Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Pa lepa pesmica ali on nece biti odusevljen. Lak ritam za sviranje, a solo je klasican pentatonski (meni se inace svidja). Pusticu mu da cuje. Pevanje ti nije dobro, za refren jos i moze da prodje, ali ne za ostatak pesme.

 

Pa sviras vec 20 godina, zar nemas neki instrumental? Sto se patis sa ovakvim sablonskim pesmama, uradi nesto individualno, kad vec mozes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao je da ja dobar solo, dobro se uklapa u pesmu, ali nista spektakularno za univerzalne standarde, mogao si vise da uradis sa tom progresijom. I da ako je to sve sto znas, da nisi nista narocito. smile.gif

Ali znam da si rekao da to nisi snimio da bi se pokazivao.

Dok ne stavim njegove pesme, evo ti jos jedan minut soliranja - improvizacije:

 

http://www.geocities.com/mbis370/guitar2.wav opet mora da ima razmak na kraju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lepa pesmica ali on nece biti odusevljen. Lak ritam za sviranje, a solo je klasican pentatonski (meni se inace svidja).

 

Nije pentatonika :wink: A nije ni bitno, vec sam ja cuo reakcije ljudi na to koje sam zeleo da cujem... I lepo ako ti se svidja, hvala.

Pusticu mu da cuje. Pevanje ti nije dobro, za refren jos i moze da prodje, ali ne za ostatak pesme.
Izgleda da je ceo kurshlus u tome sto svi misle da tu treba da se pojavi neko ko lepo peva. :mrgreen: Nije to grupa Iron Maiden :wink:
Pa sviras vec 20 godina, zar nemas neki instrumental? Sto se patis sa ovakvim sablonskim pesmama, uradi nesto individualno, kad vec mozes.

Rock instrumental gde gitarista smara 5 minuta je trenutno najnezanimljivija i naj out stvar na planeti. Verovatno bi mi bilo korisnije da odem do nekog drugara na selo i okopavam, nego da snimam gitarske instrumentale. Snimao sam ih kad je bilo vreme za to, bilo pa proslo. :wink:

Rekao je da ja dobar solo, dobro se uklapa u pesmu, ali nista spektakularno za univerzalne standarde, mogao si vise da uradis sa tom progresijom. I da ako je to sve sto znas, da nisi nista narocito.

Inace moj hobi nije razjasnjavanje ko je kakav gitarista :wink: Kad me neko pita sta radim, u zadnje vreme se izjasnjavam da sam keramichar, lepim plochice biggrin.gifa: a u slobodno vreme ucim da sviram gitaru :wink:

Ali u svakom slucaju, nek preslusa i razmisli malo, jer taj solo nije moguce tehnicki odsvirati na gitari uzivo, postoji stos koji nije primetan na prvi pogled... Takve stvari mi predstavljaju vece zadovoljstvo nego shredding 100mph. biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa slusali smo nekoliko puta, i sem onog delay-a na pocetku, ne primecujemo nista. Ali za to postoji pedala, tako da nije to. Sem ako nisi harmonizovao gitaru (snimis jednom solo, pa preko toga jos jednom i tako u nedogled), onda stvarno ne vidimo zasto ne bi mogao da to uzivo odsviras. :? I cemu je stos?

 

"Rock instrumental gde gitarista smara 5 minuta je trenutno najnezanimljivija i naj out stvar na planeti." Pa mozda je out, ali ja ti to govorim zbog tebe, a ne publike smile.gif , kako se ne smoris da sviras isti rif 3 minuta i onda imas solo od 20 sekundi i onda opet ritam?

 

E da, ako te zanima njegov shredding 100mph smile.gif koji smo sada snimili, popravio sam link, vidi moju proslu poruku.

 

Lepis plocice a? Jel i to radis 20 godina? smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Dusane pesma ti je odlicna...svidela mi se vec posle prvog slusanja sto je jako retko u mom slucaju...ona uvodna melodija je bas dojaja...bas lepo zapocinje celokupnu atmosferu pesme...riff je takodje odlican...e sad pevanje... u principu reci su dosta dobre i glas ti je ok...Engleski ti nije jaca strana ali ok nije to ni toliko bitno...uvek mozes naci nekog pevaca ili pevacicu koji bi to bolje odradio...vazno je da se lepo uklapa u pesmu...solaza je predivna,savrsena nemam reci...onaj uvod je bas dojaja...jer si to koristo dva Delay-a u isto vreme?...kao Satch biggrin.gif ...posle tog uvoda ima jedan deo...ja mislim da sviras legature i radis tapping trzalicom ako se ne varam posle koga mozda ide ono sto si rekao da je nemoguce odsvirati uzivo...tacno negde pred kraj...sve u svemu dosta dosta originalno bas sam se odusevio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

stvarno ne vidimo zasto ne bi mogao da to uzivo odsviras.  I cemu je stos?
out, ali ja ti to govorim zbog tebe, a ne publike  , kako se ne smoris da sviras isti rif 3 minuta i onda imas solo od 20 sekundi i onda opet ritam?

Mislim da me smara obrnuto. Zadnji bend koji mi se bas svideo je Rammstein. Ono sto je teze nego svirati skale gore dole je biti jako tacan i svirati u groove-u bez prestanka.

Lepis plocice a? Jel i to radis 20 godina?

Trenutno lepim plocice za neku buducu zvezdu City Records (sto ne znam koliko tebi tamo ista znaci, i da li znas za tu malenu ruzicastu sektu)

u studiju svaki dan i smoren sam jako. Zbog toga nemam vremena da vezbam gitaru, pa sviram samo rifove biggrin.gif:mrgreen::wink:

Sviranje gitare racunam od trenutka kada su me roditelji upisali u muzicku skolu, a to je bilo relativno rano

 

Marty F:

Pa hvala na komplimentima, ali kao sto rekoh, ja sam ko-autor :wink:

Ma pevanje je... U svakom slucaju meni je raspon glasa 2 tona i oba koristim u ovoj pesmi smile.gif

Jeste, odlicno si skapirao, to je Satrianijeva fora sa delay-ima.

To pred kraj je najobicniji picking, samo brzo biggrin.gif To mogu uzivo. :wink:

Ono sto zvuci kao slide-ovi sa trzalicom je u stvari zloupotreba auto tune efekta (nalik onome na Cher "I belive") koji je podesen da nasilno ugurava tonove u hromatsku lestvicu, tako da ja sviram koristeci mnogo sumanutog band-inga i VEOMA sirokog vibrata a on od toga pravi cudne trilere nalik onima koje sviraju harmonikashi smile.gif

A melodija je moj pokushaj etna, ali posto ja ne znam ni jednu pesmu tog tipa, izmislio sam nesto na licu mesta.

 

Bas mi je drago (stvarno) da ti se svidelo, u zadnje vreme kad god snimam pokusavam da uradim nesto interesantno, pomocu efekata ili koristeci neku cudnu tehniku, smor mi je da sviram standardne "epske" solo deonice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imam pitanje. Desavaju mi se situacije da par dana moja sola, riffovi i uglavnom sve sto odsviram zvuci fantasticno. Sola, bar sto se brzine tice, su maestralna(bar sa moje tacke gledista). Sesnaestine prste na sve strane cak i do tempa 300 bpm. Legato i tapping "sevaju" po celom vratu kao i arpeggia. A onda sledi period totalnog raspada koji ponekad traje i po dve- tri nedelje. Da li se tu radi o nekoj zasicenosti, umoru ili sta je u pitanju? Cesto se zbog toga smorim i istripujem se da nazadujem u sviranju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda bi bilo dobro kad bi podrobnije objasnio kako i sta vezbas.

To se meni desavalo kad sam pocinjao. Najverovatnije je stvar u tome da se ne zagrejes kako treba i da ocekujes da sledeceg dana sviras kao na pocetku prethodnog, sto je nemoguce, jer ti je svaki put potrebno da se zagrejes. Onda izmucis ruke i izbedacis se.

Takodje emotivna stanja imaju jako veliku ulogu u tome, vecu nego sto ljudi misle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imam pitanje. Desavaju mi se situacije da par dana moja sola, riffovi i uglavnom sve sto odsviram zvuci fantasticno. Sola, bar sto se brzine tice, su maestralna(bar sa moje tacke gledista). Sesnaestine prste na sve strane cak i do tempa 300 bpm. Legato i tapping "sevaju" po celom vratu kao i arpeggia. A onda sledi period totalnog raspada koji ponekad traje i po dve- tri nedelje. Da li se tu radi o nekoj zasicenosti, umoru ili sta je u pitanju? Cesto se zbog toga smorim i istripujem se da nazadujem u sviranju.

 

Jel ti to nas malo zajebavas, ili sa meni to cini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje emotivna stanja imaju jako veliku ulogu u tome, vecu nego sto ljudi misle.

 

E vidis ovo mi je dosta pojasnilo neke stvari...

 

 

eee, slusaj prijatelju... pre jedno mesec dana krenem ja da smisljam solo. znam ja za ta emotivnia stanjima, pa sam to radio u momentu kad sam bio bas dobro raspolozen i nalozen na sviranje. nikakve brige me nisu morile... nisam bio ni gladan ni zedan, nije mi bilo ni hladno ni vrucina.. ma sve super.. ali avaj... nesto nece. sve nesto sviram jedno te isto. svaki takt mi lici na prethodni.. sve sto sam odsvirao mi se cinilo glupo. onda sam shvatio: pa meni se pisa, ocu da puknem... cim sam pustio pevcu krv, sve je krenulo nabolje.. smile.gifsmile.gifbiggrin.gif

 

 

ako neko nije ukapirao, ovo je bila parodija na laneta i "ne moze da skodi", ali ja nisam toliko pijan pa ne zvuci bas kao ono njegovo. wink.gif

 

 

inace, inspiracija je cudna stvar jer ne bira trenutak.. zato sam poceo da nosim diktafon sa sobom.. ozbiljno. biggrin.gif

 

pozdrav..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok....zanima me sta je u stvari sweep picking, za to nisam cuo, a moguce je da znam sta je ali da ne znam da se tako zove

Greetings!

Postoji alternate i sweep picking

U prvom slucaju trzalica se uvek krece gore - dole, bez obzira sta radi leva ruka.

U drugom slucaju trzalica ne menja smer kada se ide sa zice na zicu.

Vecina gitarista sweep koristi samo u najgrubljem obliku, da bi svirala arpedja, ali ljudi kao Frank Gambala su napravili umetnost od sweep-a.

Na taj nacin je moguce odsvirati neke fraze koje je nemoguce odsvirati na bilo koji drugi nacin.

Sweep recimo dobro funkcionise sa klasicnim "3 note po zici" shape-ovima za lestvice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dusane imas pravo za prvu porucicu u vezi novopecenih gitarista!!

Ono sto je zalosno je sto takvi pokusavaju da sviraju recimo malmstina

a ispadne katastrofa!!Pritom mislim na one koji imaju svirke!!Mnogo losa domaca hm scena sto se tice gitarista!!Eto mogao bih na prste jedne ruke da izdvojim ok gitariste!!Dakle momci samo vezba(talenat je 5%-Joe Satriani)!!Hm se ne svira preko noci nego godinama vezbe!!Pritom sviram 8 godina a malmsteen mi i dalje zadaje glavobolje!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...