Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Al kad vidish ko od poznatih kako svira nije svejedno, I Michael Romeo i Alexi Laiho...itd sviraju sa prstom, al opet...

 

Zamisli lika kao svira Jazz na Warlock-u...hehehe. :D

 

da, ova dvojica...pa na primer i satch ponekad drzi i josh gomila likova kojima ne mogu da prismrdim...pa zashto onda ne bih prihvatio to :) a u stvari je sve moc navike. meni je i pomoglo kod obuzdavanja distorzije, ne zvone 'toliko' mi zhice na koje ne sviram

 

jazz na warlocku...nikako :):udri::):pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, sad jedno pitanje koje ima veze sa tehnikom :D ima Aria veze s tehnikom, al nekom drugom. :D

 

Gledam ovih dana neke video shkole koje sam skinuo s neta ili nabavio, generalno sam se razocharao, jer su loshe, al to nema veze, nego da pitam ja ovde vec uvazhene kolege gitaroshe:

 

1.Jel vi svirate sa sva 4 prsta kad predjete 14.,15. prag??? Ja sviram sa sva 4. Mislim, koristim i mali prst a video sam gomilu ljudi koji svirajy samo sa tri i ne koriste mali.

 

2.Da li drzhite prst ili nedobog dva prsta na gitari, (ili ako imate pickguard, na njemu) dok svirate? Ja sam u pocetku drzhao, a onda posle dve god sviranja sam skontao da mi je lakshe da sviram ako ne oslanjam mali prst na gitaru, i od tad sve sviram bez oslanjanja na gitaru, samo donji deo dlana naslonim na bridge, ako treba da se mjutira :D i generalno to chesto koristim jer pomazhe oko buke na gitari, al da ne skrecem s teme, kako vi to svirate? Prst na gitari ili bez prsta

 

1. A pazi sad, ako je logično i normalno (u nekim situacijama) svirati sa tri prsta u niskim pozicijama, što bi onda bilo frka to uraditi u visokim? :meshuggah:

2. To bez prstiju neki nazivaju "Floating hand" tehnika, i isti tvrde da je to bolja varijanta za nijansu, ali ne toliko da bi sad neko ko svira oslanjajući se prstima ("Anchored hand" tehnika) napuštao stari stil. Kad bi postojala "bolja" tehnika, a gde bi onda tek spadali Friedman i Vinnie Moore sa svojim varijantama sviranja koje su još dalje od optimalnog. :muzicar:

 

Off topic: pomenu ti Laiho-a. Ja imam utisak da se radi o nekoj zaveri CIA-e i masona da se plasira kako taj Laiho zna da svira. Ne razumem u čemu je stvar. Čovek ne samo da ima prosečnu tehniku nego ima užasan ton i vibrato i ne svira ni malo muzikalno. Valjda je to kao kad je osamdesetih Kirk hammet bio gitarski heroj, naloženi fanovi vide da čovek mnogo svira solo, pa mora da zna, čim svira. :spava:

 

 

 

:)

John5,je li?Da,da taj lik je stvarno ubica(na gitari).

Mada opet,ko bi imao vremena da Ariu uci da svira,kada moze nesto drugo da vjezba sa njom. :)

Dobar je John ko lebac, naročito kad svira country :da:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Dusane, u pravu si. Ja mislim( iako su mi Bodomi bili omiljeni pre, tj do Hate-a) da je tu vise stvar toga sto su oni sada mega fensi bend, pa to je onaj sindrom znas ono kad se neki gitarista namesti da pozira za neku sliku, pa uhavti pozu, i onda to izadje u casopisu, a likovi koji blage veze nemaju o sviranju komentarisu: 'Joj, vidi kako dobro svira' :)

 

Jednsotavno, paznja je na njima a on je frontmen i tako... Mislim, ima on tehniku, nije krs, daleko od toga, ali jbg, to ti se zove hype. :da:

Na tome je zasnovano dosta toga u 'muzickom' svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic: pomenu ti Laiho-a. Ja imam utisak da se radi o nekoj zaveri CIA-e i masona da se plasira kako taj Laiho zna da svira. Ne razumem u čemu je stvar. Čovek ne samo da ima prosečnu tehniku nego ima užasan ton i vibrato i ne svira ni malo muzikalno. Valjda je to kao kad je osamdesetih Kirk hammet bio gitarski heroj, naloženi fanovi vide da čovek mnogo svira solo, pa mora da zna, čim svira. :spava:

 

Pominjanje Alexi-ja je bilo u kontextu shkola gitare i video lekcija koje ja imam kod sebe na kompu. Romeo, Petrucci, Gilbert i Laiho, to je to shto ja imam...ne znam shta toliko ljudi vide u njemu, lichno ne volim kad se neko kleberi pred kamerama i te vrste foliranja, al ajd, Alexi bar odsvira kako treba. Nije on toliko losh :D Fora je bila u tome da samo Petrucci, od onih koje ja imam na kompu, svira "Floating hand" tehnikom, pa reko da upitam, poshto nikad nisam bio dobro upoznat sa praktichnom razlikom u tipu trzanja.

 

offtopic:

Inache, Bodome ne volim neshto posebno, imam izbor od ukupno 15-ak pesama + ceo Are You Dead Yet, koji mi je jako dobar, ne znam shto ga svi jako pljuju...verovatno fanovi navikli na stari zvuk, al mene bole uvo, ARDY mi dobro zvuchi, plus, nisam fan njihovih starih albuma, a Hate Crew mi je odvratan.

 

Poz. :muzicar:

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pominjanje Alexi-ja je bilo u kontextu shkola gitare i video lekcija koje ja imam kod sebe na kompu. Romeo, Petrucci, Gilbert i Laiho, to je to shto ja imam...ne znam shta toliko ljudi vide u njemu, lichno ne volim kad se neko kleberi pred kamerama i te vrste foliranja, al ajd, Alexi bar odsvira kako treba. Nije on toliko losh :D Fora je bila u tome da samo Petrucci, od onih koje ja imam na kompu, svira "Floating hand" tehnikom, pa reko da upitam, poshto nikad nisam bio dobro upoznat sa praktichnom razlikom u tipu trzanja.

 

Poz. :muzicar:

 

Gilbert koristi takodje "floating hand" tehniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne oslanjas picking ruku na telo gitare, kapiras, cela saka ti 'leti' dok sviras? ;)

 

a znaci to sam od Gilberta pokupio :) moj dobar dlugal :)

 

inace ruku samo oslanjam kada sviram ritam, a kada sviram neke brze (ili ne brzhe :) ) deonice "solo" onda ide floating...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al di meola koristi nesto slicno floating hand tehnici,jer on uopste ne naslanja ruku na telo gitare.A sad,gilbert vec oslanja saku,samo mu je saka skupljena.

Vinnie moore je onda opet skroz druga prica.

 

@Heavy jerk

Pa nekako je normalno da koristis "floating hand" tehniku kad drkas,zar ne? :)

Edited by Sitch Boe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi oslanjaju ruku na gitaru, to se podrazumeva... Floating hand je kada ruka nije vezana kao kad se recimo stavljaju i mali prsti i slicno. Ali i kod floating varijante meso na ruci dodiruje žice, naravno. I tačno, je gilbert isto svira "floating"

 

Za Laiho-a nisam pomenuo jer bi sad da bacam hejt, ne nervira me čovek na bilo koji način, nego mi je bašt to što sam mislio, nemuzikalan kad svira lead-ove. To su sve neke iskomponovane i navežbane kvazi shred varijante koje zvuče nekako krto i oštro, i plus je njegov ton meni neprijatan u principu. (ne mislim na ritam gitare) zvuči mi sve to nekako naivno, i kao da bi se pokušaj da improvizuje blues 3 minuta završio jako neslavno. Sam ton je loš, ne u smislu boje zvuka nego šta proizvodi iz ruku.

Al mislim, nije to toliko ni bitno :muzicar:

 

Imam jedno pitanje. Zanima me koji je najbolji prstored za sweepovanje H-mol arpedja?

 

Evo ja sam probao ovako ali mi ne ide:

 

SLIKA

Nisi rekao poziciju. Prstored je uvek sličan prstoredu za držanje istoimenog akorda u toj poziciji sa malim izmenama, na primer dva tona na susednim žicama na istom pragu se obično sviraju istim prstom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...