Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

ja vec par godina guram .12 u D i drop C..

postalo mi je malo tvrdo u poslednje vreme.. ne mogu lepo da bendujem G zicu, bas kida prste..

 

probao sam da prebacim sve u B (H po srpski), ali mi mnogo mekano.. kad budem stavljao nove zice, a stimovati u B, kapiram da cu morati da malo vise namotam zice na civijama da bi mi se manje opustao stim

Share this post


Link to post
Share on other sites

razmisljam da blokiram flojd i da stavim 11-ice ili cak 12-ice, mada kontam da nije zdravo za vrat ove moje gitare (ibanez jpm), mada joj je vrat solidno debeo, daleko deblji od wizarda.. sta ja znam, ne razumem se u te stvari. najdalje sto sam otisao je hibrid 10-9. a inace volim deblje zice, a od E stime ne odstupam. wallbash.gificon_smile.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja vec par godina guram .12 u D i drop C..

postalo mi je malo tvrdo u poslednje vreme.. ne mogu lepo da bendujem G zicu, bas kida prste..

 

i know that feeling icon_smile.gif

jos tvoj lp ima 24.75" skalu, ja sam na 25.5" pichio te zice. ali posle takvog "tormenta", prsti naviknu na svasta icon_smile.gif

 

@gargamel: mislim da vratu nece biti nista, ali prstima hoce (pogotovo sa 12-icama na E). joj! icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gargamel: mislim da vratu nece biti nista, ali prstima hoce (pogotovo sa 12-icama na E). joj! icon_smile.gif

to ce biti jos zanimljivije jer ne drzim zice nisko, imam jumbo pragove... oho-ho, vec sam se nalozio. mozda ce biti teze za soliranje, ali ritam gitare ima da ruse kucu. jos samo da me prodje strah... mislim, prpa mi je da stavljam toliko debele zice, plasim se da se ne iskrivi vrat. no uvek je tu D stim, mada mi to uopste ne treba. wallbash.gif

 

nema druge nego da kupim jos jednu gitaru. icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da bi truss rod trebalo da odradi svoje, tj. da nema bojazni od krivljenja. ali raspitaj se jos kod nekog ko je to stvarno radio.

 

kad sam prichao sa onim likom iz night shifta, rekao mi je da cepa 12-ice u E shtimu. samo shto on ima lp-a. kraca skala, deblji vrat

Edited by Jack The Riffer

Share this post


Link to post
Share on other sites

@heavy jerk: ma gde pucaju icon_smile.gif

te zice ako stavis u A stim ima da traju sto godina (samo sto ce izgubiti ton naravno)

po meni i 11 i 12 mogu za D stim. ja sam dugo vremena drzao 12-56 za D stim. lep feeling, mozda malko tvrdje, tako da bih sad ipak stavio 11-ice za D shtim. NEMOJ SVIRATI DESETKE U D SHTIMU NIKAKO! icon_da.gif

sad, ove 13-ice u A ce biti malo labave, ali tako izbegavas da na djitru stavljas sajle od bicikla koje ce ti zamutiti zvuk maksimalno, pogotovo ako imas losh humbucker.

josh neshto: ako imas floyd, mozes namestiti tenziju zica preko "fine tunera", pa nece biti vishe tako "sloppy feeling" icon_wink.gif

 

@wizards: mnogo ljudi svira u A shtimu, pogotovo na sedmozichanim gitarama icon_da.gif

po meni na shesticama ne treba ici nize od D ili C#, to je dovoljno "brutalnosti" ako se namesti lepo gitara. neki drop shtim nije losha ideja takodje (drop C npr)

 

 

uh ovo ode off topic totalno icon_smile.gif

sta fali D stimu sa desetkama? Mislim, jeste da su mi malo labavije zice ali sam se navikao.

\

Inace, ako bih se prebacio u A stim, to sto bi bile malo labavije 13ce bi mi totalno odgovaralo, zbog bendova. icon_wink.gif Posti imam jedan od jeftinijih Ibaneza, ako bih stavio 13ce i svirao u B i A stimu, da li bi postojala opasnost da mi to sjebe vrat gitare?

\

Posto mi je trenutno djitra setovana za desetke, ako se prebacim na 11ce moracu da ponovo toniram gitru ofkors?

\

I ja nesto razmisljam da prelazim u drop C cesce, posto mi se svidelo kad sam par puta svirao u tom stimu. Obicni power akordi zvuce mnogo bolje icon_da.gif

Sto se tice stimova, naravno da nije offtopic

icon_biggrin.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to... ne znam da li ce trebati da ide na podesavanje truss rod nakon toga.

zna li neko od vas?

Ako stavis .12 bice problema. Ne mislim da ces trajno ostetiti vrat, celicna sipka je tu da pomogne (zacudio bi se kakva je to mrcina). Tipovi koji stave recimo .11-.48 set imaju problema sa nivelisanjem tremoloa (bas na JPM-u). Ne lezi precizno u E stimu pa ga oni drze u E-flat. Trebace tu i cetvrta opruga pozadi za E stim. Retko ko u pop/rock muzici ide preko .11 na sestozicanim modelima. Bluzeri i jazzeri da ali su njihove gitare (i skale generalno) drukcije (krace, pa je manja tenzija, nit imaju tremolo). Scott Henderson doduse experimentise sa plutajucim/visecim tremolom ali to je perverzija no.gif .

 

Vrlo verovatno ces morati da zatezes sipku u vratu da kompenzujes tenziju. To mozes i sam, no big deal, imbus u sake i to je to pivopije.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

10-tke u D je samoubistvo sa predumisljajem. kraj priche

pazi, oavj fender ima inace vrat tvrd ko mrcina, tako da.. ne znam, probacu pa cu da vidim.

inace imam uvek muku zivu da ovde nadjem blue steel .12, moram da ih kupujem u pesti ili negde drugde.. ovde samo slucajno ako naletis.

 

sa .11 je valjda malo bolja situacija, ali se malo plasim, posto je fender toliko star, da nesto ne razdrkam vrat i da mi se ne rastoniraju oktave.. sviram ga odskora, a nisam siguran na kojoj debljini zica je sviran godinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako stavis .12 bice problema. Ne mislim da ces trajno ostetiti vrat, celicna sipka je tu da pomogne (zacudio bi se kakva je to mrcina). Tipovi koji stave recimo .11-.48 set imaju problema sa nivelisanjem tremoloa (bas na JPM-u). Ne lezi precizno u E stimu pa ga oni drze u E-flat. Trebace tu i cetvrta opruga pozadi za E stim. Retko ko u pop/rock muzici ide preko .11 na sestozicanim modelima. Bluzeri i jazzeri da ali su njihove gitare (i skale generalno) drukcije (krace, pa je manja tenzija, nit imaju tremolo). Scott Henderson doduse experimentise sa plutajucim/visecim tremolom ali to je perverzija  no.gif .

 

Vrlo verovatno ces morati da zatezes sipku u vratu da kompenzujes tenziju. To mozes i sam, no big deal, imbus u sake i to je to  pivopije.gif .

problem tremola sam mislio da resim ovako: http://www.tremol-no.com/ mada se sprava jos uvek ne prodaje. sad.gif

 

ipak me brine ta tenzija, podesavanje vrata i sipke.. ne razumem se ja u to. ako treba nesto da se zalemi, nema problema, ali to zatezanje sipke, to me je zent. icon_redface.gif ma sta da radim, uzecu 10-ke i kraj price. dok ne skupim pare za onog godin-a, a onda ima da padne jedna "smrt u diskoteci"! icon_smile.gificon_smile.gif

 

pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...