Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

ne znam, laiho mi ima budjav ton otkako je preshao na ESP, iz hiljadu razloga (zvuchi sve nekako tanko, nedovoljno 'vrishti' gitara). emg hz magneti, shta reci...

npr. neshto starije na Hate Crew Deathroll albumu ton mi je ODLICHAN, i tu se vidi da baja zna da svira samo tako

 

brate a zvuk mu je kao bio bolji kada je svirao sa jackosnovim magnetima i to onim najgorim sto sada stavljaju na js modele.

 

nema to veze do gitare veruj mi pogledaj malo skolu njegovu i videces da mu je zvuk s*anje iako svira jacksona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate a zvuk mu je kao bio bolji kada je svirao sa jackosnovim magnetima i to onim najgorim sto sada stavljaju na js modele.

 

nema to veze do gitare veruj mi pogledaj malo skolu njegovu i videces da mu je zvuk s*anje iako svira jacksona.

 

nisi ni svestan svoje nesvesti :) :) :) u toj djitri je bio Jackson J50BC (matori americhki magneti, ne proizvode se odavno...).

 

u JS stavljaju CVR2 magnete, ti se proizvode u Koreji...

 

ako neshto izgleda spolja isto, ne mora da znachi da je i unutra :) :) nije zlato sve shto sjaji kaze narod nash :meshuggah:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ozbiljno. Jel zna neko sta su 'inverse power chords'?

 

 

malko sam se zajebo...nesto drugo sam napisao...

 

npr. [775xxx] bi trebalo da je to sto pitas.(mada ce se sad javiti ovi da kazu kako ne moze power-chord da ima tri tona... :) ...znam.)

Edited by darijus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atheist. to su mozda minor power akordi, tipa mesto da hvatas recimo A ton na debeloj E zici, dakle 5.prag i E ton na A zici - 7.prag, ti 'vatas obrnuto - B ton na E, tj 7. prag i D ton na A zici, tj. 5 prag.

 

tj. mesto

---------7---

---------5---

ti vatas:

 

---5---

---7---

 

Da nisi mislio na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ozbiljno. Jel zna neko sta su 'inverse power chords'?

 

Power chord je root (koren, tonika, kec, I, kako hoces) i kvinta (fifth, V). Kad kazem kvinta, znaci kvinta navise. Invertovani power chord je ta ista kvinta i, umesto keca (tonike, root-a) sviras njegovu oktavu. Najefikasnije je to svirati na sedmozicnim djitrama gde u stvari sviras taj isti root ali spustis kvintu za oktavu. Kapiras. Onda dobijes taj Dream Theater Awake album sound. Mozes naravno da ga sviras i kao trozvuk, znaci root, kvinta, i ta ista kvinta umanjena za oktavu. Big time wow efekat. Petrucci does it all the time. Znaci recimo E inverted power chord na recimo sedmoj poziciji je H (iliti B po amerski) na sedmom pragu E zice (to je ta kvinta svirana oktavu nize), E na sedmom pragu A zice (root) i jopet H (kvinta) na devetom pragu D zice.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atheist. to su mozda minor power akordi, tipa mesto da hvatas recimo A ton na debeloj E zici, dakle 5.prag i E ton na A zici - 7.prag, ti 'vatas obrnuto - B ton na E, tj 7. prag i D ton na A zici, tj. 5 prag.

 

tj. mesto

---------7---

---------5---

ti vatas:

 

---5---

---7---

 

Da nisi mislio na to?

 

Ova ti je dobra 'minor power' :da: . Power chord je neodredjeni modalitet. Nema tu dur, mol drn zvrc. Na osnovu tonike i kvinte se ne da provaliti modalitet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima na forumu,

 

 

 

Ukratko - muzicki sam apsolutno neobrazovan (ako ne racunate do re mi fa iz drugog osnovne :rolleyes: ). Svirao sam bass gitaru nekih godinu dana u punk (nazovi) bendu. Poenta je bila da se posle casova skupimo u "studiju" u skoli, izdrljamo neki Offspring i palimo kuci. Sve mi je to prijalo, ali logicno je da nisam trazio nista vise, te nisam ni dobio, od tih godinu dana. Jedini trag su mozda extremno ocvrsli prsti (sto od prejakog stiskanja onih kanapa na bassu lol, sto od nepotrebnih slajdova, kad vec nisam umeo nista konkretno da odsviram, a da ne lici na svakodnevnu pankericu). Kako to obicno biva, bubnjar je poceo da slusa tehnozu, dzitrista ozbiljno da radi sa drugim bendom, a ja ... pa recimo da nisam nista konkretno pokusavao da radim godinu dana.

 

Godinu dana nakon toga mi "upada" fin stratokaster, kopija kineska, al' sta je tu je, prva dzitra. Sto zbog vremena, sto zbog neimanja pojacala (i jos gore - mucenja sa kompom i gFX-om) - nisam imao nikakvu volju da dzitru uzimam u ruke mesecima.

Silom prilika, od kesha za osamnaesti rodjendan sam kupio pojacalo (sobna varijanta, vox pathfinder10), resen da ili krenem da ucim, ili ozbiljno batalim sve ovo i zamenim strat i voxa za dve litre weiferta.

 

Dodjem kuci sa pojacalom, zatvorim se u sobu, vidim ima overdrive, fina stvarcica rekoh sebi, opalim par rifova po secanju i kazem "ne ide ovo loshe jbt". Ispade da dzitra ima fin vrat, lete prsti po novim zicama, al' sve mi to zvuci neuko, sporo, tromo... Setim se sta sam radio sa bassom, vidim hromatik skejl i spajder idu lepo, znaju prsti 'di teraju. Setim se poneke solazice Offspringa, sve po secanju sasvim lepo ide.

Al' nije to to, ne znam nit sta sviram, nit zasto. I cudom nabasam na yumetal, jbg. Vidim zanimljiva tema, potrosim jednu i po noc da prelistam (cuj prslistam, iscitam) ovu temu, vidim razumni ste (donekle ;p lol), pa reko ne smeta da se raskucam malo, dok se odmaram od hromatik skejla dosadnog mi.

 

Dakle, (a rekoh ukratko :uhoh: ) sta mi od teorije preporucujete da prvo sazvacem? Knjiga, autor, link, engleski, srpski, nebitno.

Vidim razne improvizacije na temu hromatik skejla, vezbam ja to, dignem metronom na 100, 150, al' sta da radim s tim konkretno ... Znam (ili bar pretpostavljam) da ce mi se to isplatiti za kasnije, al' treba mi nesto da me drzi za pocetak, da vezbam i giljam. Nije da nemam inspiracije, al' ljudi smo, priznajte da je ispijanje litara i litara ispred dragstora primamljivije od (bar meni trenutno) besciljnog hromatik skejla. :rolleyes:

 

Znaci, jedino sto me izdvaja iz mase fatass nubova jesu djavolski zakorele jagodice na prstima :red: dajte da to iskoristim za nesto :muzicar:

 

 

 

ajd uzdravlje :pivopije: (;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dersu, to sam rekao jer zvuce kao minor, zvuce zlo :da:

 

E, izvini, ja se poneo kao imbecil. Bio sam sarkastican. Tehnicko objasnjenje stoji. Jebi ga, izvinjama se sto sam primitivac neki put :no: .

 

Znaci, power chord nit zvuci ovako nit onako. Nit bilo kako. Root and fifth (perfect). Any way you put it together. Still just 2 intervals. 2 intervals do not a chord make. 3 do. At minimum. Posto nije 'pravi akord' nema modalitet (dur ili mol su dva od sedam mogucih modaliteta). Najbitnija ali fuck that. It's not 1685, it's 2007 (well, almost :lol: ).

 

Which reminds me....

 

Merry Christmas.....And Happy New Year. Sretjna Nova Godina. Hristos se rodi :pivopije: !!!

 

Za Induse i Kineze, kovertiram cestitke. Cucemo se.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Шарки се вратио са својим неделима свог гитарског неумећа! Кликом на линк испод сазнаћете колико дотични везе нема са свирањем, а приликом бележења овог зла је био неухрањен па је то допринело да ово што ћете чути буде још горе. Будите брутални. :pivopije:

 

http://putstuff.putfile.com/30438/2275976

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...