjam zvuchnike, ili da prodam ovaj box i uzmem neki novi 4x12 V30, randall ili marshall 1960

 

Chak i da stavim V30 u 1936, - to je i dalje 2x12 i opet nije real deal, shto se snimanja tiche....

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

g12t75 je odlican zvucnik za talme,da vidis kako ce da propjeva na velikim pojacanjima,a svi tvoji problemi proisticu iz niskog pojacanja tj sav gain i saturaciju dobijas u preampu.moj savjet ti je prije nego sto krenes u razmatranje OD pedala da pistojno odvrnes jacalo i onda gledas sta fali.marshalli generalno vole SD1 i derivate,mxr gt je vise skrimerovski mada se ni takav nije nesto dojmio,mada opet zavisi sta bude trebalo i sta ti budes htio.

 

ako nikako ne mozes da se pojacas nemas drugo rjesenje vec da investiras u power soak.kod closed miking pristupa snimanja nema razlike jel 2x12 ili 4x12,jel svakako ozvucavas samo jedan zvucnik.ao se odlucis na varijantu snimanja na malom volume-u onda bih ti preporucio da se manes sm57mice i okrenes kondezatorima jer 57mici treba veliki volume da bi pokupila pun opseg.

 

nadji brate neki lijepi veliki salas drveni(ako se dobro sjecam ti si iz vojvodine),toga bar ima gore i otpanji sranje,sta se picanite vise koji kurac i sta ste kupovali stotke da ih furate na kecu?daj mu je malo.

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

g12t75 je odlican zvucnik za talme,da vidis kako ce da propjeva na velikim pojacanjima,a svi tvoji problemi proisticu iz niskog pojacanja tj sav gain i saturaciju dobijas u preampu.moj savjet ti je prije nego sto krenes u razmatranje OD pedala da pistojno odvrnes jacalo i onda gledas sta fali.marshalli generalno vole SD1 i derivate,mxr gt je vise skrimerovski mada se ni takav nije nesto dojmio,mada opet zavisi sta bude trebalo i sta ti budes htio.

 

ako nikako ne mozes da se pojacas nemas drugo rjesenje vec da investiras u power soak.kod closed miking pristupa snimanja nema razlike jel 2x12 ili 4x12,jel svakako ozvucavas samo jedan zvucnik.ao se odlucis na varijantu snimanja na malom volume-u onda bih ti preporucio da se manes sm57mice i okrenes kondezatorima jer 57mici treba veliki volume da bi pokupila pun opseg.

 

nadji brate neki lijepi veliki salas drveni(ako se dobro sjecam ti si iz vojvodine),toga bar ima gore i otpanji sranje,sta se picanite vise koji kurac i sta ste kupovali stotke da ih furate na kecu?daj mu je malo.

 

 

 

Ma imam prostor u kom mogu da se odvrnem na 10, samo pre nego shto se iscimam da prebacim svu opremu i komp tamo, malo eksperimentishem sa novim pojachalom u stanu, poshto mi je josh nepoznato shto se snimanja tiche...

 

I kazesh da je svejedno jel 2x12 ili 4x12 ako je close micing? Pitam zato shto sam dosta puta prochitao - kao obavezno full stack za metal, bash ako morash onda samo 4x12 - kao drugachija geometrija boxa - i "bigger sound" blabla...a malo metalaca koliko sam ja skontao stavlja ambijentalne mikrofone kad snimaju gitare....uglavnom sve close micing

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma imam prostor u kom mogu da se odvrnem na 10, samo pre nego shto se iscimam da prebacim svu opremu i komp tamo, malo eksperimentishem sa novim pojachalom u stanu, poshto mi je josh nepoznato shto se snimanja tiche...

 

I kazesh da je svejedno jel 2x12 ili 4x12 ako je close micing? Pitam zato shto sam dosta puta prochitao - kao obavezno full stack za metal, bash ako morash onda samo 4x12 - kao drugachija geometrija boxa - i "bigger sound" blabla...a malo metalaca koliko sam ja skontao stavlja ambijentalne mikrofone kad snimaju gitare....uglavnom sve close micing

 

stekovi se ozvucavaju zbog tog "bigger sound"-a,ali se trazi prigodan prostor i akustika,ozvucavaju se samo cab-ovi (pozadina,strana,sama prostorija),metalci ne koriste cesto (ima ih,kako sta ko zeli da postigne) zato sto je u modi fokusiran i tajt zvuk koji se najbolje postize close micking tehnikama.otpanjivanje/power soak se koristi ako zelis poweramp saturaciju,sto i ima logike jer imas marshall-a koji je i pravljen za to.

 

 

da sam na tvom mjestu i da zelim da snimam to pojacalo kuci - neki kondezator i power soak,i obavezno neki manje efikasan zvucnik (celestion l-ovi,greenbackovi,bilo sta prljavije i mutnije da uteknem od hi-fi note na malom pojacanju).sve ostalo- odvrni,nabodi 57micu on axis,nadji neku betu ili nesto sto je akcentovano na dubokim srednjim ili nabodi bilo sta off axis i da vidis kako ce da pjeva,g12t75 je sasvim ok zvucnik za otpanj.slazem se da ima boljih,ali je standard jer se zna sta moze,a to je da dobijes odlican high-gain ton.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...