Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

E moje pitanje: jel vredi kupovati gitare iz Skymusica? Mislim, da li su te gitare, konkretno Ibanez, tajvanci ili su iz maticne fabrike (koja je u Japani ili u Americi, to nikada nisam uspeo da provalim)? Spremam se da se otvorim za nekih 1000 Evra i nekako mi se ne daju te pare za polovnu gitaru, a pogotovo ne za tajvanca . Uzeo bih JS100 ali ne znam koliko koshta a i 22 praga mi je malo mada za pravu stvar se uvek nalaze pare.
Ovo je sad malo konfuzno, vise pitanja odjednom...

Glavna Ibanezova "manufaktura" je ranije bila u Japanu...Otvaraju Ibanez USA negde u drugoj polovini 80-ih. Znaci, razmisljas po principu kostanja radne snage:

Najskuplje gitare : Prave Signature serije, ozbiljniji modeli gitara, Prestige serije: USA

Srednje po ceni: RG sa pocetnom cifrom 5 i deo njih sa pocetnom cifrom 4, uglavnom sve gitare koje kostaju izmedju 600 i 1000 eura napolju izuzev jeftinijih varijanti signature serija: Japan

Jeftine gitare: RX, RG sa prvom cifrom 3 i 2, delimicno 4, sve jeftinije gitare, jeftine varijante signature serija kao sto je Gilbert, Jem 555, Satriani JS 100 itd: Taiwan

Naravno ovo je kranje uopsteno. Ima dosta odstupanja , zavisno od perioda u kom je neki model pravljen. Takodje ima OK komada napravljenih u Taiwan i Jam-ova 777 koji su obicne panjchuge.

Na japancima obicno pise made in japan na ploci koja spaja vrat i telo. Da li je gitara made in USA, tesko mozes da pogresis biggrin.gif Vecina gitara bilo koje firme koje ces ovde videti u prodavnicama su koreanci, taiwanci ili kinezi :wink:

JS100 je Taiwan ili u nekim serijama japan...Ali je neisplativo uzeti ga sa obzirom da nije nista bolja gitara od bilo kog serijski proizvedenog ibaneza.

1000 eura je dosta novca u ovoj zemlji. Ako budes strpljiv i temeljit u potrazi za gitarom, mozes uzeti vrhunsku gitaru za te pare.

 

Kratko objasnjenje u vezi sa terminom "polovne gitare":

Pretpostavljam da si violinista, ne bi zeleo Stradivariusa jer je polova, vec su ga svirali? :roll:

Polovna dobra ocuvana gitara koja dobro svira je uvek dobitan kombinacija u odnosu na gitaru iz prodavnice. Zasto?

1. Drvo je suvo. Ako je postojala mogucnost da dodje do devijacije vrata jer je drvo lose, to je postalo vidljivo.

2. Drvo je suvo - Zvuk je bolji

3. Vrat je isviran. Vrat na novim gitarama je neprijatniji nego na onima koje su svirane dugo vremena. Na jednom mom starom ibanezu je pukao vrat i ja sam ga odneo kod majstora...On je nesto bio isuvise kreativan i "castio" me tako sto mi je nakon lepljenja ponovo izlakirao ceo vrat...Mislio sam da cu da zaplacem ili da ga ubijem na mestu. Cutao sam jer sam znao da cu tu gitaru prodati iz vise razloga, ali sam bio van sebe. Svirao sam tu gitaru 10 godina i vrat se skroz prilagodio ruci sviraca, bila je daleko udobnija nego fabricki vrat.

Jos konkretnije, Ibanez "prestige" gitare se specijalno obradjuju tako da vrat izgleda "isvirano" pod rukom, iako je gitara nova, i to zadovoljstvo se debelo placa.

4. Cena je cesto i dvostruko niza nego u prodavnici

5. U oglasima se mogu naci gitare koje nikada necete naci u SKY music-u ili tako negde. Iz jednostavnog razloga sto oni narucuju samo ono sto veruju da ce prodati.

Moje prve dve gitare i pojacalo sam i ja kupio u prodavnici...Ali je to bilo drugacije vreme kada odvojiti 1000DM ili vise za instrument nije bilo tako strasno.

 

Shta mislite o malim Marshallima 10-15 wati koji su se mogli naci u Sky Music-u? Imaju u sebi ugradjeno nesto kao procesor. Trebalo bi mi neshto tako za vezbanje,eventualno snimanje na komp, ali nikad nisam cuo kako tako nesto radi. Zvuci li to nekako ili je to obicna zezancija? Shta bi mi preporuchili za rad koji sam gore opisao?

Ja licno ne volim te "all in one" varijante...A ovo je ni tamo ni vamo...Ni procesor ni pojacalo...Ni dovoljno veliko za probu ili svirku...

Ako ti treba nesto za komp i vezbu imas Behringerov V-amp (kopija POD-a Line6) za vrlo slicnu cifru kao neki zoom-ov procesor. A pojacalo kupi odvojeno, tako da je dovoljno jako za vise razlicitih primena. Ono je ipak neka stvar koja ne gubi vrednost sa vremenom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj malo nisam znao da se JS1000 pravi u USA...u svakom slucaju koje je tvoje misljenje o toj gitari...posto jos od kada sam poceo da sviram sanjao sam da cu jednog dana kupiti tu gitaru...a i posto je ova moja pocela da zajebava razmisljam da je prodam i kupim JS1000...samo cu jos morati malo da pristedim biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

JS1000 se pravi u USA ili u Japanu, moram priznati da ne znam bas sve napamet... biggrin.gifsmile.gif

Nisam bas siguran da signature Ibanez gitare vrede toliko koliko kostaju.

Na primer:

Jedan dobar RG je recimo 600-800 eura

Jam 777 znaci isto to samo sa DiMarzio magnetima, navodno boljim drvetom i fancy dizajnom koji definitivno nema nista sa zvukom = 1200 eura i vise.

Naravno to je sve prica o novim gitarama u prodavnici. Da hocu da jeftino napravim gitaru koja svira kao JEM, jednostavno bih po oglasima trazio RG iz serija 500 ili 700 sa kraja 80-ih pocetka 90-ih, kupio evolution magnete odvojeno i ubacio ih u njega i...Eto Jam biggrin.gif

(i to verovatno bolji nego 50% fabrickih jam-ova koji su pravljeni u zadnjih nekoliko godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek Dule, nisam te razumeo... koji je bolji Japanski ili Ameriski ibanez? Zastro je tesko pogresiti koji je Americki? Ja nemam iskustvo sa gitarama, do sada sam imao samo jednu gitaru, ovu pacificu i svirao sam na jos nekoliko uglavnom losijeg kvaliteta. Kada bih uzimao polovnu gitaru na sta bi trebao da pogledam da li je to sto kupujem prava stvar? U totalnoj sam dilemi, jer krvavo je to sakupljan novac i ne bih hteo da se zajebem... :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji je bolji Japanski ili Ameriski ibanez?

Ma nema "bolji" ne prave se isti modeli i u USA i u Japanu. Jednostavno Ibanez ima svoju varijantu "Custom shop"-a u USA i glavni proizvod istog su prestige gitare...Barem je tako bilo do nedavno. Bilo je nekih serijskih gitara pravljenih u USA, kao sto je RG 700 serija, USA varijanta serije 500, ali je kljucni momenat velika cena radne snage i izrade u USA.

Zasto je tesko pogresiti koji je Americki?

Ma shala. Jednostavno ces retko naleteti ovde na ibanez USA pa zbog toga neces imati sansu da pogresis biggrin.gifa:

Kada bih uzimao polovnu gitaru na sta bi trebao da pogledam da li je to sto kupujem prava stvar? U totalnoj sam dilemi, jer krvavo je to sakupljan novac i ne bih hteo da se zajebem...

Vec je ovde pominjano ranije to u vezi sa kupovinom i sta gledati. U svakom slucaju, ovako uopsteno ne znam sta da ti kazem.

Pogledas neku gitaru i ako ti se dopada, sacekas dan dva, pogledas po netu koliko bi trebalo da vredi ta gitara kao polovna, proveris da li sve na njoj radi OK, pa je onda eventualno i kupis.

Generalno sa vremena na vreme i ja prodajem po neku gitaru, al sad to bi doslo kao neki marketing koji se meni licno ne dopada, pa nisam sve do sad pominjao. Ako imas definisanu ideju sta bi hteo, kakav fazon gitare, mozda mogu da ti nadjem dobar komad po prihvatljivoj ceni. U svakom slucaju, kljuc kupovine je dobro se informisati.

 

Behringer V-amp? Posto je kopija PODa, znachi da je amp simulator. Kako to u stvari izgleda? Moze li se naci u nekoj prdavnici ili je potrebno prevrtati oglase? Po kojoj ceni se najcesce nalazi?

Da, amp simulator sa efektima, ima i dodatni mali pedalboard sa sobom koji je nalik onoj varijanti sa zoom-a 505, znaci ides po farbama levo- desno. Plav je i u obliku tela od gitare. Obidji prodavnice i probaj ga, vidjao sam ga.

V-amp je kostao u sky music-u oko 450dm ranije, a posto se sad pojavio V-amp 2, kec bi trebalo da kosta manje, a mozda nadjes i polovan po dobroj ceni. Normalno, ne radi kao POD, ali mi je zvucao znatno bolje od zoom-ova koji su vrlo blizu po ceni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imas definisanu ideju sta bi hteo, kakav fazon gitare, mozda mogu da ti nadjem dobar komad po prihvatljivoj ceni. U svakom slucaju, kljuc kupovine je dobro se informisati.

 

U principu dobro parce iz RG serije ili JS, otprilike. Ne mora da bude cak ni striktno Ibanez. Treba mi gitara za svirku tipa Vai/Satriani/Petrucci/Gillbert/Romeo(eto on recimo ima ESP-a) itd. Spremam sam da dam soma evra. Ako nadjes nesto obavesti me...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerovali ili ne, energija dolazi iz snage. To je metal!

 

Nego, gore neko pomenu razliku u broju pragova. Razlika je u tome sto kod gitara koje imaju 22 praga je gornji magnet na mjestu 24 praga to jest na mjestu gdje se nalazi pozicija za flazolet, tj. magneti su razdaljeniji i veci je raspon izbora zvukova. Kod bas gitare se smatra da ako je manje pragova da ce bolje lezati za neke tehnike kao slaping. Ja posjedeujem Ibanez SR-800 sa 24 praga i kako sam se navikao na to, ne bih niposto ponovo se vratio na 20 (prije sam imao aktivni jazz bas). Na gitarama, medjutim, vise preferiram 22 praga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim priliku da malo spamujem na ove dve muzicke teme na kojima sam domacin, unapred se izvinjavam moderatorima biggrin.gif

 

Ako nekoga zanima kako svira taj Dushan S i sa kim, Holiday 15.10. sreda 22h, grupa Trigger.

(Po gradu se plakatira kao Brucosijada)

Ulaz standardnih 100 din, jeftino pivo i sve sto vole mladi :wink:

 

Na ovoj temi sam odgovarao na pitanja koliko su tastatura i internet dozvoljavali, osecajte se slobodnim da svratite nesto ranije na mesto zlocina ako zelite i pitate jos ponesto u vezi sa sviranjem opremom itd. Neke stvari je mnogo lakse objasniti sa gitarom u rukama.

 

Za sva pitanja tema je:

http://www.yumetal.net/forum/viewtopic.php?t=11929

Vidimo se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojacalo Peavey Bandit 112

 

user posted image

 

Gitra Washburn Mercury kao na slici washburn.mercury1.jpg samo je korejska, kad bude para bice USA!

 

U zadnje vrijeme sviram i Shot gitaru (solidna gitara u stilu ESP) i Invictus-ovog Fendera sa EMG magnetom!

 

Necu da se zalim ovo je super kako je znalo biti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimaju me razlike izmedju razlicitih Tube Screamer pedala:

 

TS9DX

 

user posted image

 

"Warmth, sustain, and stunning tone. That is what the original Tube Screamer brought to the table. Besides the original TS9 tone, the TS9DX offers 3 unique new settings, +, Hot, and Turbo, all of which are used for adding low-end crunch."

 

$107.99

 

TS9

 

user posted image

 

"The reissue of the Tube Screamer is just like the original. Same factory, same hand wired analog circuitry, same famous seasick green paint, and the same warm overdrive that made the original one of the all-time classic pedals."

 

$99.99

 

TS7

 

user posted image

 

"Often imitated but never duplicated is the popular Ibanez Tubescreamer. This piece isn't just another stompbox, it's an institution. With its classic subtle-but-smooth overdrive, the Tubescreamer expands the expressiveness of your guitar while maintaining its tonal integrity. If you are looking to adjust the tone, just use the traditional three knob configuration with an added "hot" switch for an extra gain boost."

 

$44.99

 

Razlika u ceni je deluje nekako previshe mala izmedju prva dva, a previshe velika izmedju njih i treceg... What's the catch?!?!

 

Takodje, da li je osetna razlika izmedju originalnih Tube Screamera i ovog TS9?

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlika je u tome sto ts9dx ima vise modova... tacnije jos jedan knob (tacnije switch) kojim menjas modu kome se nalazis, a modovi su sledeci:

 

ts9-isto ko obican ts9

hot,turbo i + koji ti jelte daju vise mogucnosti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dopunim ivana:

Na prvoj slici je Tube Screamer "na steroidima" (na kome mozes da dobijes i ton slican originalnom, ali i nesto vise

Na drugoj slici je replika originalnog TS-a

Na trecoj ti je varijanta"nemate dovoljno novca za pravi, a hteli biste nesto sto radi jako slicno, napravljeno u nepoznatoj maloj azijskoj drzavici, a da opet pise ibanez na kutiji"

biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

\"]

 

Razlika u ceni je deluje nekako previshe mala izmedju prva dva, a previshe velika izmedju njih i treceg... What's the catch?!?!  

 

Takodje, da li je osetna razlika izmedju originalnih Tube Screamera i ovog TS9?

 

Ovo je zapravo bilo pitanje, tnx na prevodu biggrin.gif

 

Razlika izmedju prva dva je $8 = 6,8 EUR sto je basicly nista, za te pare ne mogu da kupim ni onu plasticnu odvrtku za civije smile.gif ... Da li onda postoji mogucnost da su zbog vishe mogucnosti TS9DX neke osnovne funkcije odradjene slabije nego kod TS9??? I da li je neko probao ove "next generation" TS pedale??? Ako jeste kod nas, na kakve je cene nailazio???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ti napisah u proslom al ne slusas, ts9dx je pedala sa 4 moda rada, od toga je jedan identican ts9, jedan je ts9+ odnosno ts9 sa malo cvrscim zvukom , i jos dva moda, hot i turbo koji kolko sam shvatio se vise koriste za ritam...

 

Onaj zbog koga bi ti kupio ovu pedalu biggrin.gif koristi ts9, tako da ja da sam na tvom mestu verovo bi u ovo da je ts9dx isto sto i ts9 + malo vise za male pare smile.gif i uzeo bi njega.... samo ne znam gde ces ga naci sad.gif(((

 

Ako si pod ovim new generation ts podrazumevaio ts7, kao sto rekoh cena mu je u sky music 90e (duplo vise nego odakle si ti uzimao cene za ove pedale !!!!!!) pa prosetaj i probaj ga...

 

Mene isto zanima gde u srbiji moze da se kupi doticna pedala, ali kako jos uvek nisam dobio odgovor ni na pitanje vezano za boss (osim u oglasima), sumnjam da cu i na ovo dobiti sad.gif

 

srecno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene isto zanima gde u srbiji moze da se kupi doticna pedala, ali kako jos uvek nisam dobio odgovor ni na pitanje vezano za boss (osim u oglasima), sumnjam da cu i na ovo dobiti

Pa ljudi, imate dve ipo muzicke radnje u gradu, obidjete ih i ako ne nadjete nesto tamo onda ostaju jos oglasi i rodbina u inostranstvu...Nema tu mnogo mudrosti.

Postoje ljudi koji po narudzbi donose opremu iz inostranstva, ali su pedale suvise jeftine da bi ih donosili, jednostavno se ne isplati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si pod ovim new generation ts podrazumevaio ts7, kao sto rekoh cena mu je u sky music 90e (duplo vise nego odakle si ti uzimao cene za ove pedale !!!!!!) pa prosetaj i probaj ga...  

 

OK ducko, onda ces mi pokazati gde je novi Sky, posto ga josh nisam overio, probacu i videti...

 

nalazenje nije problem jer mi za Novu, ujna dolazi na gajbu (pa ako sam vec izvisio za djitru dok sam tamo ne odem) i donosi sta budem hteo... pare od exkurzije ce ipak posluziti u prave svrhe smile.gif ...

 

Jedino ne znam da li smem da poredim taj soc Screamer sa ovim TS9...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je mali problem, mozes ts7 da probas al sta ako oces ts9? kupujes ga totalno na slepo, a sto je veci problem $100 nije mala para pa da kazes ma ko ga jebe i ako omasim prodacu je ladjano... zato bolje malo trazi neki sound sample nego sto citas te komentare... wink.gif

 

za dusana:

 

pitao sam za prodavnicu da bih mogo da probam na sta to lici, ne da bih kupio smile.gif) za kupovinu postoji rodbina smile.gif))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje ljudi koji po narudzbi donose opremu iz inostranstva, ali su pedale suvise jeftine da bi ih donosili, jednostavno se ne isplati

 

uvek postoji mogucnost da se skupi par ljudi koji bi narucivali pa zajedno naruce i time ispune minimum kvotu tongue.gif ali kad sam video kolko uzimaju kasapinu za gitaru pitanje je koliko se ovaj vid isplati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...