Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

zasto se svaki put kad neko pomene zoom-a, ovde odmah organizuje redaljka. icon_smile.gificon_smile.gif

Ја мислим да сваки човек који хоће да постави први пост на МзМ одлучи да то буде 'а шта ви мислите о Зоом-у'. Па јебем му матер, нека се отвори једна стики (како изгледа кул овако ћирилицом) тема која би се звала Зоом 202 icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif Или, све што сте хтели да питате о Зоом процесорима а нисте смели у стварном животу...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Darko, bez ljutnje, ali da li ti to zafrkavaš ljude ovde na forumu ili imaš selektivno gubitak pamćenja? Još pre par nedelja si mi slao PP, pitao me isto pitanje o pragovima koje i sada pitaš, dobio isti odgovor koji su ti ljudi dali i ovde na temi, tražio mi telefon i ja sam ti poslao Žan-ov telefon, već ga imaš.

neki je nesporazum u pitanju.

 

nekim cudom ja nijesam dobio tvoj odgovor sto me je zacudilo jer znam da ljudima odgovoris prilicno brzo i iscrpno. Evo sam jos jednom provjerio privatne poruke i nema nista. Stvarno cudno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne veruj dok ne vidiš!!!

Pogledaj neke njegove radove pre nego što mu daš gitaru.

 

I molim te javi mi posle ko ti je radio, kako i za koje pare.

 

Hvala! icon_rockdevil.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Ocu.... Nemas frke.

 

poz.

 

icon_rockdevil.gificon_rockdevil.gificon_rockdevil.gifmusik19.gifmusik19.gifmusik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

neki je nesporazum u pitanju.

 

nekim cudom ja nijesam dobio tvoj odgovor sto me je zacudilo jer znam da ljudima odgovoris prilicno brzo i iscrpno. Evo sam jos jednom provjerio privatne poruke i nema nista. Stvarno cudno.

Tja, možda mailbox haludži nešto ili ti je bio pun do vrha, ko će znati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

ucinilo mi se da je neko od vas rekao da je CS stavljao pedalu kao booster ispred pojacala? ako nije tako, ja se izvinjavam, boga ti. icon_smile.gif

 

 

zasto se svaki put kad neko pomene zoom-a, ovde odmah organizuje redaljka. icon_smile.gificon_smile.gif

 

elem, pre nego sto popljujete zoom efekte, treba da pitate coveka na kom je nivou sviranja gitare, i za sta mu treba procesor. ako pocinje da svira i ako mu treba za vezbu onda je jedan obican zoom 505 korisniji od "mesa boogie triple rectifier mega booster ultra turbo gain distorzer" zato sto coveku omogucava da se "upozna" za raznim efektima, cuje sta oni u stvari rade i nauci da namesta zvuk. malo chorus, reverb, delay, room, phaser, ovo-ono... nakon sto je preraste sam ce znati sta mu treba i lakse ce se snaci pri kupovini sledeceg, boljeg, komada opreme.

 

moja dva dinara (druze icon_wink.gif)...

to za vajfert=> pivopije.gif .Sto se Chuck-a tice,on nije koristio pedale jos od '93,tj. do Individual-a(znaci,na prva tri albuma koristio je Boss DS-1 i neka drugA Marshall pojacala).To za Zoom...pa ovako...i ja bas nisam iskusan u sviranju...ali...znam dobro sta je zoom...probao sam ga...umesto dz-dz-dz....dobijes...zz-zz-zz...zar nije bolje kao sto sam mu ja rekao da uzme neku pedalicu,tipa Boss ili Marshall i przi preko kompa,kao ja(jos se nema para za pojacalo)?... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

do Individual-a(znaci,na prva tri albuma koristio je Boss DS-1 i neka drugA Marshall pojacala).

Individual Thought Patterns je peti album Death. icon_wink.gif

Imaš pre toga Human (1991), Spiritual Healing (1990), Leprosy (1988) i prvi Scream Bloody Gore iz mislim '87. No verovatno sve to znaš, samo si se se zaEbo u brojci.

 

musik19.gif Ako se štekaš direkt u comp, gledaj da bar imaš neki speaker simulator. Jako je loše kada ti se uši naviknu na onaj loš zvuk sa pojačala sa linearnom karakteristikom (Hi FI), kao što je comp. Posle će ti trebati godine da očistiš svoj zvuk, tačnije kriterijum po pitanju istog...

 

Jebiga, u normalnim zemljama nema ovakvog krpljenja dupeta... Tamo svi od starta imaju normalnu opremu, samim tim i nemaju izvitoperen kriterijum/sluh, i tako imaju i bolji zvuk.

Sad but true... icon_sad.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Individual Thought Patterns je peti album Death. icon_wink.gif

Imaš pre toga Human (1991), Spiritual Healing (1990), Leprosy (1988) i prvi Scream Bloody Gore iz mislim '87. No verovatno sve to znaš, samo si se se zaEbo u brojci.

 

musik19.gif Ako se štekaš direkt u comp, gledaj da bar imaš neki speaker simulator. Jako je loše kada ti se uši naviknu na onaj loš zvuk sa pojačala sa linearnom karakteristikom (Hi FI), kao što je comp. Posle će ti trebati godine da očistiš svoj zvuk, tačnije kriterijum po pitanju istog...

 

Jebiga, u normalnim zemljama nema ovakvog krpljenja dupeta... Tamo svi od starta imaju normalnu opremu, samim tim i nemaju izvitoperen kriterijum/sluh, i tako imaju i bolji zvuk.

Sad but true... icon_sad.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Maa znam,imam sve od Death i bootlege i unreleased...,covece Chuck je moj alter ego.Jes' to ,u pravu si za zvuk,ali stvar malo vadi CIT kabinet modeling izlaz iz pedale(mozda si ga primetio kad si probao Metal Master),kao simulira pojacalo i to fino zvuci mada nije isto:da: ...naravno,ne preporucujem da se steka pedala,npr. Boss-ova sa obicnim izlazom u komp icon_da.gif . A to da se ne naviknem na los zvuk...pa zato i idem svaki vikend na probe icon_smile.gif

pivopije.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel neko probao Digitech- The Weapon (signature pedala gitariste Disturbed)?

Video sam je u Artistu, kosta oko 9000 ili tako nesto. Nije samo distorzija, ima jos stvarcica

...sa digitechovog sajta:

Seven signature Dan Donegan tones, each incredibly distinctive

Effects include: Sitar Simulator, Pitch Shift, Distortion, Reverb

and more

Amp and CIT™ mixer outputs

Custom artist pedal gig bag

Authentic Dan Donegan guitar pick

Digitech pedal power supply included

 

 

 

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

.zar nije bolje kao sto sam mu ja rekao da uzme neku pedalicu,tipa Boss ili Marshall i przi preko kompa,kao ja(jos se nema para za pojacalo)?...

zapravo, ja mislim da nije bolje. icon_smile.gif

 

biti iskusan u sviranju, izmedju ostalog znaci i znati namestiti zvuk i dobii ono sto zelis pomocu opreme koju imas, zar ne? posto se niko nije naucen rodio, onda mislim da je bolje za 50 evra kupiti neku gomilu efekata koji su upakovani u kutiju na kojoj pise zoom i experimentisati sa tim. pomocu zooma sam naucio sta je to reverb, kompresor, eq, room, delay, phaser, autowah, i ko zna sta jos (a takav zoom danas moze da se nadje za relativno male pare). to je u stvari nikad bolja investicija, i bez obzira na to sto sam ga odavno prodao, uopste ne mislim da sam se zeznuo sto sam ga kupio i koristio.

 

dosta procesora ranga zoom-a ima line-in izlaz pa mozes da se stekujes preko njega u komp, a to je po meni bolja opcija nego iz pedale u komp. to sto on taj gitarski signal ne propusta takav kakav je (cak ni u bypass modu), nego ga sempluje pa nesto izmenjenog salje na izlaz, to je druga stvar, no iskreno receno, covek koji kupi zooma jos uvek ne bi mogao da izuce mnogo bolji rezultat iz skuplje opreme, a i sumnjam da neko pocinje da svira na gitari od xyz eura. dobra osobina jefitinih procesora je sto zvuce slicno sa svakom gitarom, pa i onom najjeftinijom, kakve se obicno kupuju na pocetku "karijere".

 

kasnije, kad predjes kilometrazu, onda potrazis dobru gitaru, a dobra gitara je ona koja ima TON kakav TI zelis, i shodno tome treba ti i DOBRA oprema koja ce taj ton da REPRODUKUJE onako kako si TI zamislio. tek u tom trenutku iz price otpada zoom cija je najgora osobina ta sto na njemu zvuce isto najskuplji les pol i najjeftinija daska. icon_smile.gificon_smile.gif

 

to je bar moje misljenje...

ziv bio! pivopije.gificon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

.zar nije bolje kao sto sam mu ja rekao da uzme neku pedalicu,tipa Boss ili Marshall i przi preko kompa,kao ja(jos se nema para za pojacalo)?...

zapravo, ja mislim da nije bolje. icon_smile.gif

 

biti iskusan u sviranju, izmedju ostalog znaci i znati namestiti zvuk i dobii ono sto zelis pomocu opreme koju imas, zar ne? posto se niko nije naucen rodio, onda mislim da je bolje za 50 evra kupiti neku gomilu efekata koji su upakovani u kutiju na kojoj pise zoom i experimentisati sa tim. pomocu zooma sam naucio sta je to reverb, kompresor, eq, room, delay, phaser, autowah, i ko zna sta jos (a takav zoom danas moze da se nadje za relativno male pare). to je u stvari nikad bolja investicija, i bez obzira na to sto sam ga odavno prodao, uopste ne mislim da sam se zeznuo sto sam ga kupio i koristio.

 

dosta procesora ranga zoom-a ima line-in izlaz pa mozes da se stekujes preko njega u komp, a to je po meni bolja opcija nego iz pedale u komp. to sto on taj gitarski signal ne propusta takav kakav je (cak ni u bypass modu), nego ga sempluje pa nesto izmenjenog salje na izlaz, to je druga stvar, no iskreno receno, covek koji kupi zooma jos uvek ne bi mogao da izuce mnogo bolji rezultat iz skuplje opreme, a i sumnjam da neko pocinje da svira na gitari od xyz eura. dobra osobina jefitinih procesora je sto zvuce slicno sa svakom gitarom, pa i onom najjeftinijom, kakve se obicno kupuju na pocetku "karijere".

 

kasnije, kad predjes kilometrazu, onda potrazis dobru gitaru, a dobra gitara je ona koja ima TON kakav TI zelis, i shodno tome treba ti i DOBRA oprema koja ce taj ton da REPRODUKUJE onako kako si TI zamislio. tek u tom trenutku iz price otpada zoom cija je najgora osobina ta sto na njemu zvuce isto najskuplji les pol i najjeftinija daska. icon_smile.gificon_smile.gif

 

to je bar moje misljenje...

ziv bio! pivopije.gificon_smile.gif

icon_smile.gifpivopije.gif .

ALi,pazi,sta ako ovaj lik sto hoce Zoom-a polovnog da uzme svira probe?! icon_smile.gif Mislim,daj stvarno ne bi ti valjda u studiju koristio Zoom,pa jos 505-icu?Nisi valjda ozbiljan... icon_smile.gif ...s druge strane,ako hoce samo kuci svira dzitru,onda Zoom nije taako los.To o protzovima sam naucio malo kod druga ,on ima Digitech protz...tako da o reverbu,delay,i svim tim kuradama znam i ja ponesto... icon_smile.gif

Ziv ti bio! pivopije.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel neko probao Digitech- The Weapon (signature pedala gitariste Disturbed)?

Video sam je u Artistu, kosta oko 9000 ili tako nesto. Nije samo distorzija, ima jos stvarcica

...sa digitechovog sajta:

Seven signature Dan Donegan tones, each incredibly distinctive

Effects include: Sitar Simulator, Pitch Shift, Distortion, Reverb

and more

Amp and CIT™ mixer outputs

Custom artist pedal gig bag

Authentic Dan Donegan guitar pick

Digitech pedal power supply included

 

 

 

user posted image

Sudeći po onome što sam čuo na oficijelnom sajtu, pedala je prilično opaka. Da, nije samo obična pedala već ima par (dojajnih) distorzija i neki mistični klin koji je takođe ok. Inače, Dan Donegan je gitarista benda Disturbed icon_smile.gificon_smile.gificon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esej o procesorima/multiefektima povodom ZOOM teme.

 

Ja se u principu slažem sa Gargamelom. Procesori su jako korisna stvar da se nauče osnove.

 

Sećam se da sam pre nekih desetak godina, kada nije bilo ovoliko procesora na tržištu, govorio da su jedine dve sprave koje se isplate BOSS GT 5 za tadašnjih 1200 maraka, ili ZOOM 505, za 100 maraka.

Onaj prvi je tada koštao kao i već tada zastareli modeli Digitech-a RP 10 ili 7, i znao je sve što nijedan drugi kod nas na tržištu nije. I dan danas drži cenu manje-više. Malo ljudi zna, ali je GT 3 pojednostavljena verzija GT 5, a GT 6 (pazi sad) pojednostavljena i modernizovana verzija GT 3. GT 8 je nešto moderniji GT 6.

ZOOM 505 sam preporučivao početnicima iz istih razloga što ih je Gargamel naveo.

U to vreme zaista nije bilo sprave koja bi se osim ove dve isplatila.

 

Bio sam veliki zaluđenik za procesore, i dan danas jesam u suštini, ali sam shvatio da sam korišćenjem šugavih zvukova pokvario uši. Ja sam godinama koristio BOSS ME-6B na mom basu, i mislim da je to jedini procesor koji ima lošiji dist od ZOOM-a. icon_smile.gif

 

Mnogo mi je trebalo vremena da očistim svoj zvuk. Četiri godine sam svirao na vrlo redukovanoj opremi, koja se sastojala od gitare, kabla i pojačala. Postepeno sam počeo da koristim efekte ponovo, ali samo ako bih uspeo da zadržim prirodnost osnovnog zvuka.

Činjenica je da mi je mnogo pomoglo iskustvo koje sam stekao baš sa procesorom.

 

Danas imamo đumle procesora. Danas čak i basisti mogu da biraju. (Za basiste je do pre koju godinu izdor bio BOSS ME-8B, ZOOM 5506, i Digitech RP 8 za bass, i ništa više.)

 

U osnovi je vrlo korisno imati ga.

Činjenice:

-Naučićeš o efektima jako puno (pogotovo ako spadaš u vrlo malobrojnu grupu ljudi, koji čitaju OWNER’s MANUAL).

-Dobijaćeš svakakve nadimke zbog preteranog korišćenja nekih efekata, na primer „Flendžer“ između imena i prezimena. icon_smile.gif

-Posle ćeš shvatiti da to ipak nije to, ali nakon što se o’ladiš za koju godinu, imaćeš zaista SVOJ zvuk i tada možda i prodaš procesor.

 

Ja moj nisam prodao, štaviše, kupio sam još jedan ART ECC, pa sada ima i amera pored japanca, i totalno su različiti.

Ni pedale nisam prodao, mada ih retko koristim, ali bar znam da ih koristim koliko-toliko.

 

Poenta:

 

Procesor – DA. Koristan je, i to je stvar koju muzičari često menjaju za drugi, bolji, noviji i vrlo retko ima zaista dobar ton, što ćeš svatiti što ga duže koristiš.

 

ZOOM - važi sve što i ostale procesore, jedino što ZOOM zaista ima loš zvuk, i bolje kupi nešto malko bolje. Dodaj koji evro i kupi onu malu igračku od Digitech-a što ima isto dve pedale, i isto je govno kao i ZOOM, samo nije baš toliko redak proliv. To je samo govno. Sa tim ćeš malko manje sjebati sluh. icon_smile.gif

 

Generalno ZOOM:

ima EQ kojem su fiksirani notch filteri uvek na lošem mestu i razdešeni, a takve imaš barem jedan u EQ-u, i to na boljim modelima. Najčešće mu je samo srednji parametarski, a na 505 nije ni to. Tamo imaš četiri fiksna (naravno promašena) i 50 preseta sa različito podešena ta četiri filtra.

Reverb je vrlo loš kod te firme, a i modulacioni efekti su mu vrlo tanki, čak i za japanski kriterijum.

Kompresor je nešto najgore što je ZOOM ikada napravio. Ja sam probao 1010, 2020, 3030, 4040, 505, 506, 505 II, i onaj „Lepi Bora iz Slatkog Greha“ model, kanda 9002PRO.

Ni na jednom modelu nisam naišao na funkcionalan kompresor. Sve su to sjebani limiteri, i to loši.

 

Distorzije ove firme su prirodne koliko su im dobri kompresori na multiefektima. icon_smile.gif

Tanke su i bez dinamike. Sve zvuči isto...

 

Ako je ikako moguće, ova firma treba da se izbegava po mom mišljenju.

Za učenje efekata je svaki procesor dobar, a mi što vičemo da je ZOOM loš i da je bolje kupiti nešto drugo smo svi probali te ZOOM-ove.

 

Dakle u pravu su oni koji kažu da je dobro uzeti makar i to govno za vežbanje, ali i oni koji kažu da je ZOOM jako loš. Nije on bez razloga najjeftiniji.

 

Poređenje:

Recimo da imamo u selu najružniju glupu fufu koju je celo selo karalo, i sada se pojavi mladi šiljokuran sa namerom da to isto poševi da bi skinuo đanu. Neko će reći „tako je sine, svi smo mi to taslačili ranije, pa našli normalne ribe posle“, a neko kaže „nemoj tu, to su svi drndali i svi se slažu da je loša, eno ti ona druga malko mlađa radodajka, ona traži jedno piće više ali bar zna nešto, a posle ćeš svakako naći nešto bolje“.

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poređenje:

Recimo da imamo u selu najružniju glupu fufu koju je celo selo karalo, i sada se pojavi mladi šiljokuran sa namerom da to isto poševi da bi skinuo đanu. Neko će reći „tako je sine, svi smo mi to taslačili ranije, pa našli normalne ribe posle“, a neko kaže „nemoj tu, to su svi drndali i svi se slažu da je loša, eno ti ona druga malko mlađa radodajka, ona traži jedno piće više ali bar zna nešto, a posle ćeš svakako naći nešto bolje“.

Ovo je genijalno! icon_smile.gificon_smile.gificon_da.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...