Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Hteo bib par pitanja postaviti za Duleta i okolinu

 

1.Sta su vintage (Fender?) gitare

2.TBX potenciometar

3.kakvu boju tona daje telo aldera u odnosu na maple i basswood?

4.Koliko je otprilike skuplji fender sa 2 tex-mex humbackera,i da li vredi vaditi singlove iz fendera i ugraditi 2 tex-mex.tj da li je moguce zamaskirati izvadjeni singl u sredini,ali da fino izgleda?(:-))

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam da li je neko ovo pitao ili da li postoji......ali da li postoji neki program na internetu za distorziju na gitari?????

 

ima kako nema smile.gif

 

naravno kvalitet doticnih je vrlo malo, al dobro smile.gif mislim na ove koji rade realtime obradu a neverujem da su drugi malo bolji smile.gif)

 

idi na google i kucaj "revalver live" ili sta vec i nacices jedan koji je relativno primenljiv, kao prva pomoc smile.gif) Ima i jedan koji je neki hrvat pisao, besplatan ali mi je kasnjenje (latencija) billo ogrooomno... trznes notu i cujes je na zvucnicima posle nekih... sta znam recimo sekundu smile.gif)) ima i neki ruski koji daju samo kao demo, mozes da sviras par minuta i onda se ugasi... itd

 

imas i celu grupu na yahoo koja diskutuje o doticnima, verovatno znaju vise od mene smile.gif ali u svakom slucaju nemoj mnogo ocekivati od doticnih...

 

groups.yahoo.com/group/aguitareffectssoftware

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam i ja jos jedno pitanje vezano za cene pojacala.... Dushan je napisao neke okvirne cene pojacala ali sobzirom da su granice bile relativno male ne znam kolko to obuhvata...

 

sve u svemu kolko kostaju polovna lampaska pojacala (samo lampe, dakle ne hibridna) marshallova (ili neka druga) od recimo 40w pa nadalje, do nekih 60w...

 

Neko je pominjo na forumu jcm 800 50w combo i ako me pamcenje ne vara cena mu bejase 400e...

 

Takodje me interesuje kolko oni mogu da se nadju po oglasima u opste, jer kolko sam halo oglasa za zivota procito nigde nisam video da neko prodaje ovako nesto (mislim na oglase tipa prodajem to i to, ne oglase tipa gitare,pojacala i servis.... ove druge nikad nisam zvao tako da ne znam kako stvari stoje)

 

Pozdrav, Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pazi ovako ovo moje pojacalo (Marshall JCM2000 TSL602) sam platio 900e ...e sad fora je u tome da je ovom mom coveku (sto mi nabavlja opremu) neki lik otkazao pojacalo koje je narucio, i posto je pojacalo stajalo i stajalo kod njega u kuci 2 meseca na kraju je odlucio da mi ga ponudi u pola cene (bio je u nekoj frci sa parama)...tako da sam prakticno novo pojacalo platio kao da je polovno...u svakom slucaju pre jedno mesec dana sam ovo isto pojacalo video u Halo oglasima da neki covek prodaje za 850e, pa ako hoces kupi "Halo" i pogledaj da li se prodalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahah, ne hvala smile.gif

 

inace interesuje me jesu stampani oglasi isti kao oni na www.halooglasi.co.yu

i jel imaju jos neki pametni osim doticnih?

 

i dali ima nesto malo jeftinije (bar 3 puta :PPP)

Share this post


Link to post
Share on other sites

verovatno prevod reci sclaped neck smile.gif)

 

ako je to to, odgovor je:

 

obicno su vratovi 'skalpirani' od 12 praga pa navise ili ceo vrat... radi se o udubljenjjima na pragovima koja su paralelna sa samim pragovima, i najudubljeniji deo praga je linija paralelna sa dva susedna praga (pod ovim drugim mislim na one medalne plocice/sipkice sta vec...). Poznati primer doticnog je malmsteen a svrha svega toga je (valjda L;) da se 'dobije na brzini vrata', tj da ti je potrebna manja sila da prislonis zicu na prag...

 

naravno, ako mislimo na istu stvar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo bih dopunio, u vezi sa svrhom scaloped neck-a

Efekat toga je da se pod prstima ne oseca drvo fretboard-a. To je kao da sviras na gitari sa ekstremno Jumbo pragovima. Ako volis da su pragovi sto veci, onda si mozda potencijalni ljubitelj takvog vrata. Sam po sebi ovakav vrat nije ni bolji ni losiji. Jednostavno nekome to odgovara za njegovu svirku.

Sila koja je potrebna za sviranje na tom vratu nije nesto mnogo manja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na koje opterecenje mislis? Ako mislis na ono koje zice svojom zategnutoscu vrse na vrat, slobodno stavi na E. S obzirom da koristis 9ke to nece predstavljati problem, gitara je pravljena tako da to izdrzi. Verovatno bi drugacije bilo da koristis 11 ili 12, ali mislim da slobodno mozes da stavis stim na E. Na mojoj gitari su D'addario 10 i stim mi je na E, i nema ama bas nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam da li je neko ovo pitao ili da li postoji......ali da li postoji neki program na internetu za distorziju na gitari?????

Najozbiljniji na tu temu je "Amplitube", koji u radnji kosta 400$ i u ravni je po kvalitetu sa POD-om i slicnim spravama. Znaci definitivno neces naci nista na netu tek tako.

Ono sto je problem je sto se zahteva vise znanja nego u slucaju procesora. Znaci moras da poznajes rad sa softwareom, i da imas muzicku karticu koja je bolja od tipicnog soundblaster-a. (sto znaci bar 150 eura troska), inace ces imati latenciju- kasnjenje izmedju odsviranog tona i zvukakoji izlazi iz muz. kartice. To u praksi znaci da su software resenja OK za nekoga ko se bavi snimanjem i pravljenjem muzike na kompjuteru, ali je problematicno za nekoga ko je kompjuterski laik.

Ja sam diler, propalitet i kriminalac, tako da muzicki software mozes nabaviti od mene, ukljucujuci i sve moguce budalastine za gitaru. Javi se na PP ako te interesuje :wink:smile.gif

 

Sta su vintage (Fender?) gitare

Vintage je uopsten naziv za gitare koje su stare dovoljno sa bi imale vrednost zbog toga, ili ponekad gitare koje su nove ali napravljene po tacnom uzoru iz odredjenog vremena. Recimo , Fender izradjuje gitare koje su Vintage (pa onda godina) reissue (reizdanje). Znaci nova gitara koja je tacna kpija recimo fendera iz '62...

 

Sad mogu reci da sam ponosni vlasnik Ibaneza sa 24 skalopna praga.Imam D'addario 9-ke,a drzim ga na cis stimu,pa ne znam koji je pravi stim za ovako nesto.cini mi se rizicno da ga stavim na e zbog opterecenja?

Prijatelju, ne postoji Ibanez sa 24 scaloped fret-a. (bar ne u serijskoj proizvodnji, mozda su napravljena za nekog 2 ipo custom primerka) Ako te uradio onaj tip iz unutrasnjosti vojvodine (mislim da je mesto po imenu Mol u pitanju) i prodao ti NLO pod izgovorom da je to RG 550, a na glavi ne pise Ibanez, jebi ga , moje saucesce. Drugi put se prvo raspitaj.

:wink:

By the way, 9-ke na Cis stimu su nalik spagetama, ne znam kako to uopste mozes da sviras. Heavy bendovi koji koriste tako niske stimove koriste 11-ice ili 12-ice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, bolji je od lika koji je jednog dana u 12:00 pito kakav je korg a5 a u 12:05 izjavio da ga je kupio smile.gif))) (ili ja i dalje zivim u zabludi, hahaha)

 

za dusana:

 

zar nije izvodljivo da se to uradi 'ne serijski',tj rucno... tacnije prilicno sam siguran da je to izvodljivo samo ne znam na kojim sve vratovima/gitarama, posto sam za zivota video (samo slike naravno :PPP) samo stratocastera sa scalloped neck-om... i na nekom sajtu likova koji prave gitare, video sam da prodaju skalpirane/skalopovane (ili kako se vec kaze) vratove, al kolko se po slikama dalo zakljuciti to su bili uglavnom stratocaster vratovi, tako da me je to navelo da postavim gore pomenuto pitanje smile.gif)

Share this post


Link to post
Share on other sites

zar nije izvodljivo da se to uradi 'ne serijski',tj rucno... tacnije prilicno sam siguran da je to izvodljivo samo ne znam na kojim sve vratovima/gitarama, posto sam za zivota video (samo slike naravno :PPP) samo stratocastera sa scalloped neck-om... i na nekom sajtu likova koji prave gitare, video sam da prodaju skalpirane/skalopovane (ili kako se vec kaze) vratove, al kolko se po slikama dalo zakljuciti to su bili uglavnom stratocaster vratovi, tako da me je to navelo da postavim gore pomenuto pitanje )

Naravno da je izvodljivo. Odes kod dobrog majstora i kazes mu, treba mi takav i takav vrat za moju gitaru i on ti uradi to sto zelis. Znaci kao na gitari koju je "ace" kupio, neko je hteo ibanez vrat ali sa izdubljenim pragovima.

najjaci je lik Ace, koji 21.-og pita sta je scalop a 23. javlja da je kupio gitaru
Izvini jel tebe neko pitao za zdravlje?

Dobro, Ace, Marko je super decko, on je samo saljivdzija. Zaista je tako izgledalo iz tvog post-a. U svakom slucaju, ja te znam dovoljno da bih rekao da si brzoplet. Sledeci put lepo pitaj sve , znaci:

"Tip iz......(odakle)prodaje gitaru ...... (koju)koja izgleda:......(tako i tako)Sta je to, da li valja, ja sam se ozbiljno namerio da je kupim"

Normalno nemoj da gnjavis za svaku pojedinu gitaru iz zadnjih Halo oglasa, ali ako si se ozbiljno namerio na nesto pitaj, ili ako mislis da je glupo , posalji PP. Tako ces izbeci skupe susrete sa NLO objektima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote]

Prijatelju, ne postoji Ibanez sa 24 scaloped fret-a. (bar ne u serijskoj proizvodnji, mozda su napravljena za nekog 2 ipo custom primerka) Ako te uradio onaj tip iz unutrasnjosti vojvodine (mislim da je mesto po imenu Mol u pitanju) i prodao ti NLO pod izgovorom da je to RG 550, a na glavi ne pise Ibanez, jebi ga , moje saucesce. Drugi put se prvo raspitaj.

:wink:

.

Prijatelju,muzikom se bavim u slobodno vreme prvenstveno zato sto to volim,nisam profesionalni muzicar,verovatno to nikada necu ni biti,i samim tim nemam potrebu da ganjam besne marke gitara.Gitara o kojoj pricas je vrhunac moje finansijske moci,imam obavezu da placam studije,za razliku od nekih ovde,i uglavnom imam vise misljenje o njoj u odnosu na squiera ili eventualno pacifiku.Ako neko ne razume o cemu pricam nek se javi na PP.

Uostalom javi se kad uspes da prodas Pacera :wink:

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najozbiljniji na tu temu je \"Amplitube\", koji u radnji kosta 400$ i u ravni je po kvalitetu sa POD-om i slicnim spravama. Znaci definitivno neces naci nista na netu tek tako.

Ono sto je problem je sto se zahteva vise znanja nego u slucaju procesora. Znaci moras da poznajes rad sa softwareom, i da imas muzicku karticu koja je bolja od tipicnog soundblaster-a. (sto znaci bar 150 eura troska), inace ces imati latenciju- kasnjenje izmedju odsviranog tona i zvukakoji izlazi iz muz. kartice. To u praksi znaci da su software resenja OK za nekoga ko se bavi snimanjem i pravljenjem muzike na kompjuteru, ali je problematicno za nekoga ko je kompjuterski laik.

Ja sam diler, propalitet i kriminalac, tako da muzicki software mozes nabaviti od mene, ukljucujuci i sve moguce budalastine za gitaru. Javi se na PP ako te interesuje :wink:  :)  

 

 

Mene zanima da li je jos neko na ovom forumu probao slicne stvari? Ne zanima me mnogo real time obrada (mada sam koristio revalver, i kasni dovoljno malo da je moguce lepo svirati na njemu, al me ubi sustanje i ogavan zvuk kada sviram prigusenu zicu...) vec kako to sve zvuci kad se primeni kao plug in na direktno snimljenu gitaru.... Vidim da ima par ozbiljnijih stvari koje ljudi pominju, to je dakle amplitube koji si ti spomenuo, onda steinberg WARP, pa cakewalk nudi ReValver al u nekoj boljoj verziji... itd... Dakle jel neko probao i jel ih neko poseduje (cuo sam neke clipove doticnih, ima tu itekako finih stvari....) i dal je voljan da da nekome instalaciju?

 

Pozdrav, Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam jedno glupo pitanje...imam squier stagemaster i fender 15w pojachalo...da li ce kupovina boss mt2 poboljshati zvuk? ovako mi se chini kada sviram kao da sviram hc a ne metal.....

Poboljsace, ali to ocajnicki treba pojacalo od bar 40-50w da bi ti zvuk imao ikakvu masu.

U svakom slucaju imaces bolji zvuk za vezbanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda sam ja mator. Poenta muzike nije jachina vec harmonija.

 

E moje pitanje: jel vredi kupovati gitare iz Skymusica? Mislim, da li su te gitare, konkretno Ibanez, tajvanci ili su iz maticne fabrike (koja je u Japani ili u Americi, to nikada nisam uspeo da provalim)? Spremam se da se otvorim za nekih 1000 Evra i nekako mi se ne daju te pare za polovnu gitaru, a pogotovo ne za tajvanca smile.gif . Uzeo bih JS100 ali ne znam koliko koshta a i 22 praga mi je malo mada za pravu stvar se uvek nalaze pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam jedno glupo pitanje...imam squier stagemaster i fender 15w pojachalo...da li ce kupovina boss mt2 poboljshati zvuk? ovako mi se chini kada sviram kao da sviram hc a ne metal.....

Poboljsace, ali to ocajnicki treba pojacalo od bar 40-50w da bi ti zvuk imao ikakvu masu.

U svakom slucaju imaces bolji zvuk za vezbanje

 

Predpostavljam da i zvucnik igra ulogu u 'velicini zvuka'. Pa me interesuje da li i koliko.... neverujem da su bas samo wati, moze se nadje roland 40w velicine marshalla od 10 smile.gif

 

Sto se tice Feanorovog pitanja.... ja bas i ne bih kupovao u sky jer su bezobrazno skupi!!!! A kako da saznas da li je Ibanez korejanac (mislim da se ne prave u tajvanu smile.gif) ili japanac.... ne bih znao da odgovorim smile.gif Na njihovim gitarama koje sam ja video ne pise odakle su (kao i neki jacksoni) a prodavci ce ti svasta reci... cuo sam za iste gitare verzije japan/koraja/indonezija ili recimo jedan mi rece kina a drugi za istu koreja i tome slicno.... pre neki dan sam u mega musicu pitao za nekog ibaneza, lik mi je reko: "Pa znas kako... oni se prave svi na istoku, japan/koreja, ovo ono..." i na kraju ne dobih odgovor...

 

 

A imam i pitanje vezano za 22/24 praga... sta je fora sa 24? Cuo sam razne ljude da kukaju kako im je 22 malo pa me interesuje da li oni stvarno koriste ona dva ili je nesto drugo po sredi smile.gif Ja imam 24 al pragove pri kraju nikada nisam koristio u nekom smislenom sviranju (osim par nota u i want out gde bas okine prvu zicu na 24 pragu al nekad sviram i na nekom nizem pragu i ne primeti se tolko jer sam notu pre njega svirao na 12....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shta mislite o malim Marshallima 10-15 wati koji su se mogli naci u Sky Music-u? Imaju u sebi ugradjeno nesto kao procesor. Trebalo bi mi neshto tako za vezbanje,eventualno snimanje na komp, ali nikad nisam cuo kako tako nesto radi. Zvuci li to nekako ili je to obicna zezancija? Shta bi mi preporuchili za rad koji sam gore opisao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...