Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Ljudi, jel bi mogao neko da mi preporuči neke dobre vežbe za sweep (sweep picking)? Već neko vreme pokušavam da razradim tu tehniku, ali mi ne ide baš najsrećnije, pa, ako bi neko mogao da mi da neki korisan savet + neku vežbicu, bio bih veoma zahvalan. Verujem da je o ovome već bilo reči na nekoj od prethodnih 55 strana ove teme, ali nemam baš vremena da tražim...

Treba ti neka knjiga koja se sistematično bavi time. Mislim, nije pod moranje, teoretski možeš i ovako da skapiraš, ali lakše je ako neko napravi gotov skup vežbi. Meni je recimo Dave Celestano (mislim da se tako zove) bio cool, knjižica je imala nešto picking u imenu, jako mala ali korisna. Onda Frank Gambale, njegove video škole, i konačno, skidaš jednostavne Malmsteenove progresije iz pesama, to je baš onako bazičan sweep.

 

 

hocu da naucim Tapping ali iz prve ruke......a ne od nekog ko nikad to ne koristi nego zna tu TEORIJU kako treba.....

pa jel moze neko da mi objasni osnovu da ne krenem ja nesto sam pa da zajebem...kasnije cu ja vec da nacinim cuda samo mi trebaju te glavne tehnike.....tj neke vezbice i tako to....

 

thax

Teško ovako. Opet neke video škole, mislim da se (opet isti lik) knjižica o tapingu Delestana zvala "Flying fingers" opet mala knjižica sa osnovama. Generalno, što više jednostavnih licks, pa radiš. Pregledaj neke matorije pesme od Halena recimo, tu ima tapinga koliko voliš za skidanje i vežbu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel znaš gde i kako bih mogao da nabavim te knižice?

 

Marty, pogledao sam sajt, ali nisam zapazio ono što mi je trebalo... mada, imao sam nekih problema kad se sajt otvarao, moguće da mi browser nije ni otvorio sve što je trebalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško ovako. Opet neke video škole, mislim da se (opet isti lik) knjižica o tapingu Delestana zvala "Flying fingers" opet mala knjižica sa osnovama. Generalno, što više jednostavnih licks, pa radiš. Pregledaj neke matorije pesme od Halena recimo, tu ima tapinga koliko voliš za skidanje i vežbu.

icon_rockdevil.gifpivopije.gificon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Da li da ovako vezbam rifove?

Na pojacalu namestim clean zvuk,uhvatim rif i onda jednu po jednu zicu sviram i treba sve da se cuju cisto(osim ako neku prigusujem).Zatim trznem citav rif i on treba da se cuje cisto.Tada mogu da ukljucim distorziju i da sviram rif sa njom.

 

 

 

Sledece pitanje je:

 

2.prag "D" zice i 2.prag "A" zice kada odsviram cuje se zujanje(Kada uhvatim Em).Naravno,imam dovoljno snage da ga uhvatim.Zujanje se cuje i kad odsviram 2.prag "D" zice sa jednim prstom,a ostali prsti ne pritiskaju nista.Tim prstom bas jako pritisnem zicu,a ona opet zuji.Nekada sam imao obicaj kod vezbanja akorada,kad okidam zice pojedinacno,da neke bas jako okinem.Da li to moze da bude razlog sto mi sad zuje zice?Zice sam podigao(bile su spustene)onako kako su bile podignute kad sam kupio gitaru,ali opet isto.Na jednom sajtu sam citao kako to zujanje moze da bude zbog toga sto gitara nije tonirana.Medjutim, drug mi kaze da ona dobro tonira.Ovo zujanje se desava i sa novim zicama i zvuci kao ono zujanje kada su zice dosta spustene,pa dodiruju pragove pri treperenju.

Problem mi je kad vezbam bare akorde,jer ne znam da li zica zuji zato sto nemam snage da je stisnem ili zbog gitare.Verovatno sam neke bare akorde i naucio ali nisam siguran odakle zujanje.Jednostavno hocu da imam cist ton,nervira me taj ruzan zvuk.Gitara je inace dosla u kompletu sa pojacalom i sve to je bilo jeftino.Znaci gitara(Behringer stratocaster) nije bog zna kakvog kvaliteta.

 

 

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam sta tacno podrazumevas pod 'rifom' ali ako za bilo koji hvat nisi siguran da hvatas dobro, dobra ti je ideja da prvo budes siguran da dobro zvuci clean.

 

Vrat gitare treba da bude blago kriv tako da se udaljava od zica. Ako nije (ako je prav ili jos gore kriv ka zicama) zice ce udarati u pragove dok vibrira - pogotovu kad jace udaris (jer jace vibrira). Proveri tako sto od magneta gledas vrat ka civijama. Uostalom ako pazljivo gledas dok okidas problematican prag mozda mozes da utvrdis gde udara pa da proveris da taj prag u koji udara nije mozda defektan. Ako je problem samo u krivini nadji nekog da ti podesi sipku u vratu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, Darko, tvoj problem je verovatno vezan za sam instrument. Ako sviraš "na suvo" (bez pojačala, efekata, jednostavno ne uključiš gitaru ni u šta) i to zujanje se pojavljuje, onda je sigurno do gitare. Poslušaj ovo što je atheist rekao za vrat i pragove, ali ako to nije slučaj, moglo bi da bude i do kobilice (možda je ona previše spuštena). Ipak, ako se nisi dosad bavio ovakvim štelovanjem i sređivanjem gitare, bilo bi bolje da je ipak odneseš u neki servis, čisto da ne sjebeš instrument. Ako ti je gitara nova, valjda ta radnja u kojoj si je uzeo daje neku garanciju, pa se njima obrati, za početak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok interesuje me jedna stvar i izvinjavam se ako je ovo negde postovano pre ali ko ce da iscita 50 str. topica.Naime kako se zove fora/trik na engleskom u tehnici sviranja kada proizvedemo ton slican pisku sa jednom zicom na gitari? Nije u pitanju flazulet da se razumemo,uglavnom se koristi u nekim metal solo deonicama...hvala

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok interesuje me jedna stvar i izvinjavam se ako je ovo negde postovano pre ali ko ce da iscita 50 str. topica.Naime kako se zove fora/trik na engleskom u tehnici sviranja kada proizvedemo ton slican pisku sa jednom zicom na gitari? Nije u pitanju flazulet da se razumemo,uglavnom se koristi u nekim metal solo deonicama...hvala

artifishl harmonik...??? icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih rekao da on misli na 'staklence' icon_rolleyes.gif . I to je A.H. ali se postize desnom rukom. Regularno pritisnes bilo koju notu na vratu levom rukom (znaci ne ovlas kao za 'flageolet') a desnom rukom okines zicu (obavezno trzajem nadole) i onda kako ti ruka nastavlja prirodni pokret na dole, zica (koja se sad vraca lagano na gore posle trzaja) ti udari u palac, cime se prekine oscilovanje osnovnog tona i doda mu se komponenta nekog harmonika u zavisnosti od toga na kom mestu (blize vratu ili blize kobilici) je trzalica okinula zicu.

Poenta je da je moguce proizvesti bilo koji harmonik (pomeranjem trzajne tacke) bilo kog tona (pomeranjem ruke na vratu) a ne samo prirodne kao u slucaju prvobitne tehnike.

 

Eksperimentisati...

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje: kada bendujem, obicno koristim srednji prst, potpomognut kaziprstom normalno. Kada zelim da bendujem domalim, nekako mi je osecaj jako nezgrapan, verovatno zbog nevezbanja, ali pitam da li je bolje bendovati sa srednjim ili domalim, mada kapiram da zavisi od fraze u kojoj se bend nalazi. Nego javio mi se problem kod srednjeg prsta: naime nakon malo duzeg soliranja/bluesy improv. sa puno bendanja sredjim me boli vrh srednjeg prsta, narocito ispod nokta. Da li je to zbog polozaja prsta, pa tripujem da zica iznad one koju bendujem bukvalno ''vuce'' meso sa nokta (tako mi se cini) ili nesto drug ne znam. Ima li neko ideju zastobi se ovako nesto desavalo, mislim da ne pravim neke katastrfalne grseke pro bendovanju. Nije prvi put, obicno posle 3-4 dana mirovanja sve u redu, ali se desava. Uostalom ne mogu sebi da priustim 3-4 dana mirovanja svake 2 nedelje. Dok sviram ne boli, ali kad prestanem, ajoj.

Edited by fillex

Share this post


Link to post
Share on other sites

naime nakon malo duzeg soliranja/bluesy improv. sa puno bendanja sredjim me boli vrh srednjeg prsta, narocito ispod nokta.

@fillex

 

Bez muke nema nauke. Ako cenis da ostali ne prolaze kroz iste muke onda je moguce da nesto radis neprirodno. Eksperimentisi i gledaj tu i tamo neki video (ne sa ovim pucacima koliko sa bluzerima, sporiji su pa se sve da uhvatiti sta rade). Uzivo gledati druge je najbolje. Inace, moraces da bendujes svim prstima kad za to dodje vreme. Prsti fenomenalno ojacaju ako se bavis sviranjem konzistetntno neko vreme. I grip sake (generalno leve). I izduze se vidno ali za to treba dugo godina vezbanja od malih nogu. Anyway, nemoj nesto da radis na silu duze vreme ako kapiras da ti ne prija, verovatno je negde u tehnici zajeb. Sa debelim zicama (preko 10) 'oce da boli ako ne sviras konstantno jedno 2-3 godine. Postepeno menjaj taj 'gauge' (debljinu) ako ti je srce bas u bluzu.

 

Uzgred, svi verovatno imadose te probleme u nekom trenutku, ruke i prste treba negovati kao alat ako hoces da se dugorocno bavis muzikom, cak samo iz hobija. Sve to dodje na svoje mesto kad vezbas svakodnevno godinu dana po nekih 4-5 sati dnevno (minimum). icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam jako male i nezne prste (ovo verovatno zvuci jebeno gej, ali sta ces, you know it's sad but true icon_wink.gif ) pa koristim 9-ke. Nisam neki HC blueser, mada uprincipu kad soliram, blues fazon mi je najblizi. Ne bas onaj totalno i samo blues, vise varijanta Clapton u svojim najboljim godinama (1965-1970) i David Gilmour. Imam nameru inace da vremenom dodjem do 10-ki, kad prsti ojacaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...