Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

nema jednodjelnih LPjeva jos od penkejk bodija tamo iz 70tih,bez kao sto kazes HRI modela.nije da branim gibson,ali odavno honduras ne smije da sijece mahogani,samim tim ni oni da kupuju,pa to sto im je ostalo trose tako.a sto prave lego gitare danas je druga prica.

 

a za basswood,pazi,imao sam prestige-a ibaneza koji je zvucao kao kanta.drug kojem prodadoh je budzio magnete,ali ne sa nekim prevelikim uspjehom.e sad,kontam ja da suhr stavlja neki ultrazajeban,ali mislim da ibanez nije bas toliko bezobrazan da na prestige-ove stavlja najjeftiniji basswood.a u zivotu sam cuo svega par prestige-ova koji su svucali ok,nikad,i sa bilo kojim magnetima me nisu oduvali.sad,mozda meni ne lezi to,i ja sam subjektivan,jer ja stvarno zelim da gitara zvuci kao sa svih onih ploca uz koje odrastoh,a na njima nema basswood-a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi bre sta sviras recimo ja ma koliko mrzeo ibanez i njihovu izradu,prestige je jebano najbolja gitara za legato i arpedjo zbog toga su je verovatno tako i napravili.Jebem li ga to budzenje po nekad ide u beskraj nikad nemozes da budes zadovoljan,mislim da je bolje da se kupi drugi tip gitare zavisno od vrste svirke

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blagoje

Pa da, prvo penkejk pa kasnije trodelni a danas kako kome zapadne...al ni H od hondurasa vec ihaha godina, al zato je cena i dalje paprena. :mhihi:

 

pa to da, razlicita klasa drveta u razlicite djitre cenovnog ranga...e sad jbg tu ulece u igru i cinjenica da svako drvo nije isto i da ce neko biti mrtvo za zvuk koliko god da je kvalitetno(na fenderu sam to vala iskusio milion puta)

Npr basvud u fenderu(mnoge serije japanaca) meni ne lezi, gitara mi je nekako mrtva, mrsava, ne zvoni kao jova ili jasen

E sad Ibanez je poznat po konstantnosti(obicno je sve skoro slicnog kvaliteta od onoga sto sam isprobao i svirao) u odnosu na oscilacije fendera i Gibsona.

 

Al tu je to najbitnije-ili ti lezi ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

japanci se vise ne prave od basvuda, jos tamo od kraja 90-ih cini mi se...basvud je najjeftiniji i najmekse drvo zato se od njega prave uglavnom pocetnicke gitare.....sto se tice Gibsona, ti iz 70-ih su pravljeni od svega i svacega, vidjao sam custome sa maple vratom, rosewood fretboard, tri dela top i vrat, pancake body.....bolje uzeti neki Burny iz 80-ih za 3,4 puta manju lovu, ja nisam cuo nikoga da nije bio zadovoljan njima a garantovano je ceo od mahagonija, solid body, vrat iz jednog dela....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prave se i dan danas.

Smart serije su sve basswood, to su stratovi(i svi ostali) koji su malo manji(sirina vrata samo 40mm)

Standard serije su sve basswood.komplet od gitara do baseva.

A od Stratocaster, Telecaster , Jaguar, Mustang Serije(to je kao visa klasa) pola se radi u basswoodu, pola ash i pola alder+plus kombinacije.

Jedino su signature modeli iskljucivo alder, ash ili kombo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LHL:

 

mislis da ibanez vise ne pravi japance od basvuda jos od kraja 90tih?ako si to mislio to nije tacno.

 

nisi u pravu za gibsone,ali mozes i sam da izguglas,lego je poceo oko 2000tih pa naovamo,mada ameri reportuju da i dan danas naleti neki iz dva dijela i topom iz jednog dijela,ocigledno oni uklapaju kako im sirovina dopusta.ali se slazem da je to sramota za pare koje uzimaju.

 

npr SG standard je uvijek bio iz jednog dijela do 2000tih,i nema nikakve razlike izmedju kalamazoo-a i nashville-a do 200tih u tijelu i sirovini.cak je izrada,napretkom tehologije,bila i bolja,a i kalamazoo je stavljao ultrabudjav hardver 70tih,itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

LHL:

 

mislis da ibanez vise ne pravi japance od basvuda jos od kraja 90tih?ako si to mislio to nije tacno.

 

nisi u pravu za gibsone,ali mozes i sam da izguglas,lego je poceo oko 2000tih pa naovamo,mada ameri reportuju da i dan danas naleti neki iz dva dijela i topom iz jednog dijela,ocigledno oni uklapaju kako im sirovina dopusta.ali se slazem da je to sramota za pare koje uzimaju.

 

Pricao sam o Fenderu, ne znam za ostale brendove. Evo rece Sale da se prave, moguce, ja sam gledao da uzmem nekog Jazzmastera da probam i to, posto vec imam strata i LP-ja. Ljudi sa Offset foruma kazu da se tamo do negde 1998 cini mi se pravili sa etiketom MIJ koji su bili od basvuda i aldera, mesovito, od 1998 nose etiketu "Crafted in Japan" i svi su od alder-a, sad mozda je to samo za Jazzmastere, Jaguare, Mustange....ipak se stratovi masovnije proizvode pa je moguce da se prave i od basvuda.

 

Za SG ne znam, on me nikad nije interesovao. Ne znam sta nisam u pravu, vidjao sam mnogo tih customa sa pocetka 70-ih, znam da Lp-jevi iz 90-tih na ovamo uglavnom imaju telo iz jednog dela i vrat, s'tim sto su poslednjih godina sa supljim telima, najnoviji izgledaju ovako:

gibsonweightreliefmoder_zpsa0d82e7c.jpg

Sad je opet pitanje od kojeg je to mahagonija pravljeno cim ga olaksavaju.

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

LHL:

 

dobro,bilo je par nesporazuma,jer je rasprava izmedju vise ljudi,to je normalno,pa nije moglo da se skonta ko kome pise.

 

elem,olaksavanje je pocelo odmah sa prelaskom u nesvil.prvo je bilo nasumicno busenje do zeljne tezine,najvise zbog trenda 80tih ka laksim gitarama (tzv weight relief).posle,mislim sredinom 90tihili cak i kasnije,preslo se na "chambering" navodno tehnika koja cak pospjesuje tonski odziv gitare (harmonic overtones i sl),tako da i dan danas tako reklamiraju cejmberovane gitare.lego je,kao sto gore napisah,poceo najranije 2000tih,a i dan danas ima komada koji su pravljeni po receptu dva lepljena komada mahoganija i javor top,i izgleda da nema pravila i da ne zavisi ni od modela ni od klase sem sto su svi faded,studio od 3 i vise komada,cak i 5 (sam sam drzao i svirao SG special faded od minimum 5 komada,horor).

 

dakle,ja pricam da je lego jedna stvar,a olaksavanje (weight relief i chambering) potpuno dvije razlicite stvari.

 

da su normalne prilike ova tvoja prica da se umjesto gibsona kupi japanski LP za 3put manje pare bi apsolutno stojala,da ne pricam,da bi onda ljudi imali prostora da od te gitare prave zmaja sa magnetima,hardverom itd,ali nazalost odje je trend ultra zacjenjivanja istih,pa se i najobicniji LP bez topa samo sto je set neck cijeni bar 600e i pricaju se price kako je to bolje od bilo kojeg gibsona.sve je to pocelo kad su ljudi odje poceli da te entri-mid japanske LPjeve sa srafljenim vratom cijene po 300 400e,pa je sve onda otislo dodjavola.u ostatku svijeta matsumoku LP od dva komada bez javor topa ne ide preko 450 dolara sa sve set neckom,koferom i firmiranim magnetima i drugim apgrejdovima,jedine gitare koje u stavri odatle dostizu neke velike cijene su ibanezi iz tranzicionog perioda,i to signacjur modeli,par tih malo izmjenjenih LPjeva i prvi ajsmeni,distrojeri itd.

 

ali,prosjecan covjek u srbiji danas ima opciju da za manje pare od gibsona uzme npr FGN,koji radi mnogo,mnogo bolje od gibsona,ima sve sto treba da ima jedan LP plus blagodeti moderne tehologije i hardvera.u sustini,nikad nije bilo bolje,jer za bilo koje pare od 200e pa na dalje imas jako dobrih izbora skoro bilo kakve gitare za bilo sta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,kad si toliko zapeo i hoces da ti neko kaze da kupis taj emg,kupi ga.cak sam i ja posjedovao jedan :)

:D

Hvala :D

Nisam jos odlucio, svraticu sutra do Mitrosa da uznem zice pa cu da vidim sta imaju od ovog sto si mi predlozio i koje su cene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Blagoje - ne mesam chambering sa lego, znam da se danas sve olaksavaju, za pancake body nisam cuo da prave danas, bar ne kod standard modela, jbg. moguce je da prave, pogotovo kod studio modela. Ono za Gibsone iz 70-ih sto sam pricao je opste poznato, kucas Norlin era Gibson i sve ti pise. Ne mora da znaci da su lose gitare, samo kazem. Gledao sam bas na YT-u video gde lik sredjuje bas takvog Gibsona i kaze da ima maple/rosewood vrat.

 

Kontam ja da mnogo traze za te japance ali recimo sad imas paypal pa mozes da pazaris direktno iz Japana sa njihovih aukcija, to ljudi sam MLP foruma masovno rade, cak i Amerikanci. Burny je tu best buy, a custom mozes tamo da izbidujes za 300 evra komotno, mozes da uzmes neki najjeftiniji shipping i neces sve sa carinom i pdv-om da platis vise od 600, a verovatno manje, plus ne moras nista da ulazes u njega posto imaju solidne magnete i ostalu elektriku. Sad jbg. uvek postoji rizik, pre svega sto ne mozes ni da probas. Ja sam uzeo svog Orvilla sa ebay-a jos dok nije postojao Paypal, doduse odrali su me na carini ali opet se ne kajem, i nemam potrebu da uzimam vise LP u zivotu.

 

Sad sto se tice tog FGN-a lik na muzickom forumu skoro rece da su sranje, jbg. Ja ih nisam probao ali sam cuo da imaju svetliji ton posto su pravljene od nekog posebnog drveta, tipa lezalo u nekom jezeru stotinu godina, tako sam citao bas na njihovom sajtu. Mozda je bolje uzeti Tokai, ovaj LS 160 je mozda i bolji od Gibson standarda a kosta 1,5K evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

slagao je taj opasno,kad sam ja probao proljetos,bila su dva u artistu,a la custom,i honeyburst.custom nismo nesto akali,par rifova i likova,jer drugu je bila preskupa.haoneyburst je mogao da plati,iako je dosao da kupi primarno pojacalo,jer je skoro prije toga vec pukao na dan smith strata.haneyburst radi bar 300 posto bolje od slicnog standarda u mitrosu od 200 i debeo kusur hiljada,prosto je tako.cak nisu u istoj klasi gitare ni po cemu,ni sonicki,ni po izradi,ni po sarmu.tokai je vec skuplji,a ja licno svima serem o toj firmi,ponajvise jer nude u srbiji za nesto preko 300e set neck LP koji radi preopasno,pa na dalje,nego rekoh da osanemo u okvirima "LP koji radi bolje od gibsona za dosta manje para".

 

e sad,kontam i ja da se dosta toga promijenilo i jos ce da se promijeni otkad je prosao pejpol,mada ipak nece nikad to toliko zazivjeti za gitare zbog drpacke carine i sipinga.kad smo vec kod toga,svirao sam kineske bc richeve u dubrovniku,e to bi se mjetalcima moglo isplatiti,nekih 400tinak e gitara na nivou najjacih kineskih LTD-ova,dakle firmiran hardver i elektrika,izgleda i drvo (probao sam neki assassin,tj superstrat ala ejtiz i ono sto je mene zainteresovalo ironbird,ironbird jeste da nema nesto pretjerano drveta,ali je i sa 81com zvucao mudovito,tako da izgleda da ne stavljaju bas sper u te gitare),kontam da sa carinom i svim ne ide preko 600e,doduse to su i cijene u dubrovniku,plus ti braca 'rvati vrate pdv,ali ko nema opciju da potegne put tamo za slicne pare mu stize kuci plus mislim da su generalno bolje gitare od ltd-ova koje valjaju u mitrosu za te pare,ovo je nivo koreanskih ltd-ova.

 

sa druge strane,sad je tu i opcija i rondo music-a,cudi me sto to jos niko nje pokusao sa ovih prostora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupio si starije stari,i to si super prosao,jer su ti najbolji.kad sledeci put odes do mitrosa pogledaj headstockove,koreja je samo deluxe,i jaci LTD signacjur modeli.sve ostalo je kina i vijetnam,a za vijetnam kao sto rekoh kruze glasine da je to svakako kina,mada i da nije,ne vidim razliku.

 

mada ja to ne bih vise tako lako otpisivao,kao sto je nedje dersu bogootac rekao,kinezi su slali covjeka u svemir a ne da naprave gitaru.ovi bc-jevi su bili jako jako dobri,narocito ironbird,nektru,pravi emg81 u bridzu,bez nek magneta,oridzinal flojd (doduse 1000 serija,ali svejedno,bez oplate),grover civije,ebony fingerboard (i to pravi,tacno se cuje onaj prezens),kul spalted finis,a ima i ful crni sa srebrnim bevelima.za te pare stvarno ludnica,plus radi i svira kako treba.jedino sto sam po ibeju gledao da ima dosta B stock bc richeva,sto je i dobro i lose,znaci da QC postoji,ali i da kinezi i dalje muljaju sa izradom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto da probam,zaboravljas da i ja furam slicnu gitaru,samo jemoja zajebanija,jer je nek tru :)

 

zaboravljas da sam ja imao onog jackson rhoads-a rezbarenog,koji takodje jelte na kraju nije imao drveta (ne sjecam se da sam ikad vidio gitaru sa manje drveta) i da je u toj gitari bilo od tvog livewire metal-a,preko lawrence xl500,distortion-a na kraju je zabrsila sa fender atomic humbukerom koji je pravljen da od strata pravi LP,i ubjedljivo je najbolje od svih radio u toj gitari koja je isto bila v i basswood i srafljen vrat :)

 

zato drvim da bi neki malo napanjeniji paf sa dosta guzice najbolje radio u toj gitari.

 

taj ltd sam ja imao pre, promenio je par ruku dok nije stigao kod tebe xD

chak sam i jedan album snimio na njemu i mogu da kazem da je ovo novo bolje xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj pitaj ih koji im je najjeftini komplet bas zica,napravi se kao da ces da ih uzmes,jedino tako ce da kazu :)

Nisam ni bio na kraju, drugar mi je doneo zice, tako da nisam saznao odgovor na tvoje pitanje :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema veze,izvozao sam se prosle nedjelje sam,na kraju bio prisiljen da uzmem gej adario,kompromis zbog love,ostala mi je jos svirka prvog juna,posle nje raskrscavam sa tom odvratnom firmom zauvijek,lijepo kupim dva paka roto-a i mrs u tri picke materine

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

aahahahaajajajahahhaahahahahahghgahahahaahahaahahaah

Prva isporuka sutra ide za Norvesku, porastao broj UG black metal bendova za duplo hahahahha :rockdevil: :rockdevil:

 

Ugradjujem ove na onaj moj krs od skvajera i bravim blek metal side projekat :D

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...