Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Da je ovo normalna zemlja i normalno podneblje, onda bi svako koga to zanima mogao da sebi priusti da ode u prodavnicu u kojoj bi zaista mogle da se vide i isprobaju razlicite pojacala i gitare, da izabere onu/ono koja mu najvise odgovara i ima dovoljno novca da je kupi. Posto nije takva situacija, vecina naklapanja na temu sta valja sta ne valja stvara vise stete nego koristi jer ljudi koji jedva ista znaju pogresno informisu one koji znaju jos manje, itd.

Posto me je vise ljudi koje sam upoznao u zadnje vreme, delom i preko ovog foruma shokiralo i zaprepastilo rupama u znanju i dezinformacijama koje kruze, pomislio sam da bi bilo dobro da postoji jedna tema u kojoj bi se moglo zaista saznati nesto tacno u vezi instrumenata i pratece opreme.

Ja cu dati sve od sebe da u ovoj temi odgovorim na sva NORMALNA pitanja, a pozivam sve one koji misle da poseduju ZAISTA tacne informacije da pomognu da se digne nivo znanja ovde. Dakle ako niste sigurni da imate tacnu informaciju, nemojte praviti zabunu. Ne spamujte temu sa "veselim" komentarima ne tudje znanje i ne znanje. I na kraju trudite se da pitate sustinska pitanja. Znaci ako nekog interesuje kakav zvuk daje mahagoni kao drvo i zasta se koristi, nek ne postavlja pitanja tipa "Da li je Jackson taj i taj dobra gitara, procitao sam da ima telo od mahagonija" ili jos gore "imam 200 eura koja je gitara dobra za mene". Ako hocete konkretan odgovor nemojte postovati pitanje u jednoj recenici, vec dobro objasnite sta vam nije jasno i sta bi hteli, pa ce i drugima onda biti lakse da vam odgovore

Ja nisam moderator ovde, necu brisati postove biggrin.gif ali pokusajte da se ponasate i budite korisni sebi i drugima. Doduse bilo bi lepo da neko od moderatora ucini ovu temu "lepljivom" da bi bila pri vrhu.

Takodje molim moderatore da ovu temu ne maltretiraju nepotrebno, da je bilo moguce bilo sta uraditi u okviru postojecih tema, ja ne bih ni zapoceo ovu. Nek ukazu postovanje za moju dobru volju i nadam se dobru volju drugih koji ce odvojiti svoje vreme da vam odgovore na pitanja.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za pocetak nekoliko saveta i informacija u vezi sa cesto prisutnim pitanjima i problemima, koje promicu tu i tamo po ovom forumu:

1. Nadjite nekoga dovoljno starijeg od vas, koji svira dovoljno dugo, bar 5-6 godina da vam objasni osnovne stvari. Primajte naravno sve sa odredjenom zdravorazumskom rezervom, i trazite mu da vam objasni zasto misli da je nesto sto tvrdi bas tako. Korisniji su ljudi koji su se recimo bavili trgovinom instrumentima, nego oni koji umeju da sviraju stvari koje bas vi volite.

2. Kad vec surfujete netom, idite na sajtove koji se bave korisnim informacijama u vezi sa gitarama, sajtove nezavisnih, malih firmi ili ljudi koji se bave gradnjom gitara. Imacete vise koristi nego da se divite slikama najnovijeg ibaneza kojeg svira vas idol - gitarista.Ukoliko znate neki takav interesantan sajt, postujte link ovde.

3. Ne verujte NISTA NIKADA bilo kom prodavcu u bilo kojoj prodavnici u ovoj zemlji osim ako ga ne znate licno, a on svira gitaru godinama. Stepen lazi i gluposti koje sam cuo iz usta kreatura koje hoce da prodaju nekom sirotom tinejdzeru gitaru u prodavnici je nemerljiv. Najbolje je da ni ne kupujete gitare u prodavnici, bar u jugi. Jedna od najvecih cesto ponavljanih zabluda je da je bolje kupiti novu gitaru. Apsolutno netacno, narocito kad se radi o jeftinim gitarama. Drvo je podlozno promenama, ne zna se kvalitet delova, kako je ugradjena sipka u vratu itd. Ako kupite polovnu kopiju stratocastera, staru recimo desetak godina, na njoj je sve leglo, ako je vrat kako treba, nece se ni iskriviti jer se drvo osusilo, itd.

4. Sve gitare koje su pravljene na dalekom istoku se prave u nekoliko istih fabrika. Samo bolji modeli se prave u maticnim fabrikama i Custom Shop-ovima. To znaci da izmedju Jackson-a, Ibanez-a i Yamaha-e koje su pravljene "tamo" biggrin.gif nema vece razlike u kvalitetu izrade. (naravno nijedna fabrika nema isti kvalitet izrade od serije do serije, od komada do komada) Za razliku od toga, cena ume opasno da varira. Imajte to na umu, neku gitaru placate skuplje samo zato sto je to "ime"

5. Nijedan Ibanez ne zvuci kako treba ako je jeftiniji od 700-800 eura, grubo ocenjeno. Zasto? Zato sto su toliko omiljeni RG ibanezi pravljeni po marketinskim normama a ne kvalitativnim. To je gitara pravljena da privuce kupca udobnoscu, tankim i prijatnim vratom, nisko postavljenim zicama, lepim izgledom. Zvuk je takav da dok se gitara probava na maloj snazi (sto je obicno slucaj u prodavnicama) daje "CD zvuk" kao sa zadnjeg albuma vaseg omiljenog benda, pa se vi odusevite i kupite je.

Naravno kad izadjete na svirci i pojacate se malo vise, pa udje i ostatak vaseg benda, svi se cuju osim vas, ibaneza nigde, samo nesto zujka u pozadini. To je slucaj i sa ostalim brand-ovima fancy/heavy gitara mada u nesto manjoj meri. Za razliku od toga cak ce se i zvuk dobre kopije stratocastera bolje preneti u halabuci zive svirke. Stvar je u konstrukciji tipicne nalik stratu gitare, ali to je vec duza prica

6. Ista stvar je i sa jeftinijim procesorima, pravljeni su da fasciniraju svoju ciljnu grupu, zna se ko napolju kupuje bilo sta jeftinije od 300-400 eura. To delimicno i objasnjava observacije vlasnika razlicitih zoom-ova da im farbe koje su pravili kod kuce zvuce lose na probi i svirci, mada ima i drugih razloga.(farbe se prave na otpanjenom pojacalu) Generalno treba bezati od bilo kog zoom-a, a ostali... :roll: Digitech-i i neki od starijih Bos-ova su nesto bolji.

Pedale su mnogo bolja solucija. Procesor ima smisla samo ako hocete da snimate kod kuce u kompjuter ili vam treba nesto iskljucivo za vezbu.

Naravno ako imate para, sto je ovde retkost, kupite neki ozbiljniji preamp sa lampom unutra. ADA mp-1 se recimo moze ponekad naci po prihvatljivoj ceni.

7. Kad se kupuje, kupite sto mozete bolju gitaru a onda sto bolje pojacalo. Ne zrtvujte pojacalo da bi kupili neki procesor sa 100 igracaka u sebi. Bolje kupite samo jednu dobru dist pedalu. Imali procesor od 1000 eura, i ne znam kakvu gitaru, opet to na kraju zavrsava u pojacalu, pa ako je to neki combo od 30 w...Valjda je to jasno.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze sve to Boro, ali pretpostavljam da bi bilo bolje da si pitanje postavio tamo a ne ovde, tako da i drugi vide odgovor ako nalete.

 

Ma mogu ja i ovdje smile.gifsmile.gifbiggrin.gif ... Možda će malo biti nebulozno pitanje (za početak), ali nadam se da ti neće biti mrsko da odgovoriš... Za uvod anegdota sa www.smak.org.yu ...

 

Kepi su sa raznih strana savetovali da bubanj mora da se snima sa kompresorom jer je to sada moderno i neophodno tako da nipošto ne dozvoli da mu podvale i uskrate mu taj efekat. Studio 6 u Beogradu, Kepa montira komplet zamišljajući kompresor kao neku mašineriju sa turbinom ili kakvim ventilatorom i gleda po ćoškovima studija gde je ta sprava. Snimanje samo što nije počelo ali kompresora nema. Na kraju, vidno razočaran, žali se Točku:

- Dobro, 'oće li oni da mi stave taj kompresor ili ne?

 

Znači pitanje je, šta je kompresor, šta se ustvari postiže sa njim, i da li bi mogao navesti neki album gdje se baš osjeti da je zvuk iskasapljen kompresorom da možeš tačno reći da je to - TO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ja da postavim shta mi treba...Kupio sam jeftinu elektrichnu gitaru sa humbackerima koja je koshtala 40 evra :roll: !!! Sada meni ne treba ta gitara za svirke nego za kuci da vezhbam.Ali meni trebaju distorzija i josh neki efekti...Sada pitanje:Da li prvo da kupim neki procesor pa da ga prikljuchim na pojachalo(ne za gitaru ono normalno gde se pushtaju audio diskovi i ono...) ili da kupim prvo pojachalo za gitaru pa posle procesor???HITNO mi odgovorite!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na to pitanje mogu cak i ja da ti odgovorim:

Nemoj da se zezas i da kupujes procesor, barem jos neko vreme dok ne udjes u stos. Skupljaj pare i kupi sebi dobro pojacalo, posle gledaj efekte. Da si malcice pazljivije procitao Dushanov post, jasno bi ti bilo sta treba da radis, mada nema veze. Procesori su samo zujalice, po zvuku nikad nece prismrdeti analognim pedalama. Ja sam ti ziv primer:

Uzeo sam digitech RP2000, i u pocetku mi je odlicno sluzio. Odlicno dok se moji zahtevi nisu prosirili do te mere da svaki z bude na svom mestu, ili ti dok nisam poceo da sviram sa bendom. Za snimanje na kompjuter, procesor je zaista ne zamenljiv. Samo ti kupi pojacalo, neces se pokajati, ako nista onda zato sto da bi ti se procesor lepo cuo moras ga prikljuciti na nesto dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

ujebote, jel ti oces da me odgovoris? smile.gif))

 

ja imam par pitanja.... da li je neko ko ima 'malo ozbiljniji' procesor ikada odsvirao probu/svirku direktno kroz razglas? dakle bes koriscenja gitarskog pojacala nego se ubode u razglas i 'upali' simulaciju zvucnika.... znam da to narodnjaci rade ali me zanima kako to zvuci u malo tvrdjoj muzici smile.gif)

 

takodje me zanima zasto su cene satrijanijeve i vaijeve gitare tolke u odnosu na ostale ibaneze? Samo zbog imena ili su stvarno bolje od ostalih...

 

Inace jedna informacija, cisto ovako (koja ce verujem srkija obradovati :PPPP)... u casopisu the guitarist je pre mozda pola godine ili sta vec izdat clanak o 10 najboljih elektricnih gitara svih vremena... (ako vas zanima sta su izglasali napisavu vam spisak) i ibanez rg550 je ne 8 ili 7 mestu... ne secam se vise... sad ce neko pomisliti da se palim na doticni.... nisam ga u zivotu svirao (mada cu morati ovih dana da probam 'to cudo') al onda se postavlja pitanje cime je to zasluzio.... (nisam siguran da li je to bila anketa.. dakle da li je moglo da se glasa ili su urednici samo napravili svoj spisak... ako je ovo prvo onda to objasnjava neke stvari smile.gif))

 

e da cisto da se ne pitate posle sta je bilo prvo ;PP strat, drugi LP

 

za ljuitelej jacksona :PPP soloistu je malo falilo da udje u prvih 10....

 

 

 

a sto se tice ovoga kolko nestrucni ljudi umeju da prosire laz....

na www.harmony-central zoom 505II ima ocenu pribliznu recimo digitech rp2000 koji je svoje vremeno (jebem li ga, valjda malo pre izlaska 505II ili u to vreme vazio za najbolji 'podni' procesor).... ili slicno... napravite komparaciju sa procesorom vasih snova tongue.gif na doticnom sajtu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

e da, jos nesto smile.gif

 

vezano za ovo bolje kupi pojacalo nego procesor... to je stvar koju su svi culi mnogo mnogo puta verujem (i ne dovodim u pitanje ispravnost doticne) al me zanima koje ste pojacalo i koju procesor uzeli u obzir....

 

takodje me zanima i kako se resava problem feedbacka na jacim pojacalima... osim kupovinom noise gate (koji su kolko sam video papreno skupi smile.gif) ili kupovinom grafickog ekvilajzera (koji opet nije jeftin) ili pravljenjem doticnog (jeftinija varijanta) i kako izvuci vise od jednog/dva(ako se koristi distorzija na cleanu i obican drive kanal) tokom pesme osim kupovinom jos pojacala smile.gif) (to je zapravo ono sto mi najvise smeta kod pojacala... osim ako se ne isprsim recimo za mesa nomad ($2000 recimo za 50w verziju) koji ima tri kanala, svaki po dva moda, + graficki eq (100w verzija) koji moze da se pali/gasi pomocu foot swicha smile.gif))

 

I dobro ostaje problem veliki kako ga tegliti do mesta de drzite probe osim ako to mesto nije tvoje pa tamo ostavljas pojacalo (onda moras kupiti jos jedno da bi svro kuci).....

 

to su cinimi se najveci problemi koji mene vuku ipak ka procesoru (da ne pominjem sto planiram da prodjem vrlo jeftino tongue.gifP tako da za pare koje bi dao za recimo digitech rp2000 ili sta znam boss gt3 ovde mogu da kupim samo marshall mg15, ili fender frontmen 15g/r smile.gif) a mogucnost da jeftino prodjem na slican nacin sa pojacalom otpada....

 

 

e da, jos jedana vrlo bitna stvar!! smile.gif kako probavate velika pojacala u prodavnicama? smile.gif)) jel oce da ih odvrnu do daske da se vi igrate sa njima pola sata, da bas vidite na cemu ste ako bi kupili doticno ili je slaba vajda od toga smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači pitanje je, šta je kompresor, šta se ustvari postiže sa njim, i da li bi mogao navesti neki album gdje se baš osjeti da je zvuk iskasapljen kompresorom da možeš tačno reći da je to - TO?

Kompresor mozes videti u studiju kao efekat u rack-u, u obliku namenskog, gitarskog ili bas kompresora (Pedala ili rack), ili u sastavu nekog multiefekt procesora. Najprostije receno, kompresor cini detalje i tise elemente zvucnog zapisa glasnijim, a stisava one glasnije. Kako? Glasnoca se oznacava u decibelima. Sa 0db se oznacava najglasniji moguci signal. 9vrednosti se oznacavaju od 0db pa u minus) Recimo da pevac najglasnije peva -5db, a najtise -30 db. Postavis na kompresoru da se sve sto je glasnije od -20 db stisava u razmeri 1:5...Znaci sve sto je glasnije od toga ce biti "stesano" tako da ce glas zvucati ravnomernije u glasnoci. Dinamicke razlike izmedju najglasnijeg i najtiseg ce biti manje a glas ce zvucati "prisutnije". Sitni detalji ce postati cujniji. Znaci, stavis mnogo, mnogo kompresije na normalnog pevaca, i dobijes astmaticnog pevaca nalik onome iz HIM smile.gifbiggrin.gif Sad sve to isto vazi i za ostale istrumente. Kompresor se koristi i u procesu masteringa, kada se dovrsene pesme propustaju kroz njega da bi se dobilo na volumenu a matrica zvucala homogenije i punije.

Ovo je onako "narodski" jednostavno objasnjenje. Ako te interesuje duze i strucnije, evo ti link, ovde imas vise dobrih stvari za procitati:

http://www.soundonsound.com/search?url=%2F...ar=+&Summary=No

To je link za pretragu na sajtu magazina Sound On Sound, koji toplo preporucujem svima, na samom sajtu se moze naci na stotine kvalitetnih clanaka

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ja da postavim shta mi treba...Kupio sam jeftinu elektrichnu gitaru sa humbackerima koja je koshtala 40 evra  !!! Sada meni ne treba ta gitara za svirke nego za kuci da vezhbam.Ali meni trebaju distorzija i josh neki efekti...Sada pitanje:Da li prvo da kupim neki procesor pa da ga prikljuchim na pojachalo(ne za gitaru ono normalno gde se pushtaju audio diskovi i ono...) ili da kupim prvo pojachalo za gitaru pa posle procesor???HITNO mi odgovorite!!!!

Ono sto ti je odgovorio Iron Mind nije netacno, ali je sad problem u tome sto si ti vec kupio 40e gitaru...Bolje da si kupio bolju gitaru, pa makar nemao para nizasta drugo. Ne ucis da sviras sa prstima na procesoru ili pojacalu, nego na fretboard-u. Postoji jos jedan problem: Za razliku od gitara i pojacala, procesor je potrosna elektronika. Ako ga sad kupis za 150 eura, on ce vredeti pola od toga za dve godine. Tesko je dati savet kad ja ne znam kako sviras, i koliko para imas ili ces imati kasnije na raspolaganju. U tvom slucaju je mozda i bolje da uzmes procesor, rekao si da i onako neces svirati uzivo, nego uciti i vezbati kod kuce, a i vecina tih jeftinijih procesora je pravljena da "maskira" pravi ton gitare, sto je u tvom slucaju, jeli, dobro :mrgreen: (Posto pretpostavljam da ta gitara ne zvuci specijalno dobro) Da bi kupio pojacalo koje ce ti dati dobar ton za vezbu kod kuce + pedalu treba ti bar 200 - 300 eura, a to da imas, bolje bi opet bilo da kupis bolju gitaru. U svakom slucaju, cim budes u mogucnosti, kupi neku bar za nijansu bolju. Yamahini jeftini modeli su recimo, odlicni za te pare (pacifica), i tonski dovoljno dobri.

Kao sto sam rekao redosled po kolicini novca koju treba uloziti treba uvek da bude 1. Sto bolja gitara, 2. Pojacalo, 3 sve ostalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ja da postavim shta mi treba...Kupio sam jeftinu elektrichnu gitaru sa humbackerima koja je koshtala 40 evra  !!! Sada meni ne treba ta gitara za svirke nego za kuci da vezhbam.Ali meni trebaju distorzija i josh neki efekti...Sada pitanje:Da li prvo da kupim neki procesor pa da ga prikljuchim na pojachalo(ne za gitaru ono normalno gde se pushtaju audio diskovi i ono...) ili da kupim prvo pojachalo za gitaru pa posle procesor???HITNO mi odgovorite!!!!

Ono sto ti je odgovorio Iron Mind nije netacno, ali je sad problem u tome sto si ti vec kupio 40e gitaru...Bolje da si kupio bolju gitaru, pa makar nemao para nizasta drugo. Ne ucis da sviras sa prstima na procesoru ili pojacalu, nego na fretboard-u. Postoji jos jedan problem: Za razliku od gitara i pojacala, procesor je potrosna elektronika. Ako ga sad kupis za 150 eura, on ce vredeti pola od toga za dve godine. Tesko je dati savet kad ja ne znam kako sviras, i koliko para imas ili ces imati kasnije na raspolaganju. U tvom slucaju je mozda i bolje da uzmes procesor, rekao si da i onako neces svirati uzivo, nego uciti i vezbati kod kuce, a i vecina tih jeftinijih procesora je pravljena da "maskira" pravi ton gitare, sto je u tvom slucaju, jeli, dobro :mrgreen: (Posto pretpostavljam da ta gitara ne zvuci specijalno dobro) Da bi kupio pojacalo koje ce ti dati dobar ton za vezbu kod kuce + pedalu treba ti bar 200 - 300 eura, a to da imas, bolje bi opet bilo da kupis bolju gitaru. U svakom slucaju, cim budes u mogucnosti, kupi neku bar za nijansu bolju. Yamahini jeftini modeli su recimo, odlicni za te pare (pacifica), i tonski dovoljno dobri.

Kao sto sam rekao redosled po kolicini novca koju treba uloziti treba uvek da bude 1. Sto bolja gitara, 2. Pojacalo, 3 sve ostalo

 

E sad za kintu sam slab al jel ima negde neki procesor dobar polovan do 50 evra???Koliko koshta Zoom 505 nov?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja imam par pitanja.... da li je neko ko ima 'malo ozbiljniji' procesor ikada odsvirao probu/svirku direktno kroz razglas? dakle bes koriscenja gitarskog pojacala nego se ubode u razglas i 'upali' simulaciju zvucnika.... znam da to narodnjaci rade ali me zanima kako to zvuci u malo tvrdjoj muzici )

Vise puta. Novije sprave imaju obicno u sebi neki simulator pojacala da bi bolje zvucale ubodene direktno u razglas, miksetu ili kompjuter. Neke su i primarno pravljene za to kao sto je slucaj sa Line6 POD-om i njegovim mnogobrojnim klonovima. Nekada je to jedino resenje...Kao na primer meni u slucaju kada mi je to sto sam poneo Line6 spaslo glavu, jer je pojacalo otkazalo na pola svirke. Sto se tice onoga u "tvrdjoj muzici"...Tesko da ce ti to vredeti u praksi...Za to je potreban veci prostor u kome bi zvuk dolazio primarno sa razglasa koji je dovoljno jak, onda bi jos i bilo smisla. U nasoj stvarnosti, razglas je u 95% slucajeva tu za ozvucavanje pevaca i klavijatura i eventualno da se bubanj i ostali instrumenti malo dodaju u njega, ali zvuk dobrim delom i dalje tuce i sa bine.

 

takodje me zanima zasto su cene satrijanijeve i vaijeve gitare tolke u odnosu na ostale ibaneze? Samo zbog imena ili su stvarno bolje od ostalih...
Najskuplji modeli svih firmi se prave u maticnim fabrikama ili Custom shop-ovima. To je obicno USA, a u pogonu radi dobri majstori (koji su mnogo bolje placeni od malih zutih) , nabavlja se generalno kvalitetnije drvo, poklanja se vise paznje svakoj pojedinacnoj gitari, itd... U te gitare se ugradjuju brand-ovani magneti, a gitare cesto imaju jos neku skupu specificnost, kao sto je neobican finish, crtez ili lisce na fretbordu biggrin.gifsmile.gif To sve DONEKLE garantuje da ce gitara biti kvaltitetna, sto naravno ne mora da znaci...Cesto ima jeftinijih modela koji su sklopom okolnosti ispali sjajni komadi, i obrnuto, ima gitara koje kostaju po hiljadu i vise eura koje nisu nista bolje od bilo koje jeftine gitare. Naravno deo cene je i cinjenica da je to STEVE VAI ili JOE SATRIANI gitara, a ne tamo neka obicna, i to se racuna smile.gifbiggrin.gif

 

 

u casopisu the guitarist je pre mozda pola godine ili sta vec izdat clanak o 10 najboljih elektricnih gitara svih vremena... (ako vas zanima sta su izglasali napisavu vam spisak) i ibanez rg550 je ne 8 ili 7 mestu... ne secam se vise... sad ce neko pomisliti da se palim na doticni.... nisam ga u zivotu svirao (mada cu morati ovih dana da probam 'to cudo') al onda se postavlja pitanje cime je to zasluzio.... (nisam siguran da li je to bila anketa.. dakle da li je moglo da se glasa ili su urednici samo napravili svoj spisak... ako je ovo prvo onda to objasnjava neke stvari ))

U to vreme gitara koja je bila nesto novo i kvalitetno za relativno malo para, proizvedena i prodata u enormnom broju primeraka, i to prilicno postojano sto se tice kvaliteta izrade, omiljena gitara svih fancy-metal i shred gitarista, gitara koja se lako svira i ne pruza otpor kao prosecan strat...Ima mnogo razloga, a verovatno se radilo o anketi biggrin.gif

RG serija je najprodavanija ibanez serija a 550 najprodavanije gitara iz te serije. RG550 je nastao kao Steve vai JAM777 za narodne mase, bez rukohvata i sa jeftinijim magnetima, gitare inace izgledaju identicno.

 

 

takodje me zanima i kako se resava problem feedbacka na jacim pojacalima... osim kupovinom noise gate (koji su kolko sam video papreno skupi
Feedbeck je do gitare prvenstveno a ne do pojacala. Gitara sa Humbuckerima ce prirodno imati manji fidbek od gitare sa singl magnetima. Takodje nije bitno koliko je jako pojacalo, upravo obrnuto. Koliko je otpanjeno pojacalo, koliko je pojacan gain, toliko je moguce da dodje do nezeljenih zvukova. Inace je feedbeck saveznik a ne problem, kad je gitara sredjena a pojacalo se kontrolisano ponasa. Treba zastititi komoru u kojoj se nalaze magneti, (kod strat gitara) to ti moze srediti bilo koji majstor za relativno male pare.Naravno moguce je i da ti pojacalo nije najsjajnije... biggrin.gif

 

Sto se tice tvoje price oko pojacala, nije ti potrebno toliko mnogo novca za combo pojacalo ili glavu koja ima vise kanala i distorziju koja je upotrebljiva. Prati oglase.

Trenutno po tezgama nosam marshalla 100w combo sa tri kanala, 2x12, to je taman dovoljno jako a dovoljno malo.

 

U normalnim prodavnicama uguras kabl u pojacalo i probas ga...U jugoslovenskim, sve to ide malo teze biggrin.gif

Nadjite nekoga da ode sa vama a da se razume malo bolje u opremu, i pazarite preko oglasa, ako su pare problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte ovde pitati koliko kosta nesto u prodavnici...Pozovite prodavnice pa pitajte :roll:

Kupujte halo oglase, itd.

Sta mislis o preamp-u Marshall JMP-1 ...posto planiram da ga kupim do kraja godine i kakvo misljenje imas o Jackson KE3 seriji?

JMP je meni do jaja, e sad...Ukusi... biggrin.gif Mnogo zavisi i u sta ces ga ukljuciti, mislim da bi ti on bolje funkcionisao u varijanti slave(poweramp) pa u kutiju nego da ga bodes u neku glavu ili combo.

KE3 nisam nikada probao, a ako sam dobro skapirao ti ga vec imas u posedu...Onda pretpostavljam da si vec izgradio misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprostije receno, kompresor cini detalje i tise elemente zvucnog zapisa glasnijim, a stisava one glasnije.

 

Citiram samo da se zna od čega polazim...

Znači kompresor je tu da 'izjednači' ćoškove... Mene najviše interesuje njegova upotreba pri snimanju bubnjeva (i koliko se on ustvari koristi). Pa, da li je kompresor odgovoran što smo imali mnoštvo 'fenomenalnih' zvukova bubnjeva tokom '80-ih? Recimo stvar koja mi najviše pada na pamet kao primjer je 'Neko te ima' od Van Gogh (studijska naravno verzija), tamo je bubanj sav neki neprirodan ali opet mi se čini da je odsviran... Da li je taj zvuk (i slični njemu) postignut kompresorom?

I da, inžinjer zvuka, čim se on ustvari bavi? Da li njegov posao briga oko frekvencija i uopšte zvuka instrumenata?

I još, ajd' napiši neke albume kojim se diviš sa tehničke (produkcijske) strane. Posebno ako nagdje možeš izdvojiti nešto, npr. gdje su gitare dobre, gdje bubanj itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

Feedbeck je do gitare prvenstveno a ne do pojacala. Gitara sa Humbuckerima ce prirodno imati manji fidbek od gitare sa singl magnetima. Takodje nije bitno koliko je jako pojacalo, upravo obrnuto. Koliko je otpanjeno pojacalo, koliko je pojacan gain, toliko je moguce da dodje do nezeljenih zvukova. Inace je feedbeck saveznik a ne problem, kad je gitara sredjena a pojacalo se kontrolisano ponasa. Treba zastititi komoru u kojoj se nalaze magneti, (kod strat gitara) to ti moze srediti bilo koji majstor za relativno male pare.Naravno moguce je i da ti pojacalo nije najsjajnije... biggrin.gif  

 

 

Imam gitaru sa hambakerima, i kad sviram na jcm900 glavi, naravno malo odvrnutoj (da bi se cuo od bubnjeva, jelte) bilo to na clean + jackhammer ili samo na od kanalu ponekad imam problema sa ukrocivanjem isto smile.gif

 

Mislim, dok sivram sve je to uredu... ali izmedju pesama i kad gitara u pesmi treba da cuti malo duze smile.gif.... to resavam ponekad jednostavno spustanjem ruku preko zica al ponekad to nije dovoljno pa zavrcem volume/gasim pedalu.... al svemu tome se nekako treba posvetiti (boli me kita da svaki sekund gasim/zavrcem... radije cu ga pustiti da urla...)

 

Sad, mozda je to do rasporeda ostalih instrumenata, mikrofona, mog polozaja prema pojacalu itd... al definitivno mi se vise svidja kad spustim ruku preko zica a mala LED dioda pored koje pise noise gate na prcoesoru pocne da sija.... milina :PPP

 

 

Sto se tice tvoje price oko pojacala, nije ti potrebno toliko mnogo novca za combo pojacalo ili glavu koja ima vise kanala i distorziju koja je upotrebljiva. Prati oglase.

Trenutno po tezgama nosam marshalla 100w combo sa tri kanala, 2x12, to je taman dovoljno jako a dovoljno malo.

 

Dobro, samo sam stavio kao primer mesu smile.gif)

 

koji je to tacno combo i da li u sustini insistirate na lampasima (osim za kucnu potrebu) ili i tranzistorksa mogu da prodju....

 

e da, i na kraju nisam dobio odgovor koji sam najvise cekao ;P

koje je dakle (po vama koji insistirate na pojacalima/pedalama naspram procesora) pojacalo u koje vredi uloziti, a po ceni je relativni prihvatljivo za nekoga ko ne planira mnogo da se isprsi (verujem da ovde nisu mnogi spremni da urade doticno)

 

U normalnim prodavnicama uguras kabl u pojacalo i probas ga...U jugoslovenskim, sve to ide malo teze biggrin.gif  

Nadjite nekoga da ode sa vama a da se razume malo bolje u opremu, i pazarite preko oglasa, ako su pare problem.

 

pa sad, kako se uzme smile.gif

 

Imaju i ostali sem jugoslovena taj problem smile.gif... u nekoj prodavnici u londonu sam probao ibanez paul gilberta i stavili su me na marshalla avt 50, vrlo stisanog, i posle nekog vremena je priso lik i zamolio me da jos malo stisam smile.gif) nakon cega se prilicno nisam cuo smile.gif

 

video sam da mnoge prodavnice tamo imaju odvojenu sobu za probavanje (nesto na fazonu sobice sa pojacalima u mitrosu) ali se nisam baktao sa probavanjem istih....

 

 

e, da.. nemojte kupovati halo oglase, gledajte ih na www.halooglasi.co.yu tongue.gifP (em je jeftinije nego kupiti, em na prvoj stranici imate prikazan najzanimljiviji oglas wink.gif) nesto kao vic dana u novinama, ili sta vec... haha smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citiram samo da se zna od čega polazim...  

Znači kompresor je tu da 'izjednači' ćoškove... Mene najviše interesuje njegova upotreba pri snimanju bubnjeva (i koliko se on ustvari koristi). Pa, da li je kompresor odgovoran što smo imali mnoštvo 'fenomenalnih' zvukova bubnjeva tokom '80-ih? Recimo stvar koja mi najviše pada na pamet kao primjer je 'Neko te ima' od Van Gogh (studijska naravno verzija), tamo je bubanj sav neki neprirodan ali opet mi se čini da je odsviran... Da li je taj zvuk (i slični njemu) postignut kompresorom?  

I da, inžinjer zvuka, čim se on ustvari bavi? Da li njegov posao briga oko frekvencija i uopšte zvuka instrumenata?  

I još, ajd' napiši neke albume kojim se diviš sa tehničke (produkcijske) strane. Posebno ako nagdje možeš izdvojiti nešto, npr. gdje su gitare dobre, gdje bubanj itd.

Prilicno je tesko objasniti neke stvari...Da smo sad u prilici da sednemo da ti pustim recimo dobos sa i bez kompresora, bilo bi ti vrlo brzo jasno...Kompresor ne mora uopste da se pojavi na bilo kom elementu bubnja a opet moze na svakom. Danas je toliko razlicitih vrsta muzike, a jos vise nacina da se ista snimi i upakuje da je tesko generalizovati. Recimo da kompresor moze pomoci da se element bubnja ucini "debljim" "punijim", ili da se bolje definise, ili da se ujednace nejednaki udarci, ili da se izvuce attack udarca (sad kako da objasnim sta je attack... :roll: 8O :ne: biggrin.gif ) , a kompresor se cesto moze i upotrebiti da se zvuk bubnja ucini preopeglanim i bezzivotnim smile.gifbiggrin.gif On nije jedna i jedina stvar koja odlucuje o zvuku bubnja i definitivno nije najvaznija. Najbitnije je kakav je bubnjar (ma koliko to naivno i ocigledno mozda izgledalo) , kakav je sam kit bubnja i kako zvuci, kakva je soba, i kako je ozvucen bubanj...Sto se manje poseze za ekvilajzerom i kompresorom, to bolje.

Sto se tice "neko te ima nocas" ovog trena niti se secam zvuka bubnja niti mi je taj snimak pri ruci.

Ja nisam pravi, skolovani, do jaja inzenjer zvuka (skroman ja, bas sam fin :mrgreen: ) jednostavno sam samo bio neverovatno zainteresovan da upoznam celu vestinu, i proveo mnogo sati u studiju. Moja motivacija je bila da ovladam time zbog stvaranja sopstvene muzike, jer je danas tesko razluciti gde pocinje komponovanje i sviranje a zavrsava se produkcija. Tako da ni nemam ambicija da me neko unajmljuje radi tog (crnackog i nedovoljno cenjenog) posla. Najdalje sto idem u poslu je da nekom pakujem matrice u kompjuteru i snimim uz to sta mu je potrebno.

Posao inzenjera zvuka je danas sirok pojam...Recimo ti dodjes u studio (kad bi sad ovo bila ozbiljna zemlja) platio si toliko i toliko...On ozvucava sve, sedi za mixetom, snima, cesto zalazi i u posao producenta (uzmi tu gitaru a ne tu, sviraj to ovako a ne onako, probaj ovo, probaj ono itd), trudi se da zabelezi tvoju muziku sto bolje. Nekada je i on taj koji je odgovoran za finalni mix albuma, sve zavisi u kakvom se aranzmanu snima album...Ako imas slobodnog vremena pogledaj ovaj link:

http://www.prosoundweb.com/recording/mm/week1/mm.php

a tek onda kad si sve procitao sa prvog:

http://recpit.prosoundweb.com/viewtopic.php?t=3581

Ako si nesto zbunjen za snalazenje a svidja ti se, mogu ti ja poslati sve stranice u zip-u, imam ih snimljene. To je recording forum, na kome je jedan od bitnijih likova "Mixerman". Iza tog Nick-a se krije neko od vaznijih snimatelja u USA, koji je preko tog foruma u svom "dnevniku" podelio svoja iskustva sa nedavnog snimanja albuma za bend koji je velika disko kuca skupo platila...Mislim da ne postoji bolje shtivo na planeti da se skapira snimateljski posao, a usput je sve sto je napisao toliko stvarno, uzasno a urnebesno smesno, da toplo preporucujem bilo kome koga interesuje kako muzicka industrija funkcionise na trulom zapadu

biggrin.gif

Na prvom linku ti je prvi deo dnevnika a na drugom, zamisli, drugi :mrgreen:

Prosvrljaj po forumu, ekipa je luda kao struja.

I još, ajd' napiši neke albume kojim se diviš sa tehničke (produkcijske) strane. Posebno ako nagdje možeš izdvojiti nešto, npr. gdje su gitare dobre, gdje bubanj itd.

E ovo mi je sad malo tesko...Vecina novih izdanja napolju je snimljena prepucano, i na slican nacin, dosta se o tome prica, postoji neka vrsta diktature kako treba da se snimi, tako da je sve nastancovano...

Mnogo su mi interesantniji primeri iz proslosti, kada je ljudski faktor vise ucestvovao u tome kako album zvuci.

Radovi Trevor Horna, sa Grace Jones recimo, ili sa grupom Yes (pretpostavljam da su svi culi "Owner of the lonely heart" su fascinantni za to vreme...Brian Eno, naravno, i rani albumi U2. (jako malo vestackih reverb-a, prirodni prostori) Moj heroj iz 90-ih, Bob Rock, koji sad zivotari sa Metallicom, ali je imao briljantne momente sa Kingdom Come, recimo, onda Cult- Sonic Temple, sa Black Albumom od Metallice itd.

Albumi "Pyromania" i "Hysteria" od Deff Leppard su kad su se pojavili izazivali udarac vilice o pod. Na desetine albuma Pink Floyd , naravno i pre svega Queen na svojim ranijim albumima gde se neke stvari granice sa zagonetkom biggrin.gif

 

Ima mnogo toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesam...samo me je zanimalo misljenje strucnjaka

Znas kako je Marty, sve se vremenom menja...Kad mi neko poturi gitaru da je probam ja je probam, ali nesto vise ne jurim za time. Probao sam nekoliko Jaksona made in USA (mnogi radjeni ne-serijski), starijih i svi su bili odlicne gitare, skupe ali je bilo jasno i zasto. Dalekoistocni Jacksoni su sa druge strane isti slucaj kao i Taiwan ibanez, Taiwan Yamaha, Taiwan ovo ono. Ima dobrih gitara, sve varira od komada do komada. Eto ako se nekada sretnemo, probacu i tvoju gitaru, pa cu ti saopstiti sta mislim o njoj biggrin.gif

 

Imam gitaru sa hambakerima, i kad sviram na jcm900 glavi, naravno malo odvrnutoj (da bi se cuo od bubnjeva, jelte) bilo to na clean + jackhammer ili samo na od kanalu ponekad imam problema sa ukrocivanjem isto  

 

Mislim, dok sivram sve je to uredu... ali izmedju pesama i kad gitara u pesmi treba da cuti malo duze .... to resavam ponekad jednostavno spustanjem ruku preko zica al ponekad to nije dovoljno pa zavrcem volume/gasim pedalu.... al svemu tome se nekako treba posvetiti (boli me kita da svaki sekund gasim/zavrcem... radije cu ga pustiti da urla...)

Bojim se da cu te razocarati: Jedna od prvih stvari kojom sam ovladao na elektricnoj gitari je da refleksno zavrnem pot kad ne sviram, cak ponekad i izmedju fraza. Noise gate moze pomoci, ali ako ga previse otpanjis jede ton, tako da opet...Ima smisla samo u maloj dozi.

 

Dobro, samo sam stavio kao primer mesu )  

 

koji je to tacno combo i da li u sustini insistirate na lampasima (osim za kucnu potrebu) ili i tranzistorksa mogu da prodju....

 

Jel mi to persiras? 8O biggrin.gif

Ovo je hibrid, ima lampu na ulazu a ostalo su tranzistori. Imao sam pre njega mesa boogija, a onda sam shvatio da nema mnogo smisla da teglim preskupo pojacalo na tezge za sitne pare. Naleteo sam na ovo pojacalo, prijatno se iznenadio kako radi, i to je to. Tranzistori su generalno izdrzljiviji, pa sam spreman da podnesem minimalni gubitak u zvuku u zamenu za mir i sigurnost biggrin.gif

 

 

koje je dakle (po vama koji insistirate na pojacalima/pedalama naspram procesora) pojacalo u koje vredi uloziti, a po ceni je relativni prihvatljivo za nekoga ko ne planira mnogo da se isprsi (verujem da ovde nisu mnogi spremni da urade doticno)

Ma ne insistiram, ali za jednog Valvestate Marshalla i eventualno pedalu ti ovde treba 300- 400 eura...Za te pare mozes da kupis prosecan procesorcic i manje tranzistorsko pojacalo...Pretpostavljam da ti zdrav razum govori sta je povoljnije (naravno u slucaju da je ziva svirka ono sto te interesuje)

Ovde nemas neki izbor sto se tice pojacala. Ima dosta Marshalla svih boja i oblika, raspitaj se , prati oglase, ne budi lenj, idi svuda isprobaj, cenkaj se.

 

Imaju i ostali sem jugoslovena taj problem ... u nekoj prodavnici u londonu sam probao ibanez paul gilberta i stavili su me na marshalla avt 50, vrlo stisanog, i posle nekog vremena je priso lik i zamolio me da jos malo stisam ) nakon cega se prilicno nisam cuo  

Skapirao te je da nisi ozbiljan kupac, najverovatnije. Sto po ponasanju, sto po tome kako i sta si svirao, i koju si gitaru izabrao prvu da probas.

Tamo obicno ozbiljni likovi u svakom smislu rade po prodavnicama, i imaju dosta iskustva sa ljudima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da imam jos jedno pitanje...da li mi se isplati da uzmem JMP-1 posto si rekao da bas nije dobar za combo jer ja imam Marshall JCM 2000 TSL 602 pa me zanima kako ce mi raditi?...ili je mozda bolje da uzmem nesto drugo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da imam jos jedno pitanje...da li mi se isplati da uzmem JMP-1 posto si rekao da bas nije dobar za combo jer ja imam JCM 2000 TSL 602 pa me zanima kako ce mi raditi?

E ovo je vec u domenu sposobnosti koju ne posedujem...Nisam vidovit biggrin.gif

Znaci, kao sto si verovatno shvatio, nisam probao sve postojece gitare, pojacala i pretpojacala u medjusobnim kombinacijama.

Pretpostavljam da postoji razlog zasto uzimas taj preamp, cuo si ga negde kako radi? Ili znas da ga neko ima? Ne budi lenj, odnesi svoje pojacalo i probaj ga na njemu...Ako ga vidis u nekoj prodavnici, budi uporan, objasni da si potencijalni kupac, zamoli ih da ga probas na svom pojacalu, pa ga odnesi tamo za tu priliku.

Ako ga uzimas napamet, sta sad da ti kazem...

Fora je samo u tome da sa nekim preampovima bolje rade pojacala koja su "ravnija", manje boje ton...Ako ubodes neko nadrkano pretpojacalo u standardnu marshall glavu u nameri da dobijes sredjen HM ton, verovatno ces se gorko iznenaditi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da postoji razlog zasto uzimas taj preamp, cuo si ga negde kako radi? Ili znas da ga neko ima?

 

Cuo sam ga 2 puta uzivo...na Maiden koncertima u Budimpesti i Zlin-u

i od svih koncerata na kojima sam bio u zivotu ubedljivo najbolji zvuk su imali Maideni...znam da to ne zavisi samo od preamp-a biggrin.gif vec prvenstveno od sviranja (jer neko ko lose svira nema te opreme koja ce mu poboljsati zvuk) a doduse i od ostatka opreme... ali jednostavno sam hteo da kupim nesto sto necu nikad morati da menjam...za razliku od raznih pedala i procesora...a i tacno odgovara i mom stilu sviranja...

U svakom slucaju moracu prvo da ga probam a i bogami dobro da se naradim da bih ga kupio

Share this post


Link to post
Share on other sites

smile.gifsmile.gifsmile.gif

Pa ono je odlično, oduvijek su me zanimali detalji iz rada u studiju, a sad imam priliku da saznam nešto više o tome u formi finog dnevnika... Nisam sve pročitao, ali dosad je ipak najteži momenat kada kaže da bubnjar tako 'ljulja' da kad bi taj snimak pustio na radiju ljudi bi dobili morsku bolest... Stručna ocjena...

Nego, samo da pitam, 'Alsihad' - jel' to Pro Tools paket? Ne znam tačno ni šta je taj Pro Tools paket (to bi trebao biti paket raznih programa koji omogućavaju brže editovanje i miksovanje, ali vjerovatno nisam u pravu), ali koliko sam skontao, sa tim se mogu čuda praviti...

I da, jel' on to nožem siječe analognu traku raznih snimaka i sklapa dijelove da dobije jedan dobar snimak u cjelosti? Prosto nevjerovatno djeluje... Valjda sam nešto krivo skontao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

 

Jel mi to persiras? 8O  :D  

 

 

ne nego sam svati oda u ovoj temi ljudi treba da se uknjuce u diskusiju a me samo postavljaju pitanja a dr. dusan odgovara tongue.gifP

ne znam kako si ti u pocetku planirao, da svi odgovaraju svima ili da samo ti odgovaras na pitanja ali definitivno je ispalo ovo drugo smile.gif

 

inace pitanje je konkretno bilo upereno tebi i iron_mind u posto ste se samo vi oglasili sa odgovorom, ne pitanjem....

 

Ovo je hibrid, ima lampu na ulazu a ostalo su tranzistori.

 

AVT?

 

 

 

koje je dakle (po vama koji insistirate na pojacalima/pedalama naspram procesora) pojacalo u koje vredi uloziti, a po ceni je relativni prihvatljivo za nekoga ko ne planira mnogo da se isprsi (verujem da ovde nisu mnogi spremni da urade doticno)

Ma ne insistiram, ali za jednog Valvestate Marshalla i eventualno pedalu ti ovde treba 300- 400 eura...

 

Kog valvstate i koju pedalu? Ne znam tacno kolko kostaju preko oglasa i tome slicno ali se seca mda sam se sokiro kad mi je neko reko cenu avt20 u sky music smile.gif)... inace pitanje je kolko ta 20 moze da posluzi... marshall ga je odma zigoso kao pojacalo za vezbanje... video sam nekoliko reklama u stranim casopisima, tipa sta koristi taj i taj iz te i te grupe dok se zagreva iza bine??? smile.gif)) i pitanje je kolko se moze svirati svirka sa tih 20w (moze on verovatno lepo da se ozvuci jelte , al smo malo pre ustanovili da to nece mnogo pomoci usled obicno siromasnog razglasa smile.gif))

 

dakle neka polovna 50ica bi lepo legla, e sad kolka je cena stvarno ne znam....

 

Za te pare mozes da kupis prosecan procesorcic i manje tranzistorsko pojacalo...Pretpostavljam da ti zdrav razum govori sta je povoljnije (naravno u slucaju da je ziva svirka ono sto te interesuje)

 

Tacno, apsolutno tacno al postavlja se opet pitanje kolko ljudi je spremno da da tolko para? smile.gif... zato se svi okrecu samo pojacalu od 10/15 vati, ili recimo zoom 707 i tome slicno (naravno govorim o mojim godisnjacima i ljudima koji nisu bas spremni da sve sto imaju uloze u opremu smile.gif)

 

a i vecina njih obicno iznajmljuje opremu u amadeusu, tako da dobiju dva fina pojacala pa ih i ne zanima mnogo da kupuju sebi (mada drugo je kad ti stalno sviras na svom pa mozes da namestis lepo zvuk a ne kad sivras ne znam na cemu na probama ceo zivot i kad dodjes na svirku imas malo vremena da lepo namestis sve...)

 

 

Ovde nemas neki izbor sto se tice pojacala. Ima dosta Marshalla svih boja i oblika, raspitaj se , prati oglase, ne budi lenj, idi svuda isprobaj, cenkaj se.

 

Imaju i ostali sem jugoslovena taj problem ... u nekoj prodavnici u londonu sam probao ibanez paul gilberta i stavili su me na marshalla avt 50, vrlo stisanog, i posle nekog vremena je priso lik i zamolio me da jos malo stisam ) nakon cega se prilicno nisam cuo  

Skapirao te je da nisi ozbiljan kupac, najverovatnije. Sto po ponasanju, sto po tome kako i sta si svirao, i koju si gitaru izabrao prvu da probas.

Tamo obicno ozbiljni likovi u svakom smislu rade po prodavnicama, i imaju dosta iskustva sa ljudima.

 

ma jok, ovo je bre bila neka bezobrazna klincarija smile.gif) jebiga bilo je recimo dva klinca koja nisu mnogo starija od mene (bar po izgledu, sobzirom da su englezi pa ne mogu bas da procenim) koji su se zajebavali i blejali po prodavnici i treci lik koji je nosio ramones majcu :PPPPPP i bio malo stariji...

 

inace citao sam i po casopisima stranim da se ljudi bune kako ih prodavci drkaju dok probavaju... verujem da je u engleskoj generalno bolja situacija ali i tamo umeju da jedu govna ponekad...

 

a st o se tice gilberta... to je bila losa koreanska kopija, kostala je mozda koju funtu manje od rg550 i jebeni rezonantni otvor je bio nacrtan!!!!!!!!! (neveruejm da je ovo situacija sa pravim modelom ili gresim?!)

 

 

e da, i sad sam se setio sta bi ja prilicno razmotrio.... ovih dana sam se napalio na foru al ne znam kako bih je izveo smile.gif) (ko ce da mi nosi pojacalo od 20 kila iz amerike :PPPPP

 

naime, ako pogledate cenu line 6 spider pojacala, recimo najslabinje, dakle 1x12 50w kombo.... ima 4 kanala (i svi mogu da budu drive :PPPP)! simulaciju 7 pojacala! (pogledajte po netu za vise informacija ako vas interesuje) i 7 digitalnih efekata... nov u americi moze da se nadje za $300 + foot switch za 60 i boli te kita smile.gif)) ako odvojis malo vise za footswitch dobijes 12 kanala!! (tacnije preseta) koje mozes da kontrolises preko foot switcha + wah + tuner u switchu....

 

kad se na sve to doda cinjenica da mogu da se kupe polovni na ebay.com za manje od $250.....

 

dakle da sam u americi znam sta bih radio smile.gif) i verujem da ne bih imo problema... ovako mi ostaje samo da mastam smile.gif)

 

 

pozdrav svima koji su imali strpljenja da procitaju :PPPPP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono je odlično, oduvijek su me zanimali detalji iz rada u studiju, a sad imam priliku da saznam nešto više o tome u formi finog dnevnika... Nisam sve pročitao, ali dosad je ipak najteži momenat kada kaže da bubnjar tako 'ljulja' da kad bi taj snimak pustio na radiju ljudi bi dobili morsku bolest... Stručna ocjena...

Bilo je par trenutaka kada sam se za dlaku upisao od smeha, sto je najcrnje, oseca se da covek govori istinu, a i licno sam prisustvovao nekim nestvarnim idiotlucima kakvi se tamo pominju biggrin.gifsmile.gif

 

Nego, samo da pitam, 'Alsihad' - jel' to Pro Tools paket? Ne znam tačno ni šta je taj Pro Tools paket (to bi trebao biti paket raznih programa koji omogućavaju brže editovanje i miksovanje, ali vjerovatno nisam u pravu), ali koliko sam skontao, sa tim se mogu čuda praviti...

Pro tools je proizvod kompanije "Digidesign" ili Duck kako je oni pogrdno zovu biggrin.gif To je sistem sastavljen od skupog hardware-a uz koji ide i istoimeni software. Nije najbolji i jedini, ali su uspeli da postave neku vrstu standarda, i da imaju primat u profesionalnom studijskom okruzenju. Naravno, traka je najbolje (mada definitivno ne i najprakticnija) pa se cesto gleda da se ako moze sto vise toga snima na traci. "Al Dzihad" upotrebljavaju jer je sama kompanija strasno agresivna, (ako na njihovom forumu kazes bilo sta sto je ostrije na racun njihovih proizvoda, spremi se da budes ban-ovan) i zbog navaletne price svih korisnika koji hvale svoj preskupi pro tools sistem kao da se radi o verskom ubedjenju. biggrin.gif

I da, jel' on to nožem siječe analognu traku raznih snimaka i sklapa dijelove da dobije jedan dobar snimak u cjelosti? Prosto nevjerovatno djeluje... Valjda sam nešto krivo skontao.

Odlicno si skontao, to je ranije bio i jedini moguci nacin za audio - montazu biggrin.gif U ovom slucaju se to radi da bi pokusali da izbegnu prebacivanje u omrznuti pro-tools...Fakat je da se prilikom prebacivanja iz analognog u digitalni oblik gubi na kvalitetu, ne strasno, ali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne nego sam svati oda u ovoj temi ljudi treba da se uknjuce u diskusiju a me samo postavljaju pitanja a dr. dusan odgovara P  

ne znam kako si ti u pocetku planirao, da svi odgovaraju svima ili da samo ti odgovaras na pitanja ali definitivno je ispalo ovo drugo  

Ma ok smile.gifbiggrin.gif Voleo bih da svi ucestvuju....Kad sam prvi put ovde svratio video sam da je ucmalo, i da svi kao da se boje da postave ikakvo ozbiljnije pitanje. Vise bih voleo da ovo postane neka okosnica za razmenu informacija izmedju ljudi koje sve ovo malo vise zanima, i da se stvori zdravija atmosfera, ne bih da sve bude vi pitate - ja odgovaram biggrin.gif

A ti nemoj da zameris ni meni ni bilo kome drugom ako nesto doda vezano za tvoj odgovor :wink:

AVT?

Valvestate, sram me bilo, ne znam broj-naziv modela napamet, a nije mi tu pojacalo da pogledam...

Kog valvstate i koju pedalu? Ne znam tacno kolko kostaju preko oglasa i tome slicno ali se seca mda sam se sokiro kad mi je neko reko cenu avt20 u sky music )... inace pitanje je kolko ta 20 moze da posluzi... marshall ga je odma zigoso kao pojacalo za vezbanje... video sam nekoliko reklama u stranim casopisima, tipa sta koristi taj i taj iz te i te grupe dok se zagreva iza bine??? )) i pitanje je kolko se moze svirati svirka sa tih 20w (moze on verovatno lepo da se ozvuci jelte , al smo malo pre ustanovili da to nece mnogo pomoci usled obicno siromasnog razglasa ))  

 

dakle neka polovna 50ica bi lepo legla, e sad kolka je cena stvarno ne znam....

Mani se prodavnica. Ako se potrudis, ovo su ti cene po kojima mozes naci Marshall-e:

Mali kombo 150 - 200 eura

kombo 40-60w - 200-300 eura

kombo 100w - 300-400 eura

klasicna varijanta, glava lampas + kutija 350-450 eura

a st o se tice gilberta... to je bila losa koreanska kopija, kostala je mozda koju funtu manje od rg550 i jebeni rezonantni otvor je bio nacrtan!!!!!!!!! (neveruejm da je ovo situacija sa pravim modelom ili gresim?!)

Na svim gilbertima je crtez, naravno. U korejskoj varijanti nema dimarzio magneta i ugradjen je TRS tremolo umesto pro-edge-a. Paravo da ti kazem, nije ni lako naci Gilbertov model, ibanez zadnih par godina pravi samo korejsku varijantu...

dakle da sam u americi znam sta bih radio ) i verujem da ne bih imo problema... ovako mi ostaje samo da mastam )

U americi mozes naci sta god hoces po veoma malim cenama, narocito ako obilazis rasprodaje...Ali to je amerika. Za neku utehu ti je da su kod nas srazmerno niske cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...