Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

...kod amera je njihov sistem mera treba da uvedu metricki kao i mi a ne da se frljaju sa inchima footima, itd....

 

Errr, sefe, uveli su oni SI metricki sistem 1866. Od 1988, sve vladine agencije oficijalno koriste SI metricki sistem. Uzgred budi receno, i onaj Imperijalni je metricki sistem, tako da kad kazes samo 'metricki sistem' to ne znaci nista.

 

Ono sto je zajeb je da Ameri po prirodi stvari ne vole da explicitno zabranjuju kojesta, pa tako nisu zabranili ni upotrebu Imperijalnog iliti, kako oni to zovu, tradicionalnog metrickog sistema. To nekako bode oci jer se u mnogim delatnostima, kad su u pitanju krajnji konzumenti da ne kazem kupci, jos uvek koristi ta takozvana 'soft metric' implementacija.

 

Tupim ga sad i ja, moram neki put da podvucem da nisu bas svi Ameri tupsoni all the time.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pitanje za bilo koga:

 

C#dur:

 

C# - D#- ?

 

pošto mi treba ceo stepen povisujem E, a to je znači F jel da?

Znači skala izgleda ovako:

 

C# - D# - F = F# - G# - Bb - C = C#

 

a njoj je paralelna Bb mol, tako da

 

C# - D#- F = F# - G# - Bb - C = C# - D# - F = F# - G# - Bb - C = C#

 

Bb bi trebalo da izgleda ovako:

 

Bb - C = C# - D# - F = F# - G# - Bb

 

em aj rajt? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzi me da ti sve odgovaram, ali prvo cu...

u teoriji naravno skala ne moze da ide sa re na fa, tako da bi moralo da ide cis, dis, eis, fis.... zato i sluze one povisilice iza violinskog kljucha(ili bas), da bi oni zatucani ogranicheni likovi iz srednjih muzichkih i akademija nabubali sve to napamet... a u praksi, naravno da cesh ti kucati u gitar pro-u ili gde vec umesto eis - F... mada, ako hocesh da koristish efekat harmonizer, onda brate samo ukucaj cis dur i cao, on ce da razmislja:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
C mol nije paralela E duru. C# mol jeste.

 

Pazi ovako, ajmo redom, i veoma jednostavno:

 

Osnovni tonalitet, bez ikakvih predznaka u dve oktave:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

Ono od C do C je jedna oktava, dalje se sve ponavlja. C dur.

U evropskoj muzici su pesme najčešće pisane u duru ili molu. To su dve vrste tonaliteta, koje se koriste.

Ovo od C je dur, i to Cdur.

Ako odsviramo samo označeni deo:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

dobijamo A-mol. Kao što vidiš, sastoji se od apsolutno istih tonova, zato se i zove "paralelni mol"

Kad u notama vidiš da pesma nema predznak, znaš da je u C duru ili A molu.

 

Tonova u evropskom sistemu ima 12. Toliko i tvoja gitara ima pragova do oktave.

Jedan tonalitet/skala se sastoji od 7.

Evo sad neko hoće da svira u G duru recimo... Primetio si već da to ne pasuje u ove tonove. Mora onaj F da se podigne na F#, da bi dobili isti raspored poustepena i celih stepena (jedan ili dva praga na gitari), i da bi to pasovalo za G.

Tako dobismo G dur:

G, A, H, C, D, E, F#, G, A, H, C, D, E, F#, G

Njegov paraleni mol je E mol:

G, A, H, C, D, E, F#, G, A, H, C, D, E, F#, G

 

Da bi pasovalo za recimo D moramo još jedan podići, to će biti C#, itd...

Tako možeš napraviti bezbroj varijanti, mada se u praksi koristi samo 12.

Šest sa povisilicama i šest sa snizilicama.

Povisilice:

jedna - G dur, E mol

dve - D dur, H mol

tri - A dur, F# mol

četiri - E dur, C# mol

pet - H dur, G# mol

šest - F# dur, D# mol

 

Snizilice:

jedna - F dur, D mol

dve - Bb dur, G mol

tri - Eb dur, C mol

četiri - Ab dur, F mol

pet - Db dur, Bb mol

šest - Gb dur, Eb mol

 

Primetićeš da su šesta varijanta kod jednog i drugog praktično iste. Trebao sam ti reći "enharmonijski se poklapaju", ali ti taj izraz sad nije uopšte potreban. Za sad neka ti još bude "to je isto".

 

E sad velika demistifikacija:

 

MODUSI:

 

Opet na primeru C dura:

Daklen C dur:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

To se isto zove i jonski modus. I po tom pristupu imaš sedam modusa.

Jonski je prvi. Drugi je dorski. Evo ga:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

To ti je D dorski modus.

Evo ti E frigijskog:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

F lidijski:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

G miksolidijski:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

A eolski )ili A mol kako se još zove):

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

H lokrijski:

C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H, C

 

Kao što vidiš, to su sve isti tonovi samo se drugačije zovu skale u zavisnosti odakle kreću, jer je i raspored polu i celih tonova onda različit.

Kad ovo skontaš probaj onda da prokljuviš i odsviraš recimo A dorsku skalu, ili C lidijski modus, ili C miksolidijski, itd...

Ta imena su inače najkomplikovanija stvar u celoj priči. Stari Grci su ih tako zvali, i njima su to bili ravnopravni tonaliteti. Postoje i danas modalne pesme. Pesme za koje ne možeš reći da su u nekom duru ili molu, već su pisane u nekom modusu. No većina pesama je pisana u ta dva modusa (jonski i eolski) pa smo to kao prihvatili kao tonalitete. Ne bih dalje ovom. Ako ti ovo bude jasno rado ću nastaviti (makar po stoti put o istom pisao)...

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

 

 

Sve shvatio! :rockdevil:

 

e sad, šta su to harmonijske lestvice?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pošto mi treba ceo stepen povisujem E, a to je znači F jel da?

Ne. E ne može da bude ni u kakvom srodstvu sa F. Kad ga povisiš dobićeš E#. Kad taj ton opet povisiš, dobićeš E##, a taj kad opet povisiš E###, i tako u nedogled.

Zvuči jednako nebulozno koliko se to retko i sreće u praksi.

E# i F jesu isti tonovi na gitari. Na violini već i ne moraju da budu. Slučaj kad se dva različita tona nalaze "na istom mestu" se zove "enharmonija", i ovo je podatak koji ti nikad u životu neće trebati, ali ajde, čisto da te upoznam sa tim izrazom. :)

 

Kad neku skalu staviš na notni papir, lepo se po njoj vidi da je skala. Svaki ton ide redom, sa vizuelne strane gledano idu u pravoj uzlaznoj liniji. To je važno jer je pregledno i čitko samim tim. Vidiš da su tonovi na sekundu jedni od drugih, pa je lako skontati.

Kad bi Napisao C#, D#, F, F#, izgledalo bi kao sekunda pa terca, pa isti ton ali alterovan, i vezao bi mozak na čvor dok bi to isčitao. Ne vidi se da je skala.

Ako ti je nejasno reci, pa ću onda da nakucam u Sibeliusu i da ti postavim sliku.

 

a njoj je paralelna Bb mol

C# je alterovani C, a Bb je alterovani H. C i H su sekunda/septima, a ne terca/seksta.

Dakle Bb nikako ne može biti paralelni mol C#-u. Paralelni mol od C# dura je A# mol. Ne koriste se baš nešto u praksi, jer imaju čak sedam povisilica. Umesto toga se piše u Db duru i Bb molu, koji imaju 5 snizilica, a to su dva problema manje.

 

Ne možeš u jednom tonalitetu ili skali kombinovati i snizilice i povisilice. Niti je moguće da se "inkarancija" nekog tona pojavi dva puta a nekog drugog nijednom.

Na primer ono da imaš F i F#, a opet nigde ničega što potiče od E...

 

...a u praksi, naravno da cesh ti kucati u gitar pro-u ili gde vec ...

Nekako mi pojmovi "PRAKSA" i "GUITAR PRO" ne idu zajedno...

 

Sve shvatio! :rockdevil:

 

e sad, šta su to harmonijske lestvice?

Drago mi je.

Na žalost nisam učio na srpskom te izraze, pa bi morao da mi navedeš u kom kontekstu je to spominjano, da bih mogao da prepoznam, jer ti ovako ne mogu ništa reći na žalost.

 

:pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
mrzi me da ti sve odgovaram, ali prvo cu...

u teoriji naravno skala ne moze da ide sa re na fa, tako da bi moralo da ide cis, dis, eis, fis.... zato i sluze one povisilice iza violinskog kljucha(ili bas), da bi oni zatucani ogranicheni likovi iz srednjih muzichkih i akademija nabubali sve to napamet... a u praksi, naravno da cesh ti kucati u gitar pro-u ili gde vec umesto eis - F... mada, ako hocesh da koristish efekat harmonizer, onda brate samo ukucaj cis dur i cao, on ce da razmislja:)

Molim?! Ti zatucani muzicari su postavili te skale kako treba i dali im danasnji izgled, a ti se sa time sprdas!!! Ako hoces ozbiljno da se bavis muzikom , makar skale nauci a ne tako! Sramota! :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da vas pitam nesto.......ja ne razumem kako da koristim i sviram tabove??????

(evo primer jedne pesme)

E-------0-----|-------0-----|-------0-----|-------0---7-|

B-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|

G---0-------0-|---0-------0-|---0-------0-|---0---------|

D-------------|-------------|-------------|-------------|

A-------------|-------------|-------------|-------------|

E-0-----------|-0-----------|-0-----------|-0-----------|

P (9/8 time) H P S S P

E-7-----------7^0---------|---------7---8---7^8^7\5-7---5\2^0---|

B-----0-----------0-------|---------0---0-----------0-----------|

G---------0-----------0---|-----0-------------------------------|

D-------------------------|-------------------------------------|

A-------------------------|-------------------------------------|

E-0-----------------------|-0-----------------------------------|

 

ne razumem sta ove sedmice i te brojke znace????

jel moze neko da mi obj. a da ga ne mrzi.........jer mi je jako potrebno..........

mislim ne ove pesme nego uopste da znam ubuduce kako se to svira i tako.........

HVALA!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E-------0-----|-------0-----|-------0-----|-------0---7-|

B-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|

G---0-------0-|---0-------0-|---0-------0-|---0---------|

D-------------|-------------|-------------|-------------|

A-------------|-------------|-------------|-------------|

E-0-----------|-0-----------|-0-----------|-0-----------|

P (9/8 time) H P S S P

E-7-----------7^0---------|---------7---8---7^8^7\5-7---5\2^0---|

B-----0-----------0-------|---------0---0-----------0-----------|

G---------0-----------0---|-----0-------------------------------|

D-------------------------|-------------------------------------|

A-------------------------|-------------------------------------|

E-0-----------------------|-0-----------------------------------|

 

Nothing Else Matters, bro :D

 

Ove crte predstavljaju zice, gornja crta je tanka e, a donja crta je debela e, brojevi predstavljaju polja na vratu, 0 je prazna zica, okinesh je bez pritiskanja polja, P-> pull-off, kada okinesh zicu i brzo sklonish prst do polja koje je sledece(damn, mnogo brzo pisem), H-> hammer-on, kada prEtisnesh polje bez okidanja, chekitjash, udarash prstom :) Mislim, nema neke mudrosti, a i mrzi me da pishem neshto opshirno, jer zurim, ali ovo ti

je da se malo zanimas dok sam ne izvalish

Edited by High_Roller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, pogledao sam ti u profil pa sad necu da ti kazhem zato shto ne slushash death metal i nemash pojma shta je gothic. :) :) :)

hahahhah nemoj da me zezas bre............. :D hehehhehehhehehehehhehhehe

 

E-------0-----|-------0-----|-------0-----|-------0---7-|

B-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|

G---0-------0-|---0-------0-|---0-------0-|---0---------|

D-------------|-------------|-------------|-------------|

A-------------|-------------|-------------|-------------|

E-0-----------|-0-----------|-0-----------|-0-----------|

P (9/8 time) H P S S P

E-7-----------7^0---------|---------7---8---7^8^7\5-7---5\2^0---|

B-----0-----------0-------|---------0---0-----------0-----------|

G---------0-----------0---|-----0-------------------------------|

D-------------------------|-------------------------------------|

A-------------------------|-------------------------------------|

E-0-----------------------|-0-----------------------------------|

 

Nothing Else Matters, bro :D

 

Ove crte predstavljaju zice, gornja crta je tanka e, a donja crta je debela e, brojevi predstavljaju polja na vratu, 0 je prazna zica, okinesh je bez pritiskanja polja, P-> pull-off, kada okinesh zicu i brzo sklonish prst do polja koje je sledece(damn, mnogo brzo pisem), H-> hammer-on, kada prEtisnesh polje bez okidanja, chekitjash, udarash prstom :) Mislim, nema neke mudrosti, a i mrzi me da pishem neshto opshirno, jer zurim, ali ovo ti

je da se malo zanimas dok sam ne izvalish

 

aha razumeo sam.........shvatio sam.......HVALA TI MNOGO...........i samo jos nesto

a kako trebam da sviram kada su drugi brojevi.......(mislim znam ja da sviram Nothing Else Matters(ne celu samo intro) ali da znam ubuduce jer ne znam bas tabove..........) samo jos to i sam cu se dalje snaci.........

za ovo ti hvala.............MNOGO..........

 

Edited by Aces High

Share this post


Link to post
Share on other sites

neces se ti nasvirati tako, bolje uzmi skini neku knjigu sa neta potrazi preko gugla imas Troy Stetina se lik zove imas njegove knjige da skines savrsenstvo pocinje od naprostijih stvari kao sto ti pitas pa nastavlja do vai-malmsteen fazon svirke, to nadjes i 10 godina samo to cepas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

7-sedmi prag, 10-deseti prag...0-prazna...

 

aha shvatio sam znaci to je to...........to me interesovalo...........HVALA.......... :pivopije:

 

neces se ti nasvirati tako, bolje uzmi skini neku knjigu sa neta potrazi preko gugla imas Troy Stetina se lik zove imas njegove knjige da skines savrsenstvo pocinje od naprostijih stvari kao sto ti pitas pa nastavlja do vai-malmsteen fazon svirke, to nadjes i 10 godina samo to cepas :D

 

pa znam upravo to cu i da uradim.........nasao sam nesto...........valjda ce biti od koristi.......TNX MNOGO :pivopije:

 

ej ljudi hvala vam za ovo sto ste mi rekli.........stvarno mi je pomoglo i to mnogo..........

(odnosi se na sve koji su mi pomogli).........ziveli ljudi :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci, ne odnosi se na mene :confused:?

 

pa ne odnosi se jer mi ti nisi pomogao...........heheheh salim se bre...........

ja sve postujem...........hehehehe

Dead Man Walking ce mi objasnjava...........a ti kao sto on rece idi popravljaj lampe.............

heheheh salim se naravno............ziveli za sve....... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...