Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Takodje pokusaj da osmislis solo u glavi bez prstiju na gitari, to je takodje dobar nacin da se izbegne automatizam sviranja po naucenim vezbama.

ovo je ustvari jedna od najboljih vezbi uopste...za razumno brzu svirku...provalio sam je sam kao mali...zapanjujuce je koliko mnogo toga moze da se skine ili osmisli bez fizickog sviranja gitare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A u kom bendu sviras? i kod koga si isao na casove?-hvala. icon_rockdevil.gif

Jos uvek idem na casove ph34r.gif ...kod mog dragog prijatelja Baneta (ne Jelica icon_smile.gif ) kod koga ucim klasicnu gitaru i kod Dushana sa foruma (takodje prijatelja icon_biggrin.gif) kod koga ucim elektricnu gitaru

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za bilo koga! icon_biggrin.gif (Naravno ko smatra da moze biti od pomoci)

 

Interesuje me da li se moze svirati legato kada se ide u sklali sa nizih tonova prema visim bez okidanja prvog tona trzalicom?

Da li je to tehnicki izvodljivo, posto sam nisam video nijednog gitaristu da tako svira (ili mozda nisam obratio paznju). Naravno podrazumeva se da moze da se svira tako, ali me interesuje da li moze da se svira bez sumova i slicnih "zujalica" tog tipa, proizvedenih naravno od strane samog sviraca, tj. da li moze da se svira kristalno cisto i na taj nacin. Znam da je sve stvar vezbe, ali nisam siguran sto se ovoga tice...

vasa misljenja... musik19.gificon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me da li se moze svirati legato kada se ide u sklali sa nizih tonova prema visim bez okidanja prvog tona trzalicom?

Da li je to tehnicki izvodljivo, posto sam nisam video nijednog gitaristu da tako svira (ili mozda nisam obratio paznju). Naravno podrazumeva se da moze da se svira tako, ali me interesuje da li moze da se svira bez sumova i slicnih "zujalica" tog tipa, proizvedenih naravno od strane samog sviraca, tj. da li moze da se svira kristalno cisto i na taj nacin. Znam da je sve stvar vezbe, ali nisam siguran sto se ovoga tice...

vasa misljenja...

Moguće je i nije baš tolika frka, ali zahteva veću snagu leve ruke, i nije moguće baš sve odsvirati na takav način. Preslušaj nešto recimo od Richie Kotzena na tu temu, ili još bolje, nabavi video školu pa pogledaj.

Prilično poznat momenat je arpeđo odsviran u legatu iz Satriani-jeve pesme "Mystival Potato Head Groove Thing" i sličan momenat iz pesme Power Cosmic.

U svakom slučaju, potrebno je da prvo veoma dobro savladaš običan legato i da ti ruka ojača.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na prethodnom odgovoru! musik19.gif

 

Jos jedno pitanje.

Kada vezbam picking uz metronom i dostignem brzinu od recimo 190-200 bpm, desna ruka pocinje da mi se grci u predelu lakta. Pitanje je da li je to normalno kod tih brzina ili da malo "spustim" metronom, pa da navezbam na 180 perfektno i onda predjem na 190-200 itd. icon_biggrin.gif

Verujem da je ovo drugo preavi nacin, pa samo proveravam. icon_cool.gif

 

Inace, da li je normalno da kada se dodje do ovih brzina, pocinje da se svira iz lakta (kao sto sam video racimo kod Petruccija ili Angela) ili ne?

 

Sta se postize onim prebacivanjem ruke na gornji deo vrata u "Mystical potato..."

kada se svira taj arpedjo?

Hvala unapred! icon_da.gif

Edited by Acid Rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dobar je on svirac (ne svirach, nego svirac), mada sam skinuo sa shera "Speed kills" i nisam se bas odusevio. Jedino mu treba odati priznanje za "over-under" fazon (mada meni to zvuci k`o kurac icon_biggrin.gif ), i na sviranje i levom i desnom (liku je bas bilo dosadno icon_da.gif ). Inace nista extremno tehnicki, licno, Rusty Cooley zvuci deset puta bolje i cistije nego ovaj surfer! icon_smile.gif

 

Ne znam da li si gledao SK, ali treba ga gledati samo da se vidi koliki je tipicni americki seljak ("dude" i ti fazoni) icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam samo neki clip sa neta...a i pravo da ti kazem nesto me ni ne zanima takav nacin sviranja...ali zato ta arpedja bez desne (ili leve) ruke icon_biggrin.gif ...ako ih savladas u skorije vreme pozivam te da dodjes kod mene i da mi ih "demonstriras" icon_wink.gif ...jer se bas sa tim mucim u poslednje vreme ph34r.gif

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prebazivanje ruke ti smanjuje sum prilikom sviranja  ...inace Michael Andelo za to koristi njegove patentiranje drzace sundjera za to
Satriani je vezivao maramu.

Nema tu ničeg lošeg, pomagala su nekad nužna.

 

 

Kada vezbam picking uz metronom i dostignem brzinu od recimo 190-200 bpm, desna ruka pocinje da mi se grci u predelu lakta. Pitanje je da li je to normalno kod tih brzina ili da malo "spustim" metronom, pa da navezbam na 180 perfektno i onda predjem na 190-200 itd.
Ako ti se ruka grči, znači da nešto ne radiš kako treba i da stežeš ruku pokušavajući da na silu sviraš nešto što tehnički nisi u stanju. Uostalom, neka gornja granica brzine na kojoj možeš ZAISTA čisto i sinhronizovano da sviraš je verovatno ispod onog trenutka kad te zaboli ruka.

Ako te ruka boli od toga što sviraš neki shape predugo, pravi male pauze, logično.

 

Ma dobar je on svirac (ne svirach, nego svirac), mada sam skinuo sa shera "Speed kills" i nisam se bas odusevio. Jedino mu treba odati priznanje za "over-under" fazon (mada meni to zvuci k`o kurac  ), i na sviranje i levom i desnom (liku je bas bilo dosadno  ). Inace nista extremno tehnicki, licno, Rusty Cooley zvuci deset puta bolje i cistije nego ovaj surfer!

 

Rusty Cooley je kreten i prilično beskorisan, osim u smislu zabave i toga što čovek , recimo ja, pomisli kada ga vidi i čuje:

"Ipak je dobro što sam se obdelavao sa ribom, pio sa drugarima i igrao odbojku a vežbao samo sat-dva dnevno, jer sada bih bio ovakav kao on, bio bih mega popularan među svih 4563 čoveka koje to još uvek interesuje na ovoj planeti, i ne bih imao čega da se setim osim toga da sam vežbao gitaru, jeo i spavao"

 

Naravno, Michael Angelo je takodje kreten, ali je on to što svira svirao dok su Rusty-ju menjali pelene, u vremenu kad je tako svirati možda i imalo nekog smisla, i za razliku od Rusty-ja, on je bio popularan sa svojim bendom u jednom trenutku.

E da, i osamdeset i neke kada je taj video snimljen, bilo je cool ponašati se kao američki seljak icon_wink.gif

 

Gledao sam samo neki clip sa neta...a i pravo da ti kazem nesto me ni ne zanima takav nacin sviranja...ali zato ta arpedja bez desne (ili leve) ruke  ...ako ih savladas u skorije vreme pozivam te da dodjes kod mene i da mi ih "demonstriras"  ...jer se bas sa tim mucim u poslednje vreme

Sram te bilo. Nemoj tu da pevaš arpeđo-žalopojke kao seoska mlada nego vežbaj one shapeo-ve! musik19.gificon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Satriani je vezivao maramu.

Nema tu ničeg lošeg, pomagala su nekad nužna.

 

Slazem se ali Satrijani ne prodaje svoje pomagalo za 30 dolara icon_smile.gif ...ali i da prodaje ja bih (logicno icon_smile.gif ) to odmah pazario icon_smile.gif

ph34r.gif

 

Sram te bilo. Nemoj tu da pevaš arpeđo-žalopojke kao seoska mlada nego vežbaj one shapeo-ve! 

 

icon_smile.gif

 

Nema frke Sensei zagrejao sam stolicu icon_wink.gif ...a i prste bogami icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Flaster

Imam ja jedno pitanjce. Kako se radi pick slide a da se ne sjebe trzalica. Unishtio sam par trzalica a josh i zvuchi odvratno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Flaster

Kako trzalica ne moze vechno da traje icon_mrgreen.gif Shto se tiche debljine probao sam najdeblju 2.0mm i posle dva slide totalno sjebana, al bash me briga necu ni da ga radim.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko od vas moze da mi preporuci neku solidnu knjigu za teoriju (rekao bih solfedjo - ali nisam apsolutno siguran da to znaci to). Iako sviram relativno dugo, znam samo osnovne akorde i skale, i hteo bih sa time da eksperimentisem. Ne znam kako se to uci u muzickim skolama, da li to ide po godinama, i uopste koliko je to obimna (koliko moze da bude obimna) literatura?

Help!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Flaster

Solfedjo ako negreshim su ti melodiske i ritmichke vezbe: lestvichno kretanje, promena takta...

Sad ja to imam al pipnuo nisam, i za sada mi nije potrebno. Mozesh to da nadjesh na netu sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Joey Tempest

Svi ti gitaristi o kojima vi pricate su gola kita...zasto? Jer nemaju dinamiku...Borko Mitic , Gilbert, Randja , + jos par njih(racunajuci Larsa Johanssona) je imaju , e zato su oni oni a vi ste ciste nule...Nije bitna brzina vec cistoca i dinamika ko zna da svira ( a takvih je malo ) razumece....I da ...metal ne postoji ( to je samo Light verzija Coca-Cole)...toliko....a Dushan nek se malo raspita za lika po imenu Zaffa...pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi ti gitaristi o kojima vi pricate su gola kita...zasto? Jer nemaju dinamiku...Borko Mitic , Gilbert, Randja , + jos par njih(racunajuci Larsa Johanssona) je imaju , e zato su oni oni a vi ste ciste nule...Nije bitna brzina vec cistoca i dinamika ko zna da svira ( a takvih je malo ) razumece....I da ...metal ne postoji ( to je samo Light verzija Coca-Cole)...toliko....a Dushan nek se malo raspita za lika po imenu Zaffa...pozdrav

tako je mali...jebi im kevu...zaffa jeste dobar gitarista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja jedno pitanjce. Kako se radi pick slide a da se ne sjebe trzalica. Unishtio sam par trzalica a josh i zvuchi odvratno...

Radi se prstom a ne trzalicom. Slajduješ najnormalnije prstom kojim sviraš i tapping.

 

Svi ti gitaristi o kojima vi pricate su gola kita...zasto? Jer nemaju dinamiku...Borko Mitic , Gilbert, Randja , + jos par njih(racunajuci Larsa Johanssona) je imaju , e zato su oni oni a vi ste ciste nule...Nije bitna brzina vec cistoca i dinamika ko zna da svira ( a takvih je malo ) razumece....I da ...metal ne postoji ( to je samo Light verzija Coca-Cole)...toliko....a Dushan nek se malo raspita za lika po imenu Zaffa...pozdrav

Ajde ne pravi budalu od sebe posle samo 4 posta. Odmah si krenuo sa nekim smrdljivim upoređivanjem i pametovanjem ko je bolji. Teenage bolesti u podmaklom stadijumu.

 

Što se tiče Zafe, nisam posebno blizak sa njim ali se znamo poprilično vremena, tako da nema potrebe da se raspitujemo jedan za drugoga. Imamo donekle sličnu sviračku kilometražu.

Zafa je odličan gitarista, nepravedno neafirmisan dobrim delom zbog svog karaktera. Ko ga zna razumeće. Meni se lično mnogo više sviđa kako on svira nego većina gitarista na koje se lože klinci po gradu koji uče da sviraju gitaru. Pre bih vam preporučio da odete kod njega na čas nego kad Borka Mitića. Naravno, to je moj ukus i neko ne mora da se složi sa mnom.

 

Toliko o tome.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...