Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Zica ce da osciluje istim intenzitetom i amplitudom (99.99%) ako je okines istom silom, bez obzira na visinu zice od tela. Cista fizika. Ako je preniska udarace negde pragove ili nesto i zato se postavlja taman toliko visoko da ne zuji. Druga je fora sto se neciji stil sviranja zasniva na tome da okida muski po zicama. Onda moras da podignes zice po meri. Generalno ljudi su zbog tona dizali zice u stara vremena al' da ne ulazim sad u to (eskivirali su sum alnico magneta - tolko). Sto se bendovanja tice, kapiram da svako ima neki svoj stil.

 

Moj vodic za bendovanje :

 

i) ultra prav vrat (u stvari zamlo zakrivljen ali to su tajne velikih majstora)

 

ii) normalna akcija (znaci taman tolko da ne zveci, kad se okine akord umerenim intenzitetom nista iz ramena; gitara se ne svira iz ramena, to iz ramena se zove baseball). Uzgred svi proizvodjaci gitara imaju uglavnom iste vodice (+- 5.0%) za visinu zica iznad pragova. Konsenzus brate, a oni prave instrumente, znaju momci nesto

 

iii) 6100 Jumbo bruseni pragovi

 

iv) scalloped vrat zimedju pragova, 16-og navise

 

Ne moze da omane icon_rockdevil.gif

 

Uzgred, velika vecina likova, pogotovu ovih sto se kunu u visoke zice i bendovanje laugh.gif koristi jedan (domali, 90% vremena) eventualno dva prsta (domali i srednji) za bendovanje. Kaziprst strogo za vibrato icon_twisted.gif . Travestija. Bog nam dao svih 5 prstiju sa razlogom. Znaci svaki prst radi svaku radnju, if you know what I mean pivopije.gif .

 

By the way, Jelena izjednacila u setovima u finalu. Go Jelo!!! icon_rockdevil.gif

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

A baš mi žao, meni se generalno sviđalo kako je svirao na početku, kao Vai Satriani Gilbert nasleđe, ali kao, malo tera stvari napred, intelektualac kobajagi. Meni je to bilo gotivno.

Upropastio ga JR (Rudess). KeUe mi. Ovaj sad oce bude ko onaj (JR) a nema sanse, jos toliki da se rodi.

 

Ova dva poslednja albuma su pukeface.gif . U stvari, ja nisam jos ni preslusao nijedan od navedenih albuma od pocetka do kraja sem na ono prvo slusanje. Ne mogu brate. Smaraju. Ili sam ja mnogo pametan. Svaki korak sad mogu da im predvidim a to je problem. Nisam ja tolko dobar. Nego ih bole cose. Treba da ubace u bend nekog kora djitristu iz Malija. Ili Gane. Da stave Pro back in Progressive. Ne Regressive. Jebo ih Tool, Radiohead, Coldplay, Korn i ostali diletanti. Ajd' dobro, nemoj da me cuje Maynard, k'o mladji brat, koga nikad nisam imao, mi je . Ovi ostali 'sod off' icon_evil.gif .

 

Jeca pukla no.gif .

 

@Dutjo

 

To kad diras Petrucci-jev sound, diras mi Boogie-je. Nemoj to da mi radis, molim te icon_razz.gif . Meni se svidja u stvari kako on reinventuje svoj zvuk kroz istoriju ali zika je bljak. Pa pazi jebi ga, svojevremeno mi je dopizdeo i , meni najveci rock djitrista svih vremena, Alex Lifeson. A onda se podsetim starih dana, ipak je on zaduzio covecanstvo. I sire. Floru i faunu icon_da.gif .

 

 

Kad budes svratio ovamo, spakovacu te u studio sa 6 razlicith Boogie-ja i ne izlazis dok ne namestis Dž-Dž Dž-Dž Dž-Dž-Dž Dž Dž-Dž Dž (11/8) pivopije.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upropastio ga JR (Rudess). KeUe mi. Ovaj sad oce bude ko onaj (JR) a nema sanse, jos toliki da se rodi.

 

Ova dva poslednja albuma su pukeface.gif . U stvari, ja nisam jos ni preslusao nijedan od navedenih albuma od pocetka do kraja sem na ono prvo slusanje. Ne mogu brate. Smaraju. Ili sam ja mnogo pametan. Svaki korak sad mogu da im predvidim a to je problem. Nisam ja tolko dobar. Nego ih bole cose. Treba da ubace u bend nekog kora djitristu iz Malija. Ili Gane. Da stave Pro back in Progressive. Ne Regressive. Jebo ih Tool, Radiohead, Coldplay, Korn i ostali diletanti. Ajd' dobro, nemoj da me cuje Maynard, k'o mladji brat, koga nikad nisam imao, mi je . Ovi ostali 'sod off' icon_evil.gif .

 

Jeca pukla no.gif .

 

Pa pazi, prilično slično doživljavamo. Malo urastaju umesto da rastu, zvuči mi kao da recikliraju sami sebe i pri tome unose neke elemente drugih žanrova ali ne tako da obogaćuju svoj zvuk već tako da podilaze, tj, ne naprave pesmu koja je Korn ili Muse ali dignuto na viši nivo nego, kao da prave svoju pesmu a koja bi trebalo da se svidi fanu Muse-a ili Korn-a. A mislim da im definitivno solo projekti koje imaju u velikom broju odvlače kreativnu energiju.

 

 

 

@Dutjo

 

To kad diras Petrucci-jev sound, diras mi Boogie-je. Nemoj to da mi radis, molim te icon_razz.gif . Meni se svidja u stvari kako on reinventuje svoj zvuk kroz istoriju ali zika je bljak. Pa pazi jebi ga, svojevremeno mi je dopizdeo i , meni najveci rock djitrista svih vremena, Alex Lifeson. A onda se podsetim starih dana, ipak je on zaduzio covecanstvo. I sire. Floru i faunu  icon_da.gif .

 

 

Kad budes svratio ovamo, spakovacu te u studio sa 6 razlicith Boogie-ja i ne izlazis dok ne namestis Dž-Dž Dž-Dž Dž-Dž-Dž Dž Dž-Dž Dž (11/8)  pivopije.gif .

Hahahaha pivopije.gif

A što se tiče Petrucci-ja, pa nek reinventuje on la mi se ne sviđa kako reinventuje... TJ, ako ti misliš na njegov zvuk sa ranijih albuma, meni se on sviđa, ali poslušaj Train Of Thought... Meni je to jako loše usnimljen boogie, fali definicija, zvuči maltene kao da su prezasićeni mikrofoni ili da je previše gain-a na pojačalu... Znači volem ja taj zvuk, ali nikako gde je on sad otišao sa zvukom, ako sam objasnio 233.gifmusik19.gif Izgleda mi kao da istovremeno (a to mi zvuči kao mnogo loša kombinacija) sluša mnogo matore muzike kući i generalno nema više nikakav edge i neku energiju u sebi, ono, komoditet žena deca, sve što je novije od 1979 ga smara i zahteva da se mnogo napregne... A kao da sa druge strane želi da bude moderan jer je red pa kao, ajmo dž dž dž.

 

Konačno, možda ja i nisam boogie čovek... Meni je uvek bilo draže da ima puno srednjih i definicije nego mas' (grease) kao kod boogie-a, pa makar na uštrb sustain-a i onog toplog, plivajućeg tona, pa ako tako nešto postoji, više sam 5150 čovek nego Boogie čovek.

Ali znaš kako je, ovde su svi probali 3 ipo pojačala u životu a da na njima ne piše Marshall, a pričaju kao da su znalci da se ne lažemo icon_smile.gif I ja naravno nisam mnogo daleko od toga, ovaj boogie što ga imam u vlasništvu je preamp i matora generacija, totalno drugi trip a od pojačala sam imao sam matori Caliber, pa možda i ne znam šta volim icon_mrgreen.gificon_wink.gif Pričam samo o tome da mi se spušta kita od produkcije zadnja dva DT-a pa i produkcije gitara, jebaj ga, možda i nije do Petruccija, tj možda bih se isekao da mu čujem ton lino u prostoriji u kojoj je svirao, ali ovako snimljen.... Ne bih ja to radije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konačno, možda ja i nisam boogie čovek... Meni je uvek bilo draže da ima puno srednjih i definicije nego mas' (grease) kao kod boogie-a, pa makar na uštrb sustain-a i onog toplog, plivajućeg tona, pa ako tako nešto postoji, više sam 5150 čovek nego Boogie čovek.

Meni je nekako referenca u stvari onaj (zvanicno jos uvek) poslednji DVD, dok ne izadje ovaj iz Njuce. Joj zvuka jeeeebote. Boogie-ju bre treba hala. Fuck PA. Boogie na stage pa da vidimo k'o ce ' se beči.

 

Gledam onomad Tallicu, valjda jos Load turneja bese. Zvuk u Forumu tragedija. Havarija. Ja pobego u poslednji red u vr' sale. Ne mre se to vise izdrzati, godine su pristigle. I sad tamo negde na pola show-a kao rikne oprema, crknu svetla, tip padne sa krana, explozije (sve brate izrezirano) i kao kraj koncerta. Tallica izadje i kao 'qrac kraj' vadi Boogie-je na stage. Izvuku svaki po Boogie-ja (i to half-stacks) i udri. Pazi kad se napuni zvukom LA Forum eeeej, Srbine. Nikad ih nisam bolje cuo da zvuce uzivo nego tad, bez razglasa. Em se sve cuje, em ko sa ploce. But I digress...

 

Nego meni se cini da kapiram sta te kljuca. Petrucci otkad je presao onomad (2000) na Road King-a koristi diodni ispravljac (rectifier). Vrlo je 'tojt' rifasenje u tom modu. Oni stari MkIV i MkIIc+ su imali cevni. Less tight ali 'topliji'. Experimentisacemo u Boogie HQ kad navrnes icon_da.gif .

 

Evo, pustio sam TofT. Mislim, sta ja znam. Dobro to zvuci na cevnom Hi-Fi ju sa smekerskim zvucnicima i dobrim D/A konvertorom.

 

Na standardnim japancima (Sony, Technics, Yamaha i slicno) ionako sve zvuci kao qrac. U principu nikad ne kupujem japanski hi-fi. Nase uvo ne cuje tako muziku kao njihovo. Davno dokumentovano. But I digress...

 

Da umalo zaboravih SimulClass. Ove starije sprave (Mk IV i Mk IIc+) su radile u SimulClass modu. Znaci Class AB i Class A pice istovremeno. E sad, da se stvari dodatno zakomplikuju, mogo si da biras da li ce u A klasi da ti radi jos jedan par 6L6 (standardnih zilaznih lampi za te modele) ili ces da napravis marifetluk i ubacis par EL34. Pazi kombinacije, ludilo. Ono sto me jebe je da nigde nisam potkacio fotku Petruccijevih starih Boogije-a pa ne znam koju kombinaciju koristi (smrdi mi na sve cetir 6L6). RK koristi malo avangardniji SimulClass dizajn koji se sad zove Progressive Linkage. Mos' da mesas lampe za svaki kanal ponaosob, po izboru. Jedno 300 kinti te kosta menjanje svih izlaznih lampi. Gde su tu ulazne, rectifier-i PC, reverb i ostalo. Malo li je.

 

I za kraj, za omladinu bez puno orasa toplo preporucujem sledeco napravo:

 

Klikni ovde za opis a ovde za DT klip. Ima jos klipova na sajtu. Ovo napravo ide direkt u PA (posto, nema se, ne moze se musik19.gif ).

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dersu Uzala mislim da nema potrebe za mileys kao sto je mad.gif . Ja sam pitao lepo , tebi ako se ne svidja nemoj odgovarati . I btw mangup moze biti samo onaj koji je tako rude .

Ko velim, raspitaj se malo sam, potrudi se, nemoj sve na gotovo. Da ti mozda ne treba vec i roadie ? laugh.gif

 

Ajd' pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Kad udari rif, zubi mi se klate.

2. ... samo ton udarac trzalice i presence.

icon_smile.gificon_smile.gificon_rockdevil.gif

u rangu ovoga: http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...ndpost&p=237377

ako ima jos, samo napred! icon_smile.gificon_smile.gif

 

a propo petrucija:

ok, nekom se svidja, nekom se ne svidja zvuk doticnog gospodina. ja se ne bih bunio da mi tako zvuci gitara na albumu, na primer. icon_wink.gif inace najbolji zvuk ikada (po meni) je na "metropolis 2", a i prateci zivi album (iz nju jorka) je paradigma dobrog zvuka gitare. po meni, naravno... gereralno nisam bas odusevljen setapom kod koga nastaje zasicenje dok jos trzalica nije pipnula zicu. icon_wink.gif u stvari provalio sam sta mi smeta kod korn-a, slipnota i slicne produkcije. smeta mi sto je sve vreme isti ton, smeta mi sto nema tiho/jako i sto im se zvuk gitara ne menja sa jacinom okidanja zice. sad, uvek sam mrzeo kad neko pocne pricu sa "nekad, u stara dobra vremena", ali stigle godine, pa moram da kazem: nekad je produkcija bilo mnogo bolja i zanimljivija, ovo danas unistava muziku. cuo sam da izdavacke kuce traze namerno da bude takva kompresija, da ih ne bi ostali izvodjaci pojeli kad na radiju puste posle njihove pesme neku koja je masterovana na -3dB RMS. icon_smile.gificon_smile.gif

 

-------------

 

Zica ce da osciluje istim intenzitetom i amplitudom (99.99%) ako je okines istom silom, bez obzira na visinu zice od tela. Cista fizika. Ako je preniska udarace negde pragove ili nesto i zato se postavlja taman toliko visoko da ne zuji.

sad je mozda vec pitanje standarda, ali izgleda da ono sto je za mene prenisko za nekog drugog je mozda taman. a meni se zglob sake ne pomera mnogo dok sviram, dakle nisam od onih sto mlataraju i trzaju iz ramena. inace, ne podnosim svirace "iz ramena", "helikopter" i ostalu gimnastiku tokom tamburanja. totalno mi je nejasno kako oni snime nesto uopste ako tako sviraju u studiju? no, imidz je cudo. icon_wink.gif

 

umalo da zaboravim!

dodatak na vodic za bendovanje:

anex_1: jaka saka leve ruke. (pri tome mislim da SVAKI misic/prst, ligament i sta vec, treba da bude jak i sposoban za svaku vrstu akcije icon_wink.gif ) .

 

Meni je nekako referenca u stvari onaj (zvanicno jos uvek) poslednji DVD, dok ne izadje ovaj iz Njuce.

budokan? vrh zvuka u svakom pogledu. icon_rockdevil.gif

 

 

poz pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

umalo da zaboravim!

dodatak na vodic za bendovanje:

anex_1: jaka saka leve ruke. (pri tome mislim da SVAKI misic/prst, ligament i sta vec, treba da bude jak i sposoban  za svaku vrstu akcije icon_wink.gif ) .

 

Amandman usvojen icon_da.gif .

 

budokan? vrh zvuka u svakom pogledu. icon_rockdevil.gif

 

Taj.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gificon_smile.gificon_rockdevil.gif

u rangu ovoga: http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...ndpost&p=237377

ako ima jos, samo napred! icon_smile.gificon_smile.gif

 

Care icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif Gde si se toga setio i izbunario ga, svaka čast... Davno to beše biggrin.gif

 

Ovo malopre je bila trenutna inspiracija, nisam vadio iz knjige

 

icon_smile.gificon_wink.gif

 

Inače pazi kad mi se Slipknot dopada, doduše ne Live (nikako) i ne prvi albumi nego ovo što je uradio Rick Rubin za v3, on nekako uspe šta god da radi da napravi da gitara reže jezivo. Ne volim kad je komprimovano u smislu da gitara pumpa umesto da ima udarac, takoreći je attack najtiši a onda se tek ton razvija. System Of Down (opet Rick Rubin) su isto vrlo dobro usnimljeni. On mi je baja do jaja za taj fazon produkcije, i ako on ne izvadi Metaliku iz govana niko i nikad neće (produciraće njihov novi album) Bobiška Rokiška mi je skroz zastranio produkcijski, a voleh ga pre nekih 15 godina.

 

Inače možda treba otvoriti na forumu neku temu tipa "zvuk i produkcija gitara" kao treću lepljivu srodnu temu, jer ovo nije ni tehnika sviranja a nije ni za opremu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Пошто је тема замрла, ево да је оживим ја, најгори "музичар" на форуму својим гитарским (не)умећем. :)

 

 

Oцените, свака критика је добродошла. ;)

 

Meni se svidja!!! :da::muzicar::pivopije: Samo sto sam se malo smorio sa ovim glupavim dial-up netom! :mad: Jos malo pa stize wireless :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пошто је тема замрла, ево да је оживим ја, најгори "музичар" на форуму својим гитарским (не)умећем. :)

 

 

Oцените, свака критика је добродошла. ;)

To što kaže dersu, metronom. A metronom imaš čim imaš kompjuter!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...