Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Ovo je sestra bliznakinja teme o opremi i gitarama. Post-ujte svoja pitanja, misljenja, odgovore ovde. Svi oni koji su mi slali pitanja na PP neka ih ponove ovde, da bi eventualno jos neko imao koristi. Naravno sve ovo nije striktno, ako neko misli da neko pitanje zavredjuje posebnu paznju, nek otvori odvojenu temu. Ne znam tacno sta bih odmah rekao ili objasnjavao, tako da bi bilo dobro da neko drugi inicira sa svojim pitanjem :wink: Mi ostali cemo se onda praviti da znamo i da mozemo da pomognemo biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Izgleda da svi sve znaju u vezi sa tehnikom sviranja biggrin.gifsmile.gif

Niko se ne javlja...Niko izgleda nema problema?

Mozda pokrene stvari ako ja pomenem nesto?

 

Za pocetak neki problemi koje sam primetio kod onih koji su dolazili kod mene na casove:

- Telesno neopusten, navikao da se sav zgrci oko gitare kao da se bori sa necim, automatski mu je mnogo teze da svira

- Nepravilno disanje...Treba disati ravnomerno, ovako se to prenese i u svirku, nekako napeto i iseckano zvuci

- Lose drzanje palca na levoj (u slucaju desnjaka, jel') ruci...Ne pruza podrsku prstima kako treba. Umesto toga doticni grci misice cele ruke i steze vrat kao da je veslo

- Vezba kuci samo ono sto mu vec ide dobro, prosvirava to u beskraj a ono sto mu ne ide zaobilazi

- Misli da nema potrebe da vezba sa metronomom, ispada iz ritma dok svira riff-ove, a kad svira solo ubrzava ili usporava zavisno da li svira laksi ili tezi deo.

- Ne vezba da improvizuje uz snimljenu pratnju, tako da kad svira solo to zvuci kao nabacana gomila tonova ili skale gore dole.

- Svira brljavo a uprkos tome, trudi se da bude sto brzi, iako sve to zajedno neuredno zvuci

- Vezba (ili cak izvodi) komplikovana arpedja, a kad mu kazem da odsvira jednostavnu rock frazu sa osnovnim elementima sviranja ispostavi se da mu je vibrato nikakav i da ne ume da svira bending a da bude tacan i zvuci lepo.

- Bolje svira solo deonice nego ritam gitaru, misli da je ovo prvo vaznije

- Skida Dream Theater, a zbunjen je kad se pomene bilo kakav egzoticniji akord od E dura.

- Skine ceo solo od recimo Yngwie Malmsteen-a, tek da moze da ga odsvira a onda ide dalje, kao , to je sad to, umesto da: 1)Proanalizira solo uz harmonsku pratnju, da vidi zasto je koji ton ili fraza na kom mestu 2) Podeli solo na pojedinacne fraze i zatim ih provezba u razlicitim pozicijama i skalama da bi mogao da upotrebi svaku od njih u sopstvenim solo deonicama. U protivnom je solo posluzio samo kao vezba za prste i ima mnogo manje koristi od njega

 

To su neki problemi koji su mi prvi pali na pamet...Da li se prepoznajete u nekom od ovih primera?

Ajmo momci, samo hrabro :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene opet, nije me bilo neko vreme...morao sam opet da se uclanim ...zaboravio sam lozinku :x

 

Nego... Imam pitanje u vezi Sweep Picking-a, naime da li je potrebno koristiti vecu trzalicu da bi se efektnije sviralo, pitam posto ja uglavnom koristim male heavy trzalice ili to dolazi vremenom kao i sve ostalo?

Inace ja sviram 3 godine i jedino sa tim imam malo poteskoca...nisam dovoljno fluidan ili kako se to vec kaze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego... Imam pitanje u vezi Sweep Picking-a, naime da li je potrebno koristiti vecu trzalicu da bi se efektnije sviralo, pitam posto ja uglavnom koristim male heavy trzalice ili to dolazi vremenom kao i sve ostalo?  

Inace ja sviram 3 godine i jedino sa tim imam malo poteskoca...nisam dovoljno fluidan ili kako se to vec kaze

Ne znam sta tacno podrazumevas kad kazes "efektnije sviralo"

Takodje, da li mislis na sweep picking usko u vezi sa sviranjem arpedja ili kompletno, onako kako ga recimo svira Frank Gambale?

Vrsta trzalice je delimicno i stvar afiniteta (osim da treba da bude tvrda. to se podrazumeva za high tech svirku). Meni vise odgovara ostar vrh, tako da su ranije Jazz Pick III uvek bile izbor No1, ali razlicita vrsta trzalice daje i razlicit ton, na sta malo ljudi obraca paznju, tako da sada paralelno koristim i one dunlop-ove velike zelene trzalice koje imaju aligatora na sebi. A uz to su i tupe biggrin.gif (Em bolje zvuce, a i posle zive svirke mi ostane ceo nokat na kaziprstu, za razliku od ranije, jazz pick su suvise male u toj varijanti)

Ne bih mogao da ih sviram dok sam sticao tehniku( velike - tupe), ali sada mi treba samo par minuta da se naviknem i "prebacim", tako da sto se toga tice, to ide vremenom. Ranije sam morao da koristim Jazz pick III, a u principu to i drugima preporucujem, bar dok uce.

Za sweep picking nema toliko veze kakvu trzalicu koristis, ali kreni sa ostrom i malom, ne samo zbog sweep-a. Jako je bitna stvar da za razliku od svih ostalih slucajeva, kod sweepinga treba trzalicu malo olabaviti izmedju prstiju i malo je postavljati nakoso u odnosu na zice, tako da se "vuce" preko zica kad sweepujes na dole ili gore. Vaze i ostale stvari, ako koristis ostar vrh, rotiraj trzalicu pod uglom od 35-45% da bi lakse isao "kroz zicu". Ako koristis sa tupim vrhom, mozes da probas kako ti odgovara da trzalica bude paralelnija sa zicama dok trzas (pogledaj recimo Yngwie-a)

Ako imas kinte Frank Gambale ima interesantan video na tu temu kao i knjigu "speed picking" koju mislim da ima Rogosic.

Sweep je jedna od najtezih tehnika da se dobro savlada, tako da nemoj da se bedacis ako ti ne ide.

Nadam se da ti je ovo pomoglo, to je najbolje sto umem da ti kazem sa obzirom da ne mogu da vidim sta i kako radis, pa i da li eventualno gresis u necemu.

 

Pozdrav :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jazz Pick III

 

E bas tu trzalicu koristim vec 2 godine, u pocetku sam koristio velike ali kad sam doticnu uzeo u ruke biggrin.gif

Mada moram da priznam da su i one male bele Fender-ove vise nego odlicne ali ih nigde nema :x

Takodje kada sviram clean volim da koristim sto mekse trzalice uglavnom Fender-ove

 

Ne znam sta tacno podrazumevas kad kazes \"efektnije sviralo\"  

Takodje, da li mislis na sweep picking usko u vezi sa sviranjem arpedja ili kompletno,

 

Pitam zato sto nekad nekad malo brljam pa sam mislio da je mozda do trzalice smile.gif U principu to je dosta novo za mene...tek sam poceo to da sviruckam pre jedno 3 meseca...jer sam se dosta skoncentrisao ne neke druge "tehnike" npr.. Double hand tapping (Midnight,The Forgotten,The Headless Horsemen)

 

Mislio sam na Vai-a...kada se izivljava pre nego sto pocne da svira For the Love of God na G3 i na Friedman-a

 

Ako imas kinte Frank Gambale ima interesantan video na tu temu kao i knjigu \"speed picking\" koju mislim da ima Rogosic.  

 

Za takve stvari svaki pravi gitarista uvek mora da ima para, hvala na savetu kupujem sigurno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za takve stvari svaki pravi gitarista uvek mora da ima para, hvala na savetu kupujem sigurno

Samo da napomenem da imas na umu, to je bas hard-core sweeping, Gambale je prearanzirao sve, od pentatonike preko razlomljenih arpedja do klasicnih lestvica, za sweeping i skola i knjiga su usko orijentisane...

Mnogo srece i dobre volje, trebace ti biggrin.gif:wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravo da ti kazem ni sam ne znam zasto sam postavio ovo pitanje ali ne moze da skodi smile.gif ...sto znaci da koristi smile.gif

 

Salim se...Pitam te zato sto ja vec imam profesora ali sa njim radim iskljucivo stvari koje nikako ne mogu sam (Jazz,Flamenco,Classical) i sve sto sam naucio u vezi elektricne gitare naucio sam sam (preko neta uglavnom) a i preko caleta sam upoznao dosta Dzezera od kojih sam takodje dosta stvari naucio samo kroz pricu...A sto se tice HM forica to sam uglavnom sam provalio (tako mi je bilo jos sladje)... od onih osnovnih stvari (palm muting,pick scrapes) pa do kao nesto tezih (pinch harmonics) i neke fore sa Tremolom...u principu izuzev Sweep Picking-a sta bi mi jos savetovao da vezbam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.ja se prepoznajem u velikom delu onoga odozgo-skidam solaze JP-a ali mi ne idu neki elementi...Al se ne zalim-samo rad rad i rad...Ocu da pitam nesto drugo.Cesto se pominju legata...sta je zapravo legato i kako se izvodi?Posle cu da navedem neki deo iz lekcije JP-a o tome samo da nadjem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.ja se prepoznajem u velikom delu onoga odozgo-skidam solaze JP-a ali mi ne idu neki elementi...Al se ne zalim-samo rad rad i rad...Ocu da pitam nesto drugo.Cesto se pominju legata...sta je zapravo legato i kako se izvodi?Posle cu da navedem neki deo iz lekcije JP-a o tome samo da nadjem...

Legato i staccato su originalno dva nacina sviranja nota, nevezano samo za gitaru. Legato oznacava "vezane" note, note koje prelaze jedna u drugu bez jakog naglasavanja, a staccato note koje su izdvojene jedna od druge i jasno naglasene.

U gitarskom sviranju Legato se (ne bas ispravno) upotrebljava kao naziv za naprednu varijantu kombinovanih hammer on-pull off tehnika sviranja, u kojoj se trza samo prva u nizu nota koje su na jednoj zici (a eventualno ni ona) a ostale note se sviraju koristeci pull off i hammer on. Znaci sto manje trzanja = tecan mekan zvuk, prelazi iz note u notu = legato.

Kad se kaze legato, prva asocijacija vecine gitarista je verovatno Joe Satriani, zbog obilate upotrebe iste tehnike. (mada ako cemo o tome, vecina blues gitarista svira "legato")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno pitanje vezano za tapinge sa menjanjem i preskakanjem zica. Konkretno

U solazama Symphony X-a se to cesto pojavljuje. Npr:

 

||-15p14p12-------------------------12h14h15p14p12-------------------------12h14h15p14p12--|

||--------------------------------------------------------------------------------------------------------|

||----------16p12p11p9h11h12h16--------------------16p12p11p9h11h12h16---------------------|

||--------------------------------------------------------------------------------------------------------|

||--------------------------------------------------------------------------------------------------------|

||--------------------------------------------------------------------------------------------------------|...

 

Dakle kako svirati taj ton na 12-om pragu prve zice nakon tap-ovanog 16-og praga na trecoj zici?

Da li ga:

1. Okinuti trzalicom koja bi isla preko srenjeg prsta (posto tap-ujem tako sto trzalicu drzim izmedju

kaziprsta i palca a tap-ujem sa ostala tri) a to je skoro ne moguce izvesti u brzini u kojoj

on svira (to je pesma Sea of Lies pa ako imate cd lakse je shvatiti).

2. Okidati trzalicom koja bi bila izmedju srednjeg i palca a predhodni ton tap-ovati kaziprstom tako

da trzalici treba mnogo manje vremena da dodje do tog dela (stim sto je ovo kranje ne pravilno iako mi se

cini da on bas tako to svira)

3. Tap-ovati taj ton kaziprstom za sta treba mnogo vezbe i snage da bi zvucalo dobro (jos ako neko ima

lose magnete nikad nece dobiti taj ton)

4. Nesto cetvrto?

 

Ovakvih stvari ima gomila najgore je kad svira taping 12-15-19 na sestoj pa na prvoj itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. Tap-ovati taj ton kaziprstom za sta treba mnogo vezbe i snage da bi zvucalo dobro (jos ako neko ima  

lose magnete nikad nece dobiti taj ton)

Ovo trece. Samo to nema nikakve veze sa magnetima ili bilo cim drugim od opreme, i nije toliko tesko. Vezbaj odvojeno hammer on i pull off samo sa prvim prstom tako sto ces recimo na G zici svirati neizmenicno neke tonove kaziprstom i onda pustati praznu zicu, nesto slicno ovome:

--------------------------------------------

--------------------------------------------

----5-0-5-0-7-0-7-0-9-0-9-0------------

--------------------------------------------

--------------------------------------------

--------------------------------------------

 

a probaj i sa ovim:

 

---------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------9--12--16T--12--9--------------------

---------------------------------------------------10----------------------10------------------

------7--10--14T--10--7-----------7--10--14T------------------------------14T--10--7----

-7-8-----------------------8--7--8---------------------------------------------------------8--

 

Ovde je sve svirano ISKLJUCIVO hammer on Pull off (nema trzalice) , gde je T tu je taping srednjim prstom desne ruke, akord Cmaj 7 odlicno za vezbanje, kad izadjes na kraj sa ovim ne bi trebalo da ti predstavljaju problem hammer on prvim prstom

Share this post


Link to post
Share on other sites

pita da li je bolje prigusivati zice kada vezbas legato (ne mora samo legato), ili ih ostaviti da prste tongue.gifi da ti bodu usi kako bi sebe naterao da budes precizniji ili sta vec....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ispada da je Ivan vec shvatio i odgovorio biggrin.gif

Ako mislis na prigusivanje desnom rukom svih zica zajedno dlanom kod bridga da ti ne bi zvonile zice koje ne sviras, NE! smile.gifbiggrin.gif

Tu nema poente, to ti samo odmaze. Sviranje prigusenih tonova treba nauciti kao jos jednu tehniku, Al Di Meola je to cesto cinio.

Cela fora i jeste u tome da se prigusuju zice koje ne sviras ali ne ona koju sviras.

Jedino ne znam zasto ti je to sado mazo? :?

To ti treba pa ti treba, svirao bilo kakav solo ili ritam.

Jesi li na to prigusivanje mislio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je mislio na Satch-ovu foricu iz \"The Mystical Potato Head Groove Thing\"...gde desnom rukom prigusi zice na 5-6 pragu i onda levom svira legature

Vidis to mi nije palo na pamet...

Al opet isto, ta sekvenca kod satrijanija zaista trazi to, i nema druge, ali i on sve ostalo svira bez "pomoci" biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma Satch je legenda! ...po meni najbolji i naj uticajniji gitarista posle Hendrix-a

 

E da sad mi bas pade na pamet jedna stvar koju nikako ne mogu da odgonetnem...kako Satch proizvodi one tonove kada kao stavi levu ruku kod neck magneta i dok okida zice cima tremolo tako da na kraju dobije neki cudan zvuk...nadam se da sam uspeo da objasnim kako treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da sad mi bas pade na pamet jedna stvar koju nikako ne mogu da odgonetnem...kako Satch proizvodi one tonove kada kao stavi levu ruku kod neck magneta i dok okida zice cima tremolo tako da na kraju dobije neki cudan zvuk...nadam se da sam uspeo da objasnim kako treba

Jesi, dobro si objasnio. Flazoleti proizvedeni trzalicom (ako znas kako se to izvodi) i najobicnije cimanje rucke. Samo sve to lepo uvezbano, upotrebljeno gde treba i estetski lepo izvedeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...