Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

evo mog odgovora na pitanje "mali prst,naslanjati ili ne?"

 

ako hocete da svirate Steve Morsa,MORATE naslanjati mali prst.

isto vazi za sve pesme i stilove u kojima se koristi string-skipping,i gde se koriste nestandardne pozicije.znaci ako cete do kraja zivota dijatonske skale da svirate po principu "3 tona po zici",mali prst mozete i da odsecete.

ako kombinujete skale,onda je piking veoma zajeban,i morate da menjate filozofiju sviranja.

 

nevezano za "mali prst"

 

ako hocete da budete dobar tehnicar,probajte da svirate skale u jednoj poziciji

 

recimo

 

------------------------------------4-5---------

------------------------------5--7--------------

-----------------------4-6-7---------------------

----------------4-6-7----------------------------

---------4-5-7-----------------------------------

---5--7-----------------------------------------

 

 

ovako izgleda Adur u vecini udzbenika(klasika, jazz)

 

izgleda smesno,jer ga svi znate,ali OVAKO je mnogo tezak da se svira

POGOTOVO za metalce.ali kad god promenite poziciju

ideje vam se menjaju,neke fraze postaju dostupne prstima,neke se lakse sviraju,neka arpedja(maj 7) mogu mnogo lakse da se sviraju,i drugacije zvuce,zbog akcentovanja,moguc je sweep izmedju nekih tonova,ne morate da radite roling.isto vazi za sve pozicije bilo koje skale.nesto je lakse,nesto teze.

 

3 tona po zici ne postoji,recimo u jazzu.pogledajte jazzere,oni ne rade strecheve(koji lepo izgledaju,na oko).kad menjate poziciju sviranja,menjate i

akcenat,jer vecina akcentuje downstroke-om.svaka cast majstorim koji koriste

i upstroke,ali taj upstroke je ionako bitan za neparne ritmove(oni koji znaju da sviraju kalajdzijsko oro,znace o cemu pricam,naravno i tu se moze podesiti

da akcenat uvek bude downstroke pomocu sweep-a).

 

po mom misljenju,sviranje u jednoj poziciji,pogotovo dijatonskih skala

odlicno je za piking.na taj nacin,malo zbunjujete ruku.3 tona na jednoj,2 na drugoj,3 na trecoj,1 na cetvrtoj....nema ono na jednoj upstroke,na drugoj downstroke...kapirate?!

 

dobro,malo sam smorio,izvinjavam se!probajte!

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali taj upstroke je ionako bitan za neparne ritmove(oni koji znaju da sviraju kalajdzijsko oro,znace o cemu pricam,naravno i tu se moze podesiti

da akcenat uvek bude downstroke pomocu sweep-a).

 

Pa i za one koji sviraju Meshuggah oro icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Ne znam o cemu pricate ali ne valja naslanjati prste

na zice zato sto se zice prljaju u mikroaspektu icon_smile.gificon_smile.gif

 

Takodje, ne valja naslanjati ruku na zice u slucaju

floating bridge sistema jer utice na ton u mikroaspektu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam o cemu pricate ali ne valja naslanjati prste

na zice zato sto se zice prljaju u mikroaspektu 

 

Takodje, ne valja naslanjati ruku na zice u slucaju

floating bridge sistema jer utice na ton u mikroaspektu...

Apsolutno icon_smile.gificon_smile.gif

 

ako hocete da svirate Steve Morsa,MORATE naslanjati mali prst.

isto vazi za sve pesme i stilove u kojima se koristi string-skipping,i gde se koriste nestandardne pozicije.znaci ako cete do kraja zivota dijatonske skale da svirate po principu "3 tona po zici",mali prst mozete i da odsecete.

ako kombinujete skale,onda je piking veoma zajeban,i morate da menjate filozofiju sviranja.

Jao bre, petrucci, gde si ti otišao... icon_wink.gif

Baš bih voleo da te vidim kako sviraš neke od shapeova "tri tona po žici" bez malog prsta... icon_biggrin.gif Jedino ako si rođen sa prstima od 15 satimetara kao E.T. icon_wink.gif

Takođe to što je nešto teže , ne znači da je i bolje, obično je sasvim suprotno. TO što je picking teži kada se svira u poziciji je mana a ne kvalitet.

I konačno, ima mnogo ljudi koji mogu da odsviraju s. skipping a da ne naslanjaju mali prst. Mislim, ja prvi naslanjam prst, i savetujem to ljudima, to je ok, ali to ne znači da ne postoje ljudi koji drže ruku krajnje čudno a ipak fenomenalno vladaju instrumentom.

 

Možda na tebe to ostavlja malo prejak utisak ili daješ tome preteranu važnost, cenim energiju, treba što više ovakvih postova, i naravno da treba znati lestvice i pozicije i ovako ili onako, ali sve si obrnuo naopačke:

 

Malo istorije:

Znači prva, starija varijanta je bila da se svira u jednoj poziciji, pa su shape-ovi lestvica bili izlomljeni. To je nezgodno za desnu ruku, donekle, ali pošto se virtuozna svirka svodila na Jazz i ništa drugo, sve je to super funkcionisalo. U jazz-u se lestvica ne tretira kao skup tonova, već kao skup intervala u odnosu na akord koji se upravo događa. Na primer, da pojednostavimo, ako neko svira E mol, razmišlja se u formi: AKo odsviram E sviram primu, ako odsviram F2 sviram umanjenu 9. ako sviram D2, sviram 7. u odnosu na akordm i samo dok on traje. Čim dođe sledeći akord, svaki od tonova dobija drugačije značenje, jer postaje drugačiji interval, znači ako je sledeći akord Am, onda E više nije prima nego kvinta itd.

Takođe, u Jazz melodijama su solo deonice prepune razlomljenih akorada, a za snalaženje sa trozvucima je mnogo bolje učiti to kroz pozicije, i znati skalu u poziciji.

 

Međutim, onda su se pojavili rock i fusion svirači koji su imali još veće tehničke zahteve, a interpretirati paganinija poziciono je užasno teško. Zato je inovaciju predstavljalo sviranje tri tona po žici, i to je bilo prosvetljujuće, jer je daleko olakšavalo hi tech sviranje za desnu ruku, olakšavalo menjanje pozicija itd.

Znači sve ima svoje, i naravno da ne postoji ništa loše u skalama tri tona po žici, naprotiv. Sweep picking i ne može da funkcioniše bez tri tona po žici, pogledajte F. Gambale-a

Elem:

To što Jazzeri nešto rade, a uslovno moderni svirači to ne rade ne znači da su ovi prvi u pravu a ovi drugi greše. Postoje različiti pristupi, i svaki svirač je našao neki svoj način, zavisno od toga šta želi. Uostalom, dobar deo Jazz Fusion svirača, može da strečuje prste do mile volje, i svira tri tona po žici kad je potrebno, valja znati i jedno i drugo.

 

akcenat,jer vecina akcentuje downstroke-om.
Da ali poenta je da se akcentuje tamo gde je pravo mesto za to, padalo to na upstroke ili downstroke, ne postoji pravilo da je nešto od ta dva bolje ili teže.

 

odlicno je za piking.na taj nacin,malo zbunjujete ruku.3 tona na jednoj,2 na drugoj,3 na trecoj,1 na cetvrtoj....nema ono na jednoj upstroke,na drugoj downstroke...kapirate?!
Slažem se, kada neko već poseduje neka osnovna znanja, sve što razbija navike i otvara nove mogućnosti je super, i treba znati svirati lestvice i po pozicijama. Ali to je definitvno samo nešto što otvara dodate mogućnosti, ali za dobar deo stvari, tri tona po žici je mnogo normalnije rešenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To make a long story short icon_smile.gif, ti preporucujes da se naslanja mali prst uvek, zar ne? Ne moze da skodi, zar ne? E sad, izvini sto sam dosadan, ali da li taj mali prst na desnoj ruci stoji na jednom mestu ili se pomera gore ili dole kao i trzalica (recimo, da li stori na istom mestu kada okidas 6. zicu i 1. zicu)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To make a long story short , ti preporucujes da se naslanja mali prst uvek, zar ne? Ne moze da skodi, zar ne? E sad, izvini sto sam dosadan, ali da li taj mali prst na desnoj ruci stoji na jednom mestu ili se pomera gore ili dole kao i trzalica (recimo, da li stori na istom mestu kada okidas 6. zicu i 1. zicu)?
Ne treba biti krut sve uzimati kao zakon... Lakše je imati neko uporište, ja ga imam i u mesnatom delu šake koji je iznad žice koju sviram i često u malom i domalom prstu zajedno koji su ispod one žice koju sviram. Logično, ako sviram solo gde nema mute-ovanja žica, dok sviram na tanjim žicama mali i domali su u vazduhu ili na telu gitare, dok je mesnati deo šake (suprotno od palca na dlanu) na debelim žicama. Kako idem prema debljim žicama tako na kraju mali i domali dođu tako da su naslonjeni na tanke žice, jer idu zajedno sa rukom (ali to nije nikakvo jako oslanjanje, onako mekano dodiruju) a mesnati deo postane naslonjen na telo gitare iznad žica. Pri tome ni ruka ne putuje uvek isto, ako sviram arpeđa i slično, onda ruka ide paralelno sa okidanjem žica gore dole, dok ako sviram po lestvici gore dole, ruka premešta pozicije ne pod pravim uglom, već tako da se ne miče lakat. To ispadne kao da trzalica po žicama ide malo nakoso u odnosu na magnete, a ne paralelno.

 

Jbg, to je mnogo lakše objasniti uživo nego ovako pisano...

 

U svakom slučaju, to su sve načini kako sebi olakšati život, ali možda nekome odgovara nešto sedmo. Vinnie Moore svira gitaru iz lakta što je za većinu gitarista neizvodljivo, recimo.

 

Imam ja jedno pitanje:

Da li je preporucljivo naslanjati palac na telo gitare,a prvim i drugim prstom

drzati trzalicu i okidati?

Da, ali samo ako hoćeš da naglasiš upstroke-ove i nikako na prazan stomak, pozliće ti icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja jedno pitanje:

Da li je preporucljivo naslanjati palac na telo gitare,a prvim i drugim prstom

drzati trzalicu i okidati? icon_smile.gificon_smile.gif

prvo sta je prvi, a sta drugi prst...

 

a drugo, kako mozes palac da naslonish na telo, kako onda okidash zice...

mozda mislis na onaj mesnati deo odma isspod palca, ali to jelte vishe nije palac icon_mrgreen.gif

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak mislim da je mali prst neophodan.Gledao sam Gambale-a na DVD-u

 

covek ne preskace zice uopste,a i kad svira arpedja to je sve ton do tona.

kad bi probao da svira Morse-a to bi zvucalo uzasno.svega toga ne bi bilo

kada bi dao oslonac desnoj saci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak mislim da je mali prst neophodan.Gledao sam Gambale-a na DVD-u

 

covek ne preskace zice uopste,a i kad svira arpedja to je sve ton do tona.

kad bi probao da svira Morse-a to bi zvucalo uzasno.svega toga ne bi bilo

kada bi dao oslonac desnoj saci!

 

Pa Gambale je Gambale, ti provali sta TEBI najvise

odgovara i tako ces ne samo svirati lakse nego ces

izgraditi i sopstveni stil sto ne moze da skodi. icon_wink.gif

 

Mene, recimo, ljudi tovare zbog jedne gluposti koju

cesto praktikujem. Kada hocu veoma brzo da predjem

sa sviranja trzalicom na prste ja ne ostavljam trzalicu

iz shake vec je obuhvatim kaziprstom a palcem, srednjim,

domalim i malim prstom razlazem..hehehe....Svi mi govore

da je to pogresno ali nema brzeg principa, barem za mene.

Edited by Belphegor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne naslanjam mali prst, ali kome tako odgovara nek nasloni. Nemam problem sa sting skiping-om, ali ne mogu da sviram arpedja kao Morse - mada to je verovatno posledica toga sto to nikad nisam vezbao, a ne nedostatke oslonca.

 

orangelistening.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne naslanjam mali prst, ali kome tako odgovara nek nasloni. Nemam problem sa sting skiping-om, ali ne mogu da sviram arpedja kao Morse - mada to je verovatno posledica toga sto to nikad nisam vezbao, a ne nedostatke oslonca.

 

orangelistening.gif

Ja bi iglavu naslonio na gitaru samo da imam gde icon_wink.gif

 

naslanjam slicno kao Dushan ruku a to je verovatno posledica mnogo vezbanja onih vaijevih vezbi i Rhoads-ovih apredja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi iglavu naslonio na gitaru samo da imam gde icon_wink.gif

 

naslanjam slicno kao Dushan ruku a to je verovatno posledica mnogo vezbanja onih vaijevih vezbi i Rhoads-ovih apredja

sta imash iglavu da naslanjash igde, kada je vec na vratu... icon_mrgreen.gif

 

 

Mene, recimo, ljudi tovare zbog jedne gluposti koju

cesto praktikujem. Kada hocu veoma brzo da predjem

sa sviranja trzalicom na prste ja ne ostavljam trzalicu

iz shake vec je obuhvatim kaziprstom a palcem, srednjim,

domalim i malim prstom razlazem..hehehe....Svi mi govore

da je to pogresno ali nema brzeg principa, barem za mene.

 

ja recimo trzalicu brzo, ali brzo, prebacim na mali prst i onako savijenim malim prstom je prihvatim, jer mi on nece trebaci u razlaganju... ali to mora brzo da se odradi, uzmi i vezbaj!

 

poz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...