Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Ljudi imam jedno pitanje... Pretpostavljam da nije za temu o softveru jer je verovatno do gitare. Naime:

Kad snimam gitaru na komp (dosad sam probao u Cubase-u i programu Quartz audiomaster) signal je suvise nizak, tj. u ovom drugom programu mozda jedna desetina maximalne jacine i ne moze jace od toga ma koliko ga pojacao preko programa. Nije cak bitno ni da li je singl ili hambaker u pitanju... O cemu se radi? Kako se moze pojacati signal ako ikako moze? Znaci koristim samo line in gitara-proc-komp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da nije za temu o softveru jer je verovatno do gitare.
Pa moraš priznati da baš i nema veze sa "tehnika sviranja gitare" temom? icon_mrgreen.gif

Imaš dosta priče o tome na temi o softwareu, pregledaj je.

 

Pitanje je koji je to procesor i da li ima neki simulator pojačala u sebi. Većina kartica ima u mikseru kontrolu jačine signala na ulazu, takođe proveri i to. Ako je i to i izlaz iz procesora do panja, onda je verovatno problem do procesora, u smislu da je njegov izlaz pretih, mada je to obično slučaj samo sa starijim procesorima ili sa spravamoa koje su prvenstveno samo za štekanje u pojačalo a ne za direct recording ili za u miksetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moraš priznati da baš i nema veze sa "tehnika sviranja gitare" temom?  icon_mrgreen.gif

Imaš dosta priče o tome na temi o softwareu, pregledaj je.

 

Sorry icon_redface.gif Nisam ni video, samo sam bacio pogled "gitare...." zeznuo sam se.

 

 

Pitanje je koji je to procesor i da li ima neki simulator pojačala u sebi. Većina kartica ima u mikseru kontrolu jačine signala na ulazu, takođe proveri i to. Ako je i to i izlaz iz procesora do panja, onda je verovatno problem do procesora, u smislu da je njegov izlaz pretih, mada je to obično slučaj samo sa starijim procesorima ili sa spravamoa koje su prvenstveno samo za štekanje u pojačalo a ne za direct recording ili za u miksetu

 

Proc. je Korg AX100G i ima simulaciju pojacala ali ja nemam obicaj da to koristim. Mozda bih trebao? icon_mrgreen.gif U mixeru je jacina signala na ulazu max, to sam namestio. "Do panja" icon_mrgreen.gif je i proc. Sta onda ako je procesor kriv? Na djubriste? icon_uhoh.gificon_biggrin.gif

 

 

pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proc. je Korg AX100G i ima simulaciju pojacala ali ja nemam obicaj da to koristim. Mozda bih trebao?  U mixeru je jacina signala na ulazu max, to sam namestio. "Do panja"  je i proc. Sta onda ako je procesor kriv? Na djubriste? 
Ako ideš direktno, bez pojačala, uvek upali simulaciju, jer će kao prvo, verovatno biti mnogo bolji zvuk, a kao drugo, trebalo bi i da je nivo nešto veći. I da li imaš dva izlaza? Možeš da probaš da vežeš preko izlaza za slušalice, ako postoji odvojeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tako nekako ja sam zaboravio da sam uporedo sa elektricnom svirao i klasicnu gitaru...a to dosta ojacava levicu icon_smile.gif

A ja sam zaboravio da sam pre gitare svirao violoncelo pa mi je tu levica ojacala...Zato smo se ja i ti odmah slozili da vibrato treba u hodu da se radi icon_smile.gif

 

A ako nekokg zanima, desnica mi je ojacala od gudala! icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

mislim da vibrato uopste nije naivna tehnika, i da nije primerena pocetnicima. dosta ljudi, pa cak i oni koji dugo sviraju gitaru uzimaju vibrato zdravo za gotovo, pa ne vode racuna ni o sirini vibrata ni o brzini. masa ljudi zna samo da zatrese zicu "iz zgloba" i to je to. misilm da brzina vibrata treba da ima veze za tempom pesme i da treba vezbati i "spori" i brzi vibrato, pri cemu je "spori" naravno tezi jer se jasnije cuje sta covek svira (pa se cuju i greske, jelte).

 

moje misljenje, naravno...

 

 

u svakom slucaju, verujem da ruke prvo treba da naviknu da kontrolisu zice (onu buku o kojoj sam pricao) pa tek kad dovoljno ojacaju treba se posvetiti vibratu. ti verovatno sviras vec dugo, pa ti je to lako, ali zamisli pocetnika koji tek uci da drzi gitaru, jedva pogadja zice, a neko mu objasnjava bending i vibrato. jadan covek bi se sigurno deprimirao.

 

al sam pedagog... icon_smile.gif

 

 

 

Mislis od "mudala"

icon_smile.gificon_smile.gif :smajli_koji_se_valja_od_smeha:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ideš direktno, bez pojačala, uvek upali simulaciju, jer će kao prvo, verovatno biti mnogo bolji zvuk, a kao drugo, trebalo bi i da je nivo nešto veći. I da li imaš dva izlaza? Možeš da probaš da vežeš preko izlaza za slušalice, ako postoji odvojeno.

OK, a npr. koju bi ti simulaciju korisitio za dist.? Postoji 1x8, 1x10, 1x12, 2x12, 4x10 i 4x12. Ako mislis na izlaz za slusalice na procesoru, to nema posebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gargamel

 

Slazem se da je vibrato ozbiljna i teska stvar i cesto omalovazavana i bas zbog toga je treba vezbati sto pre - cim naucis lepo da drzis zicu.

 

Marty rece:

 

E upravo to  ...ja sam to vrlo brzo savladao izmedju ostalog zato sto sam skidao pesme i solaze od samog pocetka

 

Savladao? Zvuci kao da si rekao "ja imam savrsen vibrato". Ako mene pitas to nije stvar koja se savlada i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da vibrato uopste nije naivna tehnika, i da nije primerena pocetnicima. dosta ljudi, pa cak i oni koji dugo sviraju gitaru uzimaju vibrato zdravo za gotovo, pa ne vode racuna ni o sirini vibrata ni o brzini. masa ljudi zna samo da zatrese zicu "iz zgloba" i to je to. misilm da brzina vibrata treba da ima veze za tempom pesme i da treba vezbati i "spori" i brzi vibrato, pri cemu je "spori" naravno tezi jer se jasnije cuje sta covek svira (pa se cuju i greske, jelte).

 

moje misljenje, naravno...

 

 

u svakom slucaju, verujem da ruke prvo treba da naviknu da kontrolisu zice (onu buku o kojoj sam pricao) pa tek kad dovoljno ojacaju treba se posvetiti vibratu. ti verovatno sviras vec dugo, pa ti je to lako, ali zamisli pocetnika koji tek uci da drzi gitaru, jedva pogadja zice, a neko mu objasnjava bending i vibrato. jadan covek bi se sigurno deprimirao.

 

al sam pedagog... icon_smile.gif

 

 

 

Mislis od "mudala"

icon_smile.gificon_smile.gif :smajli_koji_se_valja_od_smeha:

tacno u potpunosti... i to je tacno da se on ne moze veoma brzo savladati, i u hodu...

 

Slazem se da je vibrato ozbiljna i teska stvar i cesto omalovazavana i bas zbog toga je treba vezbati sto pre - cim naucis lepo da drzis zicu.

 

naravno, ne bas od samog pocetka, vec koji mesec od pocetka sviranja gitare...

Vibrato je relativno lagana tehnika i ona se lako savladava, ali bending je za početnike težak do bola. Ajd, prsti i ne moraju biti toliko jaki, ali za bending moraš imati sluha.

 

nisam znao?!??! icon_confused.gif

 

 

poz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da... i prvo treba uvezbavati sam rad leve ruke (kod vibrata)

 

pa tek kada se to unapredi do nekog malo boljeg nivoa, onda se pocinje sa vodjenjem racuna o tonu i o tome da se cuje samo ono sto mi ocemo, a ne buka i skrifa ostalih zica...

 

malo kuso objasnjenje ali eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gargamel

 

Slazem se da je vibrato ozbiljna i teska stvar i cesto omalovazavana i bas zbog toga je treba vezbati sto pre - cim naucis lepo da drzis zicu.

 

Marty rece:

 

 

 

Savladao? Zvuci kao da si rekao "ja imam savrsen vibrato". Ako mene pitas to nije stvar koja se savlada i to je to.

Ma imam ortaka koji je brz kao malmsteen al kad treba bend od stepen i po to je lako to svaka budala moze da navezba i obruka se vibrato mu je ka qrac wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da vibrato uopste nije naivna tehnika, i da nije primerena pocetnicima. dosta ljudi, pa cak i oni koji dugo sviraju gitaru uzimaju vibrato zdravo za gotovo, pa ne vode racuna ni o sirini vibrata ni o brzini. masa ljudi zna samo da zatrese zicu "iz zgloba" i to je to. misilm da brzina vibrata treba da ima veze za tempom pesme i da treba vezbati i "spori" i brzi vibrato, pri cemu je "spori" naravno tezi jer se jasnije cuje sta covek svira (pa se cuju i greske, jelte).

 

moje misljenje, naravno...

 

 

u svakom slucaju, verujem da ruke prvo treba da naviknu da kontrolisu zice (onu buku o kojoj sam pricao) pa tek kad dovoljno ojacaju treba se posvetiti vibratu. ti verovatno sviras vec dugo, pa ti je to lako, ali zamisli pocetnika koji tek uci da drzi gitaru, jedva pogadja zice, a neko mu objasnjava bending i vibrato. jadan covek bi se sigurno deprimirao.

 

al sam pedagog... icon_smile.gif

 

 

 

Mislis od "mudala"

icon_smile.gificon_smile.gif :smajli_koji_se_valja_od_smeha:

Da li je neko rekao Mikica icon_smile.gifmhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marty rece:

 

Savladao? Zvuci kao da si rekao "ja imam savrsen vibrato". Ako mene pitas to nije stvar koja se savlada i to je to.

Pa dobro ako vec pitas imam savrsen vibrato i bending icon_smile.gif ...izmedju ostalog Gargamel je to odlicno objasnio icon_da.gif ...jebiga dok je neko sedeo i pickovao gore dole kao debil, tj. Mikica icon_smile.gif ja sam skakao po sobi i svirao Maiden-e icon_smile.gif...ne kazem ja da je to dobro ili lose to je jednostavno moj nacin rada...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...