Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Dusane S. , posto si ti postavio onu gomilu prilicno realnih pitanja na pocetku,pretpostavljam da ti nemas problema sa istim...A vidim i da drzis casove, posto sam trenutno u nekom bedaku i treba mi inspiracije (bar kreativne...) molio bi te da sa sledecih linkova poslusas neke moje radove i da ih prokomentarises , a sve u cilju da mi pokazes nesto novo ,a kapiram da je najbolji nacin da cujes kako sviram (isechci nisu mnogo veliki 700 - 800 kb, kakop koji).10x!

http://www.cybermusic.co.yu/index.php?act=...pe=post&id=2515

 

http://www.cybermusic.co.yu/index.php?act=...pe=post&id=5398

 

http://www.cybermusic.co.yu/index.php?act=...pe=post&id=5768

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erm... covece svaka tebi cast...ne samo da tehncki odlicno sviras vec ti je svaka solaza i po strukturi odlicna...kako bre da nemas inspiracije...da nije mozda problem u okruzenju (bendu) mozda te neko sputava...ili je mozda u pitanju kolicina sviranja...koliko sati sviras dnevno...pitam posto ja nekad poludim od preteranog sviranja...sve se nesto tripujem da mi je vrat kriv, kao da se savija dok sviram smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sada sam preslusao prvi primer i otprilike: (mozda dopunim kad cujem drugi i treci)

Za sada je najveci problem u iscepkanosti fraza, i tome sto (jeli, bar meni tako izgleda) se cuje gde si zavrsio jednu frazu a poceo drugu, to jest, jos uvek to lici na zbirku nekoliko fraza u istom tonalitetu. Radi na vibratu i bendingu i to dosta, ocigledno je da si vise koncentrisan na to da sviras high-tech, onda je glupo da se cuje da su sporije odsvirani tonovi nesigurni a vibrato mrljav. Nisi napomenuo da li je solo komponovan ili improvizacija, ili ako je nesto izmedju, koliko si se oslanjao na jedno ili na drugo?

Nije problem tehnika u smislu skala tapinga, brzog sviranja, tu si mnogo jaci nego u nekim tradicionalnijim stvarima. Takodje po tome koji je izbor tonova u solo deonici (pa i izbor akorada u pratnji) , mislim da bi bilo dobro za tebe da slusas sto vise gitarista koji nisu u heavy fazonu, skidas njihove fraze i harmonije pesama, i onda to primenjujes u muzici koju najvise (ocigledno ) volis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slusam trecu , skidam drugu. Ovo malo menja stvari...Lep je pocetak te prve fraze su bolje od ostatka, volim 9 kao interval. To je duet tebe i tebe?

Imas jako dobre momente i onda opet na trenutak prazan hod, pa kao da si stao a ni sam nisi siguran zasto si stao, pa udri skale. Mozes li da pustis pratnju i bez gitare "sviras" solo tako sto pevas melodije? Uvek je problem odvezati se od onoga sto je nauceno na gitari, i svirati melodije a ne naucene fraze.

Sad se skinuo drugi komadic, to su u principu samo ok odsvirana arpedja, ne znam sta bih ti rekao za njih...Zvuce u redu, jedino kad god zastanes na nekoj noti, nemoj je ostaviti onako da zvoni, vibrato, vibrato, i jos vibrata.

Violinisti sviraju vibrato kad god je nota dovoljno dugacka

 

Pitaj nesto konkretnije ako te interesuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cool, najzad odgovor koji nije ovo je super ili nije lose ali, vec nesto konkretno, da radi se o improvizaciji, 2. je Pachebell Canon, a 3. je kombinacija improvizacije i nekog koncepta ,inace , je i nisam vise toliko u Heavy vodama a na bendingu i vibratu radim bas dosta - to mi je cak jaca strana a improvizacija - to bas i nije jel da? Pa cuje se laugh.gif A drago mi je sto i ti volis vibrato - bez toga nema sviranja gitare , samo sto ja bas i ne volim preteran jer mi zvuci vetsacki i prenapregnuto. Interesuje me sta bi mi preporucio da se malo osvezim u kreativnom a bogami i tehnickom smislu , a ako mislis da bi mi 101 tuitition znacila ,jos bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A za Marty-a : mozda je problem u bendu - odnosno ne znam ni sam, sviram u 2 benda i jednom tribute-u i ni u jednom ne sviram bas neke solaze , ali to mi cak i prija , najvise jer mi nije do nekih solo deonica kad dodjes u ove budjave studije u ovom :x gradu,a sviram koliko mi obaveze dozvole - ali da ne ispada da se (klasicna prica) hvalim kako ja eto uopste ne vezbam... to ume da bude sasvim dovoljno vremena (nikad manje od 1-2 a u proseku oko 3 h) i to ne bas organizovano ,vec onako, za svoju dusu...A btw, ako mislis na ljudski vrat (Collum Humani prim. aut.) onda - welcome to da club laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm...Ne mora vibrato da bude brz ili napadan, ali ovako kako ga sviras...Mozda je to i samo moj ukus, ali voleo bih da je "dublji" (wider sto bi oni rekli) i sporiji?

 

Ja sam kad bih se nashao u kreativnom tesnacu vadio recimo tako sto bih skidao paterne i licks koje znam, ali unazad. To ume da iznenadi. Video skole i knjige koje su Jazz i Blues usmerene mogu da pomognu da se pobegne iz klishea.

Radi na komponovanju, obogati znanje harmonije. Recimo, obe matrice, (ako si ih ti pravio), imaju relativno neinteresantnu podlogu za soliranje.

Sviruckaj sa nekim gitaristom koji zna slicno kao ti, ili cak i manje, opet, on uvek moze da ispali nesto sto ti ne znas, tako cete uciti jedan od drugog.

101 tuitition uvek koristi, naravno, ako ni zbog ceg drugog, jer neko drugi moze da bude objektivniji od tebe, jer te posmatra nepristrasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanx na savetima, probacu...A za vibrato, probacu i to , sto da ne! Jedino sto mi smeta je to sto te skole bilo u Divx ,papiru , svejedno , nikad mi nisu dovoljno zanimljive da bih ih bas iskoristio kako treba, jedino sto me jos uvek okupira (bar donekle...) je Gambale-ov Speed Picking ,verovatno sto je njegov pristup toliko radikalno drugaciji ,sweep exclusive laugh.gif A sto se tice sviranja sa nekim ,pa i ne znam bas puno istomisljenika , ili se varam biggrin.gif So guys?

Ps.Ako imas neke casove koji su prilagodjeni mom znanju, I'll be happy to oblige!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ps.Ako imas neke casove koji su prilagodjeni mom znanju, I'll be happy to oblige!

Kako to mislis imam? U smislu da ja drzim casove, ili da imam nesto sto bi ti bilo zanimljivo od skola ili nota?

Edit: ovo je u stvari vec off topic, pa me slobodno cimni na PP

Share this post


Link to post
Share on other sites

A btw, ako mislis na ljudski vrat (Collum Humani prim. aut.) onda - welcome to da club

 

Uuu... kamo srece da je to...ovo moje je malo ozbiljnije smile.gif ...sve dok sviram tripujem se da mi se vrat na gitari savija smile.gif ...zato vise nikad ne sviram dnevno duze od 4 sata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uuu... kamo srece da je to...ovo moje je malo ozbiljnije ...sve dok sviram tripujem se da mi se vrat na gitari savija ...zato vise nikad ne sviram dnevno duze od 4 sata

Ne tripujes se...Jednostavno treba da manje vezbas bending i da ne stavljas 13-ice na gitaru, pa ti se nece to desavati :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Svidja mi se sto se ne boji da udari po zicama... Energija sa kojom svira mi je simpaticna. Sa druge strane je u nekim trenucima brljav, i vidi se da ima relativno mali vokabular - svira varijacije nekoliko fraza sve vreme. Onaj tremolo dive- bombing mu nije trebao, niti ce mu ikada zatrebati.

Sve je relativno...Tesko je reci misljenje o nekome, komentar bi bio jako drugaciji zavisno da li svira 5 meseci 15 meseci ili 5 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svira gitaru 10 godina, i veoma je muzicki obrazovan. Hmm, preneo sam mu to, i hteo je da me zadavi, on u stvari nije ni znao da sam ja to stavio ovde. Kada prebaci svoj solo album u MP3 sa studija, onda cu da okacim par pravih pesama. Ali nikako da nadje eksterni CD pisac, koji mu za to treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa snimci su mu na nekom studiu (8 kanala) u zip formatu, ja se u to ne razumem, ali moze odatle da prebaci pesme na CD samo ako prikaci eksterni CD pisac na studio. Ili, moze da stavi na zip disketu pa onda da se taj neki format prebacuje u wav pa onda da se reze. U svakom slucaju to je puno zezanja... Nego, jel imas ti neki mp3 koji mogu da mu pusim? Da vidi ko ga je "ocrnio" smile.gif

 

Odoh ja da ucim pentatonske skale (uz alternate picking), znam 3, imam jos samo dve da naucim. smile.gif

Kako sam nazadan biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedavno sam okacio nesto na IUMA sajtu, da bi par drugara moglo da cuje...Evo ti link u ovoj temi:

http://www.yumetal.net/forum/viewtopic.php...t=12703&start=0

Mada je to zaj., nije pravljeno da bi ja pokazao kako sam strasan gitarista :wink: Nemam nista drugo okaceno on-line...

Ali ne mora da se nervira, u svakom slucaju, isecak od 1 min nije dovoljan da se oceni necije sviranje :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...