Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

 

Ja ovo mogu da kazem za svoje gitare, iako su sve mahagoni, nijedna ne zvuchi isto kao neka druga. Drugachija gustina drveta, drugachiji magneti (uglavnom Duncani i EMG), drugachije debljine finisha, duzine skala, SHTIM...Jbg, za razlichite potrebe i bendove mi trebaju razlichite djitre. Svaka zvuchi brutalno kada je provuchem kroz 5150, ali se oseti razlika kada ih zamenim.

 

Mada, izbacicu jedan test uskoro, pa cete mi reci na kojoj gitari sam snimao, dacu i listu potencijalnih kandidata, da ne bauljate po mraku xD

 

Pa to, treba uporediti, ovako kenjati ne vredi. Ali opet ako su drugaciji magneti,elektrika, skala, nece zvucati isto samo zbog toga....naravno da odredjenu razliku prave i druge stvari, kao sto si naveo finis, nije isto nitro i poly, nije isto ako su razlicite zice....kontam da to sve utice po malo....ali treba uraditi test sa istim gitarama koje na suvo zvuce drugacije, i ja svakom skidam kapu ko bi cuo razliku pod tezom distorzijom...

 

Imam strata i LP i naravno da zvuce mnogo razlicito na suvo. Drugacije je drvo kao prvo. LP zvuci poprilicno mrtvo ali zato razbija kad je ukljucena u pojacalo, tako da me to ne opterecuje uopste. Strat je mnogo mnogo rezonantniji, ekstra gitara, tesko da bi nasao bolju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ја не могу да схватим да то што се каже да махагони или мејпл фингерборд утиче на тон, типа да ли је светлији или тамнији. Логички то не могу да сварим ( Што се тиче метал музике). Док у будућности то лично не видим и не уверим се у то, за мене све те приче остају чисто палимуђење ( за мене, да нагласим ). Гитара је гитара, постоје делови који релевантније утичу на тон ( по мени су то : магнети,жице,и евентуално прагови), и делови који мање релевантно утиче на тон ( све остало, поготово она срања да ли је гитара из једног дела или је склапана од врата и тела).Што каже Вук, све гитаре ће брутално звучати кад се провуку кроз монструозно појачало и добру дисторзију. Верујем да се разлика у тим стварима ,типа од ког је дрва фингерборд и тело, може приметити само ако се свира неки џез,блуз. Значи нешто са апсолутно нула ефеката . И наравно под условом да си искусан гитариста и имаш перфектно истренирано ухо.

Наравно, то је моје полу-лаичко мишљење.

 

 

I na kraju, nisam uopste rekao da ne treba da uzme bolje ako moze. Video sam da nema para. Mogu i ja da mu kazem da uzme Gibsona i nece pogresiti.

Ja skvajera ne bih nikome preporucio cak ni pocetniku zato sto je to bas krs, sve na njoj je jeftino, pre svega hardver, elektroniku, magnete....naravno ako ce da svira metal da mu je bolje da uzme nesto sa hambakerima i da ima bolje civije, to je najbitnije.

:da: +

 

 

 

 

kad vise uzivas i kad ti je komotnije onda i vise sviras,bivas bolji,kreativniji i sl.

 

Истина.

 

 

svo rastimovanje moze da kompenzuje bendom i da ga publika,mama,tata ili drug kao dzimi hendriksa ili dzef baklija po 2 minuta slusa kako se stimuje izmedju pjesama,iskreno,poserem ti se na tu logiku.bolje da to vrijeme provede zapravo vjezbajuci,slusajuci kvalitetnu muziku bila metal ili ne,gradeci sluh vjezbama,pisajuci pjesme/rifove/likove.narocito za pisljivih 50e najvise.

Чекај,извини , ово ми није баш нај јасније. Хоћеш да кажеш да ти минути штимовања утичу на нешто ?

Гитара се мора наштимовати,па мора. Само је питање колико често. Ја моју штимујем једном дневно, не видим да то утиче на моје свирање. Ако си на то мислио.

 

ali treba uraditi test sa istim gitarama koje na suvo zvuce drugacije, i ja svakom skidam kapu ko bi cuo razliku pod tezom distorzijom...

 

Апсолутно. Ја мислим да се све то о типу дрвета односи само на суво. Верујем да су небулозе кад неко стави тону дисторзије и после прича како је роузвуд бољи од махагоније.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve utice drvo, boja drveta(ne boja kao boja, nego boja zvuka), kombinacija drveta, nacin izrade(lepljen vrat, srafljen vrat,crat kroz celo telo), kombinacije magneta, vrsta kobilice(staticna ili tremolo), kabl, efekti, pojacalo i na kraju nacin sviranja....sve to ukupno daje jedan zvuk....ko je opicen cuje i dalje od toga...lak, poklopce na gitari, temperaturu, da li je jupiter u osmoj kuci i sl.....

 

Sto je bolja gitara laksa je za sviranje.

 

Ovo za stimanje......jednostavno gubis vreme, na to je mislio Blagoje, dok opet nastimas, dok se sredis za sledecu pesmu.E i tu vazi sto kvalitetnija gitara, sveze zice+da znas kako da postavis zice+malo drkanja sa tremolom(flojdom,tj ono prvo sredjivanje posle ide glat) i nema problema sa stimom.

Ja stimam kad menjam zice i posle dve-tri nedelje ako je uopste potrebno malo korigovati.Jednom dnevno ti je vec znak ili da nesto nije u redu ili da ne postavljas zice kako treba.

 

Cuju se razlike, jova daje mnogo bistriji zvuk od mahagonija..i pod tonom distorzije je bitno da se cuje a ne da bude muljavo i da samo dreci....provalices vremenom, ne zuri nigde, uvo se trenira godinama.

 

Dakle za dzn dzn skvajer nije, nadji nekog ibaneza, ali sa fiksnom kobilicom, nikakvi licencirani flojdovi picke materine, ako se para nema.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo 'vako.

 

 

viper2005.jpeg stock ili epiphone20goth20195820flying20v.jpgsa duncanima ili

 

 

ibanez-rg321mh-weathered-black-270346.jpg sa duncanom u bridgeu i dimarziom u necku

 

 

080-g400_eb.jpg stock ili

 

schecter_omen_extreme_7_electric_guitar_in_see_thru_black_97732big.jpg stock ili

 

ruchni rad MIrko Tasic (znaju ljudi koja je gitara u pitanju) ili

 

washburn-win-dlx-fbb-1-1-800x800.jpg stock

Edited by Vuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravim neki pedalboard i zbog dizajna kofera (kofer od alata) ne mogu da stavim tuner prvi u pedal chainu...hoce biti veliki problem ako tuner ( boss TU3) dodje posle waha (crybaby 535q)?

 

planiram da bude sledeci chain: Gitara---Dunlop 535Q---Boss TU3---Maxon OD808---Boss DD7---pojacalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi posle duzeg vremena, zanima me jel neko imao iskustva sa Jay Turser gitarama? Moja prva pretpostavka, klasicna low profile kompanija koja pravi vrlo jeftine i uglavnom nekvalitetne kopije lp-jeva, stratova i telaca, ono sto me je zaintrigiralo su malo ''skuplji'' modeli, koji su navodno mahagoni telo i lepljen mahagoni vrat, cak i lepi finishi ( tobacco sunburst mi se svideo :D), na prvi pogled nista novo, hamer, washburn, epi, vintage itd su brendovi koji su kod nas odavno dostupni i imaju relativno niske cene. Ali, Jay Turser nudi jos nizu cenu, taj tobacco sunburst model kosta 19 hiljada dinara, postoji i skuplji serpent model ( 250 eura gore dole ) koji manje vise sem boljeg finisa ne donosi nista, dakle pitanje je, dal je neko probao to i dal to lici na nesto :D ? Gadjam na situaciju koja je bila sa vintage-ovima pre 6-7 godina, v100 je kostao 20ak hiljada ili tako nesto, doduse dinar je bio jaci, al opet ne moze da se poredi sa danasnjom cenom od 40 i preko hiljada, u to vreme je manje vise bilo opsto misljenje da su to nekvalitetne gitare, kasnije se ispostavilo da pruzaju isto ako ne i vise od epija. Takodje mislim da nije nemoguce da kao relativno nova firma pokusavaju da se probiju na trziste konkurentnim cenama, a da nude kolko tolko kvalitetne gitare, kao sto to radi Agile i mnogi drugi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idi kod Glave u Artist i drzi jednu u ruci. Videcesh loshe lepljen binding, krivu plastiku gotovo svuda, pregadne chivije... u ovom sluchaju cena bash bash opravdava kvalitet. Ili obrnuto xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konacno uvodjenje Pay Pal sistema kod nas, bi moglo da umnogome utice na pazarenje opreme iz inostranstva, zanima me dal neko ima predstavu kako se racuna visina carine za odredjenu gitaru? Za magnete i manje vredne stvari, mislim da ima neki limit dokle se nenaplacuje carina, al nisam siguran koliki je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limit je 100 dolara/70 eura koliko mi se cini. Evo sad sam se registrovao za Pej pal, proradilo. Jedino sto ne daju jos uvek da se prima novac tako, valjda ce i to proraditi. Za sada samo moze da se placa preko PP, ali i to je bolje nego nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konacno uvodjenje Pay Pal sistema kod nas, bi moglo da umnogome utice na pazarenje opreme iz inostranstva, zanima me dal neko ima predstavu kako se racuna visina carine za odredjenu gitaru?

 

Pa 10%, pa dodaj PDV na to i troskove transporta. Ne isplati se narucivati preko tog limita.

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi sta se uzima. Mislim da se svakako isplati uzeti neku dobru polovnu robu iz inostranstva, jer ovde recimo neka pojacala drze cenu i do 3 puta vecu nego napolju, sto je nenormalno. Upravo je zato bitno sto je dosao PayPal, da se prodavci ovde malo urazume.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako tvoje pitanje nije trololo, onda Les Paul :D

 

Nije trololo, nista drugo osim Les Paul mi i nije palo na pamet, ali mi je bilo idiotski da bude 400 evra skuplje zbog LP oblika...

 

 

Ranisa spakujesh kao babu na penziju xD

 

Ovu recenicu nista ne razumem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...