Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Guest Ivan88

A ti nemoj da zameris ni meni ni bilo kome drugom ako nesto doda vezano za tvoj odgovor :wink:

 

ne razumem bas najbolje, no potrudicu se smile.gif) (da ne zamerim naravno tongue.gif)

 

 

Mali kombo 150 - 200 eura

 

jel ovo stamparska tongue.gif greska? jesi teo da napises 50 ili 150?

 

klasicna varijanta, glava lampas + kutija 350-450 eura

 

Samo za glavu 350-450 ili i za glavu i kutiju?

 

posto u studiju u kome sviram, vlasnik mi rece da je njegovu marshall glavu platio 1000dm (doduse to je jedan od najjacih jcm 900 modela al opet...) i kutiju se ne secam kolko rece, ali sigurno mi je reko vise od 500dm

 

dakle govorim u markama, nostalgican sam tongue.gif

 

Na svim gilbertima je crtez, naravno. U korejskoj varijanti nema dimarzio magneta i ugradjen je TRS tremolo umesto pro-edge-a. Paravo da ti kazem, nije ni lako naci Gilbertov model, ibanez zadnih par godina pravi samo korejsku varijantu...

 

Bedak onda, tezak... ja sam zbog toga i teo da je probam smile.gif) i zato sto sam video da je svira emir hot :PPPP smile.gif) mada cemu ovo naravno?

 

U americi mozes naci sta god hoces po veoma malim cenama, narocito ako obilazis rasprodaje...Ali to je amerika. Za neku utehu ti je da su kod nas srazmerno niske cene.

 

Uh, ne znam bas... mislim za ovo niske cene... prvi problem je sto kod nas nema izbora (ili sam ja slep pored ociju?!)... ima dakle marshalla najvise al nema relativno jeftinih tranzistoraca od 40-100w tipa create,peavy itd... line 6 da ne pominjem tongue.gif (de si naso POD? i kolko je kosto... eto taman da uporedimo sa cenama americkim smile.gif)

 

E da, jos nesto me znaima, jel moze neko od ovih sto posecuju underground da mi kaze jel zadovoljan onim fenderom 90 delux? naravno mislim na samo pojacalo, dakle bez teranja procesora ili cega vec kroz doticni.. dakle clean/drive/more gain.... misljenje (ima vas ovde sigurno koji svirate u undergroundu al je pitanje kolko se oslanjate na to pojacalo... mislim samo na njega, ne na dodatne efekte??

 

 

pozdrav, ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ovo stamparska greska? jesi teo da napises 50 ili 150?

Pa ne znam da li bi bas nasao mali Marshall combo za 50 eura.

Ima odlicnih malih Marshall combo pojacala - lampasa, ali nisu bas jeftini

Samo za glavu 350-450 ili i za glavu i kutiju?

Za glavu i kutiju. Cena im je relativno mala jer nema potraznje. Kome danas treba ogroman marshall?

Uh, ne znam bas... mislim za ovo niske cene... prvi problem je sto kod nas nema izbora (ili sam ja slep pored ociju?!)... ima dakle marshalla najvise al nema relativno jeftinih tranzistoraca od 40-100w tipa create,peavy itd... line 6 da ne pominjem (de si naso POD? i kolko je kosto... eto taman da uporedimo sa cenama americkim )

Nisu niske...Ja sam sve sto imam nasao po jos nizim cenama biggrin.gifsmile.gif

Ali posto i sam nekad nesto prodajem, ne bi valjalo da preterujem sa istinom :mrgreen:

Moras malo da trazis...Kupujes oglase svake nedelje, zoves telefone, interesujes se...Drugi problem je sto se svi vezu za instrument koji imaju...Najbolje je kad stalno nesto menjas i uzimas drugo, sve dok ne naletis na nesto sto te bas usralo, i onda zadrzis tu gitaru/komad opreme. Ne mozes odmah otvoriti novine i naleteti na pojacalo svojih snova.

Pod sam nasao u oglasima, izasao me tada oko 300e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

Pa ne znam da li bi bas nasao mali Marshall combo za 50 eura.

Ima odlicnih malih Marshall combo pojacala - lampasa, ali nisu bas jeftini

 

Mislio sam da si napiso marshall combo 150w - 200eura smile.gif) a ne marshall combo 150-200 eunra... zato me je zbunilo smile.gif)

 

inace, moze neki primer za ovo? sta se podrazumeva pod mali marshall combo?

 

 

e da, jos par pitanja vezana za 'malo slabija' pojacala... prvo jel moze recimo ovaj marshallov hibrid od 20w da izgura (malu) svirku (probu verujem da moze)?... ako ne sam od sebe onda sa ozvucavanjem

 

e da, jos nesto, jel valjaju cemu direktni izlazi (emulated line out) na doticnim pojacalima? daju li relativno realan zvuk? I ukoliko se doticni koristi, oce li onda iskljuciti zvucnik na pojacalu ili mogu da se koriste zajedno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace, moze neki primer za ovo? sta se podrazumeva pod mali marshall combo?

Combo od nula do recimo 35w biggrin.gif

e da, jos par pitanja vezana za 'malo slabija' pojacala... prvo jel moze recimo ovaj marshallov hibrid od 20w da izgura (malu) svirku (probu verujem da moze)?... ako ne sam od sebe onda sa ozvucavanjem
Ma moze cak i salu da izgura, ako ga ozvucis, ali je poenta da malo pojacalo ne moze da stvori neku preterano ubedljivu farbu. On ce se cuti jace preko razglasa ali ce i dalje zvucati tanje.
e da, jos nesto, jel valjaju cemu direktni izlazi (emulated line out) na doticnim pojacalima? daju li relativno realan zvuk? I ukoliko se doticni koristi, oce li onda iskljuciti zvucnik na pojacalu ili mogu da se koriste zajedno?
Pretpostavljam da mislis na line out iz pojacala, ne iz procesora?

Ako je realan zvuk za tebe da sa line out-a dobijes isto ono sto se cuje iz zvucnika na pojacalu, razocaraces se. Line out je linijski signal, nema nikakve veze sa pojacanim signalom koji tera zvucnik. Ako priljucis line out tvoje pojacalo ce i dalje normalno raditi, znaci mogu da se koriste zajedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezano za bubanj, šta je 'click (track)

Idealno bi bilo kada bi svi bubnjari vezbali uz metronom...

Click track je jedan od kanala na magnetofonu ili digitalnom snimacu na kome je snimljen klik-tj metronom u tempu pesme. Ideja je da bubnjar svira uz klik da bi bio tacniji i izbegla se postepena padanja ili rast tempa u toku pesme, a kasnije je time olaksana eventualna montaza, u slucaju da je odsvirano vise take-ova bubnja. Znaci bubnjar prodje par puta pesmu i oni izaberu delove deonica i izlepe ih u celinu. Da nije click track-a to bi bilo nemoguce, jer bi se razliciti take-ovi razlikovali bar malo

(usput take je jedan prolaz snimanja bilo kog instrumenta u engleskom studijskom zargonu :wink: )

i šta znači (to) trigger drums'?

Najcesca asocijacija kad se pomene "ritam masina" je nerealan, deciji i neubedljiv vestacki zvuk bubnja. U stvarnosti, dobar deo danasnjih izdanja na sebi ima programiran bubanj koji je cesto tako vesto i pazljivo uradjen da je tesko prepoznati da li se radi ili ne radi o zivom bubnju. Takodje sve sofisticiraniji setovi elektronskog bubnja omogucavaju da bubnjar odsvira celu pesmu a da se kasnije izaberu zvuci za pojedine elemente bubnja. Ipak, kada bend i ima dobrog bubnjara a postoje dobri uslovi za snimanje, bubanj se "trigeruje". Na svaki element bubnja se kaci neka vrsta senzora koji detektuje udarac (trigger) tako da dok bubnjar svira akusticni bubanj, snima se i midi signal sa triggera u kompjuter, tako da je moguce kasnije zameniti neki od elementa bubnja zvukom iz samplera. Ili se na postojeci zvuk lepi jos jedan zvuk koristeci signal iz triger-a. Na primer kanal na kom je snimljen bas bubanj se mute-ira, a signal sa trigera koji je bio prikacen na bas bubnju vuce zvuk nekog drugog bas bubnja koji bolje lezi u pesmi koristeci sampler. Ili se recimo ostavi zvuk sa dobosa, ali se podeblja sa jos jednim, drugacijim zvukom opet koristeci triger koji je bio prokacen na bubnjarev dobos. Tako je cesto moguce i snimiti kompletan bubanj preko trigera, i koristiti samo samplove. To je cesto i prijatnije za bubnjare nego da sviraju na elektronskom bubnju:Sviraju na svom, normalnom kompletu, a bubanj je kasnije moguce editovati i menjati bez granica. Ako sam dobro obavesten, Images and Words Dream T. je ceo trigerovan bubanj, a recimo...(ne pada mi nista drugo sad na pamet)onaj album od HIM gde je pretending je ili trigerovan, ili je bas strejt programiran bubanj.

 

Valjda sam uspeo dobro da ti objasnim biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, objašnjenja su sasvim jasna, ja sam imao neke ideje šta bi te stvari mogle biti, ali 'ko pita ne skita', a sad ko burek...

Moj omiljeni bubnjar je u jednom od rijetkih intervjua rekao da nikad ne koristi 'click track' pa sam znao da je tu radi o nekoj vrsti metronoma uz koji bubnjar svira, ali nisam bio skroz siguran...

Nego za onaj Dream Theater, znači o tome se radi... Ja sam bio siguran da je tu još nešto i tvrdio da je to elektronski bubanj, dok su mi ljudi govorili da nije, da imaju video snimci iz studija gdje lupa akustični bubanj, i 'ajd onda, u redu, ja znam svoje, oni znaju svoje... Nije meni problem shvatiti da je zvuk doboša ovakav ili onakav ili zvuk bilo kog dijela kompleta (imao sam prilike da vidim kako sve bubanj može zvučati), nego je meni najviše 'zapadao za uho' zvuk doboša pri prelazima - nemoguće bi bilo da tokom prelaza bubnjar lupa po dobošu a da svi udarci budu jednakog intenziteta. Razumijem da se kompresorom recimo može srediti da se tokom sviranja (ritma) udarci izjednače, ali tokom prelaza, doboš (odnosno mreža) ima svoju posebnu reakciju, i tu se jasno može vidjeti da li je to neki zvuk iz baze semplova ili je to pravi udarac...

U suštini, koliko ja vidim, snimanje uz korištenje triggera je korisno za istraživanje raznih frekvencija, da bi se izbjegli problemi prilikom miksovanja ili ne znam ni ja šta, ali nema do Sonora kojeg lupa Phil Rudd...

dakle govorim u markama, nostalgican sam

Kad ćeš navraćati do nas ovamo, mi još uvijek imamo marke, i to konvertibilne (da bar malo ublažiš nostalgiju)... I jel' Trigger radi šta (jel' se tako zvaše bend)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumijem da se kompresorom recimo može srediti da se tokom sviranja (ritma) udarci izjednače, ali tokom prelaza, doboš (odnosno mreža) ima svoju posebnu reakciju, i tu se jasno može vidjeti da li je to neki zvuk iz baze semplova ili je to pravi udarac...

U suštini, koliko ja vidim, snimanje uz korištenje triggera je korisno za istraživanje raznih frekvencija, da bi se izbjegli problemi prilikom miksovanja ili ne znam ni ja šta, ali nema do Sonora kojeg lupa Phil Rudd...

Da ti pravo kazem, moguce je koristiti samplove istog dobosa, udarenog na razlicitim mestima, na razlicit nacin, i praviti prelaze i deonice , koje je potpuno NEMOGUCE razlikovati od zivog bubnja...Samo se na kraju dolazi do toga da ako postoji dobar studio sa dobrim uslovima za snimanje, i dobar bubnjar, brze je i lakse snimiti ziv bubanj nego se maltretirati sa detaljnim programiranjem.

 

Sto se tice toga sta i kako radim, to bi sad bilo malo off topic, ovo nije tema o meni i tome sta radim :wink: Mozemo to i preko PP-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

Pretpostavljam da mislis na line out iz pojacala, ne iz procesora?

Ako je realan zvuk za tebe da sa line out-a dobijes isto ono sto se cuje iz zvucnika na pojacalu, razocaraces se. Line out je linijski signal, nema nikakve veze sa pojacanim signalom koji tera zvucnik. Ako priljucis line out tvoje pojacalo ce i dalje normalno raditi, znaci mogu da se koriste zajedno.

 

 

Hmm, sad mi ovo bas nije jasno L;)

 

mozda ga nisam bas najbolje oslovio no:

 

In addition to great tones the AVT20 features a CD input, Speaker Emulated DI output, Headphone jack (which mutes the speaker for 'silent' practice),

 

ili:

 

The Emulated Headphone jack and Emulated Line Out make this the perfect practice or recording amplifier.

 

dakle na to sam mislio. Inace u medjuvremenu sam sazno odgovor, ako emulated output koristi na avt (20,50, verovatno i ostali modeli kao i vecina pojacala) nece se nista cuti na zvucniku....

 

 

e da, imam jedan predlog... da se ovoj temi promeni ime ( u pojacala ili sta vec) i da se otvori jos par slicnih tema (za efekte, gitare, sta vec...) posto se na ovoj temi uglavnom diskutovalo o pojacalima i pojacalima vs procesorima.... i napunismo dve strane... sad kad neko pokrene temu nevezanu za pojacala, ima se napuni jos 5 strana i tome slicno i onda to cini stvari vrlo necitljivim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In addition to great tones the AVT20 features a CD input, Speaker Emulated DI output, Headphone jack (which mutes the speaker for 'silent' practice),

Ako je speaker emulated, to logicno znaci da ima zvuk iz njega treba da lici na ozvuceno pojacalo...Ali nemoj da racunas da je to isuvise dobro.

Ako si tacno citirao, ocigledno pise da headphone jack mutes the speaker a ne i line out (sto je i standard na vecini pojacala)

e da, imam jedan predlog... da se ovoj temi promeni ime ( u pojacala ili sta vec) i da se otvori jos par slicnih tema (za efekte, gitare, sta vec...) posto se na ovoj temi uglavnom diskutovalo o pojacalima i pojacalima vs procesorima.... i napunismo dve strane... sad kad neko pokrene temu nevezanu za pojacala, ima se napuni jos 5 strana i tome slicno i onda to cini stvari vrlo necitljivim...

To bi bilo lepo, ali kao sto vidis, u realnosti je samo nekoliko ljudi postovalo na ovoj temi, tako ne znam sta bi se dobilo sa raslojavanjem i ovako skromne teme...Jer nije nista cudno da na bilo kojem ozbiljnijem forumu tema ima 20 - 30 stranica...U tome i jeste ideja, da tema sluzi kao neka vrsta malog skladista informacija. Namerno sam je pokrenuo iz upravo obrnute namere, da sto vise toga ide u jednu temu, da bi se malo fokusirala prica.

Mozda bi imalo smisla otvoriti odvojenu temu koja bi se ticala recimo tehnike sviranja gitare.

Inace ova tem ima do sada 225 pregleda...Ako se odbije pola na one koji su postovali gde su ostali? Hajde slobodno, ne ujedamo biggrin.gifsmile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene opet biggrin.gif

 

Zanima me razlika izmedju aktivne i pasivne elektronike u gitari jer sam saznao da moja gitara ima aktivnu elektroniku ali da su mi magneti pasivni

pa bih te zamolio da mi malo pojasnis sta to sve znaci jer se u takve stvari nimalo ne razumem, jedino sto znam je to da je aktivna elektronika bolja od pasivne (valjda)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe ne znam ko ti je to i kako objasnio...

Aktivna elektronika obuhvata i magnete, i koristi napajanje strujom iz baterije da se signal dodatno pojaca i modifikuje pre nego sto izadje iz gitare, dok kod pasivne, je li toga nema smile.gif

Ton je kod aktivne vise formiran u samim magnetima, i na neki nacin drvo i konstrukcija gitare automatski manje uticu na ton nego inace.

Aktivna elektronika je bila jako popularna u jednom periodu tokom osamdesetih, ali se pokazalo da sve i nije tako sjajno. Mnogo se vise zadrzala u svetu Bas gitara, jer je zgodno imati vecu kontrolu tona na samom basu pre nego sto ode u amp.

Na gitarama ces aktivnu uglavnom videti na usko heavy orijentisanim gitarama i na gitarama koje imaju malu masu tela, pa je potrebno da se ton "izvuce" vise iz aktivne. To je ujedno i minus za aktivnu sto se tice vecine gitarista...Nema licnog pecata gitare, EMG magneti zvuce vrlo slicno na sta god da ih usrafis, itd. Neces dobiti preterano plemenit ton od aktivne, to je sigurno, ali ako hoces samo da rifasis i przis na gitari, to je onda ok.

Inace kao sto sam vec i rekao, neko te je lose informisao...Elektronika je sve zajedno, magneti, zice, potenciometri. Aktivni magneti traze druge potove, itd.

Ja licno ne volim aktivnu, zvuk mi je tako kastriran, a individualnost svakog instrumenta dolazi mnogo vise do izrazaja bez aktivne. Naravno ima i ona svoje. Kad treba snimiti neke rammstein gitare, aktivna daje instant rezultat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E hvala ti puno napokon mi je jasno biggrin.gifa: ...e da jos nesto, da li bi imalo potrebe da promenim magnete na gitari da bih iskoristio (kao) njen pun potencijal jer mi je dosta ljudi reklo da je prava steta sto imam Duncan Designed Magnete na ovako dobroj gitari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne manjaj magnete.

Prvo, ako se radi o iole ozbiljnijoj gitari (ne znam tacno tvoju gitaru i njene specifikacije, pa ne znam ni o kojim S. Duncan-ima se radi) magneti koji su na njoj su tu sa razlogom, ili zato sto su jeftiniji za proizvodnju nego neki drugi biggrin.gif ili zato sto u kombinaciji sa tim drvetom i gradjom gitare daju najbolji rezultat...

Magneti se obicno menjaju ako tacno znas sta ti se ne dopada u tonu gitare i sta je tome razlog (ne moraju biti magneti) i ako naravno dobro znas sta ces dobiti kao rezultat od kojih magneta. Napolju postoje recimo varijante da kupis bilo koji model Duncana, odneses ga kuci i stavis an gitaru, ako ti se ne svidja zamenis ga za drugi i tako sve dok ne nadjes ono sto ti radi. U ovim nasim uslovima gde treba da narucis nesto ili da uzmes od nekoga ko ti nece zameniti ili jednostavno nema izbor je bas nezgodna varijanta. Drugo, kod nas su toliko jeftinije gitare, da je bezveze dati za nove magnete cifru koja je jednaka kupovini jos jedne gitare ili OK pojacala.

Magneti se obicno menjaju kod nekih gitara koje imaju univerzalniji profil. Recimo skines sve sa strata, i nabudzis ga u heavy gitaru. (ili obrnuto, skines standardne magnete i stavis neki ludi vintage set).

Kod gitare koja je heavy kao tvoje, to bi imalo smisla ako je stvarno dobar komad drveta, a to ti moze reci jedino neko ko se JAKO i STVARNO razume u to pa da stavis neku EMG varijantu, drugi set Duncana koji je bas przacki, ili Bill Lorens-ove magnete (Dimebag Darell ih koristi), ako stvarno hoces najbolje i spreman si na projekat potrage za doticnim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, ako se radi o iole ozbiljnijoj gitari (ne znam tacno tvoju gitaru i njene specifikacije, pa ne znam ni o kojim S. Duncan-ima se radi)

 

Problem je u tome sto magneti nisu pravi vec kopije Seymour Duncan-a...Kao Duncan ih dizajnirao ali ih je neko drugi sastavio... a sto se tice zamene ja mislim da bi mi najvise odgovarao Friedman-ov model (Seymor-ov SH-4 JB) jer on ima istu gitaru, jedino doduse njegova je za razliku od moje Japanske napravljena u Americi :wink: ...a sto se tice Neck pozicije za to vec nisam siguran...

 

I da evo ti link sa specifikacijama... ako te zanima biggrin.gifa:

 

http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.ph...artno=KE3_Kelly

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mislim da sam ti donekle vec i odgovorio. Jednostavno ne treba da zuris. Sacekaj da probas vise gitara, steknes jos iskustva. Kad budes napredovao i tebi ce postati jasnije sta tacno hoces...Drugo sto pare koje ulozis u budzenje gitare na kraju ne mozes da vratis u zivotu. Verovatno bi gitara nesto bolje radila uz prave magnete, ali se postavlja pitanje da li bi onda jednostavno bilo bolje kupiti novu, bolju gitaru koja ima i bolje drvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da evo ti link sa specifikacijama... ako te zanima biggrin.gifa:  

http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.php?partno=KE3_Kelly

 

Kakva targija bem ti sunac!!!

 

Dušane, zna li se šta o nastavku snimanja onog albuma koji je opisivan od strane Mixermana? Ja sam pregurao sve ono, i vidim u onom zadnjem postu da je iz marta 2003. a prethodni je bio iz decembra 2002. - a i sam sadržaj posta objašnjava sve... Ali da li možda ima gdje nastavka, nisam stigao obići onaj forum? I još, jel' se saznalo slučajno o kome se tačno radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

ili zato sto u kombinaciji sa tim drvetom i gradjom gitare daju najbolji rezultat...

 

 

E bas sam to teo da kazem smile.gif

 

i ja sam razmisljo o menjanju doticnih, i uglavnom me je visoka cena sprecavala da to uradim, ali mi se cini da sam prilicno odusto kad sam u the guitarist naso clanak nekog baje iz saymour duncan o magnetima i tabeli koji magneti se slazu sa kojim telom (drvo naravno) i kojim vratom(!!!!!!!!!!!!!)

 

Onda sam svatio da su moji (isto duncan designed) tu iz takodje dva razloga smile.gif))

 

zato sto je to jeftinija varzija gitare smile.gif i zato sto verovatno odgovara kombinaciji mog tela/vrata....

 

e da, i najbitnije je sto ne znas kako ce zvucati u tvom instrumentu! smile.gif) prodavnice kod nas imaju jako mali ili nikakav izbor doticnih i ne znam kolko su raspolozeni da im odneses gitaru pa da ti ugrade jedne, pa da sviras, pa da ti ugrade druge i to da traje par dana smile.gif)... nemozes bas reci koristi ih moj idol pa zato ocu da ih kupim (veliki broj njih takodje na snimanjima koriste gibson lp recimo i fender stratocastere!!!), zavisi od ostale opreme, itd... a definitivno se ne mozes osloniti na sound clipove na sajtu smile.gif))

 

 

 

e a sad imam ja pitanje vezano za elektroniku... dali je neko budzio svoju da dobije jaci zvuk (dusane kolko sam svatio tvoja jem ima u sebi kolo koje daje dodatnih 25db ako se nevaram?!) ili nesto slicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva targija bem ti sunac!!!  

 

Dušane, zna li se šta o nastavku snimanja onog albuma koji je opisivan od strane Mixermana? Ja sam pregurao sve ono, i vidim u onom zadnjem postu da je iz marta 2003. a prethodni je bio iz decembra 2002. - a i sam sadržaj posta objašnjava sve... Ali da li možda ima gdje nastavka, nisam stigao obići onaj forum? I još, jel' se saznalo slučajno o kome se tačno radi?  

Na Jacksonovom sajtu od fotki gitara mnogo vise su mi se svidele fotke Briane Banks biggrin.gifsmile.gif Ovo je zaista originalno, nicipor glumica reklamira gitare :mrgreen:

Pazi, kad sam zavrsio citanje Mixerman-ovog dnevnika, isao sam svaki dan na taj forum u nadi da cu saznati bar nesto novo, toliko mi se svidelo.

Ako pogledas malo bolje u Mixerman-ovom forumu se nalazi i tema u kojoj se postuju komentari u vezi dnevnika, tu ces saznati da izmedju ostalog i oni sami nagadjaju ko je Mixerman i jos neke vaznije baje na forumu za koje je ocigledno da su neko i nesto "in the industry" a ne zna se ko su. U svakom slucaju, mislim da sam saznao vise o procesu snimanja albuma citajuci to, nego sve ostalo zajedno u zivotu :mrgreen:

e a sad imam ja pitanje vezano za elektroniku... dali je neko budzio svoju da dobije jaci zvuk (dusane kolko sam svatio tvoja jem ima u sebi kolo koje daje dodatnih 25db ako se nevaram?!) ili nesto slicno?

Fuck me if I know biggrin.gifsmile.gif

Prvi put da cujem nesto tako, moracu da proverim...Mada 25db vise je jako jako mnogo, ne znam bas za cifru, gitara ima normalan izlazni signal.

U Jam-u je normalna pasivna krajnje dosadna i standardna, nikakvih cudnih vezivanja...Sad mozda se u novijim Jem-ovima nesto ugradjuje, a da ja ne znam. Moja Djitra je stariji Jem iz 87. (da iskoristim priliku da se hvalisem, 44. jem po redu napravljen biggrin.gif :oops: biggrin.gif )

Ne znam sta tacno podrazumevas pod "budzenjem da se dobije jaci zvuk". Razliciti magneti imaju razlicit output, a aktivna daje jos jaci, ako to mislis? Ili mislis na jaci kao bolji zvuk?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da , Boro, danas u taksiju upaljen radio, i puste "neko te ima nocas" i na pola pesme ja se setim tvog pitanja u vezi sa zvukom bubnja. Pretpostavljam da ti najvise dobos zvuci cudnjikavo. Jeste to i kompresor ali se radi o takozvanom "gejtovanom" reverbu koji je bio jako u modi u USA produkciji 80-ih godina. Reverb je hall (ako ne znas, ako znas izvini sto sam mislio da ne znas biggrin.gifsmile.gif ) efekat koji stvara utisak prostora, a gate je uredjaj koji kada signal padne ispod odredjenog zadatog nivoa sece zvuk i "zatvara", koristi se u svim situacijama gde je potrebno izdvojiti glavni izvor zvuka od pozadinske buke ili propratnog suma. Recimo "gate" na gitari da bi bila potpuna tisina dok gitarista ne svira, gate-ovi na kanalima mixete u live situaciji, da recimo pevacki mikrofoni ne bi hvatali buku dok niko ne peva, itd.

Znaci 80-ih je glavna fora bila da se gate stavi na dobos posle reverba, tako da se rep od reverba na dobosu ne utisava normalno (brzo ali ipak postepeno)nego traje recimo pola sekunde i onda biva naglo sasecen (cim je je li presao zadatu granicu - treshold). Tako se dobije taj "eksplozivan" zvuk koji se naglo zavrsava. Opet se nadam da sam uspeo da ti nekako objasnim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Jacksonovom sajtu od fotki gitara mnogo vise su mi se svidele fotke Briane Banks  :D  :)  Ovo je zaista originalno, nicipor glumica reklamira gitare :mrgreen:

 

Jenna Jameson majku mu! Nije valjda da ima i Briana Banks?! 8O :? smile.gif

 

Fuck me if I know  :D  :)

 

E ovo je već pretjerano... smile.gifsmile.gifsmile.gif

 

(ako ne znas, ako znas izvini sto sam mislio da ne znas)

 

Ma samo piši, uvijek ima nešto što ne znam (ili znam otprilike što je još gore), tako da stručna objašnjenja uvijek dobro dođu... A usput, nešto o gate (pragovima) sam saznao u jednom Mixermanovom postu, mislim da je to spomenuo kad je snimao bubanj, da će ga morati tako dovesti u red, pa je napravio malu digresiju da objasni nešto o tome...

I da, skoro da nisam zaplakao od sreće u onom momentu kad je bend otišao na krstarenje (dal' to bi krstarenje ili nešto drugo nije ni bitno), a Willy izvadi svog Custom '67 SG-a i reče:'E sad ćemo snimati...'

Kakav bi to savršen happy end bio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jenna Jameson majku mu! Nije valjda da ima i Briana Banks?!    

biggrin.gifsmile.gifbiggrin.gif Ma sve su mi one iste, plave i sisate biggrin.gif

I da, skoro da nisam zaplakao od sreće u onom momentu kad je bend otišao na krstarenje (dal' to bi krstarenje ili nešto drugo nije ni bitno), a Willy izvadi svog Custom '67 SG-a i reče:'E sad ćemo snimati...'  

Kakav bi to savršen happy end bio...

Nije retkost da na albumu poznatog benda uopste nije svirao neko od clanova, i da je neko nepotpisan odsvirao sve gitare ili bubnjeve.

Joe Satriani je u jednom od ranijih intervjua iz sredine 80-ih rekao da ga je publika vec mnogo puta cula a da to nije ni znala, cesto iza zavese za vreme koncerta ili nepotpisanog na albumu gde svira gitare umesto gitariste benda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Ivan88

Valley Arts- California Pro  

Jem 777LNG  

Squier JV reissue '62

 

 

Ibanez Jem 777

Serial #883074

 

 

One of the first pink Jems. Steve had this guitar modified with a built-in preamp, giving it a 6 dB boost, and used it extensively on the David Lee Roth \"Skyscraper\" tour in 1988. Considering the amount of use and abuse this guitar took over the years, it is in surprisingly good condition, and in fact the thin protective plastic cover is still on the pickguard. It is now safely locked away in the vault.

 

 

Pardon, pobrkao sam smile.gif))

 

inace, ovih 25 sam pokupio za pogresnog mesta smile.gif

 

http://www.seymourduncan.com/website/produ...ectsdescr.shtml

 

a sto se tice igranja sa elektronikom, pod jacim zvukom sam mislio bolji smile.gif... razna igranja, pocevsi od jaceg outputa magneta pa nadalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pardon, pobrkao sam ))  

 

inace, ovih 25 sam pokupio za pogresnog mesta  

 

http://www.seymourduncan.com/website/produ...ectsdescr.shtml  

 

a sto se tice igranja sa elektronikom, pod jacim zvukom sam mislio bolji ... razna igranja, pocevsi od jaceg outputa magneta pa nadalje...

Ma cool, ko radi taj i gresi biggrin.gifa:

Interesantna sprava taj pickup booster, nisam cuo za njega do sada.

Mada opet, to je vise za nekoga ko iz jedne gitare hoce da dobije razlicite varijante boje tona...Ja sam nekako vise u fazonu da dobijem jedan zvuk koji mi se svidja, i to mi je dosta...Minimalizam

Igranja elektronikom imas bezbroj...imas nekoliko sajtova koji se samo bave bezbrojnim varijantama za povezivanje "struje" u gitari

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/index.htmlPosto je donekle slicna stvar interesovala i Marty-je evo jednog linka koji bi vam obojci mogao biti interesantan. Ovo je deo sajta vezano za "wiring" ali pregledaj i ostatak sajta, toplo preporucujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je ono sto me zanimalo...hvala za link biggrin.gif

 

U medjuvremenu sam ja neleteo na nesto zanimljivo

evo linka ... www.guitargeek.com - ako nekoga zanima kakvu opremu koriste profesionalci

a evo i jos jedan ... www.harmonycentral.com - svaki review koji vam moze pasti na pamet mozete naci ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...