Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Bas sam i ja hteo da pokazem svoju varijantu Kirkove tehnike sviranja "Killemall" solaza....

 

U 4 horsemen ima jedan jebozovni solo koji je nikad prostiji, znaci disonantono slaganje

 

|----------------|------------14-12-|-15p12-12-17p12-12-15p14-12-17p15-12-|

|----------------|-----14---14------|-------------------------------------|

|------------14--|---13---12--------|-------------------------------------|

|-----14---13----|-12---------------|-------------------------------------|

|---13---12------|------------------|-------------------------------------|

|-12-------------|------------------|-------------------------------------|

 

 

|-15p14-12-17p15-12-15p14-12-17p15-12-|-15p14-12-17p15-12-15p14-12-17p15-12-|

|-------------------------------------|-------------------------------------|

|-------------------------------------|-------------------------------------|

|-------------------------------------|-------------------------------------|

|-------------------------------------|-------------------------------------|

|-------------------------------------|-------------------------------------|

 

Ove tonove na e zici okidajte kao da svirate tamburicu, trtrtrtrtrttrt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

da li bi neko mogao da mi objasni sviranje skala.

molska, durska i te podele razumem,ali ne razumem njihovo uvezbavanje.

da li da vezbam naizmenicno sviranje tonova neke skale po celom vratu gitare bez nekog reda ili tu imaju neka pravila.

unapred hvala!!!! musik19.gifmusik19.gifmusik19.gif

icon_rockdevil.gificon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao, ovo je bas pitanje koje trazi odgovor od 4 strane pisanje...

 

Najkrace receno:

- Moras da naucis jedan dur/mol u svim pozicijama (ima ih 7), poredjanim tako da su tri tona na svakoj zici. Kada to znas, onda mices te Shape-ove po vratu zavisno od skale u kojoj si trentuno

- Sviras sve shapeove, tako da sviras po dve zice do kraja vrata i onda se vracas prema prvom pragu, to je da bi mogao da lako menjas pozicije

- Nabavi video skole Vinnie Moore-a, tu je sve sjajno objasnjeno. Pol Gilbert bi takodje bio koristan, sve tri.

- Uzmi casove gitare od nekoga ko moze adekvatno da ti odgovori na pitanje, odgovor na ovo zahteva bar nekih 45 minuta sedenja razgovora, i crtanja shape-ova.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm deja-vu...zasto sticem utisak da mi je o ovome neko vec pricao icon_wink.gif

 

Evo da i ja dodam nesto...toplo bih ti preporucio da uzmes neku Friedman-ovu video skolu...cisto da malo "zacinis" to znanje (kada ga budes savladao naravno)...jer covek ima bas jedinstven pogled na gitaru...naravno ako te takva muzika zanima i ako hoces malo da odskaces od drugih gitarista po necemu "svom"...kako to on kaze...da budes malo "egzoticniji" od ostalih icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Izgleda da svi sve znaju u vezi sa tehnikom sviranja biggrin.gificon_smile.gif

Niko se ne javlja...Niko izgleda nema problema?

Mozda pokrene stvari ako ja pomenem nesto?

 

Za pocetak neki problemi koje sam primetio kod onih koji su dolazili kod mene na casove:

- Telesno neopusten, navikao da se sav zgrci oko gitare kao da se bori sa necim, automatski mu je mnogo teze da svira

- Nepravilno disanje...Treba disati ravnomerno, ovako se to prenese i u svirku, nekako napeto i iseckano zvuci

- Lose drzanje palca na levoj (u slucaju desnjaka, jel') ruci...Ne pruza podrsku prstima kako treba. Umesto toga doticni grci misice cele ruke i steze vrat kao da je veslo

- Vezba kuci samo ono sto mu vec ide dobro, prosvirava to u beskraj a ono sto mu ne ide zaobilazi

- Misli da nema potrebe da vezba sa metronomom, ispada iz ritma dok svira riff-ove, a kad svira solo ubrzava ili usporava zavisno da li svira laksi ili tezi deo.

- Ne vezba da improvizuje uz snimljenu pratnju, tako da kad svira solo to zvuci kao nabacana gomila tonova ili skale gore dole.

- Svira brljavo a uprkos tome, trudi se da bude sto brzi, iako sve to zajedno neuredno zvuci

- Vezba (ili cak izvodi) komplikovana arpedja, a kad mu kazem da odsvira jednostavnu rock frazu sa osnovnim elementima sviranja ispostavi se da mu je vibrato nikakav i da ne ume da svira bending a da bude tacan i zvuci lepo.

- Bolje svira solo deonice nego ritam gitaru, misli da je ovo prvo vaznije

- Skida Dream Theater, a zbunjen je kad se pomene bilo kakav egzoticniji akord od E dura.

- Skine ceo solo od recimo Yngwie Malmsteen-a, tek da moze da ga odsvira a onda ide dalje, kao , to je sad to, umesto da: 1)Proanalizira solo uz harmonsku pratnju, da vidi zasto je koji ton ili fraza na kom mestu 2) Podeli solo na pojedinacne fraze i zatim ih provezba u razlicitim pozicijama i skalama da bi mogao da upotrebi svaku od njih u sopstvenim solo deonicama. U protivnom je solo posluzio samo kao vezba za prste i ima mnogo manje koristi od njega

 

To su neki problemi koji su mi prvi pali na pamet...Da li se prepoznajete u nekom od ovih primera?

Ajmo momci, samo hrabro icon_wink.gif

Svirao sam klasicnu gitaaru nekih 2-3 godine,ali sam napravio veliku pauzu od skoro 3 godine,a pocevsi sam da ucim na elektricnoj stekao sam mnogo od navedenih mana,pogotovo problem desne ruke i nepravilnog drzanja palca.Inace u medjuvremenu sam opet poceo da idem na casove klasicne i skoro da sam potpuno popravio ove greske.

Inace,zanima me u vezi solaza,spomenuo si sam da one cesto izgledaju kao veliki broj nabacanih tonova upravo je takav slucaj kod mene,pogotovo pri prelazu sa jedne zice na drugu zvuci dosta isprekidano...da ne nabrajam vise,mozes li mi dati neki savet za vezbanje solaza i poprvaljanje pomenutih nedostataka?

I jos jedno pitanje,iz tvog iskustva mi daj neki sajt gde bogu nabaviti najbolje,najprakticnije i najpotpunije tabove?

Do sada sam skidao sa ultimate-guitar,metaltabs,ifrance...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se ja ubacim...idi na www.mysongbook.com ...tamo imas sve sto ti je potrebno u vezi tablatura...jedino moras prvo da skines Guitar Pro 3 ili 4...pretpostavljam da tamo imas neki link...u svakom slucaju ako ga nenadjes ili ako vise nije besplatan slobodno se javi meni icon_wink.gif ...i da sto se tice solaza...iako nisam ni priblizno strucan da govorim o tome kao Dushan ipak cu ti dati jedan savet kojeg sam se pridrzavao i nisam imao nikakvih problema...tj. to je ustvari savet Eric-a Johnson-a...ali sam to tek skoro saznao icon_biggrin.gif ...naime covek kaze je svaki dan skidao sto je vise pesama mogao i da se trudio da ih (ukljucujuci i solaze) skida ton po ton...i da je retko kad (ili nikad) primenjivao sado-mazo nacin vezbanja...znaci skale,arpedja itd. 10 sati dnevno...ali to je samo jedan deo...ima tu jos mnogo stvari i izmedju ostalog dosta teorije...ali to cu ipak prepustiti Dushanu icon_smile.gif ...pozdrav! icon_wink.gif

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,Marty! pivopije.gif

Upravo sam nasao sajt gde mogu da download-ujem guitar pro besplatno...ali mogu da uzmem samo demo od nekih 4.5 mb,da li je to ok?

Kad ga budem skinuo reci cu kako funkcionise pa ces mi pomoci malo ukoliko mi bude bilo potrebno,a ukoliko mi bude trebala cela verzija obraticu se tebi icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace,zanima me u vezi solaza,spomenuo si sam da one cesto izgledaju kao veliki broj nabacanih tonova upravo je takav slucaj kod mene,pogotovo pri prelazu sa jedne zice na drugu zvuci dosta isprekidano...da ne nabrajam vise,mozes li mi dati neki savet za vezbanje solaza i poprvaljanje pomenutih nedostataka?
Pevaj u sebi dok sviras. (ili glasno, ako smes icon_wink.gif Takodje pokusaj da osmislis solo u glavi bez prstiju na gitari, to je takodje dobar nacin da se izbegne automatizam sviranja po naucenim vezbama.

I

jos jedno pitanje,iz tvog iskustva mi daj neki sajt gde bogu nabaviti najbolje,najprakticnije i najpotpunije tabove?

Do sada sam skidao sa ultimate-guitar,metaltabs,ifrance...

Vecina on-line tab-ova je sumnjive verodostojnosti, ja sam se uvek opredeljivao za to da dam pare i kupim oficijalno izdate tablature.

http://www.ibreathemusic.com/

Ovo ti mozda moze biti interesantna sajt

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

.tj. to je ustvari savet Eric-a Johnson-a...ali sam to tek skoro saznao icon_biggrin.gif ...naime covek kaze je svaki dan skidao sto je vise pesama mogao i da se trudio da ih (ukljucujuci i solaze) skida ton po ton...i

 

snif, snif... sad.gif pa ja se nikad nisam drzao tog principa. meni je skidanje tudjih pesama i solaza jako dosadno. mnogo mi je zanimljivije da pustim neku pratnju da se vrti i da simsljam sam svoj solo preko toga. cak i vezbanje skala i vrtenje tehnickih vezbi mi je zanimljivije nego da provaljujem gde je slash zavio zicu na ovaj ili onaj nacin.

 

ne znam da li to valja ili ne, ali ja ucim od drugih na sledeci nacin. slusajuci muziku (ne mislim samo na gitariste, jer se od njih najmanje moze nauciti) trudim se da zapamtim dobre momente. kad kazem "momenti" mislim na kretanje melodije i harmoniju koja uz nju ide. onda pustim da me te ideje inspirisu i da se podsvesno prerade u glavi. pre nego sto uzmem da sviram, trudim se da otpevam solo ili barem da imam u glavi neki melodijiski kostur...

 

e sad, ne znam koliko ce nekome pomoci ovaj sistem, buduci da meni treba po 3-4 meseca pre nego sto budem zadovoljan solazom. icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro nisam je rekao da je moj nacin najispravniji...u principu svako vezba kako mu najvise odgovara...jedino (po meni) na sta treba obracati paznju je na to kako se vezba, jer ako naucis neke stvari pogresno najebao si icon_smile.gif ...a izmedju ostalog od skoro sam i ja malo promenio pristup radu tako da sada vezbam slicno kao ti...bez pevanja doduse icon_smile.gif ...evo sad u zadnje vreme kada sam raspolozen uzmem pustim neku pesmu (ili ceo album) od Jean Michel Jarre-a i onda preko toga nesto improvizijem...mnogo mi nekako "lezi" njegova muzika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem. Naidjoh na zajeban taping:

 

A zica: 5-7-8-11-8-7-5 pa,

D zica: 6-7-9-12-9-7-6

G zica: 7-9-10-13-10-9-7

H zica: 9-10-12-15-12-10-9...

 

Sve su sesnetinske septole (ili kako se vec kaze kad se deli na 7).

Ima li neko ideju kako ovo odsvirati?

Inace, to je prvi solo iz Smoke and Mirrors od Symphony X-a ako to nesto pomaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bih probao ovako, ali mozda ima i drugih resenja...

 

u zagardi iznad tabalture ti je prst kojim kucas taj prag, na primer u drugoj septoli sedmi prag se svira drugim prstom.

 

 


  (2)              (2)              (3)                (2) 
------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------10-12-15-12-10-9
-------------------------------------9-10-13-10-9-7--13-----------------
--------------------7-9-12-9-7-6--12------------------------------------
-5-7-8-11-8-7-5--11-----------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
        T         T      T         T       T          T        T 

 

jebi, ga ne mogu da posaljem akko valja jer jede razmake, ali u svakom slucaju, drugi ton u svakoj septoli se svira prstom koji je oznacen u zagradi (drugi ton prve septole je drugim prstom, drugi ton druge septole je drugim prstom, drugi ton trece septole je trecim prstom, itd...) sto se tapinga tice, tapujes prvi i cetvrti ton svake septole (osim prvog tona prve septile koji se svira normalno)...

 

 

uh!

Edited by Marko, Mon_a[MOR]e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam tako i verovatno je tako najbolje, ali ostaje problem sto nakon sto domalim tapujem 7-mi prag na g zici (malo je drugacije na tvojoj slici) ostaje mi jos mali za 9-i prag pa cu za 10 i 13 morati da koristim dva prsta desne ruke - bice gusto. Hvala u svakom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='2. 5. 2004, 14:44'] probaj sa

 

c                           o                     d                     e

 

 

icon_biggrin.gif

hvala marko!! :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Probao sam tako i verovatno je tako najbolje, ali ostaje problem sto nakon sto domalim tapujem 7-mi prag na g zici (malo je drugacije na tvojoj slici) ostaje mi jos mali za 9-i prag pa cu za 10 i 13 morati da koristim dva prsta desne ruke - bice gusto.

e, pogledaj jos jednom moju poruku. nije se lepo videlo, ali je sad marko to sredio.

 

na G zici tapujes 9-i prag domalim (trecim) prstom, nakon cega imas mali prst za 10-i prag, onda taping desnom rukom na 13, itd... sad se sve lepo vidi, ja nisam znao za fazon za CODE pa sam poslao kupus od tablature. icon_smile.gif

 

naravno, sve je hamer-on i pull-off. trzalica se ovde i ne koristi (bar se meni tako cini)...

 

Hvala u svakom slucaj

zivo bio, nema ma cemu. pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem. Naidjoh na zajeban taping:

 

A zica: 5-7-8-11-8-7-5 pa,

D zica: 6-7-9-12-9-7-6

G zica: 7-9-10-13-10-9-7

H zica: 9-10-12-15-12-10-9...

 

Sve su sesnetinske septole (ili kako se vec kaze kad se deli na 7).

Ima li neko ideju kako ovo odsvirati?

Inace, to je prvi solo iz Smoke and Mirrors od Symphony X-a ako to nesto pomaze.

Pickin dim, kad se potrudis! (ne dim, kao diminished, nego dim, kao smoke!)

 

Svirao bih sve legato, svaki tap razlicitim prstom, dakle prvim prstom desne ruke A zica, drugim D, trecim G i malim prstom H zicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...